Šķirnes apraksts

Abesīnijas kaķi ir īsspalvaini vidēja lieluma kaķi ar vienmērīgu, piesātinātu krāsojumu, karalisku stāju un īpašu grāciju, kas raksturīga tikai šai šķirnei. Tumšas, kā ar kontūrzīmuli iezīmētas, uzmanīgi vērojošas acis, augstu novietotas ausis, kas rada uzmanīgas klausīšanās iespaidu un neparastā krāsa piešķir abesīnietim neatkārtojamu mežonīgas pumas šarmu.

Katra abesīnieša spalviņa ir iekrāsota vairākās krāsu joslās. Tāds krāsu dalījums katrai spalviņai saucas „tikings". Priekšroka dodama trīskāršam, izteiktam tikingam. Šāds specifisks krāsojums - tikings - piešķir kažokam mainīgas krāsu nianses, tomēr neveidojot „zīmējumu". Abesīnieša muguriņa ir tumšākā tonī, bet vēders, krūtis, un ķepu iekšējās virsmas ir gaišas. Šādu krāsojuma tipu mēdz dēvēt par zonāro krāsojumu.

Šis kaķi ir lokani, veikli un spēcīgi, ar attīstītu muskulatūru. Runči ir krietni lielāki par abesīniešu kaķenītēm, kuras, savukārt, ir daudz aktīvākas par runcīšiem. 
Abesīnijas kaķiem ir aktīva dzīves pozīcija - viņi izrāda dzīvu interesi par visu apkārt notiekošo. Tiem ir lielisks līdzsvarots temperaments un pēc zinātāju domām, abesīnieši ir apbrīnojami harmoniski visās lietās.

Abesīnijas kaķis ir neparasti gudrs, graciozs, labi apzinās savu vērtību, ir pašapzinīgs, bet vienlaikus arī maigs, ziņkārīgs un rotaļīgs. Viņš ir arī lielisks draugs un palīgs savam saimniekam visās viņa lietās. Lai ko Jūs darītu, abesīnietis vienmēr būs blakus un centīsies palīdzēt un piedalīties. Kā jau īstens kaķis, abesīnietis pieprasa uzmanību un cieņas pilnu attieksmi, ko dāsni atmaksā ar maigu mīlestību. Gluži kā sunītis abesīnietis mīl savu saimnieku un seko tam pa pēdām. Kaķenīte sagaida saimnieku ar savā maigajā un melodiskajā balsī izteiktu „mrrrr...", bet kaķu puikas parasti lieto īsāku un izteiksmīgāku sveicienu: „mjau!"

Abesīniešiem ļoti patīk sēdēt uz paaugstinājuma, lai apkārt notiekošo kontrolētu no augšas. Bet kad Jūs apsēdīsieties palasīt, abesīnietis nosēdīsies pēc iespējas tuvu grāmatai, vērīgi sekos Jūsu acu kustībām un pētīs grāmatu, lai saprastu jēgu. Kad Jūs rakstīsiet, abesīnietis noteikti mēģinās rakstīt līdzi, ķerstot pildspalvu. Ja jūs esat pie datora, Jūsu abesīnietis sēdēs pie ekrāna, vēros skrojošās „pelītes" un varbūt pat mēģināst tās ķert, varbūt palīdzēs Jums strādāt ar ķepiņām sitot pa klaviatūru.

Šiem kaķim piemīt iedzimta inteliģence - viņš ir viegli apmācāms, ātri saprot un pieņem mājas iekšējās kārtības noteikumus. Pareizi audzināts abesīnietis, lai arī visnotaļ aktīvs, tomēr neskraidīs pa aizkariem un neasinās nagus pret mēbelēm. Mežonīgais abesīnijas kaķa izskats ir mānīgs, kaķa raksturs ir lielisks un temperaments līdzsvarots. Viņš neskrāpējas un neizlaiž nagus bez acīmredzama iemesla. Abesīnietis ir akurāts kaķis, kas prot novērtēt tīrību un sev veltīto uzmanību. Abesīnijas kaķu audzētāji ne bez iemesla uzskata, ka šajā šķirnē apvienotas visu kaķu labākās īpašības. 
Kaķenes ir labas mammas - bez palīdzības no malas spēj tikt galā ar kaķēnu laišanu pasaulē un viņu barošanu. Abesīniešiem parasti dzimst divi vai trīs kaķēni.

Abesīnijas kaķi ir samērā populāra kaķu šķirne gan Amerikā, gan Eiropā, bet Austrumeiropā tie nav bieži sastopami. Tomēr pēdējos gados pieaugošā interese un ievestie elitārie vaislas kaķi liek cerēt, ka Abesīniešiem paredzama veiksmīga attīstība.

Kaķēna ārējais izskats un uzvedība

Abesīnijas šķirnes kaķēns trīs mēnešu vecumā jau ir uzsācis spalvas maiņu - no kaķēna pūciņas sāk veidoties abesīnieša spalva ar raksturīgo tikingu un zīdaino mirdzumu. Šajā laikā notiek arī gaidāmās krāsas noformēšanās. Pilnīgi noformējusies īstā krāsa būs tikai pusotra līdz divu gadu vecumā. Acis šajā vecumā nav izteiksmīgas - nenosakāmā dūmakaini brūnganā krāsā. Patiesais tonis acīm noformējas 10- 12 mēnešu vecumā.

Lai varētu kaut aptuveni saprast, kāds izaugs Jūsu kaķītis, apskatiet mammu un tēti ( ja iespējams). Vesels kaķēns nedrīkst būt tievs, bet tas nedrīkst būt arī pārāk apaļīgs. Actiņas un austiņas mazulim tīras. Kaķēna uzvedībai jābūt aktīvai, labvēllīgai un rotaļīgiai. Abesīniešu kaķēni nemēdz būt agresīvi, nebaidās no cilvēkiem un labprāt ar tiem spēlējas. No šādiem kaķēniem izaug patiesi abesīnieši.

Eksterjera kvalitāte

Eksterjera( uzbūves) kvalitāti pareizi spēs novērtēt tikai pieredzējis audzētājs vai eksperts. Amatierim ir svarīgi zināt, kas tiek uzskatīts par trūkumiem Abesīnieša izskatā. Nedrīkstētu būt: balti plankumi, balts „medaljons", pārāk daudz baltā uz krūtīm, pelēka vai pārāk gaiša pavilna, pārāk maz tikinga vai „muāra" joslas. Nedrīkst būt zīmējums vai joslas uz purna vai ekstremitātēm. Tumšas krāsas kaķēnam jābūt tumšam astes galam, tumšām „zolēm" uz pakaļkājām, tumšām kontūrām ap acīm. Sīkāk par eksterjeru varat uzzināt šķirnes standartā.

Avots: Nadežda Haritonova (audzētava „Golden Aby") 

Vēsture

Viena no efektīgākajām īsspalvaino kaķu šķirnēm. Lai gan līdzīgi kaķi jau bija attēloti Senās Ēģiptes freskās, kuras datētas ap 500. gadu pirms mūsu ēras, ilgu laiku par šiem kaķiem nebija nekādu ziņu, līdz angļu virsnieka Bareta Lenarda sieva Etiopijā atrada kaķeni ar visai neparastu vilnas krāsojumu, kur katrs matiņš bija nokrāsots joslās, bet uz ķermeņa nekāda zīmējuma nebija. Kaķene tika nosaukta par Zulu un 1866. gadā aizvesta uz Angliju. Daļa felinologu gan uzskata, ka šādi kaķi pēc nostāstiem ir dzīvojuši Indijas okeāna piekrastē, Kalkutā, kur ievesti no Dienvidāfrikas ar kuģiem. Par šādu faktu liecina arī Abesīnijas kaķa izbāzenis, kas eksponēts Leidenas Zooloģijas muzejā Nīderlandē, datēts ar 1834.-1836. gadu, norādot, ka tas ir Indijas mājas kaķu paveids.

Tomēr, izņemot Zulu, nav pierādīts, ka šie kaķi tika audzēti un veidoti kā šķirne, tāpēc speciālisti Abesīnijas kaķus tomēr sliecas uzskatīt kā pilnībā cilvēku radītu šķirni. Pirmās ievestās kaķenes pēcnācēji dažu gadu laikā radīja šķirni, kuras standarts Lielbritānijā tika apstiprināts 1882. gadā, bet ASV 1930. gadā. 20. gadsimta 60. gados Anglijā lielākā daļa Abesīnijas kaķu gāja bojā kaķu leikozes epidēmijas uzliesmojuma rezultātā, tāpēc audzētājiem nācās ievest dzīvniekus no ASV, kur gan bija dzīvnieki ar šiem kaķiem raksturīgu krāsojumu, bet ne īpaši kvalitatīvi pēc tipa. Piecu gadu laikā angļiem izdevās pilnībā atjaunot šķirni savā valstī. Šodien Abesīnijas kaķi ir plaši izplatīti gan ASV, gan Eiropā, vieni no labākās kvalitātes kaķiem ir sastopami Vācijas audzētavās. Abesīnijas kaķu ārējais izskats pilnībā atbilst Somālijas kaķiem, bet vienīgā atšķirība, ka to vilna ir īsa, zīdaina un tikings klāj visu matu, veidojot apmēram 4 joslas (Somālijas kaķim - līdz 12 joslām vienā vilnas matā).

Abesīnijas kaķi ir ļoti kustīgi, ziņkārīgi dzīvnieki, viņi grib piedalīties visā, kas mājās notiek, un palīdzēt saimniekam. Ja ar kaķiem nodarbojas, tie lieliski apgūst dažādus trikus. Latvijā pirmie šīs šķirnes kaķi parādījās 90. gadu sākumā.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"