Atpakaļ

Rāpuļa izvēle

Sveiki, vēlos iegādāties kādu ķirzaku (patīk iguānas un bārdainās), vai bruņurupuci kā mājdzivnieku, bet 4 dienas nedēļā gandrīz visu dienu strādāju, skolas laikā mājās esmu 8 no rīta un 22 vakarā, nereti 2-3 dienas brīvdienās neesmu mājās. Vai ir iespējams un ieteicams iegādāties dzīvnieku? Ja tā būtu bārdainā ķirzaka, un tās 2-3 dienas neesot mājăs ńemtu viņu līdzi, kur viņai būtu cits terārijs, viņai nebùtu iebildumi un problēmas ar to?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Labdien!

Kā iesācēju ķirzakas var izvēlēties bārdainās agāmas vai leoparda gekonus. Ar Jūsu grafiku nav ieteicams ņemt mazuli, jo tas jābaro katru dienu, vecākus mazuļus katras divas dienas. Ilgāk par 24 stundām tādus atstāt vienus nevar.  Varu ieteikt tikai pieaugušu agāmu vai gekonu, jo tos jābaro 2-3 reizes nedēļā. Abiem, protams, būs nepieciešams specifisks aprīkojums, īpaši lampas, kuras dienā darbojas 6-8 stundas, tātad nepieciešams tās uzlikt uz taimeriem, lai dzīvniekam apgaismojums ieslēdzas un izslēdzas vienā un tajā pašā laikā. Jebkuram dzīvniekam būs nepieciešama nedalīta uzmanība, ilgāk par 48 stundām tos atstāt vienus nav vēlams.

Pievienošu bārdaino agāmu un leoparda gekonu aprakstus, lai vieglāk saprast nepieciešamo dzīvnieku uzturēšanā.
 

Leoparda gekons (Eublepharis macularius)

Izcelsmes vieta: Dienvidāzija, akmeņainas, sausas stepes un tuksneša reģioni;

Dzīves ilgums: 10-20 gadi;

Dzimumbriedums: 9-10 mēnešu vecumā;

Izmērs: 20-28 cm;

Dzimums: Tēviņiem izteiktas dzimuma poras;

Īpašības: Aktīvs naktīs. Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus!

Terārija iekārtojums: Minimālais terārija izmērs 60x45x45 cm.

Terārijā izvietot vismaz divas slēptuves - vienu sausu un siltu, otru mitru slēptuvi. Terārijā var izvietot dažādus dzīvos augus, koku zarus un lēzenus akmeņu krāvumus.

Sildelementi: Sildpaklājs nosedz pusi terārija pamatnes. Pēc nepieciešamības piemērota stipruma sildlampa.

Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Sildlampa pēc vajadzības (Infrared basking spot, Intense basking spot vai Daytime heat). Apgaismojums ieslēgts vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Miksēts – māls, smiltis, akmeņi, mulča, kokosa substrāts, svagnuma sūna, rāpuļu paklāji. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!

Siltums un mitrums: Dienā 26-29 grādi, naktī ne zemāk par 23 grādiem. Mitrums 50-60%. Mitrajā slēptuvē 70%.

Barība un ūdens: Līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Obligāti pie katras barošanas apkaisīt barību ar multivitamīniem un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Terārijā novietot seklu dzeramtrauku. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī gekons maina ādu, veco apēdot. Pēc ādas maiņas vienmēr pārbaudīt, vai nav palikušas vecās ādas paliekas un pikstu galiem, astes gala vai sejas. Nepieciešamības gadījumā var palīdzēt, ieliekot gekonu uz 10-15 minūtēm siltā, seklā ūdens vannā.

Biežākās veselības problēmas:

  • Gremošanas trakta aizsprūdums – var rasties, ja gekons ieēd substrātu vai apēd barību, kas tam par lielu.

  • Nepilnīga ādas maiņa – pārāk zems mitruma līmenis vai vitamīnu trūkums organismā. Uzmanīt purnu un pirkstus. Viegli novēršams, nodrošinot terāriju ar mitro slēptuvi un regulāri dodot vitamīnus.

