Atpakaļ

Abesīnijas kaķis (Abyssinian)

Abesīnijas kaķis ir neparasti gudrs, graciozs, labi apzinās savu vērtību, ir pašapzinīgs, bet vienlaikus arī maigs, ziņkārīgs un rotaļīgs. Viņš ir arī lielisks draugs un palīgs savam saimniekam visās viņa lietās. Lai ko Jūs darītu, abesīnietis vienmēr būs blakus un centīsies palīdzēt un piedalīties.

Šķirnes apraksts

Abesīnijas kaķi ir īsspalvaini vidēja lieluma kaķi ar vienmērīgu, piesātinātu krāsojumu, karalisku stāju un īpašu grāciju, kas raksturīga tikai šai šķirnei. Tumšas, kā ar kontūrzīmuli iezīmētas, uzmanīgi vērojošas acis, augstu novietotas ausis, kas rada uzmanīgas klausīšanās iespaidu un neparastā krāsa piešķir abesīnietim neatkārtojamu mežonīgas pumas šarmu.

Katra abesīnieša spalviņa ir iekrāsota vairākās krāsu joslās. Tāds krāsu dalījums katrai spalviņai saucas „tikings". Priekšroka dodama trīskāršam, izteiktam tikingam. Šāds specifisks krāsojums - tikings - piešķir kažokam mainīgas krāsu nianses, tomēr neveidojot „zīmējumu". Abesīnieša muguriņa ir tumšākā tonī, bet vēders, krūtis, un ķepu iekšējās virsmas ir gaišas. Šādu krāsojuma tipu mēdz dēvēt par zonāro krāsojumu.

Šis kaķi ir lokani, veikli un spēcīgi, ar attīstītu muskulatūru. Runči ir krietni lielāki par abesīniešu kaķenītēm, kuras, savukārt, ir daudz aktīvākas par runcīšiem. 
Abesīnijas kaķiem ir aktīva dzīves pozīcija - viņi izrāda dzīvu interesi par visu apkārt notiekošo. Tiem ir lielisks līdzsvarots temperaments un pēc zinātāju domām, abesīnieši ir apbrīnojami harmoniski visās lietās.

Abesīnijas kaķis ir neparasti gudrs, graciozs, labi apzinās savu vērtību, ir pašapzinīgs, bet vienlaikus arī maigs, ziņkārīgs un rotaļīgs. Viņš ir arī lielisks draugs un palīgs savam saimniekam visās viņa lietās. Lai ko Jūs darītu, abesīnietis vienmēr būs blakus un centīsies palīdzēt un piedalīties. Kā jau īstens kaķis, abesīnietis pieprasa uzmanību un cieņas pilnu attieksmi, ko dāsni atmaksā ar maigu mīlestību. Gluži kā sunītis abesīnietis mīl savu saimnieku un seko tam pa pēdām. Kaķenīte sagaida saimnieku ar savā maigajā un melodiskajā balsī izteiktu „mrrrr...", bet kaķu puikas parasti lieto īsāku un izteiksmīgāku sveicienu: „mjau!"

Abesīniešiem ļoti patīk sēdēt uz paaugstinājuma, lai apkārt notiekošo kontrolētu no augšas. Bet kad Jūs apsēdīsieties palasīt, abesīnietis nosēdīsies pēc iespējas tuvu grāmatai, vērīgi sekos Jūsu acu kustībām un pētīs grāmatu, lai saprastu jēgu. Kad Jūs rakstīsiet, abesīnietis noteikti mēģinās rakstīt līdzi, ķerstot pildspalvu. Ja jūs esat pie datora, Jūsu abesīnietis sēdēs pie ekrāna, vēros skrojošās „pelītes" un varbūt pat mēģināst tās ķert, varbūt palīdzēs Jums strādāt ar ķepiņām sitot pa klaviatūru.

Šiem kaķim piemīt iedzimta inteliģence - viņš ir viegli apmācāms, ātri saprot un pieņem mājas iekšējās kārtības noteikumus. Pareizi audzināts abesīnietis, lai arī visnotaļ aktīvs, tomēr neskraidīs pa aizkariem un neasinās nagus pret mēbelēm. Mežonīgais abesīnijas kaķa izskats ir mānīgs, kaķa raksturs ir lielisks un temperaments līdzsvarots. Viņš neskrāpējas un neizlaiž nagus bez acīmredzama iemesla. Abesīnietis ir akurāts kaķis, kas prot novērtēt tīrību un sev veltīto uzmanību. Abesīnijas kaķu audzētāji ne bez iemesla uzskata, ka šajā šķirnē apvienotas visu kaķu labākās īpašības. 
Kaķenes ir labas mammas - bez palīdzības no malas spēj tikt galā ar kaķēnu laišanu pasaulē un viņu barošanu. Abesīniešiem parasti dzimst divi vai trīs kaķēni.

Abesīnijas kaķi ir samērā populāra kaķu šķirne gan Amerikā, gan Eiropā, bet Austrumeiropā tie nav bieži sastopami. Tomēr pēdējos gados pieaugošā interese un ievestie elitārie vaislas kaķi liek cerēt, ka Abesīniešiem paredzama veiksmīga attīstība.

Kaķēna ārējais izskats un uzvedība

Abesīnijas šķirnes kaķēns trīs mēnešu vecumā jau ir uzsācis spalvas maiņu - no kaķēna pūciņas sāk veidoties abesīnieša spalva ar raksturīgo tikingu un zīdaino mirdzumu. Šajā laikā notiek arī gaidāmās krāsas noformēšanās. Pilnīgi noformējusies īstā krāsa būs tikai pusotra līdz divu gadu vecumā. Acis šajā vecumā nav izteiksmīgas - nenosakāmā dūmakaini brūnganā krāsā. Patiesais tonis acīm noformējas 10- 12 mēnešu vecumā.

Lai varētu kaut aptuveni saprast, kāds izaugs Jūsu kaķītis, apskatiet mammu un tēti ( ja iespējams). Vesels kaķēns nedrīkst būt tievs, bet tas nedrīkst būt arī pārāk apaļīgs. Actiņas un austiņas mazulim tīras. Kaķēna uzvedībai jābūt aktīvai, labvēllīgai un rotaļīgiai. Abesīniešu kaķēni nemēdz būt agresīvi, nebaidās no cilvēkiem un labprāt ar tiem spēlējas. No šādiem kaķēniem izaug patiesi abesīnieši.

Eksterjera kvalitāte

Eksterjera( uzbūves) kvalitāti pareizi spēs novērtēt tikai pieredzējis audzētājs vai eksperts. Amatierim ir svarīgi zināt, kas tiek uzskatīts par trūkumiem Abesīnieša izskatā. Nedrīkstētu būt: balti plankumi, balts „medaljons", pārāk daudz baltā uz krūtīm, pelēka vai pārāk gaiša pavilna, pārāk maz tikinga vai „muāra" joslas. Nedrīkst būt zīmējums vai joslas uz purna vai ekstremitātēm. Tumšas krāsas kaķēnam jābūt tumšam astes galam, tumšām „zolēm" uz pakaļkājām, tumšām kontūrām ap acīm. Sīkāk par eksterjeru varat uzzināt šķirnes standartā.

Avots: Nadežda Haritonova (audzētava „Golden Aby") 

Vēsture

Viena no efektīgākajām īsspalvaino kaķu šķirnēm. Lai gan līdzīgi kaķi jau bija attēloti Senās Ēģiptes freskās, kuras datētas ap 500. gadu pirms mūsu ēras, ilgu laiku par šiem kaķiem nebija nekādu ziņu, līdz angļu virsnieka Bareta Lenarda sieva Etiopijā atrada kaķeni ar visai neparastu vilnas krāsojumu, kur katrs matiņš bija nokrāsots joslās, bet uz ķermeņa nekāda zīmējuma nebija. Kaķene tika nosaukta par Zulu un 1866. gadā aizvesta uz Angliju. Daļa felinologu gan uzskata, ka šādi kaķi pēc nostāstiem ir dzīvojuši Indijas okeāna piekrastē, Kalkutā, kur ievesti no Dienvidāfrikas ar kuģiem. Par šādu faktu liecina arī Abesīnijas kaķa izbāzenis, kas eksponēts Leidenas Zooloģijas muzejā Nīderlandē, datēts ar 1834.-1836. gadu, norādot, ka tas ir Indijas mājas kaķu paveids.

Tomēr, izņemot Zulu, nav pierādīts, ka šie kaķi tika audzēti un veidoti kā šķirne, tāpēc speciālisti Abesīnijas kaķus tomēr sliecas uzskatīt kā pilnībā cilvēku radītu šķirni. Pirmās ievestās kaķenes pēcnācēji dažu gadu laikā radīja šķirni, kuras standarts Lielbritānijā tika apstiprināts 1882. gadā, bet ASV 1930. gadā. 20. gadsimta 60. gados Anglijā lielākā daļa Abesīnijas kaķu gāja bojā kaķu leikozes epidēmijas uzliesmojuma rezultātā, tāpēc audzētājiem nācās ievest dzīvniekus no ASV, kur gan bija dzīvnieki ar šiem kaķiem raksturīgu krāsojumu, bet ne īpaši kvalitatīvi pēc tipa. Piecu gadu laikā angļiem izdevās pilnībā atjaunot šķirni savā valstī. Šodien Abesīnijas kaķi ir plaši izplatīti gan ASV, gan Eiropā, vieni no labākās kvalitātes kaķiem ir sastopami Vācijas audzētavās. Abesīnijas kaķu ārējais izskats pilnībā atbilst Somālijas kaķiem, bet vienīgā atšķirība, ka to vilna ir īsa, zīdaina un tikings klāj visu matu, veidojot apmēram 4 joslas (Somālijas kaķim - līdz 12 joslām vienā vilnas matā).

Abesīnijas kaķi ir ļoti kustīgi, ziņkārīgi dzīvnieki, viņi grib piedalīties visā, kas mājās notiek, un palīdzēt saimniekam. Ja ar kaķiem nodarbojas, tie lieliski apgūst dažādus trikus. Latvijā pirmie šīs šķirnes kaķi parādījās 90. gadu sākumā.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķiem apsārtušas smaganas

Labdien! Pirms ceļam paniku, vēlējos uzzināt ko darīt. Ir mums kaķene ap 5 gadu vecuma, paņēmām viņu jau bez zobiņiem, burtiski daži palikuši no lauku dzīves, cik noprotu, bet ir apsārtušas smaganiņas. Otram kaķim arī apsārtušas, bijām klīnikā uz kastrāciju, tad teica, ka ir tāda lieta. Cenšamies vairs nedot neko no cilvēku pārtikas, retu reizi, kad iedodam kaut ko nogaršot, bet pārsvarā royal canin dodam, kā slapjo, tā sauso. Par kaķeni vel ir jautājums - ko darīt, ja meitene ir sterilizēta, bet laiku pa laikam tieši uz dīvana vai matrača pačurā pat mūsu klātbūtnē? Podiņu tīram ik pēc 2/3 dienām. Vai tas ir signāls, ka ir netīrs, vai tomēr kāda nopietnāka kaite?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! Apsārtušas smaganas var būt gan no tā, ka uz zobiem uzkrājas zobakmens, kas var izraisīt smaganu iekaisumu, gan no neatbilstošas barošanas, gan arī smaganas var būt apsārtušas un iekaisušas pie virusālām un bakteriālām infekcijām. Turklāt, ja abiem kopā dzīvojošajiem kaķiem novērojat apsārtušas smaganas, iespējams kaķi bijuši kontaktā ar kādu infekciju. Lai precīzāk pateiktu un nozīmētu ārstēšanu, ja tāda nepieciešama, ieteicams kaķus atrādīt veterinārārstam.

Kaķu tualetes tīrīšanas biežums ir atkarīgs no pakaišu veida, ko izmantojat. Ja izmantojat kaķu cementējošās smiltis, kaķu tualetes kasti ir ieteicams iztīrīt (izņemt urīna un fēču salipumus) pēc katra tualetes apmeklējuma. Tās var būt pat vairākas reizes dienā, atkarīgs no tā, cik bieži Jūsu kaķis iet uz kastīti. Reize 2 vai 3 dienās būs par retu. Savukārt, ja izmantojat silikona smiltis, tad, sekojot ražotāja instrukcijām, tās jāmaina, kad maina krāsu (fēces gan jāizvāc pēc katra tualetes apmeklējuma). Kaķi ir tīrīgi dzīvnieki un var nokārtoties neierastā vietā, ja kastīte nav iztīrīta.

Nokārtojoties neierastās vietās, dzīvnieki var arī signalizēt, ka kaut kas nav kārtībā ar urīnceļiem. Tādā gadījumā ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem un urīna analīze, lai izslēgtu urīnceļu saslimšanas. Iesākumā pamēģiniet tīrīt kaķa tualeti pēc katra apmeklējuma. Ja situācija nemainas, tad pierakstieties uz ultrasonogrāfiju urīnceļiem ar konsultāciju pie veterinārārsta.

 

Kaķis sācis rīstīties

Labdien! Persiesu kakenite, 17 gadi. Kakenite sakusi regulati, biezi kaa sprauslat, ka ristities, ne tik izteikti ka tad kad “vemj spalvu kuski“. Mazliet “vieglak”, bet itka vinai butu slikti. Pamanijam, ka jau kadu 1 menesi nav vemusi spalvas, lai gad agrak to darija regulari, 2- 3 dienaas reizi. Varbut tas ir saistit ar to? Dzer, ed, “iet uz podinja” normali, ka parasti. Ko jus mums ieteiktu darit? Paldies. Vineta

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Rīstīšanās refleksam var būt dažādi iemesli. Tas var būt saistīts ar to, ka kaķenīte sen nav atvēmusi apmatojumu. Tā krāšanās gremošanas traktā var izraisīt rīstīšanos. Taču jāņem arī vērā, ka vecāki dzīvnieki sevi apmazgā kūtrāk un iespējams tāpēc viņai nav ko atvemt. 

Taču iemesls rīstīšanās refleksam un nelabai dūšai var būt arī saistīts ar gremošanas trakta veselības traucējumiem. Tādā gadījumā ir ieteicama ultrasonogrāfija vēdera dobumam. Jebkurā gadījumā apskate pie veterinārārsta tik cienījamā vecumā būs tikai lietderīga. 

Nejūtīgas pakaļkājas

Labdien! Mans kaķēns dzīvo ārpus mājām. Sakiet lūdzu, kā man rīkoties, jo viņš nejūt savas pakaļējās kājas?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķēns noteikti ir jāatrāda veterinārārstam. Pie traumām, kuru rezultātā ir nejūtīgas pakaļkājas, dzīvniekiem tiek nozīmēta piemērota ārstēšana un būra režīms.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Kaķis slikti jūtas

Kakis neēd nedzer vem bijam pie vetarsta.Salaida sistēmu zāles atnacam mājas visu nakti ne vinš ēda ne vinš dzēra ,cik ilgi tas var turpinaties,var būt ar pipeti iedot

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Atlabšanas process katram dzīvniekam ir individuāls, turklāt te ir jāņem vērā kāda ir pamatproblēma, tās smaguma pakāpe un diagnostisko izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir veikti. Lielākoties ar vienu ārstēšanas dienu vien nepietiek. Ja dzīvniekam nepaliek labāk, ārstēšana noteikti ir jāturpina un iespējams jāveic papildu izmeklējumi.

