Šķirnes apraksts

Vēl viena Vācijā cēlusies un izaudzēta dienesta suņu šķirne. Pēc eksterjera rotveilers pieskaitāms Šveices ganusuņu grupai. Arī savā dzimtenē - Rotveilas pilsētā, kas atrodas Vācijas plaši attīstītas lopkopības apvidū, šos suņus izmantoja ganāmpulku apsargāšanai, gan pārdzīšanai no vienas ganību vietas uz otru, gan arī par pavadoni lopu tirgotājiem un miesniekiem viņu darba gaitās pa lauku ciemiem. Ne velti tos dažuviet dēvēja par miesnieku suņiem. Kad laika gaitā šie amati panīka un vairs nebija pārdzenamo ganāmpulku, beidzās arī vajadzība pēc pavadoņsuņiem, un ap 19.-20. gadsimtu miju šķirni bezmaz varēja uzskatīt par izmirušu. Tikai iepriekšējā gadsimtā tika atklātas rotveileru izcilās dienesta suņu spējas.

Rotveilers ir prāvs suns (augstums skaustā suņiem 60-68 cm, kucēm 55-65 cm) ar spēcīgu kaulu uzbūvi. Tas nedrīkst izskatīties ne izļumis, nedz arī viegls. Pareizi proporcionētais, druknais augums liecina par spēku un izturību. Galva vidēji gara, piere starp ausīm ieapaļa. Viegli iezīmēta pāreja no pieres uz vidēji garu purnu ar paplatu degunu un piegulošām, melnām lūpām. Pareizs šķērveida sakodiens. Pilna zobu formula. Vidēji lielas mandeļveida acis, iespējami tumši brūnā krāsā. Nelielas ausis nokarenas, pamatne tām augstu uz galvas; tas piešķir galvai visai platu izskatu. Vidēji garš, sauss, muskuļots kakls, taisna, stingra, ne pārāk gara mugura. Platas un dziļas krūtis, mēreni pievilkts vēders. Spēcīgas kājas, pakaļkājām pietiekami iezīmēts apakšējās locītavas leņķis. Aste dabiskā lielumā, horizontāli turpina muguras līniju, nesaspringtā stāvoklī var būt nolaista. Valstīs, kur atļauts, aste īsi apgriezta.

Apmatojums sastāv no melnas, vidēji garas, rupjas spalvas un pavilnas. Kažoks ir melns ar sulīgas rūsganbrūnas krāsas iezīmēm uz vaigiem, purna, virs acīm, uz krūtīm un priekšķepām.

Rotveilers ir klimatizturīgs dienesta suns. Pēc dabas labsirdīgs, ļoti pieķērīgs. Tomēr apmācībā tam nepieciešama stingra roka, jo tas katrā ziņā centīsies bara attieksmi cilvēks-suns pārvērst tā, lai virsroka piederētu sunim. Šāda attieksme viegli novedīs pie sāpīgiem pārpratumiem. Jāpiebilst, ka rotveilers kož spēcīgi, turklāt iepriekš nebrīdinot. Taču pareizi audzināts rotveilers ir labs, uzticams draugs, tīkams rotaļu biedrs bērniem, it īpaši ziemā, kad sunim patiesu prieku sagādā kamaniņu un slēpotāja vilkšana.


Avots: Materiāla sagatavošanā izmantota Helmas Lapiņas grāmata "Suns, kuru mīlam"