Atpakaļ

Komandors (Komondor)

Komandors ir nopietns, pašpārliecināts, modrs un iespaidīgs suns. Tas izturas ļoti rezervēti pret svešiniekiem un sunim piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts apsargāt māju, ģimeni, mašīnu vai ganāmpulku. Tas ir nepielūdzams pret vilkiem un lāčiem, kad tie uzbrūk aitu baram, kurš sunim ir uzticētas. Pāris minūtēs komandors var tikt galā ar jebkuru ienaidnieku.

Šķirnes raksturojums

Komandors ir ļoti masīvs suns, ar lepnu, plašu gaitu. Tā ķermenis ir pilnībā pārklāts ar neparasti savijušos, biezu apmatojumu, kas veido aptuveni līdz 20-27 cm garas virves un vienmēr ir baltā krāsā. Šāds neparasts apmatojuma veids palīdz sunim neizcelties uz aitu ganāmpulka fona, un aizsargāt aitas no potenciālajiem plēsīgajiem dzīvniekiem stepē, kad suns pilda gana funkcijas. Ārējā apmatojuma kārta vijās spirālēs ap iekšējo blīvāko pavilnu un formē matu virves, kas nokarājas uz leju. Tās veidojas aptuveni 2 gadus, un tikai 5 gadu laikā sasniedz savu maksimālo garumu. Galva un purns komandoram ir salīdzinoši masīvi un īsi. Acis ir tumši brūnas un ausis U veida formā nokarājas uz leju saplūstot ar apkārtējo apmatojumu. Sunim ir liela galva un ļoti masīva kaulu uzbūve, spēcīgs šķērveida sakodiens un gara aste, kas parasti brīvi nokarājas uz leju.

Temperaments

Komandors ir nopietns, pašpārliecināts, modrs un iespaidīgs suns. Tas izturas ļoti rezervēti pret svešiniekiem un sunim piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts apsargāt māju, ģimeni, mašīnu vai ganāmpulku...Tas ir nepielūdzams pret vilkiem un lāčiem, kad tie uzbrūk aitu baram, kurš sunim ir uzticētas. Pāris minūtēs komandors var tikt galā ar jebkuru ienaidnieku. Tas var būt izteikti aizsargājošs, pat agresīvs pret citiem suņiem, kā arī pret svešiem cilvēkiem, tādēļ šo šķirni vēlams socializēt jau no agra kucēnu vecuma. Komandoram vajadzīga stingra un pilnīga paklausības apmācība pieredzējuša cilvēka klātbūtnē, tad suns kļūs par lielisku sabiedroto. Komandors ir gudrs, bet ātri garlaikojams, lojāls un paklausīgs pret saimnieku, bet baidās no rupjas un draudīgas apmācības. Komandors var kļūt