Atpakaļ

Kaķu māja četrkājainajam draugam, – kā pareizi izvēlēties?

Varētu šķist, ka kaķis ir mājdzīvnieks, kam pietiek vien ar pareizi izvēlētu barību un mīļiem saimnieka glāstiem. Taču tā nebūt nav. Lielākajai daļai kaķu nepieciešama sava īpašā vieta, kurā pavadīt garās stundas guļot un atpūšoties. Tāpat arī kaķa veselībai svarīgi, lai kaķim vienmēr pieejams būtu drošs un kaķa nagiem piemērots nagu asināmais.

Kaķu māja ir patiesi noderīgs ieguldījums mājdzīvnieka labsajūtai, turklāt gana daudz priekšrocības sniedz arī kaķa saimniekam. 

Teju ik viens kaķu saimnieks zina, ko nozīmē kaķa nagu pabojātas mēbeles un tas, cik daudz spalvu kaķis var atstāt savās iecienītākajās guļamvietās. 

Tieši tāpēc jau no mazotnes pieradinot kaķi pavadīt laiku tieši viņam paredzētā guļamvietā, kas, turklāt, var kalpot arī kā izklaides un aktivitāšu centrs, un iegādājoties un ierīkojot kaķiem speciāli paredzētu nagu asināmo, būs lielisks risinājums gan saimniekam, gan kaķim. 

Taču aplūkojot piedāvājumu, redzams, ka tas ir gana plašs. Tāpēc ir tikai saprotami, ka izdarīt pareizo izvēli var nebūt nemaz tik viegli. 

Svarīgi, lai izvēlētā kaķu māja, nagu asināmais vai guļvieta būtu atbilstoša kaķa izmēriem, paradumiem, kā arī būtu droša un kvalitatīva. 

Par to, kas jāņem vērā pirms kaķu mājas iegāde, lasiet šajā rakstā! 

 

Kas jāņem vērā izvēloties kaķu māju?

 

1. Iekštelpu vai āra kaķu māja 

Pirmkārt, un galvenokārt, jāsaprot, ka iekštelpu un ārā izvietojamās kaķu mājas atšķiras. Dažkārt iespējams iegādāties kaķu mājas, kas paredzētas izmantošanai abos variantos, taču ne bieži. 

Ja kaķis lielākoties pavada laiku brīvā dabā, tad šajā gadījumā piemērota būs koka kaķu māja. Šādas kaķu mājas iespējams iegādāties veikalos, taču tādu pavisam viegli  var pagatavot arī kaķa saimnieks. 

Galvenais, kas jāņem vērā, – āra kaķu mājai jābūt dzīvniekam atbilstošā izmērā. Tas nozīmē, ka kaķim jābūt gana daudz vietai, lai tas varētu apgulties un izstiepties, taču tai nevajadzētu būt lielākai. Tas nodrošinās to, ka kaķim šādā mājvietā būs gana silti arī ziemā. 

Īpaši ierīkotas ziemas kaķu mājas lieliski kalpo par patvērumu dzīvniekiem aukstajos mēnešos, pasargājot tos no vēja, aukstuma un nokrišņiem. Savukārt vasarā āra kaķu māja kalpo dzīvniekam par patvērumu no karstuma, tāpēc svarīgi, lai tā tiktu novietota ēnainākā vietā. 

Lai āra kaķu māja būtu viegli kopjama, vēlams iegādāties vai izgatavot tādu, kam viegli noņemams jumts. Tas ļaus to viegli un ērti iztīrīt, tādejādi parūpējoties par to, ka kaķu mājā nesavairosies dažādi parazīti. Tāpat arī kaķim patīkamāk būs, ja tajā ieklāsiet kādu mīkstāku segumu, ko ik pa laikam vēlams apmainīt. 

 

2. Iekštelpu kaķu mājas izmēri

Lai izvēlētā kaķu māja būtu atbilstoša tieši Jūsu kaķim, svarīgi ņemt vērā tās izmērus. 

Standarta kaķu mājas piemērotas maziem un vidēja izmēra kaķu šķirnes pārstāvjiem. Taču iespējams iegādāties arī kaķu mājas lieliem kaķiem. Piemēram, Meinkūnu vai Norvēģijas meža kaķu šķirnes kaķiem nebūs piemērotas neliela izmēra kaķu mājas. 