Barība kastrētiem runčiem

Labdien! Sakiet ludzu kāda sausa barība būtu idiāli piemērota sterilizetam runcim jo es dodu Purina One.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Derēs jebkura kvalitatīva profesionālā, veterinārā barība. Piemēram, Royal Canin, Hill`s, Applaws u.tml. Vēlams tāda, kas domāta sterilizētiem/kastrētiem kaķiem, lai izvairītos no liekā svara problēmām. Un, protams, tāda, kas arī kaķim ies pie sirds. Kvalitatīva veterinārā barība ir atrodama zoo veikalos un veterinārajās aptiekās. 

Kaķa attārpošana

Manam kaķim kaut kas balls takā tārps jaukts ar dēli kustās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Pēc Jūsu minētā, varētu spriest, ka tas ir iekšējais parazīts (tārps), kas ir iznācis ārā. Tādā gadījumā kaķis noteikti ir jāattārpo. Veterinārajā aptiekā varat iegādāties attārpošanas līdzekli, un paši mājvidē varat kaķi attārpot. Pērkot attārpošanas zāles, Jums ir jāzina dzīvnieka svars. 

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Piena zobu maiņa

Sveiki! Mums ir kaķu puika( nu pat palika 6 mēnši). Devu vakariņas un pamanīju, ka sausās barības traukā ir balts takā krikums, izskatās pēc zobiņa. Bail, ka nolūzis. Un mutīti neļauj atvērt. Kas varētu būt pa vainu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kaķiem šajā laikā mainās zobi, tāpēc Jūs varētu atrast izkritušos piena zobiņus gan barības traukā, gan jebkur citur, kur dzīvnieks uzturas. Pilnībā visiem zobiem būtu jānomainās līdz astoņu mēnešu vecumam. Zobu maiņas laikā smaganas var būt jūtīgas, tāpēc kaķis var neļaut vai negribēt, ka viņam aiztiek muti.

Perianālie dziedzeri

Labdien ! Man ir aptuveni 2 gadus vecs kaķis (puika), pirms gada paņemts no ielas, un no visām tā brīža kaitēm izārstēts, kastrēts. Šobrīd vesels, ar skaisti spīdošu spalvu un aktīvs, labi ēd, taču novēroju, ka kaķim sēžot klēpī, nelāgi ož dibens, kaut arī tas ir tīrs un smaka nav līdzīga fekāliju smakai. Vēlējos jautāt, vai šādā gadījumā būtu jāved kaķis pie vetārsta un vai iespējams, ko darīt ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Nepatīkamo smaku iespējams rada perianālo dziedzeru sekrēts. Kaķim ir divi anālie dziedzeri, kas atrodas abpus anālajai atverei. Šiem dziedzeriem ir divas pamatfunkcijas - pirmkārt, tie izstrādā sekrētu ar specifisku smaku, ar kā palīdzību kaķis var iezīmēt teritoriju. Otrkārt, dziedzeru sekrēts veic anālās atveres ieeļļošanu, kas, savukārt, noder,ja  dzīvnieka fekālijas ir ļoti sausas un var traumēt viņu.

Ja anālie dziedzeri funkcionē normāli, tie regulāri pašattīrīšanās – kaķis sasprindzinās un sekrētu izspiež. Sekrēta izspiešana var notikt gan apzināti, gan neapzināti. Kad dziedzeri ir iztukšoti, tie atkal uzpildās.

Ja gadījumā dziedzeri neiztīrās, kaķis izjūt diskomfortu, un visbiežākās pazīmēs tādā gadījumā ir apsārtums anālās atveres apvidū, šļūkšana uz dibena un intensīva tā laizīšana. Ja šādas apzīmes nenovērojat, vien specifisko smaržu, nav vajadzības kaķi atrādīt veterinārārstam.