Atpakaļ

Akvārija izvēle un ierīkošana

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Tāpat mājokļos, kuros ir centrālapkure, akvāriji darbojas arī kā dabisks gaisa mitrinātājs. Lai gan sākotnēji šķiet, ka akvārija uzturēšana ir sarežģīta, patiesībā, ievērojot vien pāris priekšnoteikumu, tam vietu iespējams atrast teju ikvienā mājoklī, gūstot prieku par zemūdens krāšņajiem iemītniekiem. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Akvāriju forma

Lai gan savulaik visizplatītākie bija taisnstūra formas akvāriji, mūsdienās tie sastopami visdažādākajās formās un dizainā. Tiesa, joprojām populāra ir to klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par  tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens spogulis procentuāli ir samērā liels, un tas ļauj ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Turklāt ne pārāk augstā akvārijā labāk klājas dzīvajiem augiem, jo gaisma vieglāk sasniedz akvārija dziļākos slāņus. Savukārt, ja akvārijs ir augstāks par 60 centimetriem, tad grunti sasniedz tikai daļa no gaismas plūsmas.

Tāpat populāri ir arī apaļie akvāriji, tomēr apaļš akvārijs prasa daudz uzmanības un ir bieži jātīra, jo tajos praktiski neiespējami estētiski ievietot filtrējošo aprīkojumu.  Vēl pieejami ir arī daudzstūru akvāriji, sākot ar trijstūra un beidzot ar 8 līdz 12 stūru formu. Veiksmīgākā vieta šāda akvārija novietošanai ir kāds atpūtas stūrītis, kur būs pietiekami daudz vietas, lai to varētu aplūkot no visām pusēm. No daudzstūru akvārijiem bieži vien tiek veidotas arī kaskādes – vairāki akvāriji, kas novietoti viens otram tieši līdzās, bet katrs nedaudz zemāk par iepriekšējo.

“Tā kā tirdzniecībā ir pieejamas ļoti daudz zivju šķirnes, pirms došanās uz veikalu ieteicams padomāt, kādas cilvēkam šķiet vistīkamākās. Var aplūkot gan fotogrāfijas, gan palasīt šķirņu aprakstus un tad izjautāt pārdevēju par izvēlēto zivtiņu uzturēšanas specifiku. Tāpat jāpatur prātā, ka, lai gan kopšana gandrīz visām zivju šķirnēm ir līdzīga, to turēšanas apstākļi – vajadzīgā ūdens temperatūra, barošanas apjoms un nepieciešamais akvārija tilpums nereti atšķiras,” skaidro Aija.

“Arī tad, ja cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze zivtiņu turēšanā, nav ieteicams izvēlēties maza tilpuma akvāriju. Liela daļa cilvēku uzskata, ka iesācējiem piemērotākais variants ir 10 līdz 30 litru lieli akvāriji, tomēr iesaku izvēlēties vismaz 60 litru lielu akvāriju, jo tas, pretēji pavisam mazajiem, ir vieglāk kopjams. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami panākt stabilu zivīm vajadzīgo bioloģisko līdzsvaru, jo, lai šāds akvārijs darbotos, to tīrot, nākas mainīt gandrīz visu ūdeni. Tā rezultātā krasi mainās akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaido dzīvo organismu veselību un attīstību.”

Apgaismojums

Izvēloties akvāriju, neatkarīgi no tā formas, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu. Šim nolūkam var arī iegādāties īpašas akvārijiem paredzētas lampas, kas veicina akvārija augu attīstību un izceļ zivtiņu skaistumu. Tāpat akvāriju var iegādāties arī bez vāka un apgaismot to ar galda vai piekaramām lampām. “Ir svarīgi, lai uz akvārijs neatrastos tiešos saules staros, jo tas izraisa ūdens „ziedēšanu”, ar ko ir grūti cīnīties.  Akvāriju ieteicams likt perpendikulāri logam, tomēr kopumā stingru vadlīniju šai ziņā nav – atliek vien izvēlēties vietu telpā, kur akvārijs estētiski iederas vislabāk,” tā Aija.

Filtrācija un aerācija

Lai attīrītu ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem, izmanto speciālus akvārija filtrus, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam jāiegādājas arī akvārijam paredzētu kompresoru. Līdzīgi filtram, arī kompresoru izvēlas atbilstoši akvārija tilpumam. “Katram akvārijam ir vajadzīgs filtrs, kas attīra ūdeni un rada arī gaisa burbulīšus, tomēr ieteicams akvārijam iegādāties arī ar kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Tādējādi, ja kaut kas notiks ar akvārija filtru, laikā, kamēr šo jautājumu risina, akvāriju varēs aprīkot ar kompresoru. Šāds risinājums ir ļoti svarīgs, jo lielākā daļa zivju bez papildus gaisa padeves izdzīvot nevar,” uzsver Aija.

Akvārija apsildīšana

Ja ir vēlme turēt tropiskās zivju šķirnes, vajadzīgs arī akvārija sildītājs. Optimālā  ūdens temperatūra šīm zivtiņām svārstās 25°C robežās. Vēl nepieciešams iegādāties arī termometru, lai kontrolētu ūdens temperatūru un tās izmaiņas. Pretējā gadījumā straujas svārstības temperatūras režīmā var radīt stresu augiem un zivīm vai pat  izraisīt to saslimšanu un nāvi.

Noformējums

Akvārija noformēšanai nepieciešamos izejmateriālus var iegādāties zooveikalā. Lai to iekārtotu, nepieciešama grunts, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie  materiāli.

Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās grunti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Tāpat akvārijā ar dzīvajiem augiem var izmantot dažādus šim nolūkam speciāli sagatavotus koku elementus. Pie tiem var pieaudzēt dažus sugu augus, piemēram, Taizemes papardi, Javas sūnu un citus.

Ievietojot akvārijā grunti, var veidot arī terases, izmantojot lielus, plakanus akmeņus. Terašu iežogojuma maliņas vēlams nomaskēt ar augiem vai citām dekorācijām. Savukārt akvārijos, kuros mīt, piemēram, Āfrikas lielo ezeru cihlīdas, kas ir izteikti teritoriālas zivis, var veidot akmens krāvumus.

Dekori akvārija iekārtojumā ir ļoti svarīgi. Nav ļoti būtiski, vai tie ir dabiskas izcelsmes, vai izgatavoti no plastmasas. Augi un mājiņas zivīm dod patvēruma sajūtu. Pretējā gadījumā akvārijs, kurā nav nekā, zivīm radīs stresu. Tās naktī guļ, un tām ir vajadzīgas slēptuves. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, radīsies diskomforts. Dekori ir vajadzīgi arī tāpēc, lai būtu iespēja aizmukt no agresīvākajiem īpatņiem,” skaidro Aija.

“Ņemot vērā noteiktu zivju šķirņu īpatnības, jau laikus ir jāpainteresējas par konkrēto šķirni, ko ir vēlme turēt – jāzina, kādā vidē tā dzīvo, kāda ir tās dabīgā vide, ar kādām šķirnēm to var likt kopā vienā akvārijā. Šai gadījumā svarīgi ir arī zivju izmēri. Ja viena zivs ir krietni lielāka par otru, tā var mazāko apēst veselu. Visas zivis ir kanibāli. Arī zelta zivtiņa, kas teorētiski ir zālēdājs, var ļoti labprāt apēst, piemēram, neonu, ja tas ieies tai mutē veselā veidā.”