Pieejamas pavisam nelielas kaķu mājas, kas paredzētas vien gulēšanai, taču lielākas kaķu mājas var būt 1, 50 m līdz pat 2 m augstas un aizņemt gana daudz vietas.

Lielākas un apjomīgākas kaķu mājas būs pareizā izvēle arī tiem kaķu saimniekiem, kuriem mājās ir vairāk par vienu kaķi. Šādā gadījumā jāizvēlas kaķu māja arī ar vairākām guļvietām. 

Tāpēc svarīgi pirms tam izvērtēt gan to, lai izvēlētā kaķu māja atbilst Jūsu mīluļa izmēriem, gan arī to, lai mājās būtu pietiekmi daudz vietas, kur to novietot. 

3. Ne tikai vieta, kur gulēt, bet arī vieta, kur spēlēties

Izvērtējot sava kaķa raksturu un to, cik aktīvi tas pavada ikdienu, jāsaprot, vai kaķim nepieciešama kaķu māja, kurā tas varēs vien gulēt un atpūsties, vai papildus nepieciešama arī vieta rotaļām. 

Pieejami modeļi, kas paredzēti, lai kaķi varētu rāpties, lēkāt, asināt nagus, paslēpties, kā arī gulēt. Šāda tipa kaķu mājas ir izveidotas vairākos stāvos un ir kā aktivitāšu centrs, kurā kaķis var pavadīt lielāko daļu savas dienas. 

Šādas mājas būs lieliski piemērotas kaķēniem, kuri pirmajos dzīves gados īpaši aktīvi izpēta un iepazīst apkārtni. Lai kaķēnam būtu vieta, kur rotaļāties tā, lai tas nenodarītu kaitējumu mēbelēm, aizkariem u.c. interjera priekšmetiem, kā arī, lai tas pilnvērtīgi varētu attīstīt savus dabiskos refleksus, kaķu mājas, kas izvietotas vairākos stāvos būs piemērotākā izvēle. 

Kaķēnu pieradināt pavadīt laiku šādā kaķu mājā būs vienkāršāk. Jau no pirmajiem mēnešiem izvietojot tajā kaķu gardumus un našķus, kā arī papildus piestiprinot vai iekarinot dažādas rotaļlietas, ar laiku šī kļūs par iemīļotu vietu, kurā kaķis pavadīs savu ikdienu. 

Taču, ja kaķis ienācis mājās jau pieaudzis vai seniora vecumā, noderīgi, ja iespējams pirms tam noskaidrot, kā kaķis pavadījis savas dienas un kāds ir kaķa raksturs. 

Ja šāda informācija nav pieejama, tad sākumā vēlams iegādāties neliela izmēra kaķu māju, kurā kaķis varēs atpūsties un paslēpties. Tas ļaus saprast, vai kaķim vispār ir interese par kaķu mājām. Bailīgākiem kaķiem, kas nemitīgi meklē vietu kur paslēpties, kaķu mājas, kas izveidotas kā aliņas, būs piemērotāka izvēle. 

Taču daļai kaķu var nebūt patīkami tādās atrasties. Arī šeit var mēģināt kaķi pievilināt ar kādiem kārumiem. Taču, ja tas neizdodas, tad atvērtā tipa kaķu mājas, kas izvietotas uz staba, kas vienlaikus kalpo arī par nagu asināmo, būs labāka izvēle.

 

4. Kvalitāte un materiāls

Izvēloties kaķu māju jāizvērtē arī izvēlētās kaķu mājas kvalitāte, kā arī tas, no kādiem materiāliem tā izgatavota. 

Lielākoties kaķu mājas izgatavotas ar mīkstu plīša apdari, kas būs gana izturīga un arī patīkama kaķim. 
Ja kaķu māja izvietota vairākos stāvos, tad stabi, kam piestiprinātas aliņas, šūpuļtīkli vai platformas gulēšanai, būs aptīti ar izturīgu virvi, kas ilgi kalpos par nagu asināmo. 