  • Iesprūdušas olas – biežākais iemesls ir kalcija trūkums organismā.

  • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā. Izraisa deformācijas.

  • Apdegumi – no sildakmeņiem, sildpaklājiem un pat sildlampām.

  • Dehidrācija – nodrošināt ar ūdens trauku dzeršanai.

  • Brūces – biežāk iegūst, sakaujoties diviem gekoniem.

  • Stress.

  • Parazīti.

Dzīvnieka aptuvenā cena Dino Zoo Veikalos: 79,00 Eur.

Nepieciešamā aprīkojuma aptuvenā cena: 180-250 Eur.

 

Bārdainā agāma (Pogona vitticeps)

Izcelsmes vieta: Austrumu un Centrālā Austrālija. Sastopami tuksnešainās teritorijās, izkaltušos mežos un krūmājos.

Dzīves ilgums: 10-15 gadi. Dzimumbriedums 8-12 mēnešos.

Izmērs: 40-60 cm

Dzimums: Tēviņiem pie astes pamatnes izteikti dzimumorgāni.

Īpašības: Pieaugušas agāmas ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.

Terārijs: 90x45x60 cm un lielāks.

Nepieciešama vismaz viena slēptuve un stabili zari vai akmens krāvumi, uz kuriem agāmai uzkāpt, jo lielāko daļu dienas tās uzturas uz klinšu sienām, sildoties saulē.

Sildelementi: Sildpaklājs vienā terārija pusē un sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: UVB150, UVB200, UVB 10.0, UVB 15.0 vai UV 10.0 (T8). Papildus sildlampas –Solar Glo, Daytime heat, Intense basking spot, Infrared basking spot. Apgaismojumam vidēji jādarbojas 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Māls, lieli akmeņi, kokosa substrāts vai mulča, akmens plāksnes. Nekad neturēt tikai uz smiltīm! Mazuļus uz smiltīm neturēt vispār, tiem izmantot mālu, kokosa substratu vai akmens plāksnes. Pamatnes segšanai neizmantot plastmasu, jo tai uzsilstot tiek izdalīti toksīni, kas bīstami dzīvniekam.

Siltums un mitrums: Dienā 28-35 gradi, naktī 26-28 grādi. Mitrums 40-50%.

Barība un ūdens: Ēd visu - kukaiņus un zaļumus. Līdz 8 mēnešu vecumam barot ar 50% kukaiņiem un 50% zaļumiem katru dienu. Pēc 8 mēnešu vecuma - 25% kukaiņus un 75% zaļumus trīs reizes nedēļā. Obligāti katrā barošanas reizē pie barības pievienot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā, papildus nodrošināt ar ūdeni seklā bļodā. Ieteicamā barība:

 

Dārzeņi

Augļi

Riekstu ķirbis

Āboli

Paprika

Mellenes

Lapu kāposts

Dzērvenes

Čikori salāti

Greipfrūts

Spageti ķirbis

Melones

Cukini

Persiki

Artišoku galviņas

Plūmes

Bok čoj salāti

Zemenes

Burkāni

Aprikozes

Lapu salāti (dažādi)

Nektarīni

Endīva salāti

Bumbieri

Sviesta ķirbis

Vīģes

Dzeltenais ķirbis

Arbūzs

Selerija

Mango

Gurķis (nomizots)

Papaija

Redīsa lapas

Ananāss

u.c.

u.c.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī agāmas maina ādu. Mazuļi visu ādu nomainīs vienlaicīgi, bet pieaugušas agāmas ādu maina daļās (atsevišķi galvas, muguras, astes ādu). Vienmēr pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Ja nepieciešama palīdzība ādas maiņas laikā, agāmu var ielikt seklā vannā ar siltu ūdeni uz 10-15 minūtēm. Šādas peldes var veikt katru nedēļu.

Biežākās veselības problēmas:

  • Ādas maiņa – tā kā agāmu terāriji ir sausi, ādas maiņas periodā agāmas ieteicams peldināt siltā vannā. Pieaugušai agāmai bieži novērojama daļēja ādas maiņas. Vienmēr uzmanīt pirkstus un asti.

  • Aizcietējums – ja agāma ēd katru dienu, bet vairākas dienas pēc kārtas nenokārtojas, ielieciet agamu siltā un seklā vannā. Ik dienas barotām agāmām būtu jānokārtojas vismaz vienreiz dienā.

  • Caureja – izraisītāji varētu būt stress, bojāts ēdiens vai diētas maiņa.

  • Dehidrācija – pazīmes ir iekritušas acis, sakrunkota āda, apetītes zudums, enerģijas zudums.

  • Iegrimušas acis – varētu norādīt uz nieru mazspēju vai infekciju. Neārstēts var novest pie akluma.

  • Piepampušas acis – norāda uz ādas maiņu, A vitamīnu pārdozēšanu, parazītiem vai acu iekaisumu.

  • Paralīze – galvenais izraisītājs – apēdot pārāk lielu barības gabalu, tā radot pārslodzi gremošanas traktā, kas attiecīgi spiež uz mugurkaulu. Nekad nedot agāmām barību, kas lielāka par atstarpi starp ķirzakas acīm, un, ja rodas paralīze, pacelt agāmu, noņemot slodzi no vēdera un mugurkaula.

  • A vitamīna pārdozēšana – uzpampst acis, rīkle un ķermenis, samazinās enerģija. Regulēt vitamīnu uzņemšanas daudzumu.

  • B1 vitamīna trūkums – muskuļu un nervu spazmas. Izraisa nepietiekams svaigu zaļumu un dārzeņu daudzums uzturā. Saistīts arī ar metabolisko kaulu slimību.

  • Zarnu trakta aizsprosts – ieēdot substrātu vai citu nepiemērotu priekšmetu.

  • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija, vitamīna D3 un fosfora trūkums organismā. Izpaužas kā izaugumi uz kājām, spazmas, izaugumi uz muguras un astes, piepampis apakšžoklis, raustītas kustības. Var novērst, nodrošinot ar piemērotu diētu, UV apgaismojumu un temperatūru.

  • Mutes puve – dzeltenīgi baltas vielas parādīšanās uz mutes, iespējams uzpampis žoklis.

  • Elpvadu iekaisums – rodas dēļ zemas gaisa temperatūras apvienojumā ar augstu mitruma līmeni.

Dzīvnieka aptuvenā cena Dino Zoo Veikalos: 99,00 Eur.

Nepieciešamā aprīkojuma aptuvenā cena: 280-380 Eur.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu?

Labdien, Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu? Mēs ar ģimeni vēlamies tīršķirnes kucēnu priekš izstādīšanas un aktīva ģimenes kompanjona.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Notiekti visu nepieciešamo informāciju sniegs attiecīgas šķirnes klubs:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-amerikanu-stafordsiras-terjeru-bulterjeru-un-molosu-skirnu-audzetaju-klubs/

Mēģiniet sazināties.

Akvārijs.

Labdien. Vēršos pēc palīdzības. Mums pirmais akvārijs (100-105L) ar vāku, ūdens siltums 26 grādi, ir filtrs, gaisa kompresors, kas dod burbulīšus, lampa. Daži dzīvie augi (Anubias, kaut kas papardei līdzīgs un zāles stiebriņi), ir arī mākslīgie augi, kurus paredzēts ar laiku ņemt ārā. Apgaismojums dienā ap 8 stundām, pa nakti lampu slēdzu ārā. Tīram 1x nedēļā nomainot 20 litrus ūdens. Krāna ūdenim pievienojam speciālo līdzekli. Barojam 1x dienā ar universālajām pārsliņām, 1 reizi nedēļā pārslas aizstāju ar saldētām Dafnijām. Akvāriju uzsākām ar iekopšana un pēc tam ielaidām 3 gb molinēzijas. Pēc kāda laika, konsultējoties ar veikalu, ielaidām 1 gb gailīti un 5gb Minortetras (laikām tāds bija to nosaukums). Vērojot zivtiņas pamanījām, ka Gailītim astes gals ir sabojāts, regulāri slēpjas, ēd maz. Ir aizdomas, ka tieši Minortetras dara pāri. Bet bieži to redzēt nevar. Kā pareizi ārstēt Gailīti? Vai aste var ataugt? Man citu akvāriju nav, līdz ar to nav iespējams Gailīti nošķirt. Pēc papildus zivju ielaišanas un dzīvo augu pievienošanas grunts palika netīra. Kamēr akvārijā dzīvoja tikai 3 Molinēzijas viss bija labi, bet tagad ūdens ir dzidrs (filtrs strādā), bet baltie akmeņi palikuši brūni. Vai varu droši ņemt ārā un skalot grunti? Paldies.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Vai Jus tirat grunti ar sifonu?Brūnums uz akmeņiem ir aļģe ,ja akvārijs ir nesen iekārtots- tajā vēl nav iestajies bioloģiskais līdzsvars un aļģu paradīšanās ir norma.Fotogrāfijā neizskatās ka to būtu ļoti daudz.Ielaižot vairāk zivis palielinās organisko vielu daudzums akvārija ūdenī un tas ari stimulē aļģu augšanu.Tīrot akvāriju var mainīt līdz 1/3 daļu ūdens.Ņem ārā grunti neiesaku,bet tīrīt ar sifonu, jo uz akmentiņiem veidojas un dzīvo baktēriju kolonijas kuras uztur akvārija bioloģisko līdzsvaru.

Sams.

Labdien! Iegādājos samu, veikalā šķirnes nosaukumu man pateica, bet to piemirsu, varbūt pēc apraksta spēsiet man rast atbildi kā sauc šo samu - sams slēpjas gruntī, ir vidēji lielsun kad to paņem rokās tas sāk vibrēt (veikalā pārdevējs viņu ņēma rokā un rādīja kā sis samiņš vibrē). Un ņemot vērā, ka sams visu laiku slēpjas gruntī neesmu to redzējusi kopš ielaišanas akvārijā.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Agamyxis pectinifrons vai Platydoras costatus  iespējams.Ja nav neviens no šiem tad aprakstiet lūdzu arī ka viņš izskatās,ne tikai uzvedību :).

Labeo

Sveiki nesen iegādājos akvāriju ar zivtiņām ir melnā sarkanastes haizivs un dažādas mazās zivtiņas kas no agresīvo zivju sugām bet tomēr haizivite trenkā un sadzen mazās stūrī un neļauj peldēt pa akvāriju kāds varētu būt izskaidrojums un risinājums

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Jūsu zivs nosaukums ir Labeo bicolor,nereti starp šīs sugas pārstāvjiem gadās agresīvi eksemplāri.Iespējams ar laiku zivis sadalīs teritoriju un agresivitāte mazināsies,var akvārijā salikt vairāk dekorus un augus,arī tas var palīdzēt.Pretējā gadijumā jums jāmeklē šai zivij citas mājas.

Oranda

Sveiki. Kurā no Jūsu veikaliem ir pieejamas Oranda šķirnes zelta zivtiņas? Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,šobŗīd sortimentā tīršķirnes orandu nav,piedāvājumā mums ir zelta zivtiņu mix, starp kurām var gadīties arī kāda oranda ,bet kurā veikalā diemžēl pateikt nav iespējams.

18 l akvārijs

Sveiki. Man ir 18.litru akvārijs vaļējs ar led lampu. Kādas zivis es drīkstu tur turēt?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,tik mazā tilpumā var turēt tikai siāmas cīnītājzivi (Betta splendens) ,vai akvārijam ir arī aprīkojums? Filtrs? Sildītājs?

Aksoloti

Sveiki! Velos iegādāties askolotu,vai variet lūdzu ietikt kāds filtrs nepieciešams,vai viņš ir vajadzigs,kā arí modeli kurš ir vis klusākais,jo šobrīd zelta zivtiņām filtrs ir loti skaļš un ļoti traucē .paldies

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Aksolotiem ieteicamāks ir ārējais filtrs, kas radītu mazāku ūdens plūsmu. Uz vienu aksolotu nepieciešams 80-120 litru akvārijs, un dažādu firmu ārējie filtri pieejami tieši priekš šadām litrāžām. Arī zelta zivīm var lietot ārējos filtrus, jo filtrācijas spēja ir labāka par iekšējiem filtriem.

Par dažādu firmu filtriem, to priekšrocībām un trūkumiem jums precīzak spēs pastāstīt veikalos, kas  nodarbojas specifiski ar akvāriju aprīkojumu.

Dzīvnieka veselība

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai sarkanausaino bruņurupuci var vest pie jebkura vetārsta vai ir kads speciāls kuri pieņem viņus? Mums jau viņš vai viņa ir vairāk kā 23gadus. Gribētos uzzināt par viņa veselības stāvokli ko vairāk.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Rāpuļus apskatei pieņem tikai daži veterinārārti Rīgā. Vieni no tādiem būs speciālisti Dino Zoo klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52.

Pirms vēlaties pierakstīties kadā klīnikā, kaut vai tikai uz ikdienišķu apskati, ir ieteicams sazināties ar klīniku un uzzināt, vai tur stradā speciālists, kurš pieņem rāpuļus.

UVB lampas bruņurupucim

Sveiki, Esam šādi iekārtojuši terāriju šodien nopirktajam Vidusāzijas bruņurupucim (Skat. bildi). Vai UVB lampa nav par augstu un nodrošina pietiekamu starojumu? Terārija augstums ir 45 cm. Siltums pagaidām turās 25,3 grādi dienas laikā. Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

UVB lampu kupols no iekšas ir izklāts ar atspīdošu materialu, kas pastiprina UV starojumu, tamdēļ 45 cm augtam terārijam straojumam jūbūt pietiekami.

Temperatūra būtu vēlama augtāka, bet realitātē jāskatās pēc bruņurupuča aktivitates un apetītes. Ja dzīvnieks ir aktīvs ar labu apetīti, tad priekš viņa temperatūra ir pietiekama.

Dzīvnieka veselība

Aksolotls man jau ir vairāk kā 2 gadus, dzīvo 80l akvārijā, tiek barots katru dienu, rutīnā nekas nav mainīts. Pēdējās dienas aksolotls uzturas tikai akvārija augšpusē, peldot tikai pa akvārija augšu. Izskatās, ka tas nevar tikt lejā uz akvārija gultnes, kur arī nogrimst viss ēdiens. Vai ir vērts satraukties? Vai tas ir normāli, vai kaut kas jāmaina?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akolotla nespējai nogrimt ir vairāki iemesli. Pamata iemesls ir gaisa/gāzu uzkrāšanās organismā.

Ieteicams sākumā veikt ūdens testēšanu, lai pārliecinātos, vai amonijs, nitrīti un nitrāti ir normas robežas. Svarīgi arī pārliecināties, ka pH līmenis ir adekvāts.

Tāpat pārliecināties, ka filtrācija akvarijam ir pilnīgā darba kārtībā, un airācija darbojas perfekti (laba airācija palīdz ūdens cirkulacijā un izvada izveidojušās gāzes no ūdens). Pārliecinieties, ka temperatūra akvārijā ir 16-18 grādi. Ūdens temperatūra var būt zemāka, bet nedrīkst būt augstāka par 18 grādiem.

Dzīvnieka nespējai nogrimt - gāzu veidošanās organismā, cēloņi var būt dažādi: nekvalitatīva barība, zarnu nosprostošanās ar barību vai grunti, netīrs ūdens, traumas, stress un infekcijas...

Pirmā palīdzība aksolotlam būtu dažas dienas to turēt atsevisķā karantīnas akvārijā ar pazeminātu ūdens temperatūru, kurā ik dienas mainām ūdeni. Ja tuvāko dienu laikā dzīvniekam nepaliek labāk, tad ieteicams uzmeklēt eksotisko dzīvnieku veterinārārstu, kuram ir zināšanas abiniekos.