Atpakaļ

Meinas pavalsts jenotveidīgais kaķis (Maine Coon)

Pateicoties savam kaķiskajam raksturam, miermīlīgajai dabai un vieglajam turēšanas veidam, šīs šķirnes kaķus izvēlas turēt arvien vairāk cilvēku.

Šķirnes apraksts

Meinkūni ir īstena Amerikā izveidota kaķu šķirne, kas šodien kļuvusi par vienu no populārākajām arī Eiropā. Amerikā kuplās astes dēļ kaķi nosaukuši par meinkūnu, kur coon, racoon nozīmē "jenots", vai arī otra iesauka ir shagcat - "pankainais kaķis". Tie ir vieni no lielākajiem šķirnes kaķu pārstāvjiem, runču svars sasniedz līdz 7 kg, kaķeņu - līdz 5 kg.

Felinologi uzskata, ka šie kaķi cēlušies no Angoras vai Eiropas īsspalvainajiem kaķiem mutācijas rezultātā. Šķirnes līdzība gan ar norvēģu, gan Sibīrijas kaķi liecina par to, ka tiem bijuši kopīgi senči. Meinkūnu senči, domājams, nokļuvuši Amerikas kontinentā kopā ar pirmajiem ieceļotājiem no Eiropas. Par šīs šķirnes izcelsmi ir arī divi dažādi nostāsti. Pirmais nostāsts vēsta par to, ka Francijas karaliene Marija Antuanete, jūtot tuvojošos revolūciju, vēlējusies bēgt no Francijas uz Kanādu, bet pirms aizceļošanas nosūtījusi turp dažus mājsaimniecības priekšmetus, kā arī sešus kaķus, kuri līdz tam dzīvojuši Trianonā un kurus viņai uzdāvājis Zviedrijas kroņprincis. Marija Antuanete Kanādā tā arī nenokļuva, bet viņas dzīvnieki, krustojoties ar vietējiem aborigēniem, izveidojuši meinkūnu šķirni.

Otrs nostāsts saistīts ar kapteini Kūnu (Coon), kurš ar savu kuģi braukājis pa pasauli un bieži piestājis Amerikas krastā. Kapteinis mīlējis dzīvniekus, īpaši kaķus, tāpēc ikreiz, kad viņš nokāpis krastā, to pavadījis liels runcis. Vietējās kaķu dāmas neesot spējušas turēties pretī skaistajam svešiniekam; kapteinis kopā ar runci jau sen kuģojis tālās jūrās, bet krastā dzimuši kaķēni, kurus uzlūkojot vietējie iedzīvotāji teikuši: "Atkal tas Kūna kaķis!" Tā kapteiņa vārds kļuvis par šķirnes nosaukuma sastāvdaļu.

Daļa felinologu uzskata, ka meinkūni Amerikas kontinentā nonākuši ar vikingu kuģiem.

Par šo šķirni skaidri zināms, ka tā raksturīga Amerikai. Jau ilgi pirms tam, kad sāka organizēt kaķu izstādes, šie dzīvnieki ap 1860. gadu demonstrēti lauksaimniecības izstādēs kā "darba kaķi", kuri sava lielā auguma un drosmes dēļ lieliski cīnījās ar grauzējiem. 20. gadsimta sākumā par šķirni interese zuda, līdz 50. gados tika izveidots Centrālais meinkūnu klubs, kurš sāka nopietni nodarboties ar šķirnes selekciju, un 1967. gadā tika apstiprināts tās standarts. Laika gaitā meinkūnu standarts ir nedaudz mainījies. Sākotnēji kaķa purns bija strupāks un ausis vidēji lielas un plati novietotas. Šodien meinkūns no pārējiem pusgarspalvainajiem kaķiem atšķiras galvenokārt ar savdabīgu galvas veidojumu.

Meinkūni ir lieli, muskuļoti kaķi ar pagarinātu ķermeni, spēcīgi attīstītām krūtīm. Ķermenis balstās uz vidēji garām, spēcīgām kājām. Ķepas ir apaļas, pirkstu starpās aug vilna. Aste ir gara, labi apspalvota, plata pie saknes un viegli sašaurinās virzienā uz galu. Galva ir trapecveida, bez izteiktas pārejas no pieres uz platu, vidēji garu degunu; spēcīgs zods, kas kopā ar degunu profilā veido taisni; izteikti lūpu spilventiņi. Acis ir lielas, slīpi novietotas un pieļaujamas jebkurā krāsā, kas saskaņota ar vilnas krāsu. Ausis platas pie pamatnes, lielas, labi atvērtas un plati novietotas, ar pušķīšiem ausu galos.

Meinkūnu vilna līdzīga norvēģu meža kaķu vilnai - ar rupjākiem, it kā ietaukotiem akotmatiem, kuri lieliski atgrūž ūdeni, un biezu, mīkstu pavilnu. Vilna pagarinās virzienā uz pakaļkājām, bagātīgas "bikses" uz pakaļkājām. Pieļaujamas visas vilnas krāsas, izņemot akromelānismu.

Meinkūni nobriest samērā vēlu - kaķenes ap gadu, bet runči vēl vēlāk; anatomiski kaķi pilnīgi izveidojas ap četru gadu vecumu. Meinkūni ir ļoti rotaļīgi un mīlīgi kaķi, tiem nav raksturīga ne vismazākā agresivitāte, tomēr peles un žurkas tie ķer neatkarīgi no tā, cik dižciltīgi tie ir.

Meinkūniem bieži sastopama polidaktilija, jo vairošanā nākas izmantot radniecīgu pārošanu.

Kopš 1986. gada ar meinkūnu kaķu šķirnes audzēšanu nodarbojas kaķu klubs "Felimurs" Rīgā. Šobrīd ciltsgrāmatā ir reģistrēti vairāki simti šo kaķu visdažādākajās krāsās. Kluba entuziasti ar šķirnes vadītāju Rasmu Sauju ir papildinājuši vietējo populāciju ar importētiem dzīvniekiem no Lielbritānijas, Holandes un Vācijas. Latvijas meinkūni ar panākumiem eksportēti dažādās ārvalstīs, kā Vācija, Čehija, Polija, Krievija, Lietuva. Šobrīd tā ir viena no populārākajām šķirnēm ne tikai Latvijā, bet arī Vācijā. Salīdzinoši maz meinkūnu ir Krievijā, Lietuvā, arī Polijā.

Pateicoties savam kaķiskajam raksturam, miermīlīgajai dabai un vieglajam turēšanas veidam, šīs šķirnes kaķus izvēlas turēt arvien vairāk cilvēku.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi" 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Man ir kaķis, kurš ir 5 gadus jauns un visu dzīvi ēdis sauso kaķu barību un kaķiem domātos konservus. Vai viņam drīkst reizēm iedot jēlu gaļu, sirdis, jēlu paipalas olu? Ieviest pāris reizes nedēļā svaigēšanu? Un kāda dzīvnieka vai putna gaļu labāk izvēlēties? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja protams drílst un vajag ja kaķis ēd jēlu gaļu. Labāk ir dod tītara un lielloppa gaļu.

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!