Atpakaļ

Bārdainā agāma (Pogona vitticeps)

Bārdainās agāmas izcelsmes vieta ir Austrumu un Centrālā Austrālija. Sastopama tuksnešainās teritorijās, izkaltušos mežos un krūmājos.

Izcelsmes vieta: Austrumu un Centrālā Austrālija. Sastopama tuksnešainās teritorijās, izkaltušos mežos un krūmājos.

Dzīves ilgums: 10-15 gadi. Dzimumbriedums 8-12 mēnešos.

Izmērs: 40-60 cm

Dzimums: Tēviņiem pie astes pamatnes izteikti dzimumorgāni.

Īpašības: Pieaugušas agāmas ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.

Terārijs: 90x45x60 cm un lielāks.

Nepieciešama vismaz viena slēptuve un stabili zari vai akmens krāvumi, uz kuriem agāmai uzkāpt, jo lielāko daļu dienas tās uzturas uz klinšu sienām, sildoties saulē.

Sildelementi: Sildpaklājs vienā terārija pusē un sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: UVB150, UVB200, UVB 10.0, UVB 15.0 vai UV 10.0 (T8). Papildus sildlampas –Solar Glo, Daytime heat, Intense basking spot, Infrared basking spot. Apgaismojumam vidēji jādarbojas 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Māls, lieli akmeņi, kokosa substrāts vai mulča, akmens plāksnes. Nekad neturēt tikai uz smiltīm! Mazuļus uz smiltīm neturēt vispār, tiem izmantot mālu, kokosa substrātu vai akmens plāksnes. Pamatnes segšanai neizmantot plastmasu, jo tai uzsilstot tiek izdalīti toksīni, kas bīstami dzīvniekam.

Siltums un mitrums: Dienā 28-35 gradi, naktī 26-28 grādi. Mitrums 40-50%.

Barība un ūdens: Ēd visu - kukaiņus un zaļumus. Līdz 8 mēnešu vecumam barot ar 50% kukaiņiem un 50% zaļumiem katru dienu. Pēc 8 mēnešu vecuma - 25% kukaiņus un 75% zaļumus trīs reizes nedēļā. Obligāti katrā barošanas reizē pie barības pievienot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā, papildus nodrošināt ar ūdeni seklā bļodā. Ieteicamā barība:

Dārzeņi

Augļi

Riekstu ķirbis

Āboli

Paprika

Mellenes

Lapu kāposts

Dzērvenes

Čikori salāti

Greipfrūts

Spageti ķirbis

Melones

Cukini

Persiki

Artišoku galviņas

Plūmes

Bok čoj salāti

Zemenes

Burkāni

Aprikozes

Lapu salāti (dažādi)

Nektarīni

Endīva salāti

Bumbieri

Sviesta ķirbis

Vīģes

Dzeltenais ķirbis

Arbūzs

Selerija

Mango

Gurķis (nomizots)

Papaija

Redīsa lapas

Ananāss

u.c.

u.c.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī agāmas maina ādu. Mazuļi visu ādu nomainīs vienlaicīgi, bet pieaugušas agāmas ādu maina daļās (atsevišķi galvas, muguras, astes ādu). Vienmēr pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Ja nepieciešama palīdzība ādas maiņas laikā, agāmu var ielikt seklā vannā ar siltu ūdeni uz 10-15 minūtēm. Šādas peldes var veikt katru nedēļu.