Svarīgi, lai kaķu māja ir stabila un nebūtu risks, ka tā var apgāzties. Ja kaķis ir īpaši aktīvs, tad vērts apdomāt pie sienas stiprināmas kaķu mājas iegādi. Šāda tipa kaķu māja būs piemērota arī lielākiem un smagākiem kaķiem. 

Papildu pluss būs, ja daļu no apdares, piemēram, šūpuļtīklus vai guļvietu spilvenus, varēs noņemt un izmazgāt. 

Nianse, ko vēlams ņemt vērā, lai arī pašam saimniekam būtu prieks par jauno mīluļa mēbeli,– to vajadzētu iegādāties pēc iespējas mājas interjeram atbilstošākos krāsu toņos

Lielākā daļa kaķu māju izgatavotas neitrālos bēšos, tumši vai gaiši pelēcīgos un brūnos toņos, lai būtu iespējams izvēlēties savam interjeram atbilstošāko.
 

5. Kaķu mājas cenas

Protams, arī cena ir svarīga, kad jāizdara izvēle, kāda būs piemērotākā kaķu māja. Cena kaķu mājām svārstās robežās no 30 līdz pat 500 un vairāk Eiro. 

Tas, kas nosaka kaķu mājas cenu ir tās izmēri, cik stāvos kaķu māja izvietota, kā arī materiālu kvalitāte. 

Sarežģītākas, ar papildu guļvietām, šūpuļtīkliem un vairākiem nagu asināmajiem stabiem papildinātas kaķu mājas būs dārgākas. Taču par šādas kaķu mājas iegādi vēlams lemt tikai tad, kad kaķa saimnieks ir drošs, ka kaķis patiešām tajā pavadīs laiku. 

Kur iegādāties kaķu māju savam mīlulim? 

Nenoliedzami, kaķu māja sniegs pozitīvas emocijas gan saimniekam, gan četrkājainajam draugam, turklāt pareizi izvēlēta, kalpos kaķim līdz pat vecumdienām. 

Kvalitatīvas kaķu mājas, kā arī kaķu nagu asināmie plašā izvēlē pieejami lielākajā zoo preču veikalā Latvijā – Dino Zoo
Vienkāršāka kaķu māja vai vesels aktivitāšu centrs, kas kalpos gan atpūtai, gan rotaļām, –  dinozoo.lv piedāvājumā sev atbilstošāko atradīs ikviens. 


Ja Jūsu kaķim piemērotākās kaķu mājas izvēle Jums sagādā grūtības, tad droši izmantojiet dinozoopasaule.lv ekspertu padomu sadaļu un, iespējams, atradīsiet savu atbildi tur. 
Ja nē, tad atstājot savu jautājumu mājaslapā, kāds no dinozoopasaule.lv ekspertiem sniegs Jums atbildi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

urinēšanas problēmas kaķim

Manam kaķim bija pirms pusotra mēneša problēmas ar čurāšanu(sāka čurāt rozā).Vetārsts izrakstija antibiotikas un speciālo baribu.Tagad it kā viss ir labi.Ar ko man viņu barot tagad?Agrāk ēda Purinas barību.Vai es drīkstu tagad ar to barot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums ir jākonsultējas ar veterinārārstu, kurš ārstēja Jūsu dzīvnieku, jo nezinot kaķa slimības vēsturi un analīžu rezultātus, nevaram Jums sniegt turpmākos norādījumus par kaķa ēdināšanu.

 

Izaugums uz ādas

Labdien! Pāris dienas atpakaļ kaķim uz pakaļkājas pamanīju nevienmērīgu, plakanīgu izaugumu mana īkšķa naga izmērā. Momentā vedu pie ārsta. Taču negribēja nooperēt, izrakstīja tikai Vetoskin - vitamīnus ādai un lika atbraukt pēc mēneša. Vai tiešām tas nav nopietni?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Bez dzīvnieka apskates nevar pateikt, kāda veida veidojums/ādas problēma tā ir, līdz ar to arī nav iespējams pateikt vai bez vitamīniem ir nepieciešama vēl kāda ārstēšana. Ja vēlaties dzirdēt papildu viedokli, tad kaķi varat atrādīt veterinārārstam, ieteicams dermatologam. 

Ūdens došana kaķim

Labdien. Vēlējos pajautāt, vai kaķim var dot siltu ūdeni, nevis aukstu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Var dot, taču kaķi ir gana izvēlīgi un varētu dot priekšroku vēsam ūdenim. 

