Atpakaļ

Akvārija izvēle un ierīkošana

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Tāpat mājokļos, kuros ir centrālapkure, akvāriji darbojas arī kā dabisks gaisa mitrinātājs. Lai gan sākotnēji šķiet, ka akvārija uzturēšana ir sarežģīta, patiesībā, ievērojot vien pāris priekšnoteikumu, tam vietu iespējams atrast teju ikvienā mājoklī, gūstot prieku par zemūdens krāšņajiem iemītniekiem. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Akvāriju forma

Lai gan savulaik visizplatītākie bija taisnstūra formas akvāriji, mūsdienās tie sastopami visdažādākajās formās un dizainā. Tiesa, joprojām populāra ir to klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par  tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens spogulis procentuāli ir samērā liels, un tas ļauj ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Turklāt ne pārāk augstā akvārijā labāk klājas dzīvajiem augiem, jo gaisma vieglāk sasniedz akvārija dziļākos slāņus. Savukārt, ja akvārijs ir augstāks par 60 centimetriem, tad grunti sasniedz tikai daļa no gaismas plūsmas.

Tāpat populāri ir arī apaļie akvāriji, tomēr apaļš akvārijs prasa daudz uzmanības un ir bieži jātīra, jo tajos praktiski neiespējami estētiski ievietot filtrējošo aprīkojumu.  Vēl pieejami ir arī daudzstūru akvāriji, sākot ar trijstūra un beidzot ar 8 līdz 12 stūru formu. Veiksmīgākā vieta šāda akvārija novietošanai ir kāds atpūtas stūrītis, kur būs pietiekami daudz vietas, lai to varētu aplūkot no visām pusēm. No daudzstūru akvārijiem bieži vien tiek veidotas arī kaskādes – vairāki akvāriji, kas novietoti viens otram tieši līdzās, bet katrs nedaudz zemāk par iepriekšējo.

“Tā kā tirdzniecībā ir pieejamas ļoti daudz zivju šķirnes, pirms došanās uz veikalu ieteicams padomāt, kādas cilvēkam šķiet vistīkamākās. Var aplūkot gan fotogrāfijas, gan palasīt šķirņu aprakstus un tad izjautāt pārdevēju par izvēlēto zivtiņu uzturēšanas specifiku. Tāpat jāpatur prātā, ka, lai gan kopšana gandrīz visām zivju šķirnēm ir līdzīga, to turēšanas apstākļi – vajadzīgā ūdens temperatūra, barošanas apjoms un nepieciešamais akvārija tilpums nereti atšķiras,” skaidro Aija.

“Arī tad, ja cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze zivtiņu turēšanā, nav ieteicams izvēlēties maza tilpuma akvāriju. Liela daļa cilvēku uzskata, ka iesācējiem piemērotākais variants ir 10 līdz 30 litru lieli akvāriji, tomēr iesaku izvēlēties vismaz 60 litru lielu akvāriju, jo tas, pretēji pavisam mazajiem, ir vieglāk kopjams. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami panākt stabilu zivīm vajadzīgo bioloģisko līdzsvaru, jo, lai šāds akvārijs darbotos, to tīrot, nākas mainīt gandrīz visu ūdeni. Tā rezultātā krasi mainās akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaido dzīvo organismu veselību un attīstību.”

Apgaismojums

Izvēloties akvāriju, neatkarīgi no tā formas, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu. Šim nolūkam var arī iegādāties īpašas akvārijiem paredzētas lampas, kas veicina akvārija augu attīstību un izceļ zivtiņu skaistumu. Tāpat akvāriju var iegādāties arī bez vāka un apgaismot to ar galda vai piekaramām lampām. “Ir svarīgi, lai uz akvārijs neatrastos tiešos saules staros, jo tas izraisa ūdens „ziedēšanu”, ar ko ir grūti cīnīties.  Akvāriju ieteicams likt perpendikulāri logam, tomēr kopumā stingru vadlīniju šai ziņā nav – atliek vien izvēlēties vietu telpā, kur akvārijs estētiski iederas vislabāk,” tā Aija.

