Atpakaļ

Skotu seters (Gordon Setter)

Skotu seters atšķiras no citām šķirnēm ar savu paklausību un lojalitāti. Tas ir padevīgs, pieklājīgs, maigs un jūtīgs suns. Tā ir pateicīga kompanjona šķirne, jo lieliski saprotas ar bērniem. Inteliģents un vienmēr gatavs darboties, tas ir labs mednieks, kas nekļūdīgi orientējas pēc savas ožas. Drosmīgs, dzīvespriecīgs un mīlošs, šim sunim jānodrošina liela fiziskā aktivitāte vai arī tas kļūs hiperaktīvs.

Šķirnes raksturojums

Skotu seters no angļu un īru seteriem atšķiras ar to, ka sunim piemīt robustākas ķermeņa kontūras, masīvāka galva, pilnīgākas lūpas un divkrāsu, melnbrūnais apmatojuma krāsojums. Tas ir slaids un augsts suns, ar brīnišķīgu viļņainu un zīdainu kažoku. Galvas forma ir ķīļveida, gara un masīva, ar labi izteiktu purna daļu un degunu ar platām nāsīm. Purna daļai jābūt kvadrātveida, un tā garumam no pieres līdz deguna galam jābūt vienādam ar pieres daļu no purna sākuma līdz pakauša kaulam. Zobiem jāsakļaujas pakāpeniskajā vai šķērveida sakodienā, taču priekšroka tiek dota šķērveida sakodienam. Garās, nedaudz smailās ausis smagnēji nokarājas galvas abās pusēs. Ovālās acis ir tumši brūnas. Muguras līnija sākot no skausta veido nelielu slīpumu uz leju. Dziļās krūtis sniedzās līdz elkoņu iekšpusei, taču nedrīkst būt arī pārāk platas. Aste ir labi apmatota, pie astes saknes tā ir ļoti plata, taču uz galu kļūst smailāka. Priekškājas ir labi attīstītas un taisnas. Ķepas ir apaļas, biezi apmatotas un atgādina kaķa ķepas, pirksti- arkveidīgi uzliekti. „Liekie pirkstiņi” no ķepām būtu jāatdala. Mīkstais spīdīgais apmatojums var būt taisns vai nedaudz viļņots, ar bagātīgiem matiem uz kājām, muguras, ausīm un astes. Astes apmatojumam jāveido trīsstūrveida forma līdz ar astes gala smailumu. Krāsai vienmēr jābūt melnai ar labi izteiktām brūnām iezīmēm, to lokalizācija ir ļoti svarīga un ir stingri atrunāta šķirnes standartā.

Temperaments

Skotu seters atšķiras no citām šķirnēm ar savu paklausību un lojalitāti. Tas ir padevīgs, pieklājīgs, maigs un jūtīgs suns. Tā ir pateicīga kompanjona šķirne, jo lieliski saprotas ar bērniem. Inteliģents un vienmēr gatavs darboties, tas ir labs mednieks, kas nekļūdīgi orientējas pēc savas ožas. Drosmīgs, dzīvespriecīgs un mīlošs, šim sunim jānodrošina liela fiziskā aktivitāte vai arī tas kļūs hiperaktīvs. Ļoti lojāls pret savu ģimeni, bet pret svešiniekiem skotu seters izturas ļoti rezervēti. Mēdz būt greizsirdīgs pret citiem dzīvniekim, taču pārsvarā ar tiem sadzīvo ļoti labi. Šķirnei ir tendence klejot, tādēļ būtu vēlams to atlaist no saites tikai ierobežotā teritorijā. Kucēni dažkārt var likties nekoordinēti. Medību līnijas suņi parasti ir mazāki un vieglāki kā izstāžu suņi, taču abi veidi ir vienlīdz labi ģimenes kompanjoni. Šiem suņiem ir patstāvīga un neatkarīga domāšana, tādēļ apmāciet to jau kopš agra kucēnu vecuma, lai izvairītos no sliktu ieradumu rašanās. Suņus nav grūti apmācīt, ja ņemsiet vērā to, ka tie dažkārt mēdz būt visai spītīgi. Skotu seteram vajadzīgs stingrs un mīlošs saimnieks, kas suni pieradinās pie dažādām situācijām (cilvēkiem, dzīvniekiem, lietām), lai jaunais kucēns izaugtu par stabilu un mierīgu suni. Ja gordonseters kucēnu vecumā tiks iepazīstināts ar kaķi, tie sadzīvos ļoti labi. Pret svešiniekiem suns ieņems nogaidošu pozīciju.

Augstums (skaustā): Suņi-61-69 cm, Kuces- 58-66 cm
Svars: Suņi- 25-36 kg, Kuces- 20-32 kg

Veselības problēmas: skotu seteri ir predisponēti saslimšanai ar gūžu displāziju un acu slimībām, tādām kā katarakta un progresējošā tīklenes atrofija. Šie suņi jāpasargā no kuņģa sagriešanās, tādēļ vēlams tos barot 2-3 reizes dienā ar mazām porcijām.

Turēšanas apstākļi: šķirne nav piemērota dzīvei dzīvoklī. Tas ir relatīvi mierīgs iekštelpās(ja būs saņēmis pietiekošu fizisko slodzi ārpus mājas, iekštelpās suns būs mierīgs) un sunim vajadzīgs liels, plašs pagalms, kur tas varētu brīvi skraidīt. Šķirnei piemīt tendence klaiņot, tādēļ ļoti svarīgi ir suni vienmēr uzmanīt.

Treniņi: visiem seteriem nepieciešama liela fiziska slodze un aktivitātes visas dienas garumā, vēlams labi norobežotā vietā un atlaistam no pavadas. Ja suņi katru dienu netiks nodarbināti tie kļūs nemierīgi un grūti valdāmi.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi

Kopšana: lai saglabātu suņa spīdīgo, mīksto un biezo apmatojumu lieliskā kondīcijā, suni vajag izķemmēt un izsukāt ar matu birsti katru dienu. Nepieļaujiet spalvu kamolu un pinku rašanos, un ķemmējiet to biežāk laikā, kad suns maina apmatojumu. Mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams. Regulāri apgriežat apmatojumu uz suņa ķepām starp kāju pirkstiņiem un sekojiet līdzi nagu garumam.

Šķirnes vēsture

Skotu seters tika radīts aptuveni 1600.gadā Skotijā, taču šķirni populāru padarīja Skotijas hercogs Aleksandrs Ceturtais 1700.gadā. Sunim piemīt lieliska oža, kas padara to par neaizstājamu palīgu putnu medībās, tas norāda vietu, no kuras putns pacelsies un pēc tam ātri uzmeklē jau nokritušo putnu. Salīdzinājumā ar citiem putnu suņiem, skotu seters ir mazliet lēnāks medībās, taču tam piemīt liela izturība arī sliktos laika apstākļos un tas vienlīdz labi strādā gan uz zemes, gan ūdens. Tā ir viena no apzinīgākajām un inteliģentākajām suņu šķirnēm. Skotu seters ir metodisks, uzticams mednieks, lielisks sabiedrotais medniekiem, kas medī vieni. Neskatoties uz suņa lieliskajām mednieka īpašībām, tas ir labi adaptējies arī kā ģimenes mīlulis un sargsuns.

Skotu setera talanti ir medījuma uzmeklēšana, norādīšana uz to („pointing”), pēdu dzīšana un darbs apsardzē.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com, www.dogbiz.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika