Atpakaļ

Indīgie zirnekļi Latvijā: ir vai nav tādi?

Zirnekļi – daudziem nepatīkami, bet dabas daudzveidības neatņemama sastāvdaļa. Dino Zoo eksperte dalās ar informāciju, vai Latvijā ir indīgie zirnekļi, un vai ir kāda zirnekļu suga, no kuras kodumiem mums tomēr būtu jāuzmanās.

Zirnekļi – daudziem nepatīkami, bet dabas daudzveidības neatņemama sastāvdaļa. Zirnekļu izraisītas fobijas ir plaši izplatītas, bieži vien balstoties uz pārspīlētiem priekšstatiem par to bīstamību. Taču cik pamatoti ir uzskati par zirnekļu bīstamību Latvijā? 

Lai izkliedētu mītus un atbildētu uz jautājumiem, Dino Zoo eksperte Zane Zagorska dalās ar informāciju, vai Latvijā ir indīgie zirnekļi, un vai ir kāda zirnekļu suga, no kuras kodumiem mums tomēr būtu jāuzmanās.

 

Indīgie zirnekļi Latvijā – vai pastāv? 

Latvijā sastopamas aptuveni 500 zirnekļu kārtas sugas, no kurām lielākajai daļai ir plašs izplatības areāls. Lai gan visiem zirnekļiem ir inde, kas paredzēta kukaiņu paralizēšanai, lielākajai daļai Latvijā sastopamo zirnekļu nav tik lieli žokļi, lai tie būtu spējīgi pārkost cilvēka ādu.  

Tomēr dažas lielākas zirnekļus sugas, piemēram, lielie riteņzirnekļi, lielās Cheiracanthium ģints zirnekļu sugas, mājas zirneklis un dižais mājas zirneklis, ūdenszirneklis, krusta zirneklis, reti sastopamie mārīšzirnekļi spēj iekost cilvēkam, taču dara to tikai tad, ja jūtas apdraudēti. Lai gan šīs sugas zirnekļi cilvēkam iekost var, par indīgajiem zirnekļiem Latvijā tos var dēvēt vien nosacīti. 

Zirnekļa kodums visbiežāk tiek salīdzināts ar lapsenes vai bites kodumu, un var izraisīt lokālu reakciju, piemēram, sāpes, apsārtumu, pietūkumu vai niezi, un cilvēka dzīvību Latvijā sastopamo zirnekļu kodums neapdraud. 

Tomēr jāņem vērā gadījumi, kad cilvēkam ir individuāla alerģiska reakcija pret kukaiņu kodumiem. Šādā gadījumā var tikt novēroti arī vispārēji simptomi, kā galvassāpes, drudzis, slikta dūša un muskuļu sāpēs, smagas alerģiskas reakcijas gadījumā arī anafilaktiskais šoks, kad nekavējoties jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība. Taču individuālās reakcijas alerģijas gadījumā izpaudīsies arī uz citu kukaiņu, piemēram, lapseņu, kodumiem. 

Lai izvairītos no zirnekļu kodumiem, dodoties dabā jāizvēlas piemērots apģērbs un pēc pastaigas apģērbs un apavi jāpārbauda, gluži tāpat, kā to darām, lai izvairītos no ērču kodumiem. Ja tomēr ir aizdomas par zirnekļa kodumu, ieteicams rūpīgi nomazgāt koduma vietu, dezinficēt un uzlikt aukstu kompresi, kas mazinās pietūkumu un sāpes. Ja simptomi ir stipri vai saglabājas ilgstoši, jākonsultējas ar ārstu.
Daudzi zirnekļu mīļi ar laiku kļūst arī par eksotisko zirnekļu, piemēram, tarantulas saimniekiem, Tomēr, lai gan par indīgiem zirnekļus Latvijā var saukt tikai nosacīti, eksotisko zirnekļu kodums var būt patiešām bīstams cilvēka dzīvībai, tāpēc pirms iegādāties zirnekli kā mājdzīvnieku, svarīgi rūpīgi izpētīt konkrēto sugu.

 

Aizraujošā zirnekļu pasaule

Zirnekļiem ir ļoti nozīmīga loma mūsu ekosistēmā, jo tie regulē kukaiņu populāciju, tādējādi veicinot bioloģisko daudzveidību, kā arī kalpo par barību putniem, abiniekiem un rāpuļiem. Zirnekļi ir astoņacaini posmkāji, kuriem četri acu pāri atrodas galvkrūtīs, kur saplūdusi galva un krūtis. Galvkrūtis, no proporcionāli lielā vēdera, ir atdalītas ar izteiktu savienojumu. 

Pretēji kukaiņiem, zirnekļiem nav spārnu un ir astoņas, nevis sešas kājas. Zirnekļiem raksturīgas arī heliceras jeb žokļi – modificēti ekstremitāšu pāri, kas pielāgoti medījuma satveršanai un nogalināšanai. Heliceru galos atrodas kustīgi nadziņi ar atveri indes izplūdei.

