Šķirnes apraksts

Zeltainais retrīvers ir plašu popularitāti pasaulē un Latvijā guvusi suņu šķirne. To neparastā, zīdainā, viegli viļņotā kažoka krāsa variē no gaišas krēmkrāsas līdz tumši zeltaini dzeltenai, bet ne rudai. Zeltaino retrīveru priekšteči meklējami Lielbritānijā starp gludspalvainajiem retrīveriem, tvīda spanieliem ar citu šķirņu asiņu nelielu piejaukumu. Savu pašreizējo nosaukumu šķirne ieguva 20. gadsimta 20.-tajos gados.

Tolaik cieņā bija suņi tumši zeltainā krāsā, tikai vēlāk šķirnes standartā tikai iekļauta arī krēmkrāsa.

Daudzie zeltaino retrīveru talanti ļāvuši tiem izvirzīties priekšplānā daudzās sfērās - šie suņi spēj būt gan cirka mākslinieki, gan glābēji, gan pavadoņi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, piedalās medībās, strādā policijas un muitas dienestā, meklējot narkotikas un sprāgstvielas. Zeltainā retrīvera saimniekiem audzināšanas un apmācības procesā jārēķinās ar audzēkņa mednieka instinktiem. Zeltainais retrīvers mācās ātri, reiz apgūtas lietas atceras visu mūžu, treniņiem jābūt daudzveidīgiem. Apmācībai jābūt maigai, nedrīkst izturēties pret jūtīgo un atsaucīgo suni bargi.

Gudrais, pašpārliecinātais suns ir apveltīts ar maigu, mīlīgu, sabiedrisku un jūtīgu dabu. Zeltainais retrīvers lieliski pielāgojas situācijai, apveltīts ar labu atmiņu. Jauki izturas pret bērniem, dažkārt no viņu uzmācības ir jāpasargā suns. Sabiedriskie dzīvnieki laipni sagaida arī svešiniekus, tikai daži suņi ir piesardzīgāki.

No visa plašā suņu šķirņu klāsta, zeltainie retrīveri ir nepārspējami ģimenes kompanjoni. Draudzīgā daba, vēlme izdabāt saimniekam un gatavība izpildīt jebkuru tā vēlēšanos, kā arī vieglā apmācība, padarījuši šos suņus par ideāliem un ļoti populāriem ģimenes mīluļiem.
Zeltainajiem retrīveriem nepieciešama liela fiziskā slodze, pieaudzis un nobriedis suns var skriet līdzās velosipēdam. Visiem retrīveriem ļoti patīk peldēt un pienest priekšmetus no ūdens. Suni iespējams nodarbināt kādā no suņu sporta veidiem.


Avots: Materiāla sagatavošanā izmantota Helmas Lapiņas grāmata "Suns, kuru mīlam"