Atpakaļ

Abesīnijas kaķis (Abyssinian)

Abesīnijas kaķis ir neparasti gudrs, graciozs, labi apzinās savu vērtību, ir pašapzinīgs, bet vienlaikus arī maigs, ziņkārīgs un rotaļīgs. Viņš ir arī lielisks draugs un palīgs savam saimniekam visās viņa lietās. Lai ko Jūs darītu, abesīnietis vienmēr būs blakus un centīsies palīdzēt un piedalīties.

Šķirnes apraksts

Abesīnijas kaķi ir īsspalvaini vidēja lieluma kaķi ar vienmērīgu, piesātinātu krāsojumu, karalisku stāju un īpašu grāciju, kas raksturīga tikai šai šķirnei. Tumšas, kā ar kontūrzīmuli iezīmētas, uzmanīgi vērojošas acis, augstu novietotas ausis, kas rada uzmanīgas klausīšanās iespaidu un neparastā krāsa piešķir abesīnietim neatkārtojamu mežonīgas pumas šarmu.

Katra abesīnieša spalviņa ir iekrāsota vairākās krāsu joslās. Tāds krāsu dalījums katrai spalviņai saucas „tikings". Priekšroka dodama trīskāršam, izteiktam tikingam. Šāds specifisks krāsojums - tikings - piešķir kažokam mainīgas krāsu nianses, tomēr neveidojot „zīmējumu". Abesīnieša muguriņa ir tumšākā tonī, bet vēders, krūtis, un ķepu iekšējās virsmas ir gaišas. Šādu krāsojuma tipu mēdz dēvēt par zonāro krāsojumu.

Šis kaķi ir lokani, veikli un spēcīgi, ar attīstītu muskulatūru. Runči ir krietni lielāki par abesīniešu kaķenītēm, kuras, savukārt, ir daudz aktīvākas par runcīšiem. 
Abesīnijas kaķiem ir aktīva dzīves pozīcija - viņi izrāda dzīvu interesi par visu apkārt notiekošo. Tiem ir lielisks līdzsvarots temperaments un pēc zinātāju domām, abesīnieši ir apbrīnojami harmoniski visās lietās.

Abesīnijas kaķis ir neparasti gudrs, graciozs, labi apzinās savu vērtību, ir pašapzinīgs, bet vienlaikus arī maigs, ziņkārīgs un rotaļīgs. Viņš ir arī lielisks draugs un palīgs savam saimniekam visās viņa lietās. Lai ko Jūs darītu, abesīnietis vienmēr būs blakus un centīsies palīdzēt un piedalīties. Kā jau īstens kaķis, abesīnietis pieprasa uzmanību un cieņas pilnu attieksmi, ko dāsni atmaksā ar maigu mīlestību. Gluži kā sunītis abesīnietis mīl savu saimnieku un seko tam pa pēdām. Kaķenīte sagaida saimnieku ar savā maigajā un melodiskajā balsī izteiktu „mrrrr...", bet kaķu puikas parasti lieto īsāku un izteiksmīgāku sveicienu: „mjau!"

Abesīniešiem ļoti patīk sēdēt uz paaugstinājuma, lai apkārt notiekošo kontrolētu no augšas. Bet kad Jūs apsēdīsieties palasīt, abesīnietis nosēdīsies pēc iespējas tuvu grāmatai, vērīgi sekos Jūsu acu kustībām un pētīs grāmatu, lai saprastu jēgu. Kad Jūs rakstīsiet, abesīnietis noteikti mēģinās rakstīt līdzi, ķerstot pildspalvu. Ja jūs esat pie datora, Jūsu abesīnietis sēdēs pie ekrāna, vēros skrojošās „pelītes" un varbūt pat mēģināst tās ķert, varbūt palīdzēs Jums strādāt ar ķepiņām sitot pa klaviatūru.

Šiem kaķim piemīt iedzimta inteliģence - viņš ir viegli apmācāms, ātri saprot un pieņem mājas iekšējās kārtības noteikumus. Pareizi audzināts abesīnietis, lai arī visnotaļ aktīvs, tomēr neskraidīs pa aizkariem un neasinās nagus pret mēbelēm. Mežonīgais abesīnijas kaķa izskats ir mānīgs, kaķa raksturs ir lielisks un temperaments līdzsvarots. Viņš neskrāpējas un neizlaiž nagus bez acīmredzama iemesla. Abesīnietis ir akurāts kaķis, kas prot novērtēt tīrību un sev veltīto uzmanību. Abesīnijas kaķu audzētāji ne bez iemesla uzskata, ka šajā šķirnē apvienotas visu kaķu labākās īpašības. 
Kaķenes ir labas mammas - bez palīdzības no malas spēj tikt galā ar kaķēnu laišanu pasaulē un viņu barošanu. Abesīniešiem parasti dzimst divi vai trīs kaķēni.

Abesīnijas kaķi ir samērā populāra kaķu šķirne gan Amerikā, gan Eiropā, bet Austrumeiropā tie nav bieži sastopami. Tomēr pēdējos gados pieaugošā interese un ievestie elitārie vaislas kaķi liek cerēt, ka Abesīniešiem paredzama veiksmīga attīstība.

Kaķēna ārējais izskats un uzvedība

Abesīnijas šķirnes kaķēns trīs mēnešu vecumā jau ir uzsācis spalvas maiņu - no kaķēna pūciņas sāk veidoties abesīnieša spalva ar raksturīgo tikingu un zīdaino mirdzumu. Šajā laikā notiek arī gaidāmās krāsas noformēšanās. Pilnīgi noformējusies īstā krāsa būs tikai pusotra līdz divu gadu vecumā. Acis šajā vecumā nav izteiksmīgas - nenosakāmā dūmakaini brūnganā krāsā. Patiesais tonis acīm noformējas 10- 12 mēnešu vecumā.

Lai varētu kaut aptuveni saprast, kāds izaugs Jūsu kaķītis, apskatiet mammu un tēti ( ja iespējams). Vesels kaķēns nedrīkst būt tievs, bet tas nedrīkst būt arī pārāk apaļīgs. Actiņas un austiņas mazulim tīras. Kaķēna uzvedībai jābūt aktīvai, labvēllīgai un rotaļīgiai. Abesīniešu kaķēni nemēdz būt agresīvi, nebaidās no cilvēkiem un labprāt ar tiem spēlējas. No šādiem kaķēniem izaug patiesi abesīnieši.

Eksterjera kvalitāte

Eksterjera( uzbūves) kvalitāti pareizi spēs novērtēt tikai pieredzējis audzētājs vai eksperts. Amatierim ir svarīgi zināt, kas tiek uzskatīts par trūkumiem Abesīnieša izskatā. Nedrīkstētu būt: balti plankumi, balts „medaljons", pārāk daudz baltā uz krūtīm, pelēka vai pārāk gaiša pavilna, pārāk maz tikinga vai „muāra" joslas. Nedrīkst būt zīmējums vai joslas uz purna vai ekstremitātēm. Tumšas krāsas kaķēnam jābūt tumšam astes galam, tumšām „zolēm" uz pakaļkājām, tumšām kontūrām ap acīm. Sīkāk par eksterjeru varat uzzināt šķirnes standartā.

Avots: Nadežda Haritonova (audzētava „Golden Aby") 

Vēsture

Viena no efektīgākajām īsspalvaino kaķu šķirnēm. Lai gan līdzīgi kaķi jau bija attēloti Senās Ēģiptes freskās, kuras datētas ap 500. gadu pirms mūsu ēras, ilgu laiku par šiem kaķiem nebija nekādu ziņu, līdz angļu virsnieka Bareta Lenarda sieva Etiopijā atrada kaķeni ar visai neparastu vilnas krāsojumu, kur katrs matiņš bija nokrāsots joslās, bet uz ķermeņa nekāda zīmējuma nebija. Kaķene tika nosaukta par Zulu un 1866. gadā aizvesta uz Angliju. Daļa felinologu gan uzskata, ka šādi kaķi pēc nostāstiem ir dzīvojuši Indijas okeāna piekrastē, Kalkutā, kur ievesti no Dienvidāfrikas ar kuģiem. Par šādu faktu liecina arī Abesīnijas kaķa izbāzenis, kas eksponēts Leidenas Zooloģijas muzejā Nīderlandē, datēts ar 1834.-1836. gadu, norādot, ka tas ir Indijas mājas kaķu paveids.

Tomēr, izņemot Zulu, nav pierādīts, ka šie kaķi tika audzēti un veidoti kā šķirne, tāpēc speciālisti Abesīnijas kaķus tomēr sliecas uzskatīt kā pilnībā cilvēku radītu šķirni. Pirmās ievestās kaķenes pēcnācēji dažu gadu laikā radīja šķirni, kuras standarts Lielbritānijā tika apstiprināts 1882. gadā, bet ASV 1930. gadā. 20. gadsimta 60. gados Anglijā lielākā daļa Abesīnijas kaķu gāja bojā kaķu leikozes epidēmijas uzliesmojuma rezultātā, tāpēc audzētājiem nācās ievest dzīvniekus no ASV, kur gan bija dzīvnieki ar šiem kaķiem raksturīgu krāsojumu, bet ne īpaši kvalitatīvi pēc tipa. Piecu gadu laikā angļiem izdevās pilnībā atjaunot šķirni savā valstī. Šodien Abesīnijas kaķi ir plaši izplatīti gan ASV, gan Eiropā, vieni no labākās kvalitātes kaķiem ir sastopami Vācijas audzētavās. Abesīnijas kaķu ārējais izskats pilnībā atbilst Somālijas kaķiem, bet vienīgā atšķirība, ka to vilna ir īsa, zīdaina un tikings klāj visu matu, veidojot apmēram 4 joslas (Somālijas kaķim - līdz 12 joslām vienā vilnas matā).