Biežākās veselības problēmas:

  • Ādas maiņa – tā kā agāmu terāriji ir sausi, ādas maiņas periodā agāmas ieteicams peldināt siltā vannā. Pieaugušai agāmai bieži novērojama daļēja ādas maiņas. Vienmēr uzmanīt pirkstus un asti.
  • Aizcietējums – ja agāma ēd katru dienu, bet vairākas dienas pēc kārtas nenokārtojas, ielieciet agāmu siltā un seklā vannā. Ik dienas barotām agāmām būtu jānokārtojas vismaz vienreiz dienā.
  • Caureja – izraisītāji varētu būt stress, bojāts ēdiens vai diētas maiņa.
  • Dehidrācija – pazīmes ir iekritušas acis, sakrunkota āda, apetītes zudums, enerģijas zudums.
  • Iegrimušas acis – varētu norādīt uz nieru mazspēju vai infekciju. Neārstēts var novest pie akluma.
  •  Piepampušas acis – norāda uz ādas maiņu, A vitamīnu pārdozēšanu, parazītiem vai acu iekaisumu.
  • Paralīze – galvenais izraisītājs – apēdot pārāk lielu barības gabalu, tā radot pārslodzi gremošanas traktā, kas attiecīgi spiež uz mugurkaulu. Nekad nedot agāmām barību,  kas lielāka par atstarpi starp ķirzakas acīm, un, ja rodas paralīze, pacelt agāmu, noņemot slodzi no vēdera un mugurkaula.
  • A vitamīna pārdozēšana – uzpampst acis, rīkle un ķermenis, samazinās enerģija. Regulēt vitamīnu uzņemšanas daudzumu.
  • B1 vitamīna trūkums – muskuļu un nervu spazmas. Izraisa nepietiekams svaigu zaļumu un dārzeņu daudzums uzturā. Saistīts arī ar metabolisko kaulu slimību.
  • Zarnu trakta aizsprosts – ieēdot substrātu vai citu nepiemērotu priekšmetu.
  • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija, vitamīna D3 un fosfora trūkums organismā. Izpaužas kā izaugumi uz kājām, spazmas, izaugumi uz muguras un astes, piepampis apakšžoklis, raustītas kustības. Var novērst, nodrošinot ar piemērotu diētu, UV apgaismojumu un temperatūru.
  • Mutes puve – dzeltenīgi baltas vielas parādīšanās uz mutes, iespējams uzpampis žoklis.
  • Elpvadu iekaisums – rodas dēļ zemas gaisa temperatūras apvienojumā ar augstu mitruma līmeni.

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķi saradināt.

Labdien! Man ir kaķene 1gads un 3 mēneši, mēģinājam sadraudzēt ar drauga runci, kuram 4 gadi, bet nekas nesanāk, kaujās, šņāc virsū. Runcis sēž stūrī, nelien ārā, čurā turpat un uzbrūk sqimiekam, bet kaķene izrāda agresiju tikai pret runci. Ko darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieki dzīvo vienā mājā, saradināšana jāveic pakāpeniski. Kaķiem jādod laiks, pakāpeniski palielinot kontakta laiku. Kā arī katram kaķim jānodrošina sava tualete.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suņa ēdināšana

Sveiki! Sakiet lūdzu, vai suni drīkst barot ar jēlu liellopa vai jēra gaļu, regulāri?Variējot ēdienkarti ar graudaugiem, kartupeļiem, dārzeņiem. Sunītim ir divi gadi, mazais pūdelis, kastrēts. No mitrās barības, vistas gaļas un cūkgaļas ir caureja. Vienīgais ko ēd un kas garšo ir malta liellopu vai jēra gaļa, kopā ar makaroniem, vai griķiem, vai rīsiem utt. Bet, vai tā drīkst barot pastāvīgi, katru dienu? Paldies, par sniegto atbildi!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni drīkst barot ar jēlu gaļu, taču bez gaļas ir jādod klāt dārzeņi un  subprodukti. Un barības daudzumu aprēķina katram dzīvniekam individuāli.  Lai sastādītu pilnvērtīgu  ēdienkarti , Jums obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Dzīvnieku barošana

Kur piekt kukaiņus gekona barošanai? Daudzos interneta resursos minēts, ka labāk barot ar dzīviem kukaiņiem. Kā audzēt kukaiņus gekona barošanai? Kādus kukaiņus, kas tiem ir nepieciešams un kur tos dabūt?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Gekonus obligāti jābaro ar dzīviem kukaiņiem, kas pirms tam ir piebaroti ar minerālvielam un vitamīniem bagātu uzturu (dažādiem augļiem un dārzeņiem). Kaltēti kukaiņi gekonam var tikt doti tikai kapapildus kalcija avots, kad dzīvie kukaiņi nav pieejami pilnīgi nekur.

Gekonus var barot ar miltu tārpiem, zoofobiem jeb mario tārpus, circeņiem un prusakiem.

Lielākajos Dino Zoo veikalos uz pasūtījumu ir iespējams iegadāties circeņus, zoofobus un miltu tārpus.

Visuskukaiņus pirms barošnas apkaisīt viegli ar vitamīniem.

Dzīvnieka veselība

Добрый день! У нас сухопутная черепаха! 1,5 годика. Перестала кушать ,все время спит и мало двигается .не ест уже почти неделю. Салаты есть вобше не хочет, силой можно заставить кабачок сьесть и то какой маленький один кусочек . В терариуме 27-28градусов. Влажность бывает падает до 18%, на долго поднять влажность не получается, максимум на час до 40% потом резко падает. Чем больше влажность тем меньше температура в терариуме. Купается 1-2 раза в неделю. Пока не ест салаты, пьет воду. Подскажите что делать?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Sajūtot ziemas sezonu, sauszemes bruņurupuči var kļūt mazaktīvāki, bet tik jaunu bruņurupuci guļā laist noteikti nav ieteicams.

Pārbaudiet savu UVB lampu darbības efektivitati, iespējams laiks tās mainīt. Ja UVB lampām beidzies iedarbības laiks, bruņurupucis var kļūt mazaktīvāks. Viemēr ieteicams arī izmantot augstas kvalitātes apgaismojumu kā Exo Terra un Arcadia.

Tāpat temperatūru terārijā var pacelt līdz 32 gradiem, jo siltākā vide bruņurupucim organisms strādās labāk. Par mitrumu terārijā nav jāuztraucās, dēļ augstās temperatūras mitrums neizbēgami būs zems, tamdēļ svarīgi iz likt bruņurupuci regulāri vannoties.

Tāpat var piedāvāt dažādaku uzturu, dazādus zaļumus un dārzeņus, tos pirms barošanas apberot ar multivitamīniem, kas ziemas periodā noteikti palīdzēs dzīvniekam uzturet veselību, kamēr barojam dzīvnieku ar veikalā pirktiem produktiem. 

Ieteicams arī bruņurupuci šobrīd katru dienu svērt uz virtves svariņiem, lai izsekotu dzīvnieka svara izmaiņām.

ja dzīvnieks turpina neēst un svars krītās, ieteicams to aizvest pie veterinārārsta, kurš specializējas eksotiskajos dzīvniekos.

 

Attārpošana kucēnam

Laba diena! Vēlos noskaidrot kā ir ar attārpošanu kucēnam. Kucēnam ir 3mēneši. Paņemot neviens nebija informējis, ka man pašai ir jāiedod kāda tablete.. Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ik pa laikam ar dupsīti braucam pa grīdu, vai tas nozīmē, ka puncītī ir tārpi? Cik slikti tas ir, ja neesmu laicīgi iedevusi tableti? Kā man tagad rīkoties? Šis man ir pirmais kucēns, visu informāciju vēl tikai lēnām apgūstu..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēnu līdz 6 mēnešu vecumam būtu vēlams attārpot 1 x mēnesī. Pēc tam - 2-3 x gadā. Tas, ka kucēns "Brauc uz dibena" varētu liecināt par parazītu klātbūtni vai arī iespējams, ka pārpildīti  perianālie dziedzeri. Ja tableti neesat iedevusi laicīgi, tas nekas, dodiet tagad. 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Dzīvnieka veselība

Labdien! Esmu nesen iegādājies hamelionu un tas jau dažas dienas tur vaļā muti vai ar to kaut ko ir jādara? vai tas ir saistīts, ka viņai ir jaunas mājas?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Hameleoni var turēt muti vaļā, lai spētu sevi termoregulēt. Tāpat, ir iespējams, ka viņam gribas padzerties.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Esmu ievērojusi, ka man Vidusāzijas bruņurupucis jau kādu nedēļu never vaļā acis. Bruņurupucis ir aptuveni 10 cm liels. Pampuma itkā nav. Acis atver vaļā ļoti reti, kad mēģina atvērt vaļā tad berzē acis. Reizi nedēļā dodu kalciju un multivitamīnus. Kādu laiku jau ir tā, ka nav laika vannas procedūrām, tāpēc mazgājās aptuveni tikai reizi mēnesī. Tagad jau nedēļu mazgāju katru dienu un skaloju acis ar kumelīšu tēju. Vai tas varētu palīdzēt? Izmaiņas pagaidām nevar redzēt. Kas tā varētu būt par kaiti? Un vai ir nepieciešamība braukt pie vetārsta?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ietecams pēc iespējas ātrāk vērsties pie specializēta veterinārārsta, kurš varētu veikt pilnīgu izmeklējumu.

Ja dzīvniekam ilgstoši būs ciet acis, tas mazāk ēdīs. Mazāk ēdot, dzīvnieks neuzņem vajadzīgo daudzumu uzturvielu. Tā rezultātā krītas imunitāte un dzīvnieks ir pakļautāks papildus saslimšanām.

Tāpat, pārliecinieties, ka jums ir derīgas UVB lampas. Augošiem bruņurupučiem ieteicams izmantot profesionālu firmu UVB lampas - Arcadia un Exo Terra, mainot tās pēc ražotāja norādījumiem vidēji divas reizes gadā.

Tāpat vannas ieteicams veikt vismaz vienreiz nedēļā. Un nekādā gadījumā netīrīt dzīvnieka acis ar kumelīšu tēju, jo tā var radīt tikai papildus kairinājumu acīm.

Dzīvnieku uzturs

Что можно давать птиц мадина

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Zebras amadīnus var barot ar zooveikalos nopērkamo barību amadīniem un svaigiem zaļumie, dārzeņiem un augļiem. Svaigajai barībai ierobežojumu pamatā nav, tik ilgi, kamēr putns netiek barots ar vienveidīgu uzturu ilgstoši, dodot viena veida barību lielos daudzumos.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Vienam no maniem Āfrikas gliemežiem galvas priekša izskatās piepampusi, un kad tas atver muti, no tās iznāk tāds kā "bumbulis". Par šo ir jāsatraucas? Es biju uz apmēram 2 dienām ārpus mājām, šo pamanu pirmo reizi. Internetā lasīju par ( gut extrusion), un citām slimībām, un ja ir, tad ir iespējams pie vetārsta izārstēt? Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Bez iespējas redzēt, par ko iet runa, ieteikt neko nebūs iespējams. 

Ja rodas aizdomas par veselības problēmām, var vērsties pie vetarsta, kurš specializējas ekostiskajos dzīvniekos.

Dzīvnieku turēšana

Sveiki, vēlos dabūt divus aksolotlus. Vēlos pajautāt kādu aprīkojumu varētu ieteikt, īpaši dzesētāju akvārijam, jo ​​tepat Latvijā nevarēju atrast 120 litru dzesētāju. Un kādu ēdienu jūs ieteiktu? Un vai ir iespējams iegādāties lietotus akvārijus? Un no kā var nopirkt pašus aksolotlus?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akselotiem akvārijā būs nepieciešams filtrs un dzesētājs. Dino Zoo veikalos iespējams iegadāties filtrus, dzesētāji nebūs pieejami.

Mazuļus baro ar saldētiem kāpuriem, paredzētiem akvāriju zivīm, pieaugušos var barot ar dažādām smalki sagrieztām gaļām un sliekām.

Zooveikalos iegadāties var akvāriju ar visu akvāriju. Lietotus akvārijus var nopirkt no cilvēkiem, kas tādus pārdot privāti.

Akseloti šobrīd Dino Zoo pieejami nav.