Atpakaļ

Kaķu māja četrkājainajam draugam, – kā pareizi izvēlēties?

Varētu šķist, ka kaķis ir mājdzīvnieks, kam pietiek vien ar pareizi izvēlētu barību un mīļiem saimnieka glāstiem. Taču tā nebūt nav. Lielākajai daļai kaķu nepieciešama sava īpašā vieta, kurā pavadīt garās stundas guļot un atpūšoties. Tāpat arī kaķa veselībai svarīgi, lai kaķim vienmēr pieejams būtu drošs un kaķa nagiem piemērots nagu asināmais.

Kaķu māja ir patiesi noderīgs ieguldījums mājdzīvnieka labsajūtai, turklāt gana daudz priekšrocības sniedz arī kaķa saimniekam. 

Teju ik viens kaķu saimnieks zina, ko nozīmē kaķa nagu pabojātas mēbeles un tas, cik daudz spalvu kaķis var atstāt savās iecienītākajās guļamvietās. 

Tieši tāpēc jau no mazotnes pieradinot kaķi pavadīt laiku tieši viņam paredzētā guļamvietā, kas, turklāt, var kalpot arī kā izklaides un aktivitāšu centrs, un iegādājoties un ierīkojot kaķiem speciāli paredzētu nagu asināmo, būs lielisks risinājums gan saimniekam, gan kaķim. 

Taču aplūkojot piedāvājumu, redzams, ka tas ir gana plašs. Tāpēc ir tikai saprotami, ka izdarīt pareizo izvēli var nebūt nemaz tik viegli. 

Svarīgi, lai izvēlētā kaķu māja, nagu asināmais vai guļvieta būtu atbilstoša kaķa izmēriem, paradumiem, kā arī būtu droša un kvalitatīva. 

Par to, kas jāņem vērā pirms kaķu mājas iegāde, lasiet šajā rakstā! 

 

Kas jāņem vērā izvēloties kaķu māju?

 

1. Iekštelpu vai āra kaķu māja 

Pirmkārt, un galvenokārt, jāsaprot, ka iekštelpu un ārā izvietojamās kaķu mājas atšķiras. Dažkārt iespējams iegādāties kaķu mājas, kas paredzētas izmantošanai abos variantos, taču ne bieži. 

Ja kaķis lielākoties pavada laiku brīvā dabā, tad šajā gadījumā piemērota būs koka kaķu māja. Šādas kaķu mājas iespējams iegādāties veikalos, taču tādu pavisam viegli  var pagatavot arī kaķa saimnieks. 

Galvenais, kas jāņem vērā, – āra kaķu mājai jābūt dzīvniekam atbilstošā izmērā. Tas nozīmē, ka kaķim jābūt gana daudz vietai, lai tas varētu apgulties un izstiepties, taču tai nevajadzētu būt lielākai. Tas nodrošinās to, ka kaķim šādā mājvietā būs gana silti arī ziemā. 

Īpaši ierīkotas ziemas kaķu mājas lieliski kalpo par patvērumu dzīvniekiem aukstajos mēnešos, pasargājot tos no vēja, aukstuma un nokrišņiem. Savukārt vasarā āra kaķu māja kalpo dzīvniekam par patvērumu no karstuma, tāpēc svarīgi, lai tā tiktu novietota ēnainākā vietā. 

Lai āra kaķu māja būtu viegli kopjama, vēlams iegādāties vai izgatavot tādu, kam viegli noņemams jumts. Tas ļaus to viegli un ērti iztīrīt, tādejādi parūpējoties par to, ka kaķu mājā nesavairosies dažādi parazīti. Tāpat arī kaķim patīkamāk būs, ja tajā ieklāsiet kādu mīkstāku segumu, ko ik pa laikam vēlams apmainīt. 

 

2. Iekštelpu kaķu mājas izmēri

Lai izvēlētā kaķu māja būtu atbilstoša tieši Jūsu kaķim, svarīgi ņemt vērā tās izmērus. 

Standarta kaķu mājas piemērotas maziem un vidēja izmēra kaķu šķirnes pārstāvjiem. Taču iespējams iegādāties arī kaķu mājas lieliem kaķiem. Piemēram, Meinkūnu vai Norvēģijas meža kaķu šķirnes kaķiem nebūs piemērotas neliela izmēra kaķu mājas. 

Pieejamas pavisam nelielas kaķu mājas, kas paredzētas vien gulēšanai, taču lielākas kaķu mājas var būt 1, 50 m līdz pat 2 m augstas un aizņemt gana daudz vietas.

Lielākas un apjomīgākas kaķu mājas būs pareizā izvēle arī tiem kaķu saimniekiem, kuriem mājās ir vairāk par vienu kaķi. Šādā gadījumā jāizvēlas kaķu māja arī ar vairākām guļvietām. 

Tāpēc svarīgi pirms tam izvērtēt gan to, lai izvēlētā kaķu māja atbilst Jūsu mīluļa izmēriem, gan arī to, lai mājās būtu pietiekmi daudz vietas, kur to novietot. 

3. Ne tikai vieta, kur gulēt, bet arī vieta, kur spēlēties

Izvērtējot sava kaķa raksturu un to, cik aktīvi tas pavada ikdienu, jāsaprot, vai kaķim nepieciešama kaķu māja, kurā tas varēs vien gulēt un atpūsties, vai papildus nepieciešama arī vieta rotaļām. 

Pieejami modeļi, kas paredzēti, lai kaķi varētu rāpties, lēkāt, asināt nagus, paslēpties, kā arī gulēt. Šāda tipa kaķu mājas ir izveidotas vairākos stāvos un ir kā aktivitāšu centrs, kurā kaķis var pavadīt lielāko daļu savas dienas. 

Šādas mājas būs lieliski piemērotas kaķēniem, kuri pirmajos dzīves gados īpaši aktīvi izpēta un iepazīst apkārtni. Lai kaķēnam būtu vieta, kur rotaļāties tā, lai tas nenodarītu kaitējumu mēbelēm, aizkariem u.c. interjera priekšmetiem, kā arī, lai tas pilnvērtīgi varētu attīstīt savus dabiskos refleksus, kaķu mājas, kas izvietotas vairākos stāvos būs piemērotākā izvēle. 

Kaķēnu pieradināt pavadīt laiku šādā kaķu mājā būs vienkāršāk. Jau no pirmajiem mēnešiem izvietojot tajā kaķu gardumus un našķus, kā arī papildus piestiprinot vai iekarinot dažādas rotaļlietas, ar laiku šī kļūs par iemīļotu vietu, kurā kaķis pavadīs savu ikdienu. 

Taču, ja kaķis ienācis mājās jau pieaudzis vai seniora vecumā, noderīgi, ja iespējams pirms tam noskaidrot, kā kaķis pavadījis savas dienas un kāds ir kaķa raksturs. 

Ja šāda informācija nav pieejama, tad sākumā vēlams iegādāties neliela izmēra kaķu māju, kurā kaķis varēs atpūsties un paslēpties. Tas ļaus saprast, vai kaķim vispār ir interese par kaķu mājām. Bailīgākiem kaķiem, kas nemitīgi meklē vietu kur paslēpties, kaķu mājas, kas izveidotas kā aliņas, būs piemērotāka izvēle. 

Taču daļai kaķu var nebūt patīkami tādās atrasties. Arī šeit var mēģināt kaķi pievilināt ar kādiem kārumiem. Taču, ja tas neizdodas, tad atvērtā tipa kaķu mājas, kas izvietotas uz staba, kas vienlaikus kalpo arī par nagu asināmo, būs labāka izvēle.

 

4. Kvalitāte un materiāls

Izvēloties kaķu māju jāizvērtē arī izvēlētās kaķu mājas kvalitāte, kā arī tas, no kādiem materiāliem tā izgatavota. 

Lielākoties kaķu mājas izgatavotas ar mīkstu plīša apdari, kas būs gana izturīga un arī patīkama kaķim. 
Ja kaķu māja izvietota vairākos stāvos, tad stabi, kam piestiprinātas aliņas, šūpuļtīkli vai platformas gulēšanai, būs aptīti ar izturīgu virvi, kas ilgi kalpos par nagu asināmo. 

Svarīgi, lai kaķu māja ir stabila un nebūtu risks, ka tā var apgāzties. Ja kaķis ir īpaši aktīvs, tad vērts apdomāt pie sienas stiprināmas kaķu mājas iegādi. Šāda tipa kaķu māja būs piemērota arī lielākiem un smagākiem kaķiem. 

Papildu pluss būs, ja daļu no apdares, piemēram, šūpuļtīklus vai guļvietu spilvenus, varēs noņemt un izmazgāt. 

Nianse, ko vēlams ņemt vērā, lai arī pašam saimniekam būtu prieks par jauno mīluļa mēbeli,– to vajadzētu iegādāties pēc iespējas mājas interjeram atbilstošākos krāsu toņos

Lielākā daļa kaķu māju izgatavotas neitrālos bēšos, tumši vai gaiši pelēcīgos un brūnos toņos, lai būtu iespējams izvēlēties savam interjeram atbilstošāko.
 

5. Kaķu mājas cenas

Protams, arī cena ir svarīga, kad jāizdara izvēle, kāda būs piemērotākā kaķu māja. Cena kaķu mājām svārstās robežās no 30 līdz pat 500 un vairāk Eiro. 

Tas, kas nosaka kaķu mājas cenu ir tās izmēri, cik stāvos kaķu māja izvietota, kā arī materiālu kvalitāte. 

Sarežģītākas, ar papildu guļvietām, šūpuļtīkliem un vairākiem nagu asināmajiem stabiem papildinātas kaķu mājas būs dārgākas. Taču par šādas kaķu mājas iegādi vēlams lemt tikai tad, kad kaķa saimnieks ir drošs, ka kaķis patiešām tajā pavadīs laiku. 

Kur iegādāties kaķu māju savam mīlulim? 

Nenoliedzami, kaķu māja sniegs pozitīvas emocijas gan saimniekam, gan četrkājainajam draugam, turklāt pareizi izvēlēta, kalpos kaķim līdz pat vecumdienām. 

Kvalitatīvas kaķu mājas, kā arī kaķu nagu asināmie plašā izvēlē pieejami lielākajā zoo preču veikalā Latvijā – Dino Zoo
Vienkāršāka kaķu māja vai vesels aktivitāšu centrs, kas kalpos gan atpūtai, gan rotaļām, –  dinozoo.lv piedāvājumā sev atbilstošāko atradīs ikviens. 


Ja Jūsu kaķim piemērotākās kaķu mājas izvēle Jums sagādā grūtības, tad droši izmantojiet dinozoopasaule.lv ekspertu padomu sadaļu un, iespējams, atradīsiet savu atbildi tur. 
Ja nē, tad atstājot savu jautājumu mājaslapā, kāds no dinozoopasaule.lv ekspertiem sniegs Jums atbildi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika