Sveiki! Vēlējos uzzināt kādas ir sliktās puses hamelionam? Vai viņi kož? Kā var pabarot hamelionu ar lidojošiem kukaiņiem, jāielaiž tie būrī, lai lido?

Labdien!

Kā jebkuram rāpulim, arī hameleonam ir savi mīnusi turēšanā un raksturā. Tā kā hameleonus pie rokām pieradināt ir ļoti grūti un dēļ hameleoniem raksturīgās nervozitātes tas pat nav iesakāms, hameleons izjūtot bailes vai diskomfortu var iekost, saskrāpēt un pašam dzīvniekam var rasties dažādas veselības problēmas. Hameleonus vairāk ieteicams turēt kā prieku acīm, nevis rokām, plašā un zaļumiem pildītā terarijā.

Par hameleona uzturu, kā barības kukaiņus ieteicams izmantot specifiski barībai audzētus kukaiņus, tos iegādājoties zooveikalos, no privātiem audzētājiem vai pavairojot pašam. Barībai ieteicams izmantot circeņus, prusakus, miltu tārpus un zoofobus, tos ieliekot traukā ar augstām malām, apberot kukaiņus ar vitamīniem un minerāliem. Nekadā gadījumā nav ieteicams barot dabā noķertus kukaiņus, tai skaitā mušas, jotās pārnēsa dažādus parazītus un toksīnus, kas vienlīdz bīstami dzīvniekam un cilvēkam.

Šeit būs īss apraksts par nebrīvē visbiežāk sastopamo Jemenas hameleona kopšanu:

Jemenas hameleons Chamaeleo calyptratus

Izcelsmes vieta: starp Jemenas un Saudi Arābijas robežu. Sastopami lietusmežos un kalnainēs.

Dzīves ilgums: 5-7 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.

Izmērs: tēviņi – 35-45 cm, mātītes – 25-33cm.

Dzimums: Tēviņi lielāki un ar izteiktāku krāsojumu; tēviņiem pie pakaļkājas pirkstiem izaugums.

Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus!

Aktīvi dienas laika!

Terārijs: 60x45x90 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība!

Nodrošināt slēptuves – dzīvos un mākslīgos augus. Terārijā salikt dažādus horizontālus un vertikalus zarus un liānas, lai hameleonam ērti pārvietoties.

Sildelementi: sildpaklājs kā papildus apsilde, obligāti sildlampu, piemērotu terārija izmēram.

Apgaismojums: obligāti UVB100 vai UV 5.0 (T8). Papildus sildlampa – Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat, Solar glo. Nekad neizmantot infrasarkano apgaismojumu kā dienas apgaismojumu, jo tas ilgtermiņā bojā hameleona redzi!

Substrāts: mulča, kokosa substrāts, sūnas, kaltētas lapas, lieli akmeņi. Nekad smilti vai smalkus akmeņus!

Siltums un mitrums: dienā 26-28 grādi, naktī 23 grādi. Mitrums 75-85%.

Barība un ūdens: līdz 6 mēn.vecumam barot katru dienu, Pēc 6 mēn. – 3x nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Hameleonam barību ieteicams dot no trauciņa ar augstām malām, nevis ļaut kukaiņiem brīvi staigāt pa terāriju. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3 (Nekton, Zoomed vai Exo Terra). Terāriju smidzināt 2-3x dienā, ūdeni dzer tikai no ūdens lāsēm no lapām vai terārija sienām. Var ierīkot arī ūdenskritumu vai speciālu apsmidzināšas sistēmu.

Biežākās saslimšanas:

 • Stress – izrasītāji ir parāk daudz vai pārāk maz apgaismojuma, biežas un straujas vides izmaiņas, skaļi trokšņi, saskarsme ar citiem dzīvniekiem, nepareiza vai pārāk bieža ņemšana rokās, apsmidzināšana ar aukstu ūdeni.

 • Edēma (tūska) – piepampums, kas veidojas no lieka šķidruma organismā. Tipiski tūska parādās rīklē, uz kakla vai krūtīm. Rodas, ja tiek dots pārāk daudz vitamīnu. Vai, ja terārijā ir pārāk augsts mitruma līmenis.

 • Parazīti – sastopami, ja hameleonam baro no dabas ķertus kukaiņus.

 • Elpceļu iekaisums – izraisa pārāk zema vai pārāk augsta gaisa temperatūra, netīrs terārijs un netīrs ūdens.

 • Kalcija trūkums – izraisa pārāk augsts fosfora daudzums organismā, nepietiekams kalcija līmenis un A vitamīna trūkums organismā. Hameleonam mīksti kauli, žoklis, apetītes zudums, letarģija, deformācijas.

 • A vitamīna trūkums – viegli novēršams, papildus dodot multivitamīnus un barības kukaiņus iepriekš piebarojot. Hameleonam piepampušas kājas, ādas Abnormalitātes, piepampušas acis, palielinātas aknas, kaulu deformācijas un samazināta augšana.

 • Dehidrācija – nepietiekama pieeja ūdenim. Hameleonam iekritušas acis, apetītes zudums, vāja āda.

 • Iesprūdušas olas – rodas dēļ anatomiskiem defektie, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidracijas, nepiemērotas temperatūras u.c.

 • Nieru mazspēja – pārmērīgs urīnskābju daudzums asinīs. Rodas, barojot parāk daudz proteīna. Izpaužas kā uzpampušas locītavas un kustību traucējumi un pastiprināta dzeršana.

 • Ārējie ievainojumi – ievainojumi, kas gūti no dekorācijam terarijā, terārijam apgāžoties, citu dzīvnieku uzbrukums vai apdegumi no sildelementiem.

 • Mutes ievainojumi – iedzelteni zobi un uzpampis apaksžoklis. Izraisa vitamīnu trūkums, nepiemērots mitruma daudzums un gaisa temperatūra.

 • Mēles ievainojumi – izraisa mutes infekcijas, vitamīnu trūkums, muskuļu problēmas mutē. Hameleons var nespēt ievilkt mēli atpakaļ mutē, kas noved pie mēles izkalšanas un nespējas ieēst barību.

 • Metaboliskā kaulu slimība – nepietiekams vai neesoš UVB apgaismojums (6-10 stundas diena). Izpaužas kā saliektas kājas, neveikli izmantotas kājas un aste, mīksts žoklis un kauli.

 • Nepilnīga ādas maiņa – rodas no dehidrācijas un pazemināta mitruma daudzuma terārijā, vitamīnu trūkuma vai slimības. Vienmēr uzmanīt acis ādas maiņas laikā!

Papildus konsultācijām varat vērsties pie mūsu speciālistiem Dino Zoo Pasaule veikalā Krasta 52, Rīgā.