Dino Zoo erudīcijas viktorīna ir noslēgusies.
Starp TOP 100 labākajiem rezultātiem ir izlozēti 10, kuri saņem Dino Zoo dāvanu karti 50 eiro vērtībā.
Ar uzvarētājiem sazināsimies e-pastā.
Viktorīnas “Cik labi pazīsti lolojumdzīvniekus”? pareizās atbildes:
1. Kā sauc zinātni par suņiem? (pareizā atbilde: kinoloģija)
Kinoloģija (no sengrieķu valodas: κυνός (kynos) — 'suņu' un -λογία (-logia) — 'mācība') ir zinātne par suņiem, to apmācību un jaunu šķirņu veidošanu. Speciālistus, kuri apmāca suņus, sauc par kinologiem.
2. Kurš no šiem terjeriem NAV suņu šķirne? (pareizā atbilde: eksterjers)
Eksterjers ir dzīvnieka ārējais izskats un ķermeņa daļu proporcijas.
3. Cik zobu ir pieaugušam sunim? (pareizā atbilde: 42)
Pieaugušam sunim parasti ir 42 zobi: 20 augšā un 22 apakšā.
4. Kurš grauzējs mūsdienās savvaļā sastopams ļoti reti un tikai Dienvidamerikā? (pareizā atbilde: šinšilla)
Kādreiz ļoti izplatītas, šinšillas to skaistā kažoka dēļ tika medītas gandrīz līdz izmiršanai. Mūsdienās savvaļā tās ir sastopamas reti un tikai Dienvidamerikā, kur dzīvo kalnu klinšainās nogāzēs.
5. Ko nedrīkst darīt kaķa īpašnieks vai turētājs, kura kaķis ir vecāks par 6 mēnešiem? (pareizā atbilde: ļaut kaķim atrasties ārpus īpašnieka vai turētāja īpašuma teritorijas, ja kaķis nav sterilizēts/kastrēts)
Kaķis, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, var brīvi uzturēties ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja kaķis ir sterilizēts/kastrēts.
6. Kāds ir suņa vai kaķa īpašnieka vai turētāja pienākums? (pareizā atbilde: savu dzīvnieku vakcinēt pret trakumsērgu)
Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu dzīvnieku īpašnieku pienākums ir nodrošināt suņu, kaķu un mājas sesku regulāru vakcināciju pret trakumsērgu.
7. No kāda vecuma mājās drīkst pārvest kucēnu/kaķēnu no audzētāja? (pareizā atbilde: kucēnu no astoņu nedēļu vecuma, kaķēnu no desmit nedēļu vecuma)
Suni atļauts atsavināt, nākamajam īpašniekam nododot kopā ar mājas (istabas) dzīvnieka pasi pēc astoņu nedēļu vecuma sasniegšanas. Kaķi atļauts atsavināt, nākamajam īpašniekam nododot kopā ar vakcinācijas apliecību vai mājas (istabas) dzīvnieka pasi (ja dzīvniekam ir implantēta mikroshēma) pēc 10 nedēļu vecuma sasniegšanas.
8. Kādi ir obligāti priekšnosacījumi, ja vēlas turēt mājās suni? (pareizā atbilde: sunim jābūt apzīmētam ar mikročipu, reģistrētam LDC, Tam ir ES lolojumdzīvnieka pase un regulāri veiktas vakcinācijas)
Atgādinām, ka īpašnieka pienākums ir:
- Līdz dzīvnieka 4 mēnešu vecumam vai agrāk, ja tas tiek pārdots, griezties pie veterinārārsta pēc “vienotā komplekta”, kas iekļauj: mājas (istabas) dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu, pases izsniegšanu un pirmreizējo reģistrāciju datubāzē.
- Samaksāt ikgadējo pašvaldības nodevu par suņu turēšanu saskaņā ar savas pašvaldības saistošajiem noteikumiem.
- Vakcinēt suni pret trakumsērgu.
