Atpakaļ

Akvārija izvēle un ierīkošana

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Tāpat mājokļos, kuros ir centrālapkure, akvāriji darbojas arī kā dabisks gaisa mitrinātājs. Lai gan sākotnēji šķiet, ka akvārija uzturēšana ir sarežģīta, patiesībā, ievērojot vien pāris priekšnoteikumu, tam vietu iespējams atrast teju ikvienā mājoklī, gūstot prieku par zemūdens krāšņajiem iemītniekiem. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Akvāriju forma

Lai gan savulaik visizplatītākie bija taisnstūra formas akvāriji, mūsdienās tie sastopami visdažādākajās formās un dizainā. Tiesa, joprojām populāra ir to klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par  tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens spogulis procentuāli ir samērā liels, un tas ļauj ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Turklāt ne pārāk augstā akvārijā labāk klājas dzīvajiem augiem, jo gaisma vieglāk sasniedz akvārija dziļākos slāņus. Savukārt, ja akvārijs ir augstāks par 60 centimetriem, tad grunti sasniedz tikai daļa no gaismas plūsmas.

Tāpat populāri ir arī apaļie akvāriji, tomēr apaļš akvārijs prasa daudz uzmanības un ir bieži jātīra, jo tajos praktiski neiespējami estētiski ievietot filtrējošo aprīkojumu.  Vēl pieejami ir arī daudzstūru akvāriji, sākot ar trijstūra un beidzot ar 8 līdz 12 stūru formu. Veiksmīgākā vieta šāda akvārija novietošanai ir kāds atpūtas stūrītis, kur būs pietiekami daudz vietas, lai to varētu aplūkot no visām pusēm. No daudzstūru akvārijiem bieži vien tiek veidotas arī kaskādes – vairāki akvāriji, kas novietoti viens otram tieši līdzās, bet katrs nedaudz zemāk par iepriekšējo.

“Tā kā tirdzniecībā ir pieejamas ļoti daudz zivju šķirnes, pirms došanās uz veikalu ieteicams padomāt, kādas cilvēkam šķiet vistīkamākās. Var aplūkot gan fotogrāfijas, gan palasīt šķirņu aprakstus un tad izjautāt pārdevēju par izvēlēto zivtiņu uzturēšanas specifiku. Tāpat jāpatur prātā, ka, lai gan kopšana gandrīz visām zivju šķirnēm ir līdzīga, to turēšanas apstākļi – vajadzīgā ūdens temperatūra, barošanas apjoms un nepieciešamais akvārija tilpums nereti atšķiras,” skaidro Aija.

“Arī tad, ja cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze zivtiņu turēšanā, nav ieteicams izvēlēties maza tilpuma akvāriju. Liela daļa cilvēku uzskata, ka iesācējiem piemērotākais variants ir 10 līdz 30 litru lieli akvāriji, tomēr iesaku izvēlēties vismaz 60 litru lielu akvāriju, jo tas, pretēji pavisam mazajiem, ir vieglāk kopjams. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami panākt stabilu zivīm vajadzīgo bioloģisko līdzsvaru, jo, lai šāds akvārijs darbotos, to tīrot, nākas mainīt gandrīz visu ūdeni. Tā rezultātā krasi mainās akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaido dzīvo organismu veselību un attīstību.”

Apgaismojums

Izvēloties akvāriju, neatkarīgi no tā formas, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu. Šim nolūkam var arī iegādāties īpašas akvārijiem paredzētas lampas, kas veicina akvārija augu attīstību un izceļ zivtiņu skaistumu. Tāpat akvāriju var iegādāties arī bez vāka un apgaismot to ar galda vai piekaramām lampām. “Ir svarīgi, lai uz akvārijs neatrastos tiešos saules staros, jo tas izraisa ūdens „ziedēšanu”, ar ko ir grūti cīnīties.  Akvāriju ieteicams likt perpendikulāri logam, tomēr kopumā stingru vadlīniju šai ziņā nav – atliek vien izvēlēties vietu telpā, kur akvārijs estētiski iederas vislabāk,” tā Aija.

Filtrācija un aerācija

Lai attīrītu ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem, izmanto speciālus akvārija filtrus, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam jāiegādājas arī akvārijam paredzētu kompresoru. Līdzīgi filtram, arī kompresoru izvēlas atbilstoši akvārija tilpumam. “Katram akvārijam ir vajadzīgs filtrs, kas attīra ūdeni un rada arī gaisa burbulīšus, tomēr ieteicams akvārijam iegādāties arī ar kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Tādējādi, ja kaut kas notiks ar akvārija filtru, laikā, kamēr šo jautājumu risina, akvāriju varēs aprīkot ar kompresoru. Šāds risinājums ir ļoti svarīgs, jo lielākā daļa zivju bez papildus gaisa padeves izdzīvot nevar,” uzsver Aija.

Akvārija apsildīšana

Ja ir vēlme turēt tropiskās zivju šķirnes, vajadzīgs arī akvārija sildītājs. Optimālā  ūdens temperatūra šīm zivtiņām svārstās 25°C robežās. Vēl nepieciešams iegādāties arī termometru, lai kontrolētu ūdens temperatūru un tās izmaiņas. Pretējā gadījumā straujas svārstības temperatūras režīmā var radīt stresu augiem un zivīm vai pat  izraisīt to saslimšanu un nāvi.

Noformējums

Akvārija noformēšanai nepieciešamos izejmateriālus var iegādāties zooveikalā. Lai to iekārtotu, nepieciešama grunts, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie  materiāli.

Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās grunti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Tāpat akvārijā ar dzīvajiem augiem var izmantot dažādus šim nolūkam speciāli sagatavotus koku elementus. Pie tiem var pieaudzēt dažus sugu augus, piemēram, Taizemes papardi, Javas sūnu un citus.

Ievietojot akvārijā grunti, var veidot arī terases, izmantojot lielus, plakanus akmeņus. Terašu iežogojuma maliņas vēlams nomaskēt ar augiem vai citām dekorācijām. Savukārt akvārijos, kuros mīt, piemēram, Āfrikas lielo ezeru cihlīdas, kas ir izteikti teritoriālas zivis, var veidot akmens krāvumus.

Dekori akvārija iekārtojumā ir ļoti svarīgi. Nav ļoti būtiski, vai tie ir dabiskas izcelsmes, vai izgatavoti no plastmasas. Augi un mājiņas zivīm dod patvēruma sajūtu. Pretējā gadījumā akvārijs, kurā nav nekā, zivīm radīs stresu. Tās naktī guļ, un tām ir vajadzīgas slēptuves. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, radīsies diskomforts. Dekori ir vajadzīgi arī tāpēc, lai būtu iespēja aizmukt no agresīvākajiem īpatņiem,” skaidro Aija.

“Ņemot vērā noteiktu zivju šķirņu īpatnības, jau laikus ir jāpainteresējas par konkrēto šķirni, ko ir vēlme turēt – jāzina, kādā vidē tā dzīvo, kāda ir tās dabīgā vide, ar kādām šķirnēm to var likt kopā vienā akvārijā. Šai gadījumā svarīgi ir arī zivju izmēri. Ja viena zivs ir krietni lielāka par otru, tā var mazāko apēst veselu. Visas zivis ir kanibāli. Arī zelta zivtiņa, kas teorētiski ir zālēdājs, var ļoti labprāt apēst, piemēram, neonu, ja tas ieies tai mutē veselā veidā.”

Ūdens mainīšana

Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos. “Ja akvārija tilpums ir lielāks par 200 litriem, to var tīrīt nedaudz retāk, savukārt pavisam mazus akvārijus ir jātīra biežāk,” stāsta Aija. “Svarīgākais ir regulāri sekot līdzi ūdens parametriem. Pat tad, ja akvārijs vizuāli izskatās tīrs, to nedrīkst ilgstoši netīrīt. Zivis izdala atkritumvielas, kas savukārt rada ķīmiskus savienojumus – nitrātus un nitrītus, kas kaitē akvārija iemītnieku veselībai. Tāpēc, ja akvārijs netiek tīrīts sistemātiski, ievērojot apmēram nedēļas intervālu, zivīm mazināsies dabīgās aizsargspējas, un tās var sākt slimot.”

Ja iepazīstoties ar informāciju par akvārija ierīkošanu un zivtiņu turēšanu, esi guvis pārliecību, ka akvārijzivtiņas ir Tev piemērots mājdzīvnieks, aicinām iepazīties ar Dino Zoo veikalos pieejamajiem zivtiņu veidiem un to aprakstiem.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Aļģes akvārijā.

Labdien! Akvārijs 54 Litri, dažādi dzīvie augi. Ūdens pārbaudīts ar tetra Test 6 in 1, viss rāda kā OK. Akvārijs palaists pirms 3 nedēļām. 1. jautājums. Bija 5 gūpijas visas lēnām izmirst. Kas var būt par vainu? 2. Akvārijā visu laiku aļģes brūnas apaug augi! Ūdens maiņa reizi 2 dienās 1/3 nepalīdz. Kā cīnīties ar aļģēm? 3. Vai akvārijā var turēt tikai gūpijas? Vai var vel kādas zivis kas ēd aļģi un ir vajadzīgas akvārijam? Paldies!

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,atsūtiet lūdzu akvārija fotogrāfiju un aprakstu, ar kādu barību,cik bieži zivis barojat un ar kādu daudzumu barības 1 barošanas reizē.Cik h diennaktī deg akvārija apgaismojums?Jāatrod iemesls kapēc pastiprināti aug aļģe.

Akvārijs aksolotam.

Sveiki es vēlētos iegādāties Aksolotlu bet es nezinu cik lielu būri man vajag?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,vienam aksolotam ir nepieciešams vismaz 60l tilpuma akvārijs.

Cihlīdas akvārijā.

Vai var turēt kopā āfrikāņu un amerikāņu cihlīdas? Pašlaik man akvārijā ir mikslis.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,lai varētu Jums atbildēt,būtu jāzin kādas cihlīdas jau dzīvo akvārijā un kuras Jūs vēlētos pievienot,kā arī  akvārija tilpums un iekārtojums.Varat arsūtīt arī akvārija fotogrāfiju.Paldies.

Ūdens bruņurupucis

Labdien! Man divus gadus ir ūdens bruņurupucis. Dzeltenausu. Nu jau nedēļu viņam ir cieta acis ar tādu kā baltu plēvi. Un izskatās aizpampušas. Atvēr nevar. Baroju tikai ar vistas gaļu. Bet kopš acis ir aizpampušas vispār nav ēdis. Kā man rīkoties? Ar cieņu,Roberts

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Bruņurupucis būtu jāatrāda veterinārārstam. 

"Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš specializējas eksotisko dzīvnieku ārstēšanā. Pie ārsta varat pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923. 

Žurciņa mazāk ēd

Labdien, žurka neēd un nedzer, vai arī nespēj, viņa it kā cenšas kost un paņemt ēdienu ar lūpām vairāk nekā ar zobiem, ja es kaut ko piedāvāju tā to paņem un aizmet ar galvas kustību. Esmu devusi tai graustu zarus ko tā ir spējusi grauzt bet pēc apmēram trīs kodiem tā apstājas. Žurka ļoti sen arī nav veikusi "bruxing" atvainojos nezinu kā pārtulkot. Vai Dinozoo klinikas piedāvā žurku zobu novīlēšanu, ja tāda nepieciešama?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

"Dino Zoo" klīnikā pieņem veterinārārsts, kurš specializējas mazo grauzējo ārstēšanā. Ja žurciņa ir sākusi mazāk ēst, viņa noteikti ir jāatrāda veterinārārstam, lai ārsts novērtētu problēmu, nozīmētu attiecīgo ārstēšanu un/vai, ja nepieciešams, apvīlētu zobus. 

Pierakstīties pie speciālista var, zvanot pa tālr. 67327923.

Jūras cūciņa

Šodien jūrascūciņai sataustīju nelielu bumbuli uz muguras. Izskatās, ka sāp, kad tur pieskaros. Vai ir pamats uztraukumam? Cūciņai nepilni 2 gadi. Paldies.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveicināti!

Noteikti ieteicams jūras cūciņu atrādīt veterinārārstam, lai apskatītu bumbuli un nozīmētu ārstēšanu, ja tāda nepieciešama. 

Sataustāmas izmaiņas sēkliniekos

Labdien! Pamanīju, ka sunim viens no sēkliniekiem ir palicis tāds kā patukšs, mīksts. Vai tas ir normāli? Taču lielākas bažas ir otra oliņa (attēlā pa kreisi), kas pēc lieluma un struktūras (stingra) it kā nav mainījusies, taču uz tās ir parādījies kustīgs bumbulis, kas ir lielāks par zirni, taču plakanāks. Vai tas, ka bumbulis ir kustīgs ir labāk vai sliktāk, vai tas vispār kaut ko maina? Cik liela iespējamība, ka tas izaugums varētu but ļaundabīgs? Sunim ir 13,5 gadi. Taksis jauktenis. Uzvedība nav mainījusies, ēd labi, sēkliniekus nelaiza un nekādu citādāku īpašu uzmanību nepievērš tiem, bet kā parasti nevēlas, lai pie tiem lien. Vienīgi pēdējā laikā daudz kasās, izskatās, ka uz kaut ko ir radusies alerģija un tas laikam nav sasaistāms ar to bumbuli. Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labvakar!

Pamanot sataustāmas izmaiņas dzīvnieka sēklinieku struktūrā, būtu ieteicama ultrasonogrāfija sēkliniekiem, lai pārbaudītu to morfo-funkcionālo stāvokli. Kā arī, ja novērojat, ka dzīvniekam ir parādījusies alerģiska reakcija, jāmin, ka tā rezultātā var rasties izsitumi uz ķermeņa. Jebkurā gadījumā - būtu nepieciešama vizīte pie veterinārārsta, lai dzīvnieks tiktu apskatīts un nozīmēta vispareizākā ārstēšana, ja tāda nepieciešama.

Barbēm plankumi uz muguras.

Labdien! Pirms pāris nedēļām uzdevu jautājumu par plankumiem, kas uz muguras ir barbēm. Pēc jūsu lūguma, pievienoju arī bildes.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Jūsu shuberta barbju plakumi ir normāla pigmentācija.Tādām viņām jābūt :).

Akvārija iekārtošana cīnītājzivtiņai.

Sveiki. Kāda ir pareiz secībā gailiša akvarija iekārtošanai. Ūdens ir janostadina(cik ilgi) ? Kā sagatavot grunti?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,akvārijam domāto grunti skalo zem tekoša ūdens,lai izskalotos iepējamie netīrumi un akvārijs nepaliktu duļķains,ievieto akvārijā,tad iepilda ūdeni.Krāna ūdeni vēlams nostādināt vismaz 12h,ja lieto specālos līdzekļus akvārija startēšanai arī zivtiņu var ielaist pēc šāda laika.

Filtrs 25 l akvārijā.

Cik bieži jātīra filtrs 25l akvārijā?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,vadoties no filtra darbspējas,atkarībā no zivtiņu daudzuma un piesārņotības,1x nedēļā vai biežāk.