Zirnekļu aktivitāte ir atkarīga no sugas un ārējiem vides apstākļiem. Atsevišķas sugas var būt aktīvas visu gadu, piemēram, zirnekļi, kas ir sinantropi jeb apdzīvo cilvēku mājokļus, taču lielākā daļa zirnekļu ziemas periodā nav aktīvi. Vidējais zirnekļu dzīves ilgums ir gads, taču atsevišķu sugu zirnekļu tēviņi aiziet bojā pēc pārošanās, savukārt mātītes – drīz pēc pēcnācēju radīšanas. 

Visi zirnekļi ir aktīvi plēsēji, kas barojas ar dažādiem kukaiņiem un mazākiem bezmugurkaulniekiem. Interesanti, ka ne visas zirnekļu sugas medījuma notveršanai izmanto tīklus. Daļa zirnekļu medī aktīvi, uzbrūkot medījumam no slēpņa vai ilgstoši vajājot medījumu.

Attēls ar zirnekli

 

Zirnekļu tīkli – dabas inženierijas brīnums

Sarežģītā un skaistā zirnekļu tīklu struktūra ir ne tikai brīnišķīgs dabas mākslas darbs, bet vitāli svarīga zirnekļu izdzīvošanai. Zirnekļu vēderā atrodas īpaši dziedzeri, kas izdala olbaltumvielas saturošu, šķidru zīdveida vielu. Saskarē ar gaisu, šis zīdveida šķidrums sacietē, veidojot spēcīgu pavedienu. 

Tīkla būvniecība ir pārsteidzoši precīzs process, un katrai sugai raksturīga atšķirīga tīklu struktūra. Zirnekļu pavedieni kalpo gan tīkla veidošanai, tātad medījuma notveršanai, gan mājokļa veidošanai, izklājot alas, ejas un dobumus. Tāpat no zirnekļu pavedieniem mātītes veido kokonus oliņām, un daļa sugas tīklus izmanto pārošanās periodā. Zirnekļa tīkla struktūra ir veidota no rāmja, lipīgas spirāles medījuma notveršanai un signālpavedieniem, kas zirneklim nodod informāciju par tīklā noķertu medījumu.

Sajūtot signālpavediena vibrāciju, zirneklis nekavējoties izlien no sava paslēpņa kādā no tīkla malām, un dodas pie upura. Izmantojot heliceras, zirneklis paralizē laupījumu un tā ķermenī ievada specifiskus gremošanas fermentus. Šie fermenti pakāpeniski sadala upura mīkstos audus, pārvēršot tos šķidrā barībā. Pēc tam zirneklis, izmantojot sūcējzarnu, kas ir šķidruma uzņemšanai pielāgota zarnu trakta daļa, uzsūc barības šķidrumu, līdz no upura paliek pāri vien apvalks. 

Zirnekļu tīklu struktūras izturību un elastību plaši pētījuši arī zinātnieki, un šīs unikālā dabas parādība ir kalpojusi par iedvesmu dažādu inovatīvu materiālu izstrādē. 

 

Portāls mājdzīvnieku saimniekiem un dzīvnieku mīļiem – dinozoopasaule.lv! 

Indīgie zirnekļi Latvijā, dažādu mājdzīvnieku un dzīvnieku sugu raksturojums, informatīvi un aizraujoši raksti par mājdzīvnieku kopšanu un aprūpi, kā arī iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus Dino Zoo ekspertiem – tas viss dinozoopasaule.lv! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Dzīvnieka veselība

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai sarkanausaino bruņurupuci var vest pie jebkura vetārsta vai ir kads speciāls kuri pieņem viņus? Mums jau viņš vai viņa ir vairāk kā 23gadus. Gribētos uzzināt par viņa veselības stāvokli ko vairāk.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Rāpuļus apskatei pieņem tikai daži veterinārārti Rīgā. Vieni no tādiem būs speciālisti Dino Zoo klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52.

Pirms vēlaties pierakstīties kadā klīnikā, kaut vai tikai uz ikdienišķu apskati, ir ieteicams sazināties ar klīniku un uzzināt, vai tur stradā speciālists, kurš pieņem rāpuļus.

UVB lampas bruņurupucim

Sveiki, Esam šādi iekārtojuši terāriju šodien nopirktajam Vidusāzijas bruņurupucim (Skat. bildi). Vai UVB lampa nav par augstu un nodrošina pietiekamu starojumu? Terārija augstums ir 45 cm. Siltums pagaidām turās 25,3 grādi dienas laikā. Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

UVB lampu kupols no iekšas ir izklāts ar atspīdošu materialu, kas pastiprina UV starojumu, tamdēļ 45 cm augtam terārijam straojumam jūbūt pietiekami.

Temperatūra būtu vēlama augtāka, bet realitātē jāskatās pēc bruņurupuča aktivitates un apetītes. Ja dzīvnieks ir aktīvs ar labu apetīti, tad priekš viņa temperatūra ir pietiekama.

