Madagaskaras dienas gekons (Phelsuma grandis)
![](/lv/getimage/uploads/questionanswer/CaFfMaKxYPSFUEzC9wvl_CwZdTVKfnjs.png?w=950)
Pieaugušus gekonus ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienā.
Izcelsmes vieta: Madagaskara. Sastopami tropiskajos lietusmežos.
Dzīves ilgums: 6-8 gadi. Dzimumbriedums 12-14 mēnešos.
Izmērs: 22-30 cm.
Dzimums: Tēviņiem izteiktas dzimuma poras uz pakaļkājām.
Īpašības: Pieaugušus gekonus ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienā.
Terārijs: 60x45x60 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība.
Terārijā nepieciešamas vairākas slēptuves. Ieteicami dzīvie augi, liānas, zari.
Sildelementi: Sildpaklājs pēc vajadzības un sildlampa vienā terārija galā.
Apgaismojums: UVB 100, UVB 5.0 vai UVB 5.0 (T8). Papildus sildlampa - Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat. Apgaismojumam vajadzētu darboties vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: Kokosa substrāts, mulča, sūnas, kritušās lapas.
Siltums un mitrums: Dienas siltajā daļā – 28-32 grādi, vēsajā daļā – 24-26 grādi. Naktīs – 21-23 grādi. Mitrums 60-80%.
Barība un ūdens: Līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu, pēc 6 mēnešiem barot 3 reizes nedēļā. Ēd circeņus, prusakus, zoofobus un mīkstus saldos augļus. Papildus var barot ar augļēdāju rāpuļiem domātām barībām (piem. Repashy, Pangea u.c.). Papildus dot multivitamīnus un kalciju ar D3 vitamīnu. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Smidzināt terāriju vismaz reizi dienā, papildus novietojot terārijā dzeramtrauku.
Ādas maiņa: Vidēji reizi mēnesī tiks mainīta āda. Pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams šajā periodā pastiprināti mitrināt terāriju.
Biežākās veselības problēmas:
- Ādas maiņa – bieža problēma ir nespēja pilnīgi nomainīt ādu. Šādos gadījumos ieteicams palielināt mitruma līmeni terārijā.
- Metaboliskā kaulu slimība - kalcija, vitamīna D3 un fosfora trūkums organismā. Izpaužas kā izaugumi uz kājām, spazmas, izaugumi uz muguras un astes, piepampis apakšžoklis, kustību traucējumi. Var novērst, nodrošinot ar piemērotu diētu, vitamīniem, UV apgaismojumu un temperatūru.
- Dehidrācija – nepietiekama pieeja ūdenim, pārāk zems mitruma līmenis terārijā.Iesprūdušas olas - rodas dēļ anatomiskiem defektiem, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidrācijas, nepiemērotas temperatūras u.c.