Šķirnes apraksts

Viena no Eiropā visizplatītākajām kaķu šķirnēm ir Britānijas īsspalvainie kaķi. Šo kaķu senči jau konstatēti senās Romas laikos, bet pirmoreiz izstādīti 1880. gadā. Šobrīd Britānijas īsspalvainajiem kaķiem ir vairāk par 70 krāsu varietātēm.

Britānijas kaķi ir vidēji vai liela auguma, ar spēcīgu, smagu ķermeni, platām krūtīm, īsām, resnām kājām; aste īsa, ar noapaļotu galu. Britānijas kaķiem galvas formas veidojums tos atšķir no pārējo īsspalvaino kaķu šķirnēm. Kaķiem galva ir liela, apaļa, masīva, ar īsu, resnu kaklu, piepildītu pakakli; zods ļoti spēcīgs, purns īss, plats, arī deguns īss un

plats, bez lauzuma; ausis vidēji lielas, plati novietotas, noapaļotiem galiem; acis lielas, labi atvērtas, apaļas, krāsa no dzintardzeltenas līdz vara krāsai, kolorpointiem - zilas. Vilna ir īsa, bieza, mīksta, līdzīga plīšam un aug stāvus, ar biezu pavilnu; pavilna un akotmati vienāda garuma. Visam vilnas matam visā garumā jābūt nokrāsotam vienā krāsā (izņemot varietātes ar tikingu un tipingu).

Latvijā pirmie Britānijas kaķi tika ievesti 90. gadu sākumā, šobrīd tā ir viena no izplatītākajām un populārākajām šķirnēm. Pateicoties šķirnes entuziastiem, kaķu genofonds nepārtraukti papildinās ar jauniem dzīvniekiem, tie ir importēti no Norvēģijas, Vācijas, Holandes, Dānijas, Krievijas. Vispopulārākie ir zilas krāsas kaķi, bet līdzās zilajiem Britānijas kaķiem arvien vairāk parādās citas krāsas kaķi - krēmkrāsas, violetas un šokolādes krāsas bruņurupuči, kolorpointi un sudraboti svītroti, punktoti. Ir arī šinšillas krāsas kaķi. Ir vairākas audzētavas, kas nopietni nodarbojas ar šķirni dažādos klubos.

Britānijas kaķi ir nosvērti, mierīgi, kaķenes parasti nedaudz atturīgākas nekā runči. Britānijas kaķu metienos dzimst pat līdz 9 kaķēniem, kaķenes ir ļoti labas mātes.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"