Kaķis krāc un trokšņaini elpo

Labdien! Mans kaķis krāc un skaļi, ņurdoši elpo, citu simptomu nav, apetīte laba. Ir liekais svars. Apmēram 8 gadi, pirms 4 gadiem paņēmām no patversmes.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai kaķis vienmēr ir krācis un trokšņaini elpojis? Ja tas ir kaut kas jauns kaķa uzvedībā, atrādiet kaķi veterinārārstam.

Saradināt kaķus

Labdien! Pāris nedēļas cenšamies saradināt divas kaķenes (vecākajai 2 gadi, jaunākajai 3 mēneši). Lai gan esam saradinājuši tiktāl, ka abas kopā var dzīvoties un ēst netālu viena no otras, vecākā dažbrīd (kad uznāk), var mazliet agresīvi padauzīties, iedzīt stūrī un uzņurdēt. Apdomāju nopirkt "Feliway" difuzoru, kamēr abas pierod viena pie otras. Bet, ja sāku tādu lietot, vai tāds mājās būs jātur vienmēr, lai noskaņojums būtu labs? Vai arī drīkstu mēģināt difuzoru lietot tikai pierašanas laikā? Mazliet bail - ja nopirkšu vienreiz, tas būs jāizmanto visu laiku :) Kā labāk rīkoties - mēģināt bez tāda iztikt un turpināt ar kārumiem un mīļošanu, vai labāk mīļā miera labad tādu nopirkt? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šis difuzors izplata kaķu feromonus(kaķu hormons) un pie tā kaķis nomierinās bet nepietod, bet viņu vajadzētu lietot pa iepakojumiem, jo iedarbojas ne uzreiz tapēc labāk ir kad viņš ir ieslēgts visu laiku. Bet droši var lietot pieradināšanas laikā un pēc tam var nelietot!

Kaķim asaro acs

Sveiki Musu 7 gadīgajam runcim pēkšņi ļoti asaro/ir arī biezāki izdalījumi vienā actiņā. Neesam mainijuši barību, dzīvo tikai pa māju. Interesanti,ka tā ir tikai vienai actiņai. Vai ir pamats uztraukumam?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Varat patīrīt apvidu ap aci ar kumelīšu tējas novārījumu. Savukārt, ja izdalījumi ir strutaini, tad gan kaķis būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Kaķu mājas siltināšana

Jau kopš vasaras man šķūnī dzīvo pieklīdusi bailīga kaķenīte. Baroju un dodu ūdeni katru dienu. Jautājums - vai kaķis nevar liela aukstumā nosalt? Ir uztaisīta guļvieta, vecā skapī ar putoplastu un siltu segu, bet šķiet, viņa guļ kautkur citur. Sola lielu aukstumu, tāpēc uztraucos. Rokās nedodas un apsildīt to šķūni nav iespējams.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! 

Lai dzīvnieks nenosaltu, viņam ierīkotā mājiņa ir maksimāli jānosiltina.Ja skapis nav liels, apkārt var aplikt siltumu aizturošus materiālus, piemēram, putuplasta plāksnes, dēļus u.tml. Pa virsu var arī segu aptīt un arī iekšā ieklāt, ko Jūs jau izdarījāt. Tāpat arī iekšā var ieklāt sienu. 

Vai plānojat kaķenīti turpināt barot un radināt pie sevis? Kaķenīti var mēģinat radināt, paralēli dodot veterinārajās aptiekās nopērkamus dzīvniekam saudzīgus nomierinošos medikamentus. Ja kaķenīte pie Jums pieradīs, ar laiku iespējams viņa gribēs ieiet mājā sasildīties.

Kaķa ēdināšana

Cik reizes dienā un cik daudz jāēd pieaugušam sterilizētam kaķim

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja izvēlaties kaķi barot ar komerciālo barību, tad ņemiet vērā, ka tai ir jābūt labas kvalitātes (Premium vai SuperPremium klases) un maksimāli sablansētai uzturvērtības ziņā. Zoo veikalos un veterinārajās aptiekās pieejams plašs labas kvalitātes barību klāsts. Uz barības iepakojuma ražotājs ir norādījis dienas devu uz kaķa svaru. Šo devu var sadalīt uz tik ēdienreizēm, cik reizes dienā barojat kaķi. Ja papildus sausajai barībai, dodat konservu, gaļu, kārumus, tad dienas deva attiecīgi samazinās. 

