Atpakaļ

Akvārija izvēle un ierīkošana

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Tāpat mājokļos, kuros ir centrālapkure, akvāriji darbojas arī kā dabisks gaisa mitrinātājs. Lai gan sākotnēji šķiet, ka akvārija uzturēšana ir sarežģīta, patiesībā, ievērojot vien pāris priekšnoteikumu, tam vietu iespējams atrast teju ikvienā mājoklī, gūstot prieku par zemūdens krāšņajiem iemītniekiem. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Akvāriju forma

Lai gan savulaik visizplatītākie bija taisnstūra formas akvāriji, mūsdienās tie sastopami visdažādākajās formās un dizainā. Tiesa, joprojām populāra ir to klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par  tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens spogulis procentuāli ir samērā liels, un tas ļauj ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Turklāt ne pārāk augstā akvārijā labāk klājas dzīvajiem augiem, jo gaisma vieglāk sasniedz akvārija dziļākos slāņus. Savukārt, ja akvārijs ir augstāks par 60 centimetriem, tad grunti sasniedz tikai daļa no gaismas plūsmas.

Tāpat populāri ir arī apaļie akvāriji, tomēr apaļš akvārijs prasa daudz uzmanības un ir bieži jātīra, jo tajos praktiski neiespējami estētiski ievietot filtrējošo aprīkojumu.  Vēl pieejami ir arī daudzstūru akvāriji, sākot ar trijstūra un beidzot ar 8 līdz 12 stūru formu. Veiksmīgākā vieta šāda akvārija novietošanai ir kāds atpūtas stūrītis, kur būs pietiekami daudz vietas, lai to varētu aplūkot no visām pusēm. No daudzstūru akvārijiem bieži vien tiek veidotas arī kaskādes – vairāki akvāriji, kas novietoti viens otram tieši līdzās, bet katrs nedaudz zemāk par iepriekšējo.

“Tā kā tirdzniecībā ir pieejamas ļoti daudz zivju šķirnes, pirms došanās uz veikalu ieteicams padomāt, kādas cilvēkam šķiet vistīkamākās. Var aplūkot gan fotogrāfijas, gan palasīt šķirņu aprakstus un tad izjautāt pārdevēju par izvēlēto zivtiņu uzturēšanas specifiku. Tāpat jāpatur prātā, ka, lai gan kopšana gandrīz visām zivju šķirnēm ir līdzīga, to turēšanas apstākļi – vajadzīgā ūdens temperatūra, barošanas apjoms un nepieciešamais akvārija tilpums nereti atšķiras,” skaidro Aija.

“Arī tad, ja cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze zivtiņu turēšanā, nav ieteicams izvēlēties maza tilpuma akvāriju. Liela daļa cilvēku uzskata, ka iesācējiem piemērotākais variants ir 10 līdz 30 litru lieli akvāriji, tomēr iesaku izvēlēties vismaz 60 litru lielu akvāriju, jo tas, pretēji pavisam mazajiem, ir vieglāk kopjams. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami panākt stabilu zivīm vajadzīgo bioloģisko līdzsvaru, jo, lai šāds akvārijs darbotos, to tīrot, nākas mainīt gandrīz visu ūdeni. Tā rezultātā krasi mainās akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaido dzīvo organismu veselību un attīstību.”

Apgaismojums

Izvēloties akvāriju, neatkarīgi no tā formas, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu. Šim nolūkam var arī iegādāties īpašas akvārijiem paredzētas lampas, kas veicina akvārija augu attīstību un izceļ zivtiņu skaistumu. Tāpat akvāriju var iegādāties arī bez vāka un apgaismot to ar galda vai piekaramām lampām. “Ir svarīgi, lai uz akvārijs neatrastos tiešos saules staros, jo tas izraisa ūdens „ziedēšanu”, ar ko ir grūti cīnīties.  Akvāriju ieteicams likt perpendikulāri logam, tomēr kopumā stingru vadlīniju šai ziņā nav – atliek vien izvēlēties vietu telpā, kur akvārijs estētiski iederas vislabāk,” tā Aija.

Filtrācija un aerācija

Lai attīrītu ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem, izmanto speciālus akvārija filtrus, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam jāiegādājas arī akvārijam paredzētu kompresoru. Līdzīgi filtram, arī kompresoru izvēlas atbilstoši akvārija tilpumam. “Katram akvārijam ir vajadzīgs filtrs, kas attīra ūdeni un rada arī gaisa burbulīšus, tomēr ieteicams akvārijam iegādāties arī ar kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Tādējādi, ja kaut kas notiks ar akvārija filtru, laikā, kamēr šo jautājumu risina, akvāriju varēs aprīkot ar kompresoru. Šāds risinājums ir ļoti svarīgs, jo lielākā daļa zivju bez papildus gaisa padeves izdzīvot nevar,” uzsver Aija.

Akvārija apsildīšana

Ja ir vēlme turēt tropiskās zivju šķirnes, vajadzīgs arī akvārija sildītājs. Optimālā  ūdens temperatūra šīm zivtiņām svārstās 25°C robežās. Vēl nepieciešams iegādāties arī termometru, lai kontrolētu ūdens temperatūru un tās izmaiņas. Pretējā gadījumā straujas svārstības temperatūras režīmā var radīt stresu augiem un zivīm vai pat  izraisīt to saslimšanu un nāvi.

Noformējums

Akvārija noformēšanai nepieciešamos izejmateriālus var iegādāties zooveikalā. Lai to iekārtotu, nepieciešama grunts, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie  materiāli.

Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās grunti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Tāpat akvārijā ar dzīvajiem augiem var izmantot dažādus šim nolūkam speciāli sagatavotus koku elementus. Pie tiem var pieaudzēt dažus sugu augus, piemēram, Taizemes papardi, Javas sūnu un citus.

Ievietojot akvārijā grunti, var veidot arī terases, izmantojot lielus, plakanus akmeņus. Terašu iežogojuma maliņas vēlams nomaskēt ar augiem vai citām dekorācijām. Savukārt akvārijos, kuros mīt, piemēram, Āfrikas lielo ezeru cihlīdas, kas ir izteikti teritoriālas zivis, var veidot akmens krāvumus.

Dekori akvārija iekārtojumā ir ļoti svarīgi. Nav ļoti būtiski, vai tie ir dabiskas izcelsmes, vai izgatavoti no plastmasas. Augi un mājiņas zivīm dod patvēruma sajūtu. Pretējā gadījumā akvārijs, kurā nav nekā, zivīm radīs stresu. Tās naktī guļ, un tām ir vajadzīgas slēptuves. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, radīsies diskomforts. Dekori ir vajadzīgi arī tāpēc, lai būtu iespēja aizmukt no agresīvākajiem īpatņiem,” skaidro Aija.

“Ņemot vērā noteiktu zivju šķirņu īpatnības, jau laikus ir jāpainteresējas par konkrēto šķirni, ko ir vēlme turēt – jāzina, kādā vidē tā dzīvo, kāda ir tās dabīgā vide, ar kādām šķirnēm to var likt kopā vienā akvārijā. Šai gadījumā svarīgi ir arī zivju izmēri. Ja viena zivs ir krietni lielāka par otru, tā var mazāko apēst veselu. Visas zivis ir kanibāli. Arī zelta zivtiņa, kas teorētiski ir zālēdājs, var ļoti labprāt apēst, piemēram, neonu, ja tas ieies tai mutē veselā veidā.”

Ūdens mainīšana

Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos. “Ja akvārija tilpums ir lielāks par 200 litriem, to var tīrīt nedaudz retāk, savukārt pavisam mazus akvārijus ir jātīra biežāk,” stāsta Aija. “Svarīgākais ir regulāri sekot līdzi ūdens parametriem. Pat tad, ja akvārijs vizuāli izskatās tīrs, to nedrīkst ilgstoši netīrīt. Zivis izdala atkritumvielas, kas savukārt rada ķīmiskus savienojumus – nitrātus un nitrītus, kas kaitē akvārija iemītnieku veselībai. Tāpēc, ja akvārijs netiek tīrīts sistemātiski, ievērojot apmēram nedēļas intervālu, zivīm mazināsies dabīgās aizsargspējas, un tās var sākt slimot.”

Ja iepazīstoties ar informāciju par akvārija ierīkošanu un zivtiņu turēšanu, esi guvis pārliecību, ka akvārijzivtiņas ir Tev piemērots mājdzīvnieks, aicinām iepazīties ar Dino Zoo veikalos pieejamajiem zivtiņu veidiem un to aprakstiem.

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Gaismas režīms akvārijā.

Meitai akvarija gaismas taimers un tas gaismu iesledz nakti Vai tas ir pareizi un vai zivtinas gul Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,nē,nav pareizi! Gaismai akvārijā jādeg dienā-vidēji 8h, ja ir dzīvie augi,ja tikai mākslīgie dekori var pat mazāku laiku.Jūsu akvārija taimeris nav pareizi noregulēts,zivīm naktī ir jāguļ !

Danio

Labdien. Pirms trīs nedēļām akvārijā ielaidām zivtiņas tostarp danio rerio . Vakar pamanījām ka vienam ir vaļā mute. Peld normāli , neesmu pārliecināta vai ēd . Kapēc zivtiņai ir vaļā mute. Bet pirms tam tā nau bijis.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Pameiģiniet nofotogrāfēt zivtiņu un atsūtiet foto.Tad varēšu atbildēt.Paldies.

zivs

Labdien mans 1, 5 svītru barbuss ir slimīgi bāls un un tai ir lielāks vēderiņš nekā pārējām zivīm, ko man darīt

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl nevarēsim komentēt zivs veselības stāvokli, jo klīnikā nenodarbojamies ar zivju medicīnu.

Par zivtiņu varētu nokonsultēt Dino Zoo pasaules veikala speciālisti, kas nodarbojas ar zivīm.

 

Ar cieņu Dino Zoo klīnika

Cīnītājzivtiņa.

Sveiki, pirms trīs dienām nopirku zivtiņu “gailīti” mums veikalā ieteica barību ar kuru paši baro, to arī paņēmu. Bet jau otro dienu, kad ieberu barību (man teica 5 graudiņus dienā) viņš paņem maksimums vienu graudinu un uzreiz izspļauj ārā. Varbūt varētu kautkā palīdzēt?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Pēc apraksta liekas ka zivs šo barību tomēr nav ēdusi,vai ēdusi nelabprāt.Tāda uzvedība novērojama pie barību maiņas ,gan sastāva maiņas ,gan no mīkstākas (piem. pārslas) uz cietāku.Granulas ir cietas, ar laiku zivs pieradīs un sāks ēst arī šo barību.Ja negribat gaidīt pameiģiniet nomainīt barību.

Filtrs akvārijā .

Man ir 34l akvàrijs ar standarta filtru. Akvārijā dzīvo gailītis,sakiet lūdzu cik bieži ir jāslēdz iekšā filters?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,filtram akvārijā ir jāstrādā nepārtraukti !

Ancistrusi.

Labdien! Man jautājums, kas notiek ar samiņu? Foto pielikumā. Bija divi samiņi, aktīvi un dzīvelīgi. Pirms nedēļas viens nomira - dīvaini uzpūstās un nomira, bet otrs kļuva apātisks, vairs netīra akvāriju, slēpjas krūzē, ļoti maz kustas. Šodien izdevās nofotografēt dīvainu burbuli pie anālās atveres. Kas varēja ar viņiem notikt. Pēdējās izmaiņas akvārijā bija pirms pāris nedēļām nopirkām Depo un ielaidām dažus neonus un dažas mazās gūpijas. Viss.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,cik ilgu laika periodu samiņi pie Jums nodzīvoja pirms saslimšanas?Kāds tilpums Jūsu akvārijam?Cik bieži un kā veicat akvārija tīrīšanu?Ar kāda veida barību barojat? Kādas un cik daudz vēl ir zivis akvārijā?Vai citām zivīm uzvedība ir normāla?Gaidīšu atbildes.Paldies!