Dzīvnieka veselība

Aksolotls man jau ir vairāk kā 2 gadus, dzīvo 80l akvārijā, tiek barots katru dienu, rutīnā nekas nav mainīts. Pēdējās dienas aksolotls uzturas tikai akvārija augšpusē, peldot tikai pa akvārija augšu. Izskatās, ka tas nevar tikt lejā uz akvārija gultnes, kur arī nogrimst viss ēdiens. Vai ir vērts satraukties? Vai tas ir normāli, vai kaut kas jāmaina?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akolotla nespējai nogrimt ir vairāki iemesli. Pamata iemesls ir gaisa/gāzu uzkrāšanās organismā.

Ieteicams sākumā veikt ūdens testēšanu, lai pārliecinātos, vai amonijs, nitrīti un nitrāti ir normas robežas. Svarīgi arī pārliecināties, ka pH līmenis ir adekvāts.

Tāpat pārliecināties, ka filtrācija akvarijam ir pilnīgā darba kārtībā, un airācija darbojas perfekti (laba airācija palīdz ūdens cirkulacijā un izvada izveidojušās gāzes no ūdens). Pārliecinieties, ka temperatūra akvārijā ir 16-18 grādi. Ūdens temperatūra var būt zemāka, bet nedrīkst būt augstāka par 18 grādiem.

Dzīvnieka nespējai nogrimt - gāzu veidošanās organismā, cēloņi var būt dažādi: nekvalitatīva barība, zarnu nosprostošanās ar barību vai grunti, netīrs ūdens, traumas, stress un infekcijas...

Pirmā palīdzība aksolotlam būtu dažas dienas to turēt atsevisķā karantīnas akvārijā ar pazeminātu ūdens temperatūru, kurā ik dienas mainām ūdeni. Ja tuvāko dienu laikā dzīvniekam nepaliek labāk, tad ieteicams uzmeklēt eksotisko dzīvnieku veterinārārstu, kuram ir zināšanas abiniekos.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Kāpēc agāmai paliek melna aste? Sākusi arī slikti ēst

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Neredzot vizuāli bojājumu, grūti spriest par iespējamo bojājumu.

Bieži mēdz gadīties, ka agāmas nespēj līdz galam nomainīt ādu, arī uz astes, un vecajai ādai nospiežot asinsriti astē, sāk atmirt audi.

Primāri nepieciešams reizi nedēļā agāmu izmērcēt siltā ūdens vannā, jo, ja vainīga vecā āda, tad ūdens vannas palīdzēs to mīsktināt.

Ja aste ir palikusi ļoti melna, un dzīvnieks palicis mazaktīvāks un zaude apetīti, ieteicams tomēr ar dzīvnieku vērsties pie ekotisko dzīvnieku veterinārārsta.

Pitons

Karaliskais pitons iestrēga terārija dekorācijā. Agrāk viņš tur rāpoja, bet tagad ir izaudzis tik liels, ka vairs nevarēja izkļūt. Mēs dzirdējām skaņas, kā viņš apgāž visu terārijā, un sapratām, ka viņš nevar izkļūt no dekorācijas. Mums nācās sazāģēt dekorācijas, lai viņam palīdzētu, jo pats viņš izkļūt nevarēja. Mēs ļoti nobijāmies un rīkojāmies ātri, jo šķita, ka viņam kaut kas spiež, viņš dažreiz čīkstēja. Kad beidzot viņu izņēmām, uz viņa ķermeņa bija nelīdzenumi (iespējams, tāpēc, ka kaut kas spieda), kā arī sarkanas svītras uz vēdera tajā vietā, kur viņš bija iesprūdis. Tomēr kopumā viņš ir aktīvs. Ko darīt? Vai obligāti jāiet pie veterinārārsta, vai pietiek pašam apstrādāt ievainojumus? Ja to var darīt mājās, ar ko apstrādāt un cik bieži? Fotogrāfijas tika uzņemtas uzreiz pēc tam, kad čūska tika atbrīvota no dekorācijas. Dekorāciju, protams, izmetām.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja pitonam nav atvērtu brūču, bet tikai tūska no saspiedumiem, nav nepieciešams uzreiz skriet pie veterinārārsta.

Izņemiet visu, kur vēl čūskai būtu iespēja iesprūst, nomainiet pret lielākām slēptuvēm. Un vismaz pāris dienas pavērojiet. Ja nav gūti nekādi smagi ievainojumi, tūskai vajadzētu mazināties tuvāko dienu laikā pašai no sevis, un tāpat sarkanās svītras ar laiku mazināsies.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Mans gliemezis tikko kritiena dēļ zaudēja čaulas daļu, kur orgāni ir redzami, bet nav atvērti, apkārt ir plāna āda. Kā es varu viņam palīdzēt, un vai pastāv iespēja viņam vēl dzīvot? Paldies

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Diemžēl Latvijā nav zināms vetarsts, kas varetu palīdzēt uzlikt elpojošu pagaida bruņu, bet, ja sasistajā daļā nesākas iekaisums, tad, piebarojot gliemezi ar pietiekamu daudzumu kalcija un proteīna, bruņa ātri saaug no jauna.