Atpakaļ

Kā pasargāt mājas mīluli no parazītiem?

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Līdz ar siltajiem saules stariem sarosās arī blusas, ērces un citas radības, kas var ievērojami apgrūtināt dzīvi un apdraudēt veselību gan mums, gan mūsu četrkājainajiem draugiem. Lasi un noskaidro, kā savu suni vai kaķi pasargāt no šiem nevēlamajiem mošķiem, un kuri pretparazītu līdzekļi ir piemērotākā izvēle tieši Tavam mīlulim!

Viss, kas jāzina par attārpošanu

Vienu no lielākajām skādēm mājdzīvnieka veselībai var nodarīt cērmes un lenteņi, turklāt šos parazītus no kaķa vai suņa itin viegli varam iegūt arī mēs, cilvēki, ja pienācīgi netiek lietoti pretparazītu līdzekļi. Šī iemesla dēļ ir svarīgi regulāri un ar precīzām devām mājdzīvniekus attārpot:

 

  • Kucēni un kaķēni – gan kaķēnus, gan kucēnus attārpo pēc šāda grafika: 2., 4. 6. un 8. dzīves nedēļā, un pēc tam – reizi mēnesī, līdz sasniegts sešu mēnešu slieksnis;
  • Pieauguši kaķi un suņi – kad mājdzīvnieks ir vismaz sešus mēnešus vecs, attārpošana lielākoties jāveic divas reizes gadā. Ja suns vai kaķis lielāko dienas daļu pavada ārpus telpām, kā arī ir ļoti zinātkārs (lasi – mēdz apostīt un pagaršot visu iespējamo), pretparazītu līdzekļi jālieto nedaudz biežāk, proti, trīs reizes gadā jeb ik pēc četriem mēnešiem. Savukārt kaķim, kurš dzīvo tikai iekštelpās, pietiks arī ar vienu attārpošanas reizi gadā;
  • Grūsnas kaķenes un kuces – ieteicams attārpot gan pirms pārošanas, gan pēc dzemdībām, savukārt zīdīšanas laikā – ik pēc pāris nedēļām, lai samazinātu risku parazītus iegūt pēcnācējiem;
  • Jauns mājdzīvnieks – ja gaidāms “ģimenes papildinājums”, proti, jauns mājdzīvnieks, to uzreiz ieteicams attārpot (protams, ja vien iepriekšējais saimnieks vai patversme to jau nav paveikusi).

Ja vēlies būt pilnībā drošs par to, vai Tavam mājdzīvniekam nav parazīti, vari (un tas pat ir ļoti ieteicams) veterinārajā klīnikā veikt analīzes.

Kā attārpošana pareizi veicama?

Lai attārpošana būtu efektīva, ir ļoti svarīgi to veikt ne tikai noteiktajos termiņos, bet arī ievērot visas vadlīnijas. Pirmkārt, jāizvēlas dzīvniekam piemērota zāļu deva – tā kā pretparazītu līdzekļi ir ļoti dažādi, šis aspekts ir atkarīgs no konkrētā līdzekļa. Par nepieciešamo dozu iespējams atrast informāciju gan uz zāļu iepakojuma, gan pajautājot vetārstam. Parasti tiek izmantotas tabletes, kas dzīvniekam jānorij (vieglāku šo uzdevumu var padarīt zāļu iemaisīšana ēdienā). Lielākoties zāles nepieciešams dot atkārtoti pēc 10-15 dienām, un to ir ļoti svarīgi ievērot. Kāpēc? Jo pretparazītu līdzekļi iznīcina tārpus, nevis oliņas, līdz ar to pēc pāris nedēļām dzīvniekā var sākt saimniekot jau nākamā parazītu kolonija.

Otrkārt, attārpošana jāveic visiem mājdzīvniekiem kopā. Par ļaunu noteikti nenāks iegādāties un izdzert attārpošanas tabletes arī pašiem cilvēkiem (un it īpaši – maziem bērniem), taču tādā gadījumā noteikti konsultējies ar ārstu, kā arī neaizmirsti, ka cilvēkiem ir pavisam citi pretparazītu līdzekļi un zāles! Treškārt, dažu dienu laikā pēc attārpošanas jācenšas uzreiz savākt visas dzīvnieku fekālijas, jo no tām iespējams atkārtoti iegūt nevēlamos viesus.

Ceturtkārt, vienkopus ar attārpošanu jāveic arī atblusošana (tai nepieciešams gan pretblusu līdzeklis, gan pretblusu aerosols), jo blusa var kalpot kā starpsaimnieks lentenim. Taču, lai vienlaicīgi veiktu gan attārpošanu, gan atblusošanu, nepieciešama vetārsta konsultācija – bieži vien konkrēti attārpošanas līdzekļi nevar tikt lietoti kopā ar pretblusu līdzekļiem.

Atblusošanas opcijas? Daudz un dažādas

Vēl viens izplatīts risinājums – kakla siksniņas, kas būtībā darbojas pēc līdzīga principa, proti, tās ir piesūcinātas ar līdzekli, kas atbaida ērces, blusas un/vai citus parazītus, vai arī tos nogalina pēc tam, kad parazīts dzīvniekam iekodis. Kakla siksniņas priekšrocības – to iedarbības laiks parasti ir krietni lielāks, proti, vairāki mēneši (precīzāks darbības laiks jāmeklē kakla siksnas aprakstā).

Pretblusu aerosols jau ir pavisam atšķirīgs risinājums, jo tas tiek izmantots, lai no blusām atbrīvotu, piemēram, mēbeles, kaķu māju, nagu asināmo, mīluļa gultu un citas vietas. Kāpēc tas nepieciešams? Jo iepriekš pieminētie pretblusu līdzekļi kaķiem un suņiem (pilieni un siksniņas) cīnās tikai ar “pieaugušu” blusu, bet ne blusu oliņām un kāpuriem, kuriem patīk uzturēties jau nosauktajās vietās. Pretblusu aerosols ļaus atbrīvoties arī no kāpuriem un oliņām, taču, pirms šāds pretblusu līdzeklis tiek izmantots, rūpīgi izlasi tā lietošanas instrukciju!

Viens no lielākajiem mītiem: tikai iekštelpās dzīvojošu dzīvnieku parazīti neapdraud

Diemžēl daudzi cilvēki uzskata, ka kaķi un suņi, kuri ārpus telpām nedzīvo, no tārpiem un blusām ir pilnībā pasargāti, taču tā nebūt nav. Gan parazītu kāpurus, gan oliņas mēs mājā vai dzīvoklī varam ienest paši – lielākoties nevēlamie “ieceļotāji” telpās nonāk, pielipuši pie mūsu apaviem. Kaķim vai sunim atliek vien šiem apaviem pieglausties vai tos apostīt, un lieta darīta – oliņa vai kāpurs ir nonācis pie mājdzīvnieka. Šī iemesla dēļ attārpošana un pretparazītu līdzekļi ir obligāta nepieciešamība arī mājas mīluļiem.

Silta ziema – parazītu paradīze

Ja autobraucēji un salīgākie cilvēki par silto ziemu ir priecīgi, tad četrkājainajiem draugiem un to saimniekiem gan ir vismaz viens iemesls, kāpēc par šādiem laikapstākļiem nefanot. Proti, tajā ļoti ērti jūtas parazīti; piemēram, ērcēm pilnībā pietiek ar 5 grādiem pēc Celsija, lai sāktu līst uz zāles un meklētu, kam piesūkties; arī vasaras mēnešos parazītu skaits prognozējams krietni lielāks. Šī iemesla dēļ pretparazītu līdzekļi šogad jālieto īpaši rūpīgi.

Pretblusu aerosols, kakla siksna, pretblusu līdzekļi suņiem un kaķiem, kā arī daudzi citi pretparazītu līdzekļi plašā klāstā atrodami Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī e-veikalā. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika