Atpakaļ

Gekonu barošana

Labdien. Mans dels loti prasa lai nopirktu vinam gekonu. Aizgajam uz zoo veikalu brivibas iela, tur tik daudz pastastija ka man palika slikti. Parsvara no ta ka gekons ed dzivus prusakus. Vai tiesam baribai jabut dzivai???? Neeksiste kaut kads alternativs risinajums?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Labdien!

Visticamākais iet runa par populārākajiem gekoniem - leoparda gekoniem (Eublepharis macularius). Leoparda gekoni nudien pārtiek tikai no dzīvās barības, jo viņi kā barību uztvers tikai kustīgas lietas, nekustīgu barību trauciņā viņš neredzēs kā ēdienu. Tāpat arī dzīvā barībā ir visi nepieciešamie vitamīni un uzturvielas, kas nebūs kaltētos vai saldētos kukaiņos. Papildus protams piebarojot ar vitamīnu piedevām. Ar leoparda gekoniem diemžēl citu alternatīva nebūs, ja vēlaties veselīgu un laimīgu gekonu.

Tomēr varam piedavāt alternatīvu pašam leoparda gekonam. Arī aktīvi naktīs un arī ar iespēju ņemt rokas, tas būtu banānēdāji gekoni (Correlophus ciliatus). Saucas arī skropstu gekons. Piemīlīga izskata, laba rakstura un ar pārsteidzoši maigu ādu. Kā jau nosaukums liecina, šis gekons lielākoties pārtiek no augļu nektāriem un vislabāk tos piebarot ar jau gataviem barības maisījumiem, īpaši šai sugai paredzētajiem, kur pulverītis jāatjauc ar siltu ūdeni un barība gatava. Vienīgais mīnuss ir tas, ka šiem gekoniem paredzēto barību ir grūti iegādāties Latvijā. Vislabākās būtu Repashy vai Pangea firmas barības, bet tās nāksies pasūtīt no ārzemēm.

Papildus konsultācijām varat vērsties pie mūsu speciālistiem Dino Zoo Pasaule veikalā Krasta ielā 52, Rīgā.

Un šeit būs īss kopšanas apraksts leoparda un banānēdājiem gekoniem, lai varat izprast atšķirību:

Leoparda gekons Eublepharis macularius
Izcelsmes vieta: Dienvidāzija, akmeņainas, sausas stepes un tuksneša reģioni.
Dzīves ilgums: 10-20 gadi. Dzimumbriedums 9-10 mēnešu vecumā.
Izmērs: 20-28 cm.
Dzimums: tēviņiem izteiktas dzimuma poras.
Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvs naktīs.
Terārija iekārtojums: Minimālais terārija izmērs 60x45x45 cm un lielāks.
Terārijā izvietot vismaz divas slēptuves -viena sausa un silta, otra mitra slēptuve. Terārijā var izvietot dažādus dzīvos augus, koku zarus un lēzenus akmeņu krāvumus.
Sildelementi: sildpaklājs nosedz pusi terārija pamatnes. Pēc nepieciešamības piemērota stipruma sildlampu.
Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Sildlampa pēc vajadzības (Infrared basking spot, Intense basking spot vai Daytime heat). Apgaismojums ieslēgts vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: miksēts – māls, smiltis, akmeņi, mulčs, kokosa substrāts, svagnuma sūna, rāpuļu paklāji. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!
Siltums un mitrums: dienā 26-29 grādi, naktī ne zemāk par 23 grādiem. Mitrums 50-60%. Mitrajā slēptuvē 70%.
Barība un ūdens: līdz 6 mēn.vecumam barot katru dienu, pēc 6 mēn. – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Obligāti pie katras barošanas apkaisīt barību ar multivitamīniem un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Terārijā novietot seklu dzeramtrauku. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā.
Ādas maiņa: vismaz reizi mēnesī gekons maina ādu, veco apēdot. Pēc ādas maiņas vienmēr pārbaudīt, vai nav palikušas vecās ādas paliekas un pikstu galiem, astes gala vai sejas. Nepieciešamības gadījumā var palīdzēt, ieliekot gekonu uz 10-15 minūtēm siltā, seklā ūdens vannā.
Biežākās veselības problēmas:
▪ Gremošanas trakta aizsprūdums – var rasties, ja gekons ieēd substrātu vai apēd barību, kas tam par lielu.
▪ Nepilnīga ādas maiņa – pārāk zems mitruma līmenis vai vitamīnu trūkums organismā. Uzmanīt purnu un pirkstus. Viegli novēršams, nodrošinot terāriju ar mitro slēptuvi un regulāri dodot vitamīnus.
▪ Iesprūdušas olas – biežākais iemesls ir kalcija trūkums organismā.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā. Izraisa deformācijas.
▪ Apdegumi – no sildakmeņiem, sildpaklājiem un pat sildlampām.
▪ Dehidracija – nodrošināt ar ūdens trauku dzeršanai.
▪ Brūces – biežāk iegūst, sakaujoties diviem gekoniem.
▪ Stress.
▪ Parazīti.

Banānēdājs gekons Correlophus ciliatus
Izcelsmes vieta: Ņūkaledonija (salu grupa starp Fidži un Austrāliju). Sastopami lietusmežos, vismaz 1000-1900 m vjl.
Dzīves ilgums: 10-20 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.
Izmērs: 20 cm.
Dzimums: Tēviņam izteikti dzimumorgāni.
Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam. Aktīvi naktīs.
Terārijs: 45x45x60 cm un lielāks. Svarīgs gan augstums, gan platums.
Nodrošināt ar vairākām slēptuvēm, gan uz zemes, gan augstumā. Terāriju piepildīt ar dzīvajiem augiem, liānām un zariem.
Sildelementi: pēc vajadzības var izmantot sildpaklāju vai sildlampu.
Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8), papildus pēc vajadzības – Daylight basking spot, Daytime heat vai Night heat. Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, kaltušas lapas un sūnas.
Siltums un mitrums: dienas laikā 23 – 25 grādi, naktī līdz 23 grādiem. Mitrums 75-85%.
Barība un ūdens: Pārtiek no saldu augļu sulām un mīkstumiem, ēd arī kukaiņus, tam papildus dodot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Ieteicams barot ar banānēdājiem speciāli paredzētu barību (piem., Repashy, Pangea u.c.). Smidzināt 2 reizes dienā, papildus nepieciešams dzeramtrauks. Terārijā var arī ierīkot ūdenskritumu vai apsmidzināšanas sistēmu.
Ādas maiņa: vidēji reizi mēnesī gekons maina ādu. Pēc katras maiņas pārbaudīt, vai āda nav palikusi uz pirkstiem, astes un sejas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams pastiprināti mitrināt terāriju.
Biežakās veselības problēmas:
▪ Stress – izraisa imunitātes kritumu un atteikšanos no barības, kas ietekmē uzturvērtīgo vielu uzņemšanu.
▪ Dehidrācija – nepietiekams mitruma līmenis terārijā var izraisīt ūdens trūkumu orgnismā.
▪ Parazīti.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā.
▪ Gremošanas trakta aizsprūdums – ieēdot substrātu vai citus brīvos elementus.
▪ Nepilnīga vai traucēta ādas maiņa – sastopama terārijos ar zemu mitruma līmeni, īpaši ādas maiņas laika.
▪ Brūces un apdegumi– ieteicams brūci uzreiz apstrādāt.
▪ Olu iesprūšana – izraisa minerālvielu un vitamīnu (īpaši kalcija) trūkums organismā, novājināta muskuļu sistēma, pazemināts mitruma līmenis vai nepiemērota/neesoša olu dēšanas vieta.
▪ Stress no paaugstinātas gaisa temperatūras – var nomest asti.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Bārdainā agāma

Labdien! Mūsu bārdainajai agāmai-meitenei ir 7 mēneši, viņa izkatās veselīga, bet jau vismaz mēnesi slēpjas savā aliņā, tumsā. Ja viņu izvelk no alas, tad viņa ir diezgan aktīva, viņa var paēst un pakakāt. Cenšamies viņu neaiztikt, tad viņa tikai guļ. Agāmām brumācija nenotiek pirms gada, un terārijā ir 32 grādi saulainajā pusē, 48 zem lampas un 23 aukstajā pusē. Temperatūra nav mainījusies pa šo laiku. Vai ir pamats satraukumam un kā labāk rīkoties? Vai ir pienācis laiks vest viņu pie vetārsta? Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Pirmkārt pārliecināmies, cik derīgas ir UVB lampas. Atkarībā no firmas, to darbības ilgums var atšķirties. Repti Planet UVB lampas ieteicams mainīt reizi 3 mēnešos, Exo Terra reizi 6 mēnešos un Arcadia lampas reizi 6-8 mēnešos.

Tāpat ieteicams agāmu reizi nedēļā nopeldināt siltā ūdenī.

Iespējams, ka agāmai ir garlaicīgi terārijā, cik bieži tiek mainīts iekārtojums terārijā un cik bieži agāma tiek izlaista pastaigāties ārpus tā?

Ja apetīte ir laba, un svars nesamazinās (ieteicams agāmu svērt reizi nedēļā uz virtuves svariem), tad uztraukumam nav pamata.

Bruņurupuču mītne

Vai ar 200 litriem pietiks diviem Bruņurupučiem. 40x100x50 lielumi.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Pieņemu, ka runa iet par ūdens bruņurupučiem, nevis sauszemes.

Atkarībā no bruņurupuču sugas, izmēra un dzimuniem, 200l akvārijs, pareizi iekārtots, ar pēc iespējas vairāk reālā ūdens tilpuma, vajadzētu būt pietiekami jauniem bruņurupučiem. 

Lai noteiktu reālo piemērotību, akvārijā ūdens līmenim ir jābūt tik dziļām, lai bruņurupučiem ienirstot ūdenī no sauszemes platformas, tie neskartu ne akvārija apakšu, ne sienas. Kopējā tilpuma noteikšana atkarīga no tā, lai bruņurupučiem peldot ūdens tilpnē, tie brīvi var papeldēt viens otram garām, nesaskaroties.

Dzīvnieku turēšanas atļaujas

Kā var iegūt atļauju , lai mājās varētu uzturēt čūsku? vai ir jāiegūst kāda specialitāte?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Par noteiktu eksotisko dzīvnieku turēšanas atļauju iegūšanu nepieciešams sazināties ar Dabas Aizsardzības Pārvaldi un Pārtikas un Veterināro dienestu.

Vidusāzijas bruņurupucis

Labdien! Mūsu mājās vidusāzijas bruņurupucis atrodas aptuveni nedēļu. Terārijā ir sildlampa un UV T-8 lampa, pamanījām, ka uz bruņām ir mazs balts punkts. Vai tas ir slikti un bruņurupucim kaut kas nav labi ar veselību? Ēd labi, dodam arī kalciju + D3 vitamīnus. Papildus vēlos noskaidrot, cik bieži ieteicams dot vitamīnus, nedēļas laikā esam devuši 2 reizes.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Grūti saprast, kas varētu būt baltais punkts, neredzot to vizuāli.

Maz ticams, ka tas varētu būt kas bīstams, drīzāk bruņurupucim augot, bruņa vietām nedaudz mainījusi krāsu.

Augošam bruņurupucim kalciju ar D3 vitamīnu ieteicams dot katru dienu, kurpretī vitamīnu kompleksus var dot 2-3 reizes nedēļā.

Sauszemes bruņurupucis

Labdien, vēlējos noskaidrot, kāpēc mazam Vidusāzijas bruņurupucim jau kādu laiku abas acis ir ciet pat staigājot vai ēdot, vai būtu jāsatraucas vai jāved pie ārsta?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Aizvērtas acis liecina par veselības problēmām. Ja acis netiek atvērtas pat pēc siltām ūdens peldēm, ieteicams vērsties pie vetārsta. Iespējams dzīvniekam organismā ir vitamīnu trūkums.

gaļa sunim

Kādu gaļu vislabāk dot mazo šķirnu sunim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni var barot ar dažādu dzīvnieku gaļu, atkarīgs vai tam ir kādas veselības problēmas , vai vēlaties gaļu dot kā kārumu, vai barot ikdienā. Ja pāriet uz naturālo barošanu, tad ar gaļu vien nepietiks, papildus nepieciešams dot kaulus un dārzeņus, kā arī subproduktus. Dino Zoo klīnikā pieņed veterinārārste - ēdināšanas speciāliste. Ja vēlaties pierakstīties  uz konsultāciju Dino Zoo  klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67237923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

kaķis slims

Labdien! Man ir divus gadus jauna kaķenīte, sterilizēta! Dzīvo dzīvoklī, bet bijām izgājuši pastaigā ārā! Pēc kāda laika ievēroju, ka mazā negrib ēst un sāk vārguļot! Nekavējoties braucām pie ārsta! Laida sistēmas desmit dienas, un deva antibiotikas! Atgriezās ēstgriba, palika aktīva! Uztaisījām asinsanalīzes! Ļoti slikti ar leikocītiem, kritiski zemi, bet viss pārējais ir labs! Tagad lietojam kapsulas imunitātei! Bet kopš nelietojam sistēmas, atkal sāk neēst! Tikai piespiedu kārtā, barojot! Negribu, zvanīt ārstei, jo viņa ieteiks viņu iemidzināt! Negribu, nemaz par to domāt!!! Vai tiešām varētu būt tā, ka citu variantu nav !?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja  dzīvniekam ir sliktas analīzes, ir jānoskaidro cēlonis un iespējamā diagnoze, lai dzīvniekam varētu nozīmēt ārstēšanu. Iespējams nepieciešams veikt  padziļinātu izmeklēšanu - USG vai vēl kādas papildus analīzes. Diemžēl attālināti nevaram palīdzēt. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

džungārijas kāmis

Labvakar. Sakiet lūdzu kas ir džungārijas kāmītim austiņā?Kā mums rīkoties un ko darīt?Bilde pielikumā.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Kāmītis ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

meklēšsanās

Sveiki man ir jautājums man ir jorkšīras terjers kucīte vinai ir jou gandriz 1 sākušas pirmais perioda laiks veletos udzinat kapec vinas pupiņas palika lielakas itka sapampushas ir jaustraucas man un jaizvet pie veterinārā. Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Īsti nevar saprast Jūsu jautājumu, lūdzu piezvaniet pa tālruni 67327923 uz Dino Zoo klīniku.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika