Atpakaļ

MEINKŪNS - milzis un siržu lauzējs

DINO ZOO veikala vadītāja Ruta Garda mūsu lasītājiem jau ir zināma kā divu šeltiju, pāris cvergšnauceru un borderkollija saimniece, taču pēdējo gadu laikā viņa kļuvusi arī par Menas jenotveidīgo kaķu jeb meinkūnu audzētavas īpašnieci.

Interesanti fakti

  • Viena no senākajām Ziemeļamerikā selekcionētajām kaķu šķirnēm – attīstīta no vietējiem Menas kaķiem. Meinkūns oficiāli pasludināts par Menas štata kaķi.
  • Pēc leģendas - meinkūns esot savvaļas kaķa un jenota krustojums. Ģenētiski tas nav iespējams, un visticamāk šķirne radās, krustojot īsspalvainos mājas kaķus ar garspalvainajiem Angoras kaķiem, kurus jūrnieki pārveda no ceļojumiem. Garspalvainos priekštečus varētu būt ieveduši 11. gadsimta jūrasbraucēji - vikingi, jo meinkūns ir līdzīgs Norvēģijas meža kaķim.
  • Meinkūns pirmo reizi kaķu izstādēs tika parādīts 1861. gadā Amerikā un ieguva popularitāti. Pēc 1900. gada to no modes “izspieda” Persijas kaķis. Jauns meinkūnu popularitātes vilnis sākās 1950. gadā, kad tie izplatījās Eiropā.

DINO ZOO veikala vadītāja Ruta Garda mūsu lasītājiem jau ir zināma kā divu šeltiju, pāris cvergšnauceru un borderkollija saimniece, kura savus suņus pratusi aizraut ar adžiliti un citām sportiskām nodarbēm. Taču pēdējo gadu laikā viņa kļuvusi arī par Menas jenotveidīgo kaķu jeb meinkūnu audzētavas īpašnieci. Kādi ir šie kaķi un kā iedzīvojušies mājās, stāsta Ruta.

Kā radās doma pievienot savai  suņu kompānijai vēl kaķus?

Pavisam nejauši iemīlējām šos milžus. Pirmajai kaķenei jau ir trīs gadiņi, ar viņu viss arī sākās. Tagad nu jau ir meinkūnu audzētava ‘Obermoon’. Šīs fotosesijas zvaigznes ir pasaules čempions Ushabti Diego un Shedoros Jantar. 

Vai tie ir Latvijā dzimuši meinkūni?

Mēs visus savus kaķus ievedām no Vācijas, jo tur ir daudz skaistu šīs šķirnes pārstāvju. Tomēr meinkūni sāk kļūt populāri arī Latvijā.

Uzskata, ka meinkūni labi sadzīvo ar visiem. Vai tiešām suņiem nebija pretenziju?

Visam ir vajadzīgs laiks un pareiza pieeja. Mani meinkūni ar suņiem sadzīvo lieliski - draudzība netiek dalīta, viņi mēdz gulēt kopā pat vienā guļvietā. Var teikt, meinkūns sevi uzskata par suni: uzvedības ziņā šie kaķi līdzinās suņiem, jo viņiem tomēr ir vajadzīga cilvēka sabiedrība. Vairums citu šķirņu kaķi ir neatkarīgi – paši par sevi.

Saticīgā rakstura dēļ, meinkūnus dēvē arī par maigajiem milžiem, turklāt viņu inteliģence ir novērtēta augstāk par vidējo. Vai tas tiesa?

Jā, tā ir. Meinkūnus var arī kā suņus apmācīt. Es nedaudz eksperimentēju ar vienu no saviem puišiem – mācīju sēdēt, dot ķepu un griezties.

Vai sanāca?

Jā, bet tam visam vajag laiku, lai nostiprinātu šīs komandas.

Tad jau varētu mēģināt adžiliti arī?

Pie mums, Latvijā, diemžēl nav, bet ir valstis, kur ir populārs kaķu adžiliti. Man gan pagaidām pietiek ar suņiem, lai nodarbotos ar adžiliti!

Šķiet, daudzus potenciālos saimniekus varētu biedēt meinkūna izmērs un garā spalva. Vai tā ir problēma?

Vispār meinkūni ir pusgarspalvaino grupā, un viņu kopšanā nav nekā specifiska – tāpat kā jebkuram kaķim. Ar mazgāšanos, ja pieradina, arī nav problēmu. Patiesībā man savu sfinksu sanāk vairāk kopt nekā meinkūnus! Bet attiecībā uz izmēriem – vienīgais mīnuss ir barības un kaķu tualetes smilšu lielāks patēriņš. Šie milži tomēr apēd vairāk; man viņi iecienījuši sauso barību Royal Canin Maine Coon un, protams, novērtē arī svaigu liellopu gaļu.

Vai tiesa, ka meinkūni turpina augt līdz trīs gadu vecumam?

Jā, meinkūna augšana beidzas trīs gadu vecumā. Mans smagākais puika sver 10 kg, un viņam vēl tikai 10 mēneši! Pārējiem puišiem ir divi gadiņi, un viņi joprojām aug. Pieauguši puikas var svērt 6-15 kg. Piemēram, manu puišu tētis ir 15 kg smags. 

Salīdzinājumā ar citām šķirnēm, piemēram, sfinksu, - kas meinkūnos pārsteidz?

Meinkūni mani pārsteidza visvairāk ar izmēru un mīļumu. Viņi nāk pieglausties, bučoties, bet sfinkss – 

vismaz mans – nāk klāt tikai tāpēc, ka grib siltumu. Uz saviem komunikablajiem puišiem vispār nespēju dusmoties!

Kāda viņiem ir balss – vai patīk runāties?

Nē, meinkūni neizdod ņaudēšanas skaņas. Viņi ir klusi – murrā un... man grūti pateikt, kas tās ir par skaņām, ko viņi saka... atgādina ņurdēšanu.

Meinkūni atzīti par ļoti rotaļīgiem kaķiem, kas var spēlēties visu mūžu.

Jā, mantiņas patīk visādas - jo lielākas, jo labāk!

Tad jau vajag suņu mantas!

Ir arī tādas!

Rotaļīgs un maigu raksturu – vai meinkūns derētu jebkuram par mājas mīluli?

Der jebkuram, kas mīl kaķus, kam ir bērni vai citi mājdzīvnieki, – jo meinkūns ir lojāls pret visiem. Patiesībā viņš var salauzt sirdi pat tiem, kuri ir vienaldzīgi pret kaķiem!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika