Atpakaļ

Imperatora skorpions (Pandinus imperator)

Pieaudzis skorpions var sasniegt 20 cm. Dzīves ilgums 6 - 8  gadi.  Mātītes dzīvdzemdētājas. Var turēt vienu vai vairākus kopā, paredzot katram savu paslēpšanās vietu.

Izcelsmes vieta: Āfrikas lietus meži un savannas. Sastopami uz zemes, ierakušies zem zariem vai akmeņiem.

Dzīves ilgums: 6-8 gadi

Izmērs: 20-23 cm

Dzimums: Tēviņiem uz vēdera esošie sariņi garāki kā mātītēm.

Īpašības: Var turēt pa vienam vai grupās. Tēviņi savā starpā var būt agresīvi. Sajūtot apdraudējumu, var aizsargāties, durot ar dzeloni. Cilvēkam nav bīstams, bet var izraisīt īslaicīgu paralīzi vai alerģisku reakciju. Aktīvi naktīs!

Terārijs: 45x45x45 cm vienam skorpionam, 60x45x45 cm un lielāks vairākiem skorpioniem.

Nodrošināt ar pietiekamu daudzumu slēptuvju, dzīvajiem augiem, dažādiem zariem un akmeņu krāvumiem.

Sildelementi: Sildpaklājs zem terārija vai pie terārija sienas.

Apgaismojums: minimāls. Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: mikss no kokosa substrāta, mulčas un sūnas. Papildus var kritušas lapas.

Siltums un mitrums: Temperatūra dienā 24-30 grādi, naktīs 24 grādi. Mitrums 75-80%.

Barība un ūdens: Visa veida kukaiņi. Mazuli jābaro 2-3 reizes nedēļā, pieaugušos - 2-3reizes mēnesī. Vienmēr nodrošināt ar seklu ūdens trauku. Apsmidzināt terāriju vismaz katras 2 dienas.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Dzīvnieka veselība

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai sarkanausaino bruņurupuci var vest pie jebkura vetārsta vai ir kads speciāls kuri pieņem viņus? Mums jau viņš vai viņa ir vairāk kā 23gadus. Gribētos uzzināt par viņa veselības stāvokli ko vairāk.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Rāpuļus apskatei pieņem tikai daži veterinārārti Rīgā. Vieni no tādiem būs speciālisti Dino Zoo klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52.

Pirms vēlaties pierakstīties kadā klīnikā, kaut vai tikai uz ikdienišķu apskati, ir ieteicams sazināties ar klīniku un uzzināt, vai tur stradā speciālists, kurš pieņem rāpuļus.

UVB lampas bruņurupucim

Sveiki, Esam šādi iekārtojuši terāriju šodien nopirktajam Vidusāzijas bruņurupucim (Skat. bildi). Vai UVB lampa nav par augstu un nodrošina pietiekamu starojumu? Terārija augstums ir 45 cm. Siltums pagaidām turās 25,3 grādi dienas laikā. Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

UVB lampu kupols no iekšas ir izklāts ar atspīdošu materialu, kas pastiprina UV starojumu, tamdēļ 45 cm augtam terārijam straojumam jūbūt pietiekami.

Temperatūra būtu vēlama augtāka, bet realitātē jāskatās pēc bruņurupuča aktivitates un apetītes. Ja dzīvnieks ir aktīvs ar labu apetīti, tad priekš viņa temperatūra ir pietiekama.

Dzīvnieka veselība

Aksolotls man jau ir vairāk kā 2 gadus, dzīvo 80l akvārijā, tiek barots katru dienu, rutīnā nekas nav mainīts. Pēdējās dienas aksolotls uzturas tikai akvārija augšpusē, peldot tikai pa akvārija augšu. Izskatās, ka tas nevar tikt lejā uz akvārija gultnes, kur arī nogrimst viss ēdiens. Vai ir vērts satraukties? Vai tas ir normāli, vai kaut kas jāmaina?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akolotla nespējai nogrimt ir vairāki iemesli. Pamata iemesls ir gaisa/gāzu uzkrāšanās organismā.

Ieteicams sākumā veikt ūdens testēšanu, lai pārliecinātos, vai amonijs, nitrīti un nitrāti ir normas robežas. Svarīgi arī pārliecināties, ka pH līmenis ir adekvāts.

Tāpat pārliecināties, ka filtrācija akvarijam ir pilnīgā darba kārtībā, un airācija darbojas perfekti (laba airācija palīdz ūdens cirkulacijā un izvada izveidojušās gāzes no ūdens). Pārliecinieties, ka temperatūra akvārijā ir 16-18 grādi. Ūdens temperatūra var būt zemāka, bet nedrīkst būt augstāka par 18 grādiem.

Dzīvnieka nespējai nogrimt - gāzu veidošanās organismā, cēloņi var būt dažādi: nekvalitatīva barība, zarnu nosprostošanās ar barību vai grunti, netīrs ūdens, traumas, stress un infekcijas...

Pirmā palīdzība aksolotlam būtu dažas dienas to turēt atsevisķā karantīnas akvārijā ar pazeminātu ūdens temperatūru, kurā ik dienas mainām ūdeni. Ja tuvāko dienu laikā dzīvniekam nepaliek labāk, tad ieteicams uzmeklēt eksotisko dzīvnieku veterinārārstu, kuram ir zināšanas abiniekos.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Kāpēc agāmai paliek melna aste? Sākusi arī slikti ēst

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Neredzot vizuāli bojājumu, grūti spriest par iespējamo bojājumu.

Bieži mēdz gadīties, ka agāmas nespēj līdz galam nomainīt ādu, arī uz astes, un vecajai ādai nospiežot asinsriti astē, sāk atmirt audi.

Primāri nepieciešams reizi nedēļā agāmu izmērcēt siltā ūdens vannā, jo, ja vainīga vecā āda, tad ūdens vannas palīdzēs to mīsktināt.

Ja aste ir palikusi ļoti melna, un dzīvnieks palicis mazaktīvāks un zaude apetīti, ieteicams tomēr ar dzīvnieku vērsties pie ekotisko dzīvnieku veterinārārsta.

Pitons

Karaliskais pitons iestrēga terārija dekorācijā. Agrāk viņš tur rāpoja, bet tagad ir izaudzis tik liels, ka vairs nevarēja izkļūt. Mēs dzirdējām skaņas, kā viņš apgāž visu terārijā, un sapratām, ka viņš nevar izkļūt no dekorācijas. Mums nācās sazāģēt dekorācijas, lai viņam palīdzētu, jo pats viņš izkļūt nevarēja. Mēs ļoti nobijāmies un rīkojāmies ātri, jo šķita, ka viņam kaut kas spiež, viņš dažreiz čīkstēja. Kad beidzot viņu izņēmām, uz viņa ķermeņa bija nelīdzenumi (iespējams, tāpēc, ka kaut kas spieda), kā arī sarkanas svītras uz vēdera tajā vietā, kur viņš bija iesprūdis. Tomēr kopumā viņš ir aktīvs. Ko darīt? Vai obligāti jāiet pie veterinārārsta, vai pietiek pašam apstrādāt ievainojumus? Ja to var darīt mājās, ar ko apstrādāt un cik bieži? Fotogrāfijas tika uzņemtas uzreiz pēc tam, kad čūska tika atbrīvota no dekorācijas. Dekorāciju, protams, izmetām.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja pitonam nav atvērtu brūču, bet tikai tūska no saspiedumiem, nav nepieciešams uzreiz skriet pie veterinārārsta.

Izņemiet visu, kur vēl čūskai būtu iespēja iesprūst, nomainiet pret lielākām slēptuvēm. Un vismaz pāris dienas pavērojiet. Ja nav gūti nekādi smagi ievainojumi, tūskai vajadzētu mazināties tuvāko dienu laikā pašai no sevis, un tāpat sarkanās svītras ar laiku mazināsies.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Mans gliemezis tikko kritiena dēļ zaudēja čaulas daļu, kur orgāni ir redzami, bet nav atvērti, apkārt ir plāna āda. Kā es varu viņam palīdzēt, un vai pastāv iespēja viņam vēl dzīvot? Paldies

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Diemžēl Latvijā nav zināms vetarsts, kas varetu palīdzēt uzlikt elpojošu pagaida bruņu, bet, ja sasistajā daļā nesākas iekaisums, tad, piebarojot gliemezi ar pietiekamu daudzumu kalcija un proteīna, bruņa ātri saaug no jauna.

Dzīvnieku turēšana

Labdien! Man ir ahatinas gliemezis kurš ir aptuveni gadu un 3 mēnešus vecs . Jau kādu mēnesi viņš īsti neko neēd, patīk tikai sēpija un proteīns. Pirms tam ēda principā visu, šobrīd jau pāris dienas terārijā ir gurķis un salāti kuri nav aiztikti un tā jau kādu laiku .Kādi varētu būt iemesli?paldies par atbildi

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ēstgribas trūkums vai izvēlīgums var rasties, ja terārijā ir pārāk zema temperatūra, ja dzīvnieks gatavojas pāroties un/vai gatavojas izlikt olas, vai, ja gliemezis apēdis kaut ko bojātu un tagad izvairās no noteiktā produkta.

Terārija jānodrošina vismaz 25-26 grādu temperatūra, 50-60% mitrums, un jāpiedāvā plašāks uzturs - dažādākus dārzeņus un augļus.

Dzīvnieku barošana

Kur piekt kukaiņus gekona barošanai? Daudzos interneta resursos minēts, ka labāk barot ar dzīviem kukaiņiem. Kā audzēt kukaiņus gekona barošanai? Kādus kukaiņus, kas tiem ir nepieciešams un kur tos dabūt?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Gekonus obligāti jābaro ar dzīviem kukaiņiem, kas pirms tam ir piebaroti ar minerālvielam un vitamīniem bagātu uzturu (dažādiem augļiem un dārzeņiem). Kaltēti kukaiņi gekonam var tikt doti tikai kapapildus kalcija avots, kad dzīvie kukaiņi nav pieejami pilnīgi nekur.

Gekonus var barot ar miltu tārpiem, zoofobiem jeb mario tārpus, circeņiem un prusakiem.

Lielākajos Dino Zoo veikalos uz pasūtījumu ir iespējams iegadāties circeņus, zoofobus un miltu tārpus.

Visuskukaiņus pirms barošnas apkaisīt viegli ar vitamīniem.

Dzīvnieka veselība

Добрый день! У нас сухопутная черепаха! 1,5 годика. Перестала кушать ,все время спит и мало двигается .не ест уже почти неделю. Салаты есть вобше не хочет, силой можно заставить кабачок сьесть и то какой маленький один кусочек . В терариуме 27-28градусов. Влажность бывает падает до 18%, на долго поднять влажность не получается, максимум на час до 40% потом резко падает. Чем больше влажность тем меньше температура в терариуме. Купается 1-2 раза в неделю. Пока не ест салаты, пьет воду. Подскажите что делать?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Sajūtot ziemas sezonu, sauszemes bruņurupuči var kļūt mazaktīvāki, bet tik jaunu bruņurupuci guļā laist noteikti nav ieteicams.

Pārbaudiet savu UVB lampu darbības efektivitati, iespējams laiks tās mainīt. Ja UVB lampām beidzies iedarbības laiks, bruņurupucis var kļūt mazaktīvāks. Viemēr ieteicams arī izmantot augstas kvalitātes apgaismojumu kā Exo Terra un Arcadia.

Tāpat temperatūru terārijā var pacelt līdz 32 gradiem, jo siltākā vide bruņurupucim organisms strādās labāk. Par mitrumu terārijā nav jāuztraucās, dēļ augstās temperatūras mitrums neizbēgami būs zems, tamdēļ svarīgi iz likt bruņurupuci regulāri vannoties.

Tāpat var piedāvāt dažādaku uzturu, dazādus zaļumus un dārzeņus, tos pirms barošanas apberot ar multivitamīniem, kas ziemas periodā noteikti palīdzēs dzīvniekam uzturet veselību, kamēr barojam dzīvnieku ar veikalā pirktiem produktiem. 

Ieteicams arī bruņurupuci šobrīd katru dienu svērt uz virtves svariņiem, lai izsekotu dzīvnieka svara izmaiņām.

ja dzīvnieks turpina neēst un svars krītās, ieteicams to aizvest pie veterinārārsta, kurš specializējas eksotiskajos dzīvniekos.

 

Dzīvnieka veselība

Labdien! Esmu nesen iegādājies hamelionu un tas jau dažas dienas tur vaļā muti vai ar to kaut ko ir jādara? vai tas ir saistīts, ka viņai ir jaunas mājas?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Hameleoni var turēt muti vaļā, lai spētu sevi termoregulēt. Tāpat, ir iespējams, ka viņam gribas padzerties.