Atpakaļ

Kaķu māja četrkājainajam draugam, – kā pareizi izvēlēties?

Varētu šķist, ka kaķis ir mājdzīvnieks, kam pietiek vien ar pareizi izvēlētu barību un mīļiem saimnieka glāstiem. Taču tā nebūt nav. Lielākajai daļai kaķu nepieciešama sava īpašā vieta, kurā pavadīt garās stundas guļot un atpūšoties. Tāpat arī kaķa veselībai svarīgi, lai kaķim vienmēr pieejams būtu drošs un kaķa nagiem piemērots nagu asināmais.

Kaķu māja ir patiesi noderīgs ieguldījums mājdzīvnieka labsajūtai, turklāt gana daudz priekšrocības sniedz arī kaķa saimniekam. 

Teju ik viens kaķu saimnieks zina, ko nozīmē kaķa nagu pabojātas mēbeles un tas, cik daudz spalvu kaķis var atstāt savās iecienītākajās guļamvietās. 

Tieši tāpēc jau no mazotnes pieradinot kaķi pavadīt laiku tieši viņam paredzētā guļamvietā, kas, turklāt, var kalpot arī kā izklaides un aktivitāšu centrs, un iegādājoties un ierīkojot kaķiem speciāli paredzētu nagu asināmo, būs lielisks risinājums gan saimniekam, gan kaķim. 

Taču aplūkojot piedāvājumu, redzams, ka tas ir gana plašs. Tāpēc ir tikai saprotami, ka izdarīt pareizo izvēli var nebūt nemaz tik viegli. 

Svarīgi, lai izvēlētā kaķu māja, nagu asināmais vai guļvieta būtu atbilstoša kaķa izmēriem, paradumiem, kā arī būtu droša un kvalitatīva. 

Par to, kas jāņem vērā pirms kaķu mājas iegāde, lasiet šajā rakstā! 

 

Kas jāņem vērā izvēloties kaķu māju?

 

1. Iekštelpu vai āra kaķu māja 

Pirmkārt, un galvenokārt, jāsaprot, ka iekštelpu un ārā izvietojamās kaķu mājas atšķiras. Dažkārt iespējams iegādāties kaķu mājas, kas paredzētas izmantošanai abos variantos, taču ne bieži. 

Ja kaķis lielākoties pavada laiku brīvā dabā, tad šajā gadījumā piemērota būs koka kaķu māja. Šādas kaķu mājas iespējams iegādāties veikalos, taču tādu pavisam viegli  var pagatavot arī kaķa saimnieks. 

Galvenais, kas jāņem vērā, – āra kaķu mājai jābūt dzīvniekam atbilstošā izmērā. Tas nozīmē, ka kaķim jābūt gana daudz vietai, lai tas varētu apgulties un izstiepties, taču tai nevajadzētu būt lielākai. Tas nodrošinās to, ka kaķim šādā mājvietā būs gana silti arī ziemā. 

Īpaši ierīkotas ziemas kaķu mājas lieliski kalpo par patvērumu dzīvniekiem aukstajos mēnešos, pasargājot tos no vēja, aukstuma un nokrišņiem. Savukārt vasarā āra kaķu māja kalpo dzīvniekam par patvērumu no karstuma, tāpēc svarīgi, lai tā tiktu novietota ēnainākā vietā. 

Lai āra kaķu māja būtu viegli kopjama, vēlams iegādāties vai izgatavot tādu, kam viegli noņemams jumts. Tas ļaus to viegli un ērti iztīrīt, tādejādi parūpējoties par to, ka kaķu mājā nesavairosies dažādi parazīti. Tāpat arī kaķim patīkamāk būs, ja tajā ieklāsiet kādu mīkstāku segumu, ko ik pa laikam vēlams apmainīt. 

 

2. Iekštelpu kaķu mājas izmēri

Lai izvēlētā kaķu māja būtu atbilstoša tieši Jūsu kaķim, svarīgi ņemt vērā tās izmērus. 

Standarta kaķu mājas piemērotas maziem un vidēja izmēra kaķu šķirnes pārstāvjiem. Taču iespējams iegādāties arī kaķu mājas lieliem kaķiem. Piemēram, Meinkūnu vai Norvēģijas meža kaķu šķirnes kaķiem nebūs piemērotas neliela izmēra kaķu mājas. 

Pieejamas pavisam nelielas kaķu mājas, kas paredzētas vien gulēšanai, taču lielākas kaķu mājas var būt 1, 50 m līdz pat 2 m augstas un aizņemt gana daudz vietas.

Lielākas un apjomīgākas kaķu mājas būs pareizā izvēle arī tiem kaķu saimniekiem, kuriem mājās ir vairāk par vienu kaķi. Šādā gadījumā jāizvēlas kaķu māja arī ar vairākām guļvietām. 

Tāpēc svarīgi pirms tam izvērtēt gan to, lai izvēlētā kaķu māja atbilst Jūsu mīluļa izmēriem, gan arī to, lai mājās būtu pietiekmi daudz vietas, kur to novietot. 

3. Ne tikai vieta, kur gulēt, bet arī vieta, kur spēlēties

Izvērtējot sava kaķa raksturu un to, cik aktīvi tas pavada ikdienu, jāsaprot, vai kaķim nepieciešama kaķu māja, kurā tas varēs vien gulēt un atpūsties, vai papildus nepieciešama arī vieta rotaļām. 

Pieejami modeļi, kas paredzēti, lai kaķi varētu rāpties, lēkāt, asināt nagus, paslēpties, kā arī gulēt. Šāda tipa kaķu mājas ir izveidotas vairākos stāvos un ir kā aktivitāšu centrs, kurā kaķis var pavadīt lielāko daļu savas dienas. 

Šādas mājas būs lieliski piemērotas kaķēniem, kuri pirmajos dzīves gados īpaši aktīvi izpēta un iepazīst apkārtni. Lai kaķēnam būtu vieta, kur rotaļāties tā, lai tas nenodarītu kaitējumu mēbelēm, aizkariem u.c. interjera priekšmetiem, kā arī, lai tas pilnvērtīgi varētu attīstīt savus dabiskos refleksus, kaķu mājas, kas izvietotas vairākos stāvos būs piemērotākā izvēle. 

Kaķēnu pieradināt pavadīt laiku šādā kaķu mājā būs vienkāršāk. Jau no pirmajiem mēnešiem izvietojot tajā kaķu gardumus un našķus, kā arī papildus piestiprinot vai iekarinot dažādas rotaļlietas, ar laiku šī kļūs par iemīļotu vietu, kurā kaķis pavadīs savu ikdienu. 

Taču, ja kaķis ienācis mājās jau pieaudzis vai seniora vecumā, noderīgi, ja iespējams pirms tam noskaidrot, kā kaķis pavadījis savas dienas un kāds ir kaķa raksturs. 

Ja šāda informācija nav pieejama, tad sākumā vēlams iegādāties neliela izmēra kaķu māju, kurā kaķis varēs atpūsties un paslēpties. Tas ļaus saprast, vai kaķim vispār ir interese par kaķu mājām. Bailīgākiem kaķiem, kas nemitīgi meklē vietu kur paslēpties, kaķu mājas, kas izveidotas kā aliņas, būs piemērotāka izvēle. 

Taču daļai kaķu var nebūt patīkami tādās atrasties. Arī šeit var mēģināt kaķi pievilināt ar kādiem kārumiem. Taču, ja tas neizdodas, tad atvērtā tipa kaķu mājas, kas izvietotas uz staba, kas vienlaikus kalpo arī par nagu asināmo, būs labāka izvēle.

 

4. Kvalitāte un materiāls

Izvēloties kaķu māju jāizvērtē arī izvēlētās kaķu mājas kvalitāte, kā arī tas, no kādiem materiāliem tā izgatavota. 

Lielākoties kaķu mājas izgatavotas ar mīkstu plīša apdari, kas būs gana izturīga un arī patīkama kaķim. 
Ja kaķu māja izvietota vairākos stāvos, tad stabi, kam piestiprinātas aliņas, šūpuļtīkli vai platformas gulēšanai, būs aptīti ar izturīgu virvi, kas ilgi kalpos par nagu asināmo. 

Svarīgi, lai kaķu māja ir stabila un nebūtu risks, ka tā var apgāzties. Ja kaķis ir īpaši aktīvs, tad vērts apdomāt pie sienas stiprināmas kaķu mājas iegādi. Šāda tipa kaķu māja būs piemērota arī lielākiem un smagākiem kaķiem. 

Papildu pluss būs, ja daļu no apdares, piemēram, šūpuļtīklus vai guļvietu spilvenus, varēs noņemt un izmazgāt. 

Nianse, ko vēlams ņemt vērā, lai arī pašam saimniekam būtu prieks par jauno mīluļa mēbeli,– to vajadzētu iegādāties pēc iespējas mājas interjeram atbilstošākos krāsu toņos

Lielākā daļa kaķu māju izgatavotas neitrālos bēšos, tumši vai gaiši pelēcīgos un brūnos toņos, lai būtu iespējams izvēlēties savam interjeram atbilstošāko.
 

5. Kaķu mājas cenas

Protams, arī cena ir svarīga, kad jāizdara izvēle, kāda būs piemērotākā kaķu māja. Cena kaķu mājām svārstās robežās no 30 līdz pat 500 un vairāk Eiro. 

Tas, kas nosaka kaķu mājas cenu ir tās izmēri, cik stāvos kaķu māja izvietota, kā arī materiālu kvalitāte. 

Sarežģītākas, ar papildu guļvietām, šūpuļtīkliem un vairākiem nagu asināmajiem stabiem papildinātas kaķu mājas būs dārgākas. Taču par šādas kaķu mājas iegādi vēlams lemt tikai tad, kad kaķa saimnieks ir drošs, ka kaķis patiešām tajā pavadīs laiku. 

Kur iegādāties kaķu māju savam mīlulim? 

Nenoliedzami, kaķu māja sniegs pozitīvas emocijas gan saimniekam, gan četrkājainajam draugam, turklāt pareizi izvēlēta, kalpos kaķim līdz pat vecumdienām. 

Kvalitatīvas kaķu mājas, kā arī kaķu nagu asināmie plašā izvēlē pieejami lielākajā zoo preču veikalā Latvijā – Dino Zoo
Vienkāršāka kaķu māja vai vesels aktivitāšu centrs, kas kalpos gan atpūtai, gan rotaļām, –  dinozoo.lv piedāvājumā sev atbilstošāko atradīs ikviens. 


Ja Jūsu kaķim piemērotākās kaķu mājas izvēle Jums sagādā grūtības, tad droši izmantojiet dinozoopasaule.lv ekspertu padomu sadaļu un, iespējams, atradīsiet savu atbildi tur. 
Ja nē, tad atstājot savu jautājumu mājaslapā, kāds no dinozoopasaule.lv ekspertiem sniegs Jums atbildi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

nieru mazspēja

Labvakar, manam 8 gadu vecajam kaķim ir kaudālais stomatits, ārstējam jau kopš oktobra, injekcijas, zāles un zobakmens noņemšana, tika plānots zobus izraut pēc jaunā gada tā kā stomatīts negribēja atkāpties. Taču decembra beigas tika konstatēts, caur analīzēm, ka viņam ir vēl hroniska nieru mazspēja dēļ kā mūsu veterinārārsts, teica ka būs jāatceļ zobu izraušana un jāārstē nieres, kad nierēm kļūs labak, tas varēšot raut zobus ārā, taču veicot analīzes atkal viņam kreatinīns ir pacelies un Bun no 21.3 nokāpis līdz 16.9, vēlējos pajautāt vai kaķim nekaitētu zobu izraušana anestēzijā un vēl pēc tam atlabšanas process, ja viņam ir nieru mazspēja, jo viņš šobrīd galīgi atsakās est sauso un konservus arī ieēst nevar ja tie nav sablenderētu, savādāk mūk prom un šņāc, ja trāpās kāds gabaliņš.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

viennozīmīgi, kaķim ar nieru problēmām narkoze ir kontraindicēta. Jums ir jākonsultējas ar ārstējošo ārstu, kurā brīdī dzīvniekam būs iespēja  veikt mutes dobuma sanāciju - vadoties pēc analīzēm un dzīvnieka pašsajūtas. Diemžēl attālināti nav iespējams izvērtēt situāciju un sniegt padomu, kā labāk rīkoties. Jums ir jāsadarbojas ar ārstējošo ārstu vai arī jāmeklē cits speciālists, bet noteikti klātienē.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķēns nevēlas nokārtoties kastītē

Labdien! Kaķēns 4 mēneši nevēlas vairs nokārtoties kaķu kastītē pa lielam. Iepriekš bez problēmām gāja uz kādu no kastītēm (mājās ir divi kaķi un 3 kastītes). Pamanīju, ka dažas dienas kaķēna fekālijas pārklāj tādas kā dzeltenas gļotas. Apetīte viņam ir laba (pārsvarā ēd tikai slapjo barību Carny vai Applaw un mazāk sauso, mēģinam mācīt ēst sauso barību, nelabprāt ēd). Ir attārpots pēc vetārsta norādēm ar Milprozon. Uzvedība nav mainījusies, tik cik nevēlas pats iet uz kastīti, bet sāk ņaudēt un ieliekot ar priekšķepām kastītē tikai tad attiecīgi iekāpj un nokārtojas tur. Vai ir pamats uztraukties un vest pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kastītē nomainīti pakaiši un tādēļ kaķēns nevēlas nokārtoties kastītē. Fekālijām nav jābūt klātām ar gļotām, tas var norādīt par iekaisumu zarnu traktā. Vislabāk tomēr būtu kaķēnu aizvest pie veterinārārsta.

ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu pierakstieties pa tālruni 67327923.

ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķim apmatojuma problēmas

Ķaķene(6 gadi), kura dzīvo tikai iekštelpās, sākusi laizīt kažoku tā, ka vietām parādās “caurumi” kažokā. Tas sākās jau apmēram pirms mēnēša, bet šobrīd nav nekas uzlabojies. Vedām arī pie vetārinārārsta un kaķim iepotēja poti un iedeva smēri, ko smērēt uz skausta. Paši nesaprotam, kas šo ir izraisījis…

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķeni nepieciešams aizvest uz konsultāciju pie dermatologa. Iespējams, ka tas ir blusu alerģiskais dermatīts. jebkurā gadījumā, attālināti nevarēsim palīdzēt.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika.

kaķim slikti

kaķim ir 12 gadi sākusi sāpēt mugura nevienam neļauj pieskarties un trīc tā mugura nav gandrīz nevienu zobu izņemot ilknīšus tādēļ nevar paēst bieži vemstās un ir lauku kaķis

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķi nepieciešams vest pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Kaķēns klepo

Sveiki. 6 mēnešus vecs kaķēns pēc ūdens dzeršanas sāk klepot. Ūdens katru dienu tiek samainīts. Kāds varētu būt iemesls?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Normāli kaķim nevajadzētu klepot pēc ūdens uzņemšanas. Ja klepošana nepāriet vai pastiprinās, kaķēnu nepieciešams atvest pie veterinārārsta uz konsultāciju, lai veterinārārsts dzīvnieku var apskatīt, ievākt papildus anamnēzi un nozīmēt ārstēšanu, ja nepieciešams.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķu kastrācija

Sveiki! Ap septembri paņēmām divus paklīdušus kaķēnus, māsu un brāli. Pēc vetārsta spriestā šobrīd varētu būt ap 4-5 mēn. veci. Puika nesen sācis izrādīt vēlmi pāroties, bet brīžiem nevar saprast vai tiešām vai tikai spēlējās. Kādā vecumā kaķus nepieciešams kastrēt/sterilizēt? Negribās arī gaidīt pārāk ilgi un attapties ar kaķēniem. Ja nu viņi tomēr ir vecāki nekā domājam?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Parasti kastrāciju kaķiem veicam ne ātrāk kā 6 mēnešu vecumā, taču ap 5 mēnešu vecumu kaķi var būt jau fizioloģiski nobrieduši. Taču ja kaķenei nav meklēšanās, sapāroties nav iespējams.Vērojiet savus kaķus un ja nepieciešams tie ir jānodala.

 

kaķis neēd

Labdien.Man ir kakis viņam ir pilni 10.gadi.Problema ir tāda kad neēd jau 2.nedelu tikai udeni dzer ir palicis tievs.No mute ir nepatīkama smaka viņam.Uz savu tualeti negrib iet.Ko man varētu ieteikt.Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Varētu ieteikt kaķi steidzami vest pie veterinārārsta. Mūsu tālrunis 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Kaķis asina nagus

Labdien! Kaķis nagus asina skrāpelē, bet novērojam ka regulāri pakaļējie nagi neataug vai ir nodiluši līdz jēlumam. Ko šajā gadījumā darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja kaķis asina nagus pastiprināti, mēģiniet noņemt nagu asināmo vai nomainīt to uz citu. Ja kaķim nagu jēlums traucē ikdienā, varat pakonsultēties ar veterinārārstu klātienē. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Kaķa ciltsraksti

Labdien! Vai ir iespēja noskaidrot, kas šī varētu būt pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Kā arī kur vērsties lai to noskaidrotu detalizētāk? Ar cieņu, Dārta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien. Šķirni nosaka kaķēna ciltsraksti pie kaķēna iegādāšanās. Ja kaķim nav ciltsrakstu, tad tas ir bezšķirnes kaķis.