9. Kāpēc sunim ir nepieciešams mikročips? (pareizā atbilde: ar mikročipa palīdzību var iegūt ziņas par dzīvnieka īpašnieku, informāciju par vakcināciju pret trakumsērgu un citus datus)
Dzīvnieka mikročipa unikālo kodu var nolasīt ar īpašu skeneri, kas pieejams veterinārārstiem un dzīvnieku patversmēm. Tā kā šis koda numurs ir piesaistīts konkrētam dzīvniekam, kas reģistrēts LDC datubāzē, pēc tā var ātri noskaidrot ziņas par dzīvnieka īpašnieku, informāciju par vakcināciju pret trakumsērgu un citus datus. Mikročips nedarbojas kā GPS un nerāda dzīvnieka atrašanās vietu vai pārvietošanos. Tādēļ šim mērķim tas nav izmantojams.
10. Kurš ir labākais suņa turēšanas veids ārpus telpām? (pareizā atbilde: ierobežotā teritorijā ar iespēju brīvi pa to pārvietoties)
Daudzās attīstītajās valstīs ir aizliets turēt suni pie ķēdes.
Suns ir sociāls dzīvnieks un dzīvo barā/ ģimenē. To norobežojot no bara, suns jūtas atstums un tam var veidoties psiholoģiskas problēmas. Ja suns atrodas pie ķēdes vai voljērā, tas ir spiests nokārtoties tur pat, kur guļ, kā arī tam nav iespējas pietiekami izkustēties.
Voljērs var būt kā pagaidu variants, kur suni ieslēdz uz brīdi, kad atbrauc ciemiņi vai mājas teritorijā notiek kādi darbi/darbības.
11. Mūsdienās eksistē un pasaulē pazīstami ir dzīvnieku labturības pamatprincipi jeb "Piecas brīvības”. Kurš no šiem apgalvojumiem NAV viena no šīm brīvībām? (pareizā atbilde: Brīvība nokārtoties jebkurā vietā)
Atbildība par dzīvnieku, tā labturības nodrošināšana ir dzīvnieka īpašniekam jāapzinās vēl pirms ņemt turēšanai kādu dzīvnieku. Tāpat rūpīgi jāapsver katras dzīvnieku sugas īpatnības, turēšanas prasības – vai tiešām būs iespēja nodrošināt dzīvniekam kaut vai tikai labturības minimumu, ko iekļauj šīs piecas brīvības. Brīvība nokārtoties jebkurā vietā nav viena no labturības pamatprincipiem un saimniekam jāuzņemas pilna atbildība par to, lai suns nokārtotos tikai tam piemērotās un atļautās vietās.
12. Kam būtu jāpievērš uzmanība telpās, kurās dzīvo kaķis? (pareizā atbilde: istabas augiem)
Daudzi no istabas augiem ir toksiski kaķiem, līdz ar to var apdraudēt tā veselību un pat dzīvību.
13. Cik bieži ir jābaro kaķis? (pareizā atbilde: barībai jābūt pieejamai nepārtraukti)
Kaķim jāēd bieži un pa mazām porcijām, tāpēc barībai jābūt brīvi pieejamai jebkurā laikā.
14. Kuru no barības vielām kaķa organisms nepārstrādā? (pareizā atbilde: pienu)
Kaķa organisms pēc 4 mēnešu vecuma nešķeļ (nepārstrādā) piena laktozi. Piena došana kaķim var izraisīt veselības problēmas - gāzu uzkrāšanos, vēdera pūšanos, krampjus un vemšanu.
15. Cik bieži nepieciešama zivju akvārija tīrīšana? (pareizā atbilde: vienu reizi nedēļā, mainot 1/5-1/3 daļu akvārija ūdens)
Zivju akvārija tīrīšana nepieciešama vienu reizi nedēļā, mainot 1/5-1/3 daļu akvārija ūdens.
16. Kuru no vitamīniem ikdienā ir ļoti svarīgi dot jūrascūciņai? (pareizā atbilde: C vitamīnu)
Jūrascūciņu organisms pats nesintezē jeb neražo C vitamīnu, tāpēc ir ļoti svarīgi to nodrošināt ar barību.
17. Ko kategoriski nedrīkst dot apēst sunim? (pareizā atbilde: sīpolus)
Sīpolus svaigā vai termiski apstrādātā veidā nedrīkst dot dzīvniekiem pat mazās devās. Sīpoli iznīcina dzīvnieka sarkanos asins ķermenīšus – eritrocītus un izraisa anēmiju, kā rezultātā dzīvniekam parādīsies vājums, apātija, apetītes trūkums, vemšana.
18. Vai ir bīstami, ja sunim piesūkusies ērce? (pareizā atbilde: jā, tā var nogalināt suni)
Latvijā ērču aktivitāte sākas tad, kad apkārtējās vides temperatūra ir augstāka par +5 grādiem pēc Celsija. Ērces var būt nāvējoši bīstamas ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem. Tās var būt sastopamas it visur, tai skaitā pilsētas parkos un piemājas dārzā. Ērce nepiesūcas uzreiz - var paiet vairākas stundas, līdz tā atrod piemērotāko vietu, kur piesūkties. Latvijā suņiem bīstamas ir trīs ērču pārnēsātās slimības. Viena no tām ir babezioze, kura sunim var būt nāvējoša. Tādēļ ir ļoti svarīgi ērču aktīvajā sezonā regulāri dzīvnieku apstrādāt ar līdzekli pret ektoparazītiem.
19. Ko nozīmē jēdziens “dzīvnieka attārpošana”? (pareizā atbilde: medikamenta iedošana dzīvniekam, ko veic dzīvnieka saimnieks vai veterinārārsts 2-3 reizes gadā)
Attārpošana ir procedūra, kad dzīvniekam tiek doti medikamenti, lai atbrīvotos no endoparazītiem. Šim mērķim veterinārajās aptiekās ir pieejami gan bezrecepšu, gan recepšu medikamenti. Parasti veterinārajās aptiekās visvienkāršākais veids ir nopirkt bezrecepšu medikamentus tablešu veidā, kuru deva tiek aprēķināta atkarībā no dzīvnieka svara. Attārpošanas zāles ir pieejamas arī pastu veidā. Gadījumos, ja saimnieks vēlas profilaktiski attārpot savu mīluli, vispiemērotākais veids ir tieši tabletes, kuras dzīvniekam tiek iebarotas atkarībā no tā svara. Pieaugušu suni vai kaķi ir ieteicams attārpot vismaz 2-3x gadā atkarībā no dzīvnieka dzīvesveida. Arī tad, ja dzīvnieks dzīvo tikai telpās, tas ir jāattārpo, jo parazītus un to oliņas cilvēki var ienest telpās no ārējās vides ar apaviem.
20. Kurš ir vismazākais no papagaiļiem, kuri piemēroti turēšanai nebrīvē? (pareizā atbilde: zvirbuļpapagailis)
Zvirbuļpapagailis (Forpus coelestis) ir vismazākā papagaiļu suga pasaulē starp papagaiļiem, kuri piemēroti turēšanai nebrīvē. Zvirbuļpapagaiļu garums ir vien ~12 cm.
21. Kuram no šiem eksotiskajiem dzīvniekiem ir trīs acis? (pareizā atbilde: zaļajai iguānai)
Zaļajām iguānām galvas augšdaļā ir tā sauktā "trešā acs". Tā ir parietālā acs, kas izskatās kā bāla zvīņa un nespēj saskatīt formas vai krāsas, bet jūt gaismu un kustību, tādējādi palīdzot iguānām paredzēt plēsīgu putnu uzbrukumus no augšas.
22. Cik gadu ir vecākajam bruņurupucim pasaulē? (pareizā atbilde: 190)
Vecākais, joprojām dzīvais bruņurupucis pasaulē, vārdā Džonatans, ir šķīlies 1832. gadā un dzīvo Svētās Helēnas salā.
23. Cik muskuļu ir kaķa katrā ausī? (pareizā atbilde: 32)
Kaķa katrā ausī ir 32 muskuļi. Kaķi var pagriezt katru no savām ausīm par 180 grādiem un kustināt tās neatkarīgi vienu no otras. Tas palīdz noteikt, no kurienes nāk skaņa.
24. Kurš dzīvnieks piedzimst ar pilnu zobu komplektu? (pareizā atbilde: kāmis)
Atšķirībā no cilvēkiem un vairuma dzīvnieku, kāmji piedzimst ar pilnu zobu komplektu. Pie tam zobi visu laiku turpina augt.
25. Kam par godu tika nosaukti Čivava (Chihuahua) šķirnes suņi? (pareizā atbilde: vietai)
Čivavas (Chihuahua) šķirnes suņi tika nosaukti par godu štatam Meksikas ziemeļrietumos. Tieši tur 1850. gadā šie suņi tika atklāti.