Filtrācija un aerācija

Lai attīrītu ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem, izmanto speciālus akvārija filtrus, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam jāiegādājas arī akvārijam paredzētu kompresoru. Līdzīgi filtram, arī kompresoru izvēlas atbilstoši akvārija tilpumam. “Katram akvārijam ir vajadzīgs filtrs, kas attīra ūdeni un rada arī gaisa burbulīšus, tomēr ieteicams akvārijam iegādāties arī ar kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Tādējādi, ja kaut kas notiks ar akvārija filtru, laikā, kamēr šo jautājumu risina, akvāriju varēs aprīkot ar kompresoru. Šāds risinājums ir ļoti svarīgs, jo lielākā daļa zivju bez papildus gaisa padeves izdzīvot nevar,” uzsver Aija.

Akvārija apsildīšana

Ja ir vēlme turēt tropiskās zivju šķirnes, vajadzīgs arī akvārija sildītājs. Optimālā  ūdens temperatūra šīm zivtiņām svārstās 25°C robežās. Vēl nepieciešams iegādāties arī termometru, lai kontrolētu ūdens temperatūru un tās izmaiņas. Pretējā gadījumā straujas svārstības temperatūras režīmā var radīt stresu augiem un zivīm vai pat  izraisīt to saslimšanu un nāvi.

Noformējums

Akvārija noformēšanai nepieciešamos izejmateriālus var iegādāties zooveikalā. Lai to iekārtotu, nepieciešama grunts, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie  materiāli.

Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās grunti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Tāpat akvārijā ar dzīvajiem augiem var izmantot dažādus šim nolūkam speciāli sagatavotus koku elementus. Pie tiem var pieaudzēt dažus sugu augus, piemēram, Taizemes papardi, Javas sūnu un citus.

Ievietojot akvārijā grunti, var veidot arī terases, izmantojot lielus, plakanus akmeņus. Terašu iežogojuma maliņas vēlams nomaskēt ar augiem vai citām dekorācijām. Savukārt akvārijos, kuros mīt, piemēram, Āfrikas lielo ezeru cihlīdas, kas ir izteikti teritoriālas zivis, var veidot akmens krāvumus.

Dekori akvārija iekārtojumā ir ļoti svarīgi. Nav ļoti būtiski, vai tie ir dabiskas izcelsmes, vai izgatavoti no plastmasas. Augi un mājiņas zivīm dod patvēruma sajūtu. Pretējā gadījumā akvārijs, kurā nav nekā, zivīm radīs stresu. Tās naktī guļ, un tām ir vajadzīgas slēptuves. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, radīsies diskomforts. Dekori ir vajadzīgi arī tāpēc, lai būtu iespēja aizmukt no agresīvākajiem īpatņiem,” skaidro Aija.

“Ņemot vērā noteiktu zivju šķirņu īpatnības, jau laikus ir jāpainteresējas par konkrēto šķirni, ko ir vēlme turēt – jāzina, kādā vidē tā dzīvo, kāda ir tās dabīgā vide, ar kādām šķirnēm to var likt kopā vienā akvārijā. Šai gadījumā svarīgi ir arī zivju izmēri. Ja viena zivs ir krietni lielāka par otru, tā var mazāko apēst veselu. Visas zivis ir kanibāli. Arī zelta zivtiņa, kas teorētiski ir zālēdājs, var ļoti labprāt apēst, piemēram, neonu, ja tas ieies tai mutē veselā veidā.”

Ūdens mainīšana

Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos. “Ja akvārija tilpums ir lielāks par 200 litriem, to var tīrīt nedaudz retāk, savukārt pavisam mazus akvārijus ir jātīra biežāk,” stāsta Aija. “Svarīgākais ir regulāri sekot līdzi ūdens parametriem. Pat tad, ja akvārijs vizuāli izskatās tīrs, to nedrīkst ilgstoši netīrīt. Zivis izdala atkritumvielas, kas savukārt rada ķīmiskus savienojumus – nitrātus un nitrītus, kas kaitē akvārija iemītnieku veselībai. Tāpēc, ja akvārijs netiek tīrīts sistemātiski, ievērojot apmēram nedēļas intervālu, zivīm mazināsies dabīgās aizsargspējas, un tās var sākt slimot.”

Ja iepazīstoties ar informāciju par akvārija ierīkošanu un zivtiņu turēšanu, esi guvis pārliecību, ka akvārijzivtiņas ir Tev piemērots mājdzīvnieks, aicinām iepazīties ar Dino Zoo veikalos pieejamajiem zivtiņu veidiem un to aprakstiem.

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Saldētā zivju barība.

Vai gailītis var ēst sasaldētus krill vai citus saseldētās barības?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,jā cīnītājzivtiņai ir ieteicams dot arī saldēto dabīgo barību pamīšus ar sauso.Varat dot odu kāpurus,dafniju,baltos tārpus utt.

Cīnītājzivtiņa.

Mums pirms pāris nedēļām uzdāvināja zivtiņu - gailīti. Peldēja, ēda, viss bija labi. Barojām kā ieteikts, vienu reizi dienā pa mazumiņam, akvāriju tīrījām 1x nedēļā, šodien atkal būtu jātīra. Bet šorīt pie barošanas pamanījām, ka gailītis guļ uz akmeņiem, nepeld, knapi kustina spuras, bet vēl elpo, ko darīt? Iepriekš bija ļoti aktīvs.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,izskatās pavisam bēdīgi.Zivtiņa ir vēl dzīva? Iemesli tādai situācijai var būt dažādi,zivtiņai ,kā jebkuram dzīvnieciņam var atteikt kāds dzīvibai nozīmīgs orgāns ,stresa ,slimības vai kādas iedzimtas patoloģijas rezultātā,vai arī nepareizas kopšanas.Nezinu jūsu akvārija tilpumu,ja tas ir ļoti mazs ,ūdens maiņa 1x nedēļā var būt nepietiekama.Atrakstiet kā jūs veicat akvārija tīrīšanu.Paldies.

Zelta zivtiņa.

Sveiki! Kas šīs varētu būt par iekaisumu un vai šis līdzeklis palīdzēs?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Nav pievienots ārstēšanas līdzekļa nosaukums.Veidojums izskatās zemādas?Aprakstiet veidojuma rašanās gaitu, uzrakstiet akvārija tilpumu,vai ir vēl zivis akvārijā,ja ir,vai arī tām ir kādas slimības pazīmes? Paldies.

Ūdens kondicionieris.

Labdien! Cik daudz ūdens attīrāmā līdzekļa ir jālieto kad zivis ir jekšā (sera aquam līdzeklis)? Kad sāku akvārija tīrīšanu, kad zivis bija iekšā, tad neielēju līdzekli, jo nezināju cik daudz un vai drīkst liet līdzekli kad zivis ir iekšā. Lēnām parādījās brūni pleķi apkārt akvārijam. Ko darīt?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,zivīm šis līdzeklis nav kaitīgs,lietošana-pie ūdens maiņas 5ml uz katriem 20l ūdens.Līdzeklim jābūt arī pievienotai instrukcijai no ražotāja,vienmēr jāvadās pēc tās!Neesat uzrakstijusi neko par savu akvāriju....cik sen tas jums ir iekārtots,cik bieži tīrat,cik tilpums utt,tapēc grūti pateikt vai aļģu augšana ir norma vai kadas problēmas sākums.Atrakstiet smalkāk.Paldies.

Teleskopi.

Labdien! Man akvārijā ir divas teleskopu zivitņas. Pirms nedēļas radās infekcija, jo ielaidām jaunu zivtiņu akvārijā, laidām akvārijā zāles pret infekcijām. Cik izskatās, tad zivtiņas ir atveseļojušās, bet abiem teleskopiem ap vienu aci bija balta plēvīte. Šobrīt plēvīte ir pazudusi, bet acs vienai izskatās tā, it kā ādiņas apkārt vairs nav. Vai varētu ieteikt ko darīt? Paldies!

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,atsūtiet lūdzu zivtiņas foto,tādu lai būtu redzama bojātā vieta.

40l akvārijs.

Labdien 40l akvārijs, 3mazie samiņi+ 6 citas mazās zivtiņas. Vai filtru drīkst pa nakti slēgt ārā? Un kā ar apgaismojumu- cik h turēt ieslēgtas lampas?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,filtram ir jāstrādā arī naktī jo tas nodrošina ūdens cirkulāciju,līdz ar to skābekļa esamību akvārija ūdenī,ja tas nenotiks zivis var sākt aizslāpt ,kas var izraisīt nopietnus žaunu bojājumus vai pat nāvi.Gaismas režīmam nevajadzētu pārsniegt 8h diennaktī.

Teleskopi.

Labdien. Sakiet, vai baktopur var lietot, ja akvārijā ir ampulārijas gliemeži un ancistri. Nopirku melnos teleskopus un ielaidu akvārijā, tikai otrā dienā ievēroju, ka teleskopiņiem ir balti pleķīši, tādi pūkaini punktiņi pa druskai. Labāk neizdodas uzņemt, tāpēc, ka viņas nemitīgi griežas ar acīm pret kameru. Ūdens nav duļķains, kamera uzņemot tuvplānu izpludina visu, kas tālāk.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,bilde tiešām neskaidra,meiģiniet vēl.Ar bactopur ārstē baktēriālas infekcijas,Jūsu atsūtītajā bildē,lai arī tā ir neskaidra ,to pazīmes neredzu.

Ļīdzeklis akvārija ūdenim?

Labdien! Cik daudz ūdens attīrāmā līdzekļa jāpievieno kad zivis ir iekšā? Sākumā pievienoju tik cik bija rakstīts uz paciņas, tad pagaidīju un laidu iekšā zivis. Un pirmajā reizē kad tīriju akvāriju nepilināju vairāk attīrāmo, nezināju vai drīkst. Vai akvārija tīrīšanas laikā vajag liet līdzekli un ja, jā tad cik daudz?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Par kādu līdzekli ir runa? Atsūtiet nosaukumu vai līdzekļa iepakojuma foto.Paldies.

Spurlapes.

Sveiki! Man kas lidzigs no iepriekseja lasita. Ir palikusas vairs 2 no skalarijam. Dzeltena un melna. Kadu laiku atpakal, bija divas dzeltenas, tevins un matite, visu laiku pereja ikrus uz platam lapam, bet vai pasi noeda vai kaa, nez. Kaa izsledzas gaisma, taa viss laikam, nesarga, peld prom. Vai gaisma cauru dienu un nakti jadeg? esmu licis ari atseviska akvarija ar silditaju, kompresoru. Kad ieliek atseviska alvarija abus vecakus, tad paliek tadi pasivi un taa lapa ar olinam kaa stav, taa stav. Ilinas paliek baltas un apaug kaa ar puku. Esmu atstajis visu nakti kompresoru, silditaju un ftru, lai ir udens cirkulacija. Bet ar visu to. Tagad nopetiju, ka no sim abam skalarijam narstoja dzeltena, melna likas tevins. Jo, kad nomira dzeltenai tevins, taa melna saka kopa ar dzelteno skalariju. Bet tas pats, pasas nolasija olinas. Melna itka pec ikriem peldeja un laikam apsekloja?’ Bet tagad melna pere ikrus. Abas kopa tuse. Ir taa, ka vinas maina dzimumu? Nav meviena tevina, bet ikri ir. Nez, kaa, lai izaudzina?! Ir daudz dzeltenas cihlidas, zebra veida un zila krasa. Akvarijam 400 litr.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,akvārija gaismai nevajadzētu degt ilgāk par 8h diennaktī.Cirkulācijai un gaisa padevei jābūt pastāvīgai.Mātīte izliks ikrus arī bez tēviņa,bet tie nebūs apaugļoti, attiecīgi mazuļu nebūs.Spurlapes dzimumu nemaina :).

Zelta zivtiņas.

Zelta zivtiņas. Labdien. Gribēju pajautāt, kāpēc viena zelta zuvtiņa pēkšņi sākusi uzbrukt otrai zelta zuvtiņai, un burtiski to spiež nost?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Neredzot grūti atbildēt.Iespējams zivtiņa grib nārstot.