Ūdens mainīšana

Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos. “Ja akvārija tilpums ir lielāks par 200 litriem, to var tīrīt nedaudz retāk, savukārt pavisam mazus akvārijus ir jātīra biežāk,” stāsta Aija. “Svarīgākais ir regulāri sekot līdzi ūdens parametriem. Pat tad, ja akvārijs vizuāli izskatās tīrs, to nedrīkst ilgstoši netīrīt. Zivis izdala atkritumvielas, kas savukārt rada ķīmiskus savienojumus – nitrātus un nitrītus, kas kaitē akvārija iemītnieku veselībai. Tāpēc, ja akvārijs netiek tīrīts sistemātiski, ievērojot apmēram nedēļas intervālu, zivīm mazināsies dabīgās aizsargspējas, un tās var sākt slimot.”

Ja iepazīstoties ar informāciju par akvārija ierīkošanu un zivtiņu turēšanu, esi guvis pārliecību, ka akvārijzivtiņas ir Tev piemērots mājdzīvnieks, aicinām iepazīties ar Dino Zoo veikalos pieejamajiem zivtiņu veidiem un to aprakstiem.

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Teleskops.

Labdien. Mums ir zel tā zivtina teleskops.kurs dzivo viens 40l akvarija.Paris dienas atpakal ar vistinu ir kaut Kas noticis.Zivs praktiski pats taja est,loti maz peld,Ja peld tad Sanijai vai un saniem un ir paradijusies plebi nakti uz vedera Un saniem.Kas ir noticis Un ka var ar stet so problemu. Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,cik ilgi zivtiņa jau dzīvo pie Jums?Jāsaprot vai ir iespējamība ka ir kāda infekcija. 

Nematodes zivīm.

Jūs minējāt ka varam lietot šis zāles Guramam JBL Nedol Plus 250. Sakiet vai ir arī kādas analogas jo LV veikalos neatrodu šīs. Un nu jau arī vienai Gūpijai ir tāds pat veidojums kā Guramam. Bilde pielikumā.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien, preparāts Sera Professional Nematol 10ml,lietojiet vadoties pēc klāt pievienotās ražotāja instrukcijas.

Šķēpnesējs.

Sveiki jautājums vai šī pecīlija varētu būt grūsna vai ari kas cits noticis ? Akvārijā ir vel 3 pecilijas un 1 šķepnesis.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien, foto ir šķēpnesēja mātīte :).Ir redzams tumšums vēderiņa galā,tas norāda uz mazuļu esamību.

Akvārijs 19l.

man ir 19 l akvārijs un es vēlos priekš tā nopirkt zivis "mollie". cik man "mollies" vajadzētu un kādu akvārija noformējumu vajadzētu?Un kādas vēl zivis es varētu turēt ar tām?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,akvārijs ir maziņš ,4-5 zivtiņas,vairāk nevajadzētu.Akvārijam jābūt aprīkotam ar filtru,aerāciju,apgaismojumu un ūdens sildītāju.Nepieciešama arī grunts , dekorācijas ,ūdens augi, dzīvie vai mākslīgie.

Akvārijs ar molinēzijām un cīnītājzivi.

Labdien! Man ir jautājums sakarā ar manām zivtiņām. Biju iegādājusies gailīti un divas mollijas. Sākumā viss bija labi, mollijas bija skaistas, meitenīte ar sudrabotu astes galiņu un spuru galiņiem. Pēc laika viņa sāka itkā balēt, krāsa kļuva netīra, dažās vietās hromatiski sudrabota, dažās netīri zaļgana utt. Nesen žaunas kļuva sarkanīgas, koši sarkanīgas. Tas notika pēc pilnīgas ūdens maiņas (centāmies tikt vaļā no melnās bārdas), tika pielietots Sera aquatan Water Conditioner atbilstošā devā un AlguMin Plus no Tetra arī atbilstošā devā. Akvārijā ir filtrs un aerācija, temperatūra 26°C, ir dzīvie augi (sūnas un viens peldošais augs, nezinu kā sauc). Gailītis no balta kļūst zils un vietā, kur jau bija nokrāsojušās zilā krāsā žaunas, pēkšņi uzradās balts pleķis ar apsārtumu itkā būtu noberzts. Varbūt tas tāpēc, ka laiku pa laikam viņi beržās pret dekorācijām(?)

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Akvārijā pilnīga ūdens maiņa ir nevēlama,var strauji mainīties ūdens PH kas var kaitēt zivju veselībai,un tas arī var būt par iemeslu žaunu krāsas izmaiņām.Cīniņam ar "melno bārdu" ieteiktu lietot preparātu Algo stop depot (Sera) un regulāri veikt ūdens maiņu 1x nedēļā 1/3 daļu.Šai aļģei nepatīk svaigs ūdens un tā parasti arī neparādās pareizi koptos akvārijos.Ja zivis beržas gar grunti un dekorācijām tas var norādīt uz parazīta klātbūtni.

Gurams.

Labdien, man guramam ir parādijies sarkans iekaisums vietā kur nak ārā kaka. Īsti nesaprotu ko darīt. Citai zivtiņai nekas tāds nav. Parādijās neilgi pēc neona iegādes. Bildes pielikuma ciru ka var saprast.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,fotogrāfijā redzams  spēcīgs kairinājums ,iespējams parazīts,nematode (Camallanidae)bet diemžēl precīzi pateikt nevar -attēls izplūdis.Preparāts šīs diagnozes gadijumā JBL Nedol Plus 250.

Molinēzija.

Sveiki. Melna molinezijas zivtiņa. Uzvedas sadi ka foto. Ko pievienoju. Isti nezinu ko darīt kas pa vaini...

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Fotogrāfija nav pievienojusies.Sūtiet atkārtoti .

Aksolots.

Sveiki,vai varbūt jūs zināt kur Latvijā var nopirkt aksalotu? Un vai aksaloti kož rokas,vai tie ļauj ja tos aiztiek ?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,informācijas kur var iegādāties sobrīd aksolotu man nav, mūsu veikalu tīlkā iespējams būs pieejami janvāra mēnesī.Nevienam ūdens dzīvniekam nav patīkami ja to aiztiek ar rokām.

Cīnītājzivtiņa.

Labdien! Mums ir akvārijs 25 l ar filtru un sildītāju. Akvārijā dzīvo tikai viena zivtiņa Gailītis. Gribam iegādāties Gailītim draugus, bet nezinām ar kurām zivtiņām viņš draudzesies. Un kā pareizi jaunus iemītniekus ielaist akvārijā? Kaut kā pakāpeniski vai uzreiz?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,šīs zivtiņas ar citām nedraudzējas,bet var pastāvēt līdzās ar nelielām miermīlīgam zivīm,varat akvārijā pievienot piemēram dažus corydorus samiņus .Jaunus iemītniekus akvārijā laiž veicot aklimatizāciju.Jāizlīdzina ūdens temperatūra un sastāvs,to veic pakāpeniski pievienojot transportēšanas ūdenim ar zivīm  akvārija ūdeni,aptuveni 10-15 min.

Cīnītājzivtiņa.

Sveiki, Man ir cīnītājzivs jeb gailītis. 1)Vai gailītima vajg kādu filtru vai ko tam līdzīgu 2)Vai ir kāda zivs ar ko kopā var turēt ar gailīti 3) Man ir dzīvias augs un vai ir kāds veidz kā tikt vaļā no gliemežiem 4) Kurš ēdiens ir labs gailītim jo tikmēr es viņu baroju ar Tetra Min flakes, vai ar to pietiek? (kādreaiz iedotu arī saldēto barību) Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,filtrs vienmēr nāks par labu,jo mehāniski savāc netīrumu daļiņas un veido ūdens cirkulāciju, kura nodrošina skābekļa apriti akvārijā.Ar cīnītāju kopā var turēt  miermīlīgas zivtiņas ,bet jāzin Jūsu akvārija tilpums, lai varētu ko ieteikt.Gliemežus jālasa ārā no akvārija mehāniski.Barošana ir pareiza.