Ja izvēlaties kaķi barot ar dabīgo ēdināšanu, Jums ir jāsastāda uzturvērtību ziņā sabalansēta ēdienkarte. Un to, cik daudz viņam drīkst dot - jāņem vērā dzīvnieka svars un ķermeņa kondīcija. Sīkākai informācijai iespējams konsultēties pie veterinārārsta-ēdināšanas speciālista.  

Runča kastrācija

Labdien. Mums ir runcis no bengālijas šķirnes un 10 mēneši. Sāka iezīmēt teritoriju,bet urinam nav smaka tāda stipra kā runčiem izmazgaju paklajinu ,kur tika iezimets un bija viss kārtībā. varbut vinš mazs vēl varbut pēc tam buus smaka nejauka. negribam viņu sterlizēt ,jo dzirdējām ,ka liels risks ir. Tapēc izdomājām paņemt vēl vienu kaķeni bengālijas un jautājums. Vai runcis beigs iezimet teritoju ,ja viņam būs tā brūte ? ))) paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Paņemot kaķenīti, runcis teritoriju iezīmēs vairāk. Pat, ja nepaņemsiet kaķenīti, var gadīties dažādas situācijas, kuru ietekmē kaķis var vēlēties iezīmēt savu teritoriju. Piemēram, aiz loga sāk klaiņot valdonīgs runcis, kas, savukārt, var likt gribēt Jūsu kaķim iezīmēt savu teritoriju vai apavus, kuriem ir saskare ar āru. Kā arī dzīvnieki ir ļoti pakļauti dzimuminstinktiem. Ja apkaimē klaiņo nestreilizētas kaķenes, kuras runcis sajutīs, viņš būs nemierā un vēlēsies aizmukt pie kaķenes. Kaķis var izlekt pa logu un aizskriet prom. Vai, neveiksmīgi mēģinot izlekt pa logu, sevi satraumēt. Saimniekiem bieži vien liekas, ka viņi jau savu mīluli uzmanīs un nokontrolēs, taču realitātē dzimumdziņas dzīti dzīvnieki var pamanīties izmukt un noklīst. Nonākot ārvidē, savukārt, notiek konkurence, cīņa ar citiem kaķiem un citas likstas. Šādu scenāriju ir daudz.

Pēc kastrācijas runcim vairs nevajadzētu iezīmēt teritoriju. Ja runcis iezīmē teritoriju un viņu kastrē vēlā vecumā, tad kastrācija var arī nemazināt teritorijas iezīmēšanas ieradumu, jo tā var izvērsties par uzvedības problēmu. Tamdēļ ieteicams runci kastrēt pēc iespējas jaunākā (atļautā) vecumā, kad teritorijas iezīmēšana nav izveidojusies par regulāru ieradumu, turklāt kad urīnam nav arī tik izteikta smaka. 

Kastrācija var novērst arī nopietnas veselības problēmas nākotnē, tiesa tas ir vairāk attiecināms uz sieviešu kārtas pārstāvēm, taču arī runči tādējādi var izvairīties, piemēram, no prostatas jaunveidojumiem.

Kaķis urinē neierastās vietās

Mans kaķēns kuram ir aptuveni 7 mēn. nesen sāka čurāt manā gultā. Itkā kaste regulāri tiek tīrīta. Vai vajag vest pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai runcis ir kastrēts? Nekastrēts runcis var urinēt neierastās vietās, iezīmējot teritoriju.

Dzīvnieks var urinēt sev neierastās vietās stresa situācijās. Kā arī - signalizējot par veselības traucējumiem. Ja dzīvnieks ir kastrēts, apdomājiet, vai kaķa ikdienā nekas nav mainījies, kas varētu radīt stresu. Arī tik vienkāršas lietas dēļ kā pakaišu nomaiņa kaķis var negribēt iet uz savu kastīti. Ja arī ikdienā itin nekas nav mainījies, tad ieteicams nodot urīna analīzi.