Atpakaļ

Mudi (Mudi)

Suņa lielais labo īpašību saraksts, kas kombinējās ar viņa pakļāvīgo dabu, padara to par vienu no labākajiem no suņu dzimtas. Īpašnieki atzīst, ka tikpat cik reta ir šķirne, tikpat reti to gadās redzēt saīgušu. Suns ir ļoti priecīgas un jautras dabas, taču jāpatur prātā, ka tam patīk justies arī nedaudz neatkarīgam.

Šķirnes raksturojums

Mudi pieder garas formas galva ar smailu degungalu. Žokļi ir muskuļoti ar šķērveida sakodienu. Galvaskauss ir konusa formas. Acis ir ovālas, tumši brūnas. Ausis ir taisnas, apgāzta V-burta formas, krūšu kurvis ir ļoti dziļš. Kucēni bieži dzimst bez astēm un tas nav nekas neparasts šai šķirnei. Mugura ir taisna un salīdzinoši gara, pakaļkājas novietotas ļoti plati viena no otras. Apmatojums uz purna ir īss, taču uz ausu pusi kļūst cietāks un saraināks. Suņa kažoks ir blīvs, viļņains aptuveni 5 cm garš ar spīdīgiem matiem, kas bieži saveļas kamolos. Apmatojuma krāsa var būt melna, balta, sarkana, brūna, pelēka, gaiši brūna un rūsgana, kā arī tonī-sauktā „ cirfa ”- tā ir tumši vai gaiši pelēka krāsa, ar iekrāsotiem melnas krāsas plankumiem, strīpām, punktiem vai marmorizēta. Šāds krāsas zīmējums raksturīgs tikai mudi šķirnei.

Temperaments

Mudi ir ļoti reta šķirne. Daži laimīgie šo suņu saimnieki uzskata to par neparspējamu. Suņa lielais labo īpašību saraksts, kas kombinējās ar viņa pakļāvīgo dabu, padara to par vienu no labākajiem no suņu dzimtas. Īpašnieki atzīst, ka tikpat cik reta ir šķirne, tikpat reti to gadās redzēt saīgušu. Suns ir ļoti priecīgas un jautras dabas, taču jāpatur prātā, ka tam patīk justies arī nedaudz neatkarīgam. Augstā intelekta dēļ tie ir apmācāmi pat vēl ātrāk kā borderkolliji. Mudi ir izteikti spēcīgs un drosmīgs un nebaidās pilnīgi ne no viena, tas neapdomājoties spēj mesties cīniņā pat ar lāci, un pāris minūtēs var to pieveikt. Šīs īpašības padara viņu par ļoti labu sargsuni. Suns lieliski iekļaujas ģimenē kā lielisks kompanjons, kas pie nepieciešamības aizstāvēs gan cilvēkus, gan īpašumu. Ģimenē mudi izvēlas vienu konkrētu personu, kam pieķeras ciešāk kā pārējai ģimenei, un tie ir ļoti neuzticīgi pret svešiniekiem. Tas netuvosies svešām personām, līdz nebūs pilnībā pārliecinājies, ka svešinieks nerada pilnīgi nekādus draudus un ir draudzīgi noskaņots. Mudi nav agresīvi noskaņots, nonācis nepazīstamā vidē, tam vienkārši jāpierod un jāiepazīstas ar apkārtējiem. Ļoti labi saprotas ar bērniem, ja ir audzināts ar tiem kopā jau kopš kucēna vecuma. Tas arī ļoti sadzīvo ar suņiem un citiem mājdzīvniekiem, ja ir audzis kopā ar tiem vai kārtīgi iepazīstināts pirms to ienākšanas mājā. Mudi ir ļoti paklausīgs un rotaļīgs kompanjons, tikai dažreiz mēdz būt trokšņains.

Augstums (skaustā): 38-47 cm.
Svars: 8-13 kg.

Veselības problēmas: Mudi pārsvarā ir ļoti veselīgi suņi, reti novēro saslimšanu ar gūžas displāziju.

Turēšanas apstākļi

Mudi var dzīvot dzīvoklī, ja tiem nodrošina pietiekoši garas un aktīvas pastaigas, jo tiem vajadzīgs plašums, kur izskrieties un izspēlēties. Nebūtu vēlams ilgstoši suni turēt vienatnē. Suņi ir vidēji aktīvi iekštelpās un vislabāk tiem būtu piemērots plašs pagalms. Mudi var dzīvot arī ārā.

Treniņi: Mudi ir ļoti aktīva šķirne, tiem vajag nodrošināt plašu apkaimi, kur tie var izskrieties pēc sirds patikas, un uzturēt sevi labā fiziskā kondīcijā. Tie ļoti mīl spēlēties un labprāt iesaistīsies visdažādākajos sporta veidos, kā ,piemēram, frīsbijs un flaibols.

Dzīves ilgums: 13-14 gadi.

Kopšana: Mudi apmatojumu nav grūti kopt. Vienīgais, kas tam vajadzīgs ir regulāra, rūpīga kažoka izķemmēšana ar ķemmi, lai atdalītu izkritušos matus. Šai šķirnei apmatojums izkrīt vidēji daudz.

Šķirnes vēsture

Mudi šķirnes pilnīgais nosaukums ir Canis Ovilis Fenyesi (Dr.Dezso Fenyesi atdalīja šo šķirni kā patstāvīgu no Puli un Pumi). Ungārijas ganu suņi tika klasificēti kopīgi līdz 1930.gadam, kad Mudi tika atdalīts no Pumi un Puli. Šī vienkāršā, multifunkcionālā šķirne neradās kā plānotas pārošanas rezultāts, tā radās spontāni un šķirne ir aptuveni 100 gadus sena. Mudi ir ļoti reti sastopami pat Ungārijā, valstī, kur šķirne radusies. Šķirnes izskats stabilizējās tikai aptuveni 1900.gadā un standarts tika uzrakstīts neilgi pēc tam. Iespējams, ka šķirnes unikalitāte izskaidrojama ar Komandora un Puli, Ungārijas aitu suņu, lielo popularitāti un atpazīstamību pasaulē. Mudi iespējams ir vismazāk pazīstamā Ungārijas ganu suņu šķirne gan Ungārijā, gan citur pasaulē. Tas ir lielisks ganāmpulka sargs, aitu apsargātājs un dzinējs, liellopu sargs, sargsuns, savvaļas dzīvnieku mednieks, peļu ķērājs un ģimenes kompanjons. Suns ir spējīgs vienatnē apsargāt veselu ganāmpulku, bez cita suņa palīdzības. Bez nopietnas suņu audzētāju iejaukšanās, šai šķirnei ar laiku draud iznīcība.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com,  www.mudi.ca

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.