Abesīnijas kaķi ir ļoti kustīgi, ziņkārīgi dzīvnieki, viņi grib piedalīties visā, kas mājās notiek, un palīdzēt saimniekam. Ja ar kaķiem nodarbojas, tie lieliski apgūst dažādus trikus. Latvijā pirmie šīs šķirnes kaķi parādījās 90. gadu sākumā.


Avots: Ar autores atļauju izmantota V. Klučnieces grāmata "Kaķi"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labvakar! Mūsu ģimene vēlas iegādāties ragdolls kaķēnu no iepazītas audzētavas. Sakiet, lūdzu, kāds ir aptuvenais vecums, kad tos ir droši dot jaunajiem saimniekiem? Šobrīd mums piedāvā kaķēnu, kas ir 4 mēnešus vecs.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Latvijas republikā atsavināt kaķēnu jauniem samiekiem var no 10 nedēļu vecuma!
Ministru Kabineta Noteikumi Nr. 266

Attārpošana kaķim

Sveiki! Kaķēns 5mēn.jauns,attārpots 2mēn.vecumā,dzīvo tikai iekštelpās,ēd arī jēlu gaļu,spec.barību kaķēniem,gan konservus pārsvarā,arī sauso barību,dzer govs pienu, uztrauc tas,ka ūdeni dzer nedaudz.ir aktīvs un omulīgs.kā ar attārpošanu,lasu info,ka ik pa 2ned.tā bij jāveic,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķēnu  līdz 6 mēnešiem ieteicams attārpot 1 x mēnesī. kas attiecas uz govs pienu, tā nav pati piemērotākā barība kaķim. Ja kaķēns pārsvarā ēd konservus, ūdeni tas var dzert mazāk.

Kaķim senioram izkrīt zobi

Labdien! 13gv. sterilizētai bezšķirnes kaķenei 3 mēnešu laikā izkritis jau otrais ilknis (viens atrasts bez asinīm, otrs dauzoties, kožoties). Kādu gadu ož elpa, taču iekaisušas smaganas nav redzamas un ēd tikai sauso barību (Royal Canin) bez problēmām. Aktīva, bet dzīvoklī dzīvojoša, bez liekā svara, bez īpaša stresa un bez zināmām veselības problēmām. Vai ir iemesls steidzamai vizītei pie vetārsta?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Steidzami nav jādodas pie vetārsta, bet vajadzēto to ieplānot, lai varētu pārliecināties vai nav iekasis kāds zobiņš, jo tad labāk to izdarīt ātrāk jo ar katru gadu kaķis paliek vecāks un ir risks dod narkozi zobu ārstēšanai!

zobi kaķim

Labdien! Kaķītim aptuveni ir 2.5m, bet ir tikai ilknīši mutē, bet nav citu zobiņu. Vai tas ir normāli?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku grūti atbildēt uz šo jautājumu. Vai esat pārliecināti par dzīvnieka vecumu? Iespējams zobiņi ir mazi un tos nevar pamanīt.

Lai pārbaudītu kaķa veselības stāvokli dzīvnieks ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta, Šajā vecumā kāķiem ir  jāveic arī vakcinācija. Esot pie ārsta pakonsultējieties arī par kaķa zobiem.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu , 

Dino Zoo klīnika

Kaķis nejūtas labi

Labvakar!Griežos pie jums pēc padoma!Sterilizēta kaķene ,iet 12 gads.Līdz šim nav bijušas īpašas veselības problēmas ,izņemot blusu izraisīto ēdi ,jo bija laiks kad dzīvojās pa āru,bet mājās ienāca tikai paēst!Bet ar izrakstītām zālēm Advokat ,tikām galā!Bet tagad ir citāda situācija!Pēdejo divu gadu laikā,man bija bieži braucieni ,divu nedēļu garumā!,Tā kā dzīvojām divatā,tad manas prombūtnes laikā,viņu apciemoja mana draudzene,kas viņai ļoti patika!Atgriežoties ,vienmēr bija priecīga un tāda kā vienmēr!Bet šoreiz,divas nedēļas atpakaļ,atgriežoties nepazinu savu mīluli.Sākumā ļoti daudz ņaudēja,kas viņai nebija raksturīgi!Tad pēkšņa nokārtošanās gultā.Un skapī sačurētas drēbes.Appetīte ļoti laba bet trauciņš jāpienes klāt,jo pati ,uz ierasto vietu neiet!Un maz dzer ūdeni!Ņaudēšana ir beigusies!Bet visvairāk satrauc tas,ka iešana uz kastīti nav!Vai tas ir normāli,ka kaķis nenokārtojas divas dienas,pie labas apetītes?Ēd divas reizes dienā,mīkstā barība!Ļoti raizējos!Varbūt tas if saistīts ar stressu,jo šoreiz ,kad aizbraucu,mājās bija sveša ģimene ar diviem maziem bērniem!Bet kaķene ir ļoti izvēlīga,ja kāds viņai nepatīk, pat klāt nenāks!Lūdzu palīdziet ar padomu!Appetīte laba,bet tā tualetes neapmeklēšana,sagādā raizes!Ar cieņu ,jūsu darbam!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iemesli šādai  kaķa  uzvedībai var būt dažādi. Iespējams , ka tas ir stress, bet iespējams, ka dzīvniekam ir veselības problēmas. Lai to noskaidrotu, būtu nepieciešams veikt padziļinātu veselības pārbaudi dzīvniekam ,kā minimums nodot kaķa urīna analīzes, iespējams arī asins analīzes , vai vēl kādus izmeklējumus, ko veterinārārsts uzskatīs par nepieciešamiem. Kaķim ir jānokārtojas katru dienu - nepieminējāt gan, vai kaķim nav defekācijas vai urinācijas vai abas kopā.

Diemžēl attālināti mēs nevaram pateikt , kas kaķim ir par vainu. Būtu labi kaķi pierakstīt uz vizīti pie veterinārārsta.

Ja vēlaties veikt pierakstu mūsu klīnikā , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

 

Blusanex

Labdien! Es nopirku Blusanex blusu apkarošanai. Sakiet lūdzu vai es drīkstu ar to kaķa spalvu apstrādāt? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien

Diemžēl mums nav informācijas par šo produktu, Bet pirms katra produkta lietošanas , lūdzam izlasīt lietošanas instrukciju.

Kaķis neēd

Man ir 2 kaķi nesen iegādājos kaķēnu un tagad mans vecākais kaķis atsakās ēst savu barību. ko man darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Visdrīzāk kaķis ir pagaršojis kaķēnu barību un savu ierasto nevēlas vairs ēst. Kamēr kaķēns paaugsies mēģiniet barot kaķus atsevišķās telpās, iespējams pamēģināt pieaugušajam kaķim  pakāpeniski pamainīt barību, vai piedāvāt mīksto barību.

Sveiki vai jūs zinātu kas šī ir pa šķirni spriežot pēc fotogrāfijas? Ar cieņu Tomass Ivo Kuļijevs

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Pēc bildes spriežot izskatās pēc kaķa parastā, jo nelīdzinās nevienai kaķu šķirnei!

Kaķu uzvedība

Sveiki. Mums radusies problēma ar kaķu sadzivošanu. Vecakai kaķenei ir gads un 10mēneši(kaķene), mazakajam ir 7meneši(runcis). Jaunāko kaķi panēmām kad vecākai kakenei bija gads un 5menesi. Kopā jau 5mēnešus. Visu laiku dzivoja draudzīgi, spēlējās, kopā gulēja. Pirms mēneša runcis bija pie vetārsta sakarā ar asinainiem izdalijumiem, tad kaķene ari palika agresiva un uzbruka, bet kad zāļu kurs bija iziet, nomierinājās un atkal bija draudzīgi. Tagad pēkšņi kaķene atkal brūk virsū, ka pat runcis trīc no bailēm. Takā dzivoklis nav baigi liels kaķus nošķirt ir pagrūti. Ko iesākt? Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iespējams, ka problēma varētu būt saistīta ar smaržu, ko runcis sāk izdalīt sākoties dzimumnobriešanas periodam. Var konsultēties ar uzvedības speciālistiem, bet iespējams, ka šo var atrisināt tikai ruņča kastrācija.

Kaķa veselība

Mans kaķis sevi sakasa līdz asinīm. Pie ārsta esam bijuši 5 x Nomainīta pārtika, alerģija tiek izdlègta. Kas vèl tas var būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Visbiežākie niezes cēloņi ir parazīti, infekcijas un alerģijas, lai noskaidrotu konkrētu cēloni, jums jādodas pie dermatoloģijas specialista, kurš tālāk veic attiecīgās diagnostikas, lai noskaidrotu cēloni.