Maltas zīda suns jeb Maltas bišons
Maza izmēra suns ar zīdainu kažoku, kas parasti ir balts. Šiem suņiem nav daudzām citām suņu šķirnēm raksturīgās pavilnas, apmatojums ir garš. Maltas zīda suņi ir ļoti dzīvespriecīgi, draudzīgi, sabiedriski un rotaļīgi. Viņi ātri pielāgojas dažādiem apstākļiem, un, ja socializēti jau no kucēna vecuma, labi sadzīvo gan ar citiem mājdzīvniekiem, gan bērniem.
Gudrie, dzīvespriecīgie Maltas zīda sunīši vienaldzīgu neatstāj nevienu, un dodoties pastaigā ar šo četrkājaino draugu, ne viens vien garāmgājējs mīlulim velta apbrīnas pilnu skatienu. Šis mazais sunītis ar zīdaino, sniegbalto kažoku ir iekarojis daudzu suņu mīļu sirdis visā pasaulē. Neatkarīgi no tā, vai meklē uzticamu kompanjonu, kam veltīt savu mīlestību, dzīvespriecīgu ģimenes mīluli vai suni, ar ko piedalīties suņu izstādēs, Maltas zīda suns ir piemērots kā pavisam jauniem, tā pieredzējušiem suņu saimniekiem.
Vairāk par Maltas zīda suņu šķirnes izcelsmi, fizisko raksturojumu, uzvedību un temperamentu, kā arī ikdienas kopšanas prasībām stāsta Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka!
Šķirnes izcelsme
Lai gan Maltas zīda suņu nosaukums tieši norāda uz šīs šķirnes saistību ar Maltas salu, precīza šķirnes izcelsme nav zināma. Stāsti par to, kā šī suņu šķirne nonākusi Vidusjūrā, ir apvīti ar daudziem mītiem un leģendām. Viena no populārākajām teorijām ir tāda, ka Maltas zīda suņu priekštečus uz Maltu atveduši feniķieši, kas bijuši izcili jūrasbraucēji un tirgotāji. Šie mazie suņi uz kuģiem, visticamāk, bija noderīgi, kā veikli žurku ķērāji.
Otra populāra teorija vēsta, ka šķirnes izcelsme meklējama Itālijā, un ka feniķieši vienkārši izplatīja šo šķirni visā Vidusjūrā. Šī teorija balstās Maltas zīda suņu šķirnes līdzībām ar citām Itālijas izcelsmes mazajām suņu šķirnēm.
Taču skaidrs ir viens – Maltas zīda suņu šķirne ir viena no senākajām klēpju jeb dekoratīvajām suņu šķirnēm pasaulē. Savās gleznās, mozaīkās un skulptūrās šos skaistos suņus bieži attēloja jau Senās Grieķijas un Romas laikā, un gadsimtu gaitā Maltas zīda suņi nonāca aristokrātu un monarhu galmos, jo tika uzskatīti par statusa un bagātības simbolu.
Maltas zīda suņu izskats un fiziskais raksturojums
Maltas zīda suns ir maza izmēra suns ar zīdainu kažoku, kas parasti ir balts. Kā nosaka suņu šķirnes standarti, Maltas sunīšu svars nedrīkst pārsniegt 3 kg, bet augums skaustā – 25 cm.
Šiem suņiem nav daudzām citām suņu šķirnēm raksturīgās pavilnas, apmatojums ir garš, un lai gan šķirnes standarti nosaka baltu kažoka krāsu, kažokā mēdz būt arī nelieli dzeltenīgi vai krēmīgi iekrāsojumi. Maltas zīda suņu kažokam uz muguras jābūt pāršķirtam uz pusēm, veidojot matu celiņu.
Tāpat šķirne izceļas arī raksturīgajām lielajām, tumšajām acīm, nelielu pogveida degunu un trīsstūrveida formas ausīm. Maltas zīda suņiem ir spēcīga kaulu struktūra, iegarens augums un sparīgas, taču graciozas kustības.
Maltas zīda suņu raksturs un uzvedība
Maltas zīda suņi ir ļoti dzīvespriecīgi, draudzīgi, sabiedriski un rotaļīgi. Viņi ātri pielāgojas dažādiem apstākļiem, un, ja socializēti jau no kucēna vecuma, labi sadzīvo gan ar citiem mājdzīvniekiem, gan bērniem. Šīs šķirnes suņi ir īsti uzmanības meklētāji, mīl būt savas ģimenes uzmanības centrā un ir ļoti uzticīgi savam saimniekam.
Neskatoties uz mazo augumu, tie var būt arī diezgan neatkarīgi un pat nedaudz spītīgi. Viņiem piemīt arī labas sargsuņa dotības, jo tie modri seko līdzi apkārt notiekošajam. Maltas sunīši ir arī izteikti jutīgi un spēj ļoti labi nolasīt savu saimnieku noskaņojumu, tāpēc audzināšanai jābūt stingrai, taču mīlošai un motivējošai. Ja šie suņi netiek pienācīgi socializēti un audzināti, nepazīstamos apstākļos, pret citiem dzīvniekiem un svešiniekiem tie var būt kautrīgi, dažkārt pat agresīvi.
Maltas zīda suņiem ļoti patīk apgūt jaunas iemaņas, tāpēc šīs šķirnes suņi veiksmīgi startē ne tikai suņu izstādēs, bet arī sacensībās. Lai gan tie ir enerģiski un rotaļīgi, tomēr atšķirībā no daudzām citām suņu šķirnēm, tiem nepieciešamas mazāk intensīvas fiziskās aktivitātes – pietiks arī ar 30 minūšu garām pastaigām.
Kažoka kopšana
Maltas zīda suņu skaistā, zīdainā kažoka apkope prasa gana daudz pūļu un laika. Kažoks ir rūpīgi jāķemmē katru dienu, lai izvairītos no kažoka savēlumiem un pinku veidošanās, kas dzīvniekam var radīt diskomfortu un būtiski apgrūtināt kažoka kopšanu. Taču, tā kā Maltas zīda suņiem nav pavilnas, spalvu tie met salīdzinoši maz.
Apmatojums virs galvas ir rūpīgi jāsasien astītē vai jānogriež. Jāpievērš uzmanība arī apmatojumam, kas var augt acu kaktiņos – tas jānogriež, lai izvairītos no acu kairinājuma un iekaisumu riska. Šīs šķirnes suņus ieteicams arī regulāri, vismaz reizi divās nedēļās vannot, izmantojot šķirnei piemērotus kažoka kopšanas līdzekļus. Lai uzturētu koptu un skaistu mīluļa kažoku, reizi 2–3 mēnešos vēlams apmeklēt suņu frizētavu, kur dzīvnieka kažoks tiek safrizēts, atbilstoši šķirnes standartiem.
Tā kā šķirnei var būt nosliece uz zobu un smaganu slimībām, tajā skaitā, gingivītu un periodontītu, mīluļa zobus jācenšas tīrīt katru dienu. Regulāri jākopj arī mīluļa ausis, acis un nagi.
Audzināšana un apmācīšana
Maltas zīda suni nav grūti apmācīt, taču audzināšanā jāievēro konsekvence un pacietība. Šie suņi ir ļoti gudri un ātri iemācās jaunas komandas, taču dažkārt var novērot suņa vēlmi manipulēt ar saimnieku. Tomēr, tā kā šie ir mācīties un strādāt griboši suņi, tos ir viegli motivēt ar kādu gardumu vai saimnieka glāstiem. Vienlaikus jāņem vērā šo suņu izteikti jutīgais temperaments. Suni nedrīkst audzināt ar skarbiem vārdiem, apmācību gaitā nekādā gadījumā nedrīkst izmantot bargas apmācību metodes.
Lai mīlulim veidotos sociāls, draudzīgs raksturs, ir svarīgi jau no mazotnes Maltas zīda kucēnus socializēt ar citiem cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Maltas zīda suns ir ideāls pilsētas suns, un vienlīdz labi jutīsies arī nelielā pilsētas dzīvoklī.
Tā kā šiem suņiem nav pavilnas, no ilgstošām pastaigām ziemas periodā vajadzētu izvairīties un vēsajos gada mēnešos jāparūpējas par piemērotu suņa apģērbu. Šie suņi ir izteikti vokāli, tāpēc jau no kucēnu vecuma saimniekam jāradina mīlulis nereaģēt uz jebkuru satraucošu stimulu, citādi dzīvniekam izveidosies ieradums riet bez pamata.
Lai attīstītu dzīvnieka kognitīvās spējas un mazinātu garlaicības izraisītas negatīvās uzvedības pazīmes, tiem jānodrošina atbilstoša mentālā stimulācija – regulāras spēles ar saimnieku, interaktīvās rotaļlietas, piedalīšanās suņu fitnesa vai adžiliti nodarbībās.
BUJ
1. Vai maltas zīda suns ir piemērots ģimenēm ar maziem bērniem?
Nodrošinot pienācīgu socializāciju jau no kucēnu vecuma, par Maltas zīda suņiem atsauksmes, kā par ģimenes mīluļiem, ir izteikti pozitīvas. Tie ir draudzīgi, rotaļīgi un uzticīgi ģimenes mīluļi, taču tiem nepieciešama pastiprināta savu cilvēku uzmanība un rūpes, tāpēc šis suns nav piemērots ikdienā aizņemtiem saimniekiem.
2. Vai Maltas zīda suņiem raksturīgas veselības problēmas?
Lai gan kopumā šīs šķirnes suņi ir veselīgi, tomēr, tāpat kā daudziem mazo šķirņu sunīšiem, tiem biežāk novēro ceļa skriemeļu izmežģījumus jeb ceļa bļodiņas izslīdējumu. Tāpat šiem suņiem biežāk novēro iedzimtas acu problēmas, tāpēc vēlams regulāri veikt acu pārbaudes. Jārūpējas arī par Maltas zīda suņu zobu veselību, jo tiem biežāk novēro zobakmens veidošanos, kas izraisa smaganu mīksto audu saslimšanas.
3. Cik maksā Maltas zīda suns?
Maltas zīda suņu cena ir atkarīga no kucēna ciltsrakstiem, un var svārstīties no 600–1500 Eur.