Balti punktiņi uz zivīm.

Labdien! Pamanīju, ka uz dažām akvārija zivtiņām parādījās balti punktiņi. Slimās zivtiņas, kopā 3 nonus un 3 pristellas, uzreiz izolējām un pārlikām citā akvārijā, visas skartās zivtiņas tika iegādātas vienlaicīgi. Ko darīt tālāk un vai tas skars arī zivis lielajā akvārijā? Lielais akvārijs: 100l, temperatūra 22-23°C, dzīvo (šobrīd pēc atšķiršanas): ancistrus, gupijas 3, zaļais lobeo 2, helēna un vēl daži gliemeži. Viens dzīvais augs, kam nosaukumu nezinu, 2x mēnesi mainām ūdeni un 1x veicam pilnu tīrīšanu. Mazais akvārijs (karantīnas): 12l, temperatūra 22-23°C, dzīvo: 3 neoni, 3 pristellas. Augu nav. Varbūt ir kādi profilaktiski pasākumi,lai tas neatkārtojas? Paldies par atbildi!

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,jāārstē visas zivis,slimo zivtiņu pārlikšana citā tilpumā neizslēdz ka saslims visas pārējās.Visticamāk tā ir viena no izplatītākajām saldūdens tropisko zivtiņu saslimšanām -ihtioftiroze ,kuru izraisa parazīts,vienšūnis.Profilakses šai slimībai nav,bet pareizi būtu tiko iegādātas zivis ,ja šāda iepēja ir ,turēt pāris nedēļas karantīnas akvārijā, pirms laišanas kopējā akvārijā. Ārstēšana- firmas "SERA" līdzeklis Costapur,precīzi vadoties pēc ražotāja instrukcijas.

Gliemezis.

Kas tas ir un kā tikt no tā vaļā?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,domāju tas ir mazs gliemezītis.Jums tādu ir daudz vai tikai viens?

Stikla sami.

Labdien! Pirms mēneša iegādājos 6 stikla samus, tagad viņi viens pēc otra nomirst. Vai viņiem ir vajadzīgi kādi īpaši augšanas , dzīvošanas apstākļi? Man ir 54 l akvārijs ar gaismu, sildītāju, aerāciju, filtru, ir zaļie augi, ūdens temperatūra 27 grādi. Ar cieņu, Daiga Grīsle.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,nekādi specifiski apstākļi šīm zivīm nav vajadzīgi.Kādas vēl zivtiņas dzīvo Jūsu akvārijā?Ja iespējams ,atsūtiet sava akvārija un zivtiņu foto,un izstāstiet kā kopjat akvāriju un ar kādu barību barojat savas zivtiņas.Paldies!

Nevēlami gliemeži akvārijā.

Labdien! Arī es cīnos ar spirālveidīgajiem gliemezīšiem. Nu jau gana ir daudz. Katru dienu lasu. Bet ja godīgi jau apnicis. :)) Izlasīju,ka ir iespējams ar preparātiem. Kādi preparāti gliemežus nogalina? Jo viņi tiešām ir nereāli daudz. akvārijs 200 l. Liels Paldies par atbildi jau iepriekš.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Kīmiskie līdzekļi gliemežu iznīcināšanai vairs nav pieejami,jo ir toksiski arī zivīm.Ir speciālas gliemežu lamatiņas(piem firmai "sera"),intrenetā var atrast arī kā tās izveidot mājas apstākļos.Vēl ir iespēja iegādāties gliemezīšus Clea Helena,tie ir plēsēji un apēdīs spolīšgliemežus.Ir arī zivis kas ēd gliemežus (botia macracantha u.c),bet zivis ir slinkākas uz gliemežu ēšanu un jāzin vai tās sadzīvos ar Jūsu akvārija iemītniekiem, par kuriem man nav informācijas :).Es ieteiktu meiģināt Clea Helena.Lai veicas!