Atpakaļ

Neapoles mastifs (Mastino Napoletano)

Neapoles mastifs ir nosvērts un mierīgs suns. Tas tika radīts, lai vajadzības gadījumā izskatītos bīstams un ļauns, bet ar savu ģimeni un draugiem būtu mīlošs un sirsnīgs. Izteikti aizsargājošs un bezbailīgs, augsti inteliģents un savā ziņā pat padevīgs. Tam nav vajadzīga atkārtota apmācība, jo neapolieši ļoti vēlas izdabāt savam saimniekam.

Šķirnes apraksts

Neapoles mastifs ir nopietns, spēcīgs un izskatīgs suns. Tam ir muskuļots, taisnstūrveida ķermenis, milzīga galva ar krokotu ādu. Sejas krokas turpinās arī uz kakla, līdz pat krūtīm formējot iespaidīgu apkakli. Piere ir plakana, deguns - liels. Sakodiens ir šķērveida vai pakāpeniskais (level-bite). Saskaņā ar tradīcijām, no laikiem, kad suns piedalījās cīņās, tam īsi apgriež ausis un resno asti saīsina atstājot tikai 1/3. Mūsdienās ausis var atstāt arī dabīgā lielumā. Īsais raupjais apmatojums ir ciets un pieguļošs. Populārākās apmatojuma krāsas ir zila un melna, šokolādes krāsas suņi ir liels retums. Neapolieši var būt vienkrāsaini vai raibi. Tumši raibajiem suņiem ir vieglāk paslēpties nakts ēnā, lai gaidītu pēkšņu iebrucēju. Baltas krāsas iezīmes drīkst būt tikai uz krūtīm vai ķepu pirkstiem, pilnīgi nepieļaujama baltā krāsa ir uz purna. Kucēni piedzimst ar zilām acīm, sunim pieaugot tās kļūst tumšas un pielāgojas kažoka krāsai. Liekie pirkstiņi ir jāatdala. Sunim ir atbrīvota, kaķveida gaita.

Temperaments

Neskatoties uz baiso un pat draudīgo izskatu, Neapoles mastifs ir nosvērts un mierīgs suns. Tas tika radīts, lai vajadzības gadījumā izskatītos bīstams un ļauns, bet ar savu ģimeni un draugiem būtu mīlošs un sirsnīgs. Izteikti aizsargājošs un bezbailīgs, augsti inteliģents un savā ziņā pat padevīgs. Tam nav vajadzīga atkārtota apmācība, jo neapolieši ļoti vēlas izdabāt savam saimniekam. Suņi nekad nerej bez vajadzības un ja netiek izprovocēti- ir mierīgi, klusi un nopietni. Šķirne var būt aizdomīga pret svešiniekiem, tēviņi ir dominantāki par kucēm. Kuces kļūst par labākiem ģimenes kompanjoniem, jo labāk pakļaujas savam saimniekam un saprotas ar bērniem. Suņi arī labi saprotas ar bērniem, ja netiek ķircināti. Tēviņi nesadzīvo ar citiem suņu tēviņiem, taču lieliski saprotas ar citiem mājdzīvniekiem, ja tiek audzināts kopā ar tiem. Šī nav šķirne priekš iesācējiem, neapoliešiem nepieciešams stingrs un dominants saimnieks, kurš savu dominanci var uzsvērt jau no suņa agrīna vecuma. Bērniem ģimenē jāiemāca respektēt suns. Socializācija jāsāk pēc iespējas agrāk, lai novērstu iespējamo pārāk izteikto aizsardzības instinktu, kurš šai šķirnei ir ļoti izteikts. Papildus suns jāapmāca vispārējai paklausībai, jāievēro, ka tam nepatīk ja atkārto komandas vairākas reizes. Šī nav šķirne priekš iesācējiem, taču būtu pārspīlēti teikts, ka suns ir sarežģītas dabas. Mierīgam saimniekam ar izteiktām vadītāja īpašībām, šis būtu ļoti piemērots mājdzīvnieks un lielisks ģimenes loceklis. Ņemot vērā šķirnes izcelsmes vēsturi un pielietojumu cīņās, neapolieši ir praktiski nejūtīgi pret sāpēm. Tēviņi skaļi krāc, krākšana ir stiprāka karstā laikā vai pēc ūdens dzeršanas. Ja suni iegādājieties izstāžu karjerai, pārliecinieties, ka iegādājieties viņu no stabila temperamenta vecākiem, lai jaunais mīlulis būtu ar mieru, ka to aizskar sveši cilvēki.

Augstums (skaustā): suņi- 65-75 cm, kuces- 60-70 cm
Svars: virs 74 kg (lielākie Neapoles mastifi var sasniegt pat 90 kg).

Veselības problēmas

Predisponēts saslimšanai ar gūžas dislāziju un panosteītu („sāpīgie kauli”) – slimība, kas parādās 4-18 mēnešu vecumā un pazūd pati no sevis. Bieži sastopama saslimšana ar „ķiršaci”- acs gļotāda izvirzās uz āru, kļūst sarkana un iekaist, to parasti novērš ar nelielu ķirurģisku operāciju.

Turēšanas apstākļi

Neapolieši var dzīvot dzīvoklī, ja tiem tiek nodrošināta pietiekama fiziskā slodze. Iekštelpās tie ir mazaktīvi, un tiem pietiks ar nelielu dārzu, kur izstaigāties. Siltināta būda ar pamatīgi mīkstu guļvietu pasargās suni arī ziemas apstākļos. Milzīgajiem suņiem nepieciešams mīksts pamats uz kura gulēt, lai izvairītos no izgulējumu rašanās, vasarās vienmēr jānodrošina svaigs ūdens.

Treniņi

Kucēnu vecumā neļaujiet savam neapolietim skriet un spēlēties pārāk daudz, limitējiet fiziskās slodzes laiku un intensitāti. Izvairieties no rupjām un fiziskām spēlēm, lai suņa organisms varētu visu enerģiju novērst uz pareizu muskuļu un kaulu veidošanos. Pieaugušam sunim vajadzīga liela fiziskā slodze, un garas pastaigas vismaz 2 reizes dienā.

Dzīves ilgums: īss, līdz 10 gadiem

Kopšana: šo gigantisko, īsspalvaino šķirni ir ļoti viegli kopt, katru dienu iztīriet apmatojumu no mirušajiem matiem ar gumijas birsti.

Šķirnes vēsture

Visi Eiropas mastifi cēlušies no to agrīnajiem senčiem- Tibetas mastifiem, vissenākās suņu šķirnes pasaulē. Pirmos Āzijas mastifus uz Grieķiju no Indijas iespējams atveda Aleksandrs Lielais 300 g.m.ē. Grieķi iepazīstināja romāņus ar šo šķirni, kas entuziastiski pieņēma tos un izmantoja kā cirka māksliniekus. Nosaukums ”mastifs” cēlies no latīņu valodas „massivus”- latv.val.masīvs. Cita teorija ir angļu zinātniekiem. Viņi uzskata, ka mastifus Anglijā 500 g.m.ē. ieveda feniķieši un šķirne tālāk izplatījās visā Eiropā. Jebkurā gadījumā tiek uzskatīts, ka Neapoles mastifs ir Romāņu Molosa tiešais pēctecis. Kamēr šķirne izmira visā Eiropā, par spīti laika apstākļiem un karam tā turpināja attīstīties Campania pilsētā, Itālijā, tādējādi var uzskatīt, ka šī šķirne tur veidojusies 2000 gadus.

Šķirne tika audzēta lai piedalītos asiņainajās Romāņu arēnas cīņās un karā. Mūsdienās sunim ir neuzveicama sargsuņa reputācija, tos izmanto itāļu policija un armija, kā arī fermeri, biznesmeņi un nekustamā īpašuma īpašnieki, lai aizsargātu sevi un savu īpašumu. Neskatoties uz to, ka šķirne ir atdzīta jau kopš 1946.gada, ASV tā vēl joprojām ir ļoti reti sastopama.


Avots: Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu?

Labdien, Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu? Mēs ar ģimeni vēlamies tīršķirnes kucēnu priekš izstādīšanas un aktīva ģimenes kompanjona.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Notiekti visu nepieciešamo informāciju sniegs attiecīgas šķirnes klubs:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-amerikanu-stafordsiras-terjeru-bulterjeru-un-molosu-skirnu-audzetaju-klubs/

Mēģiniet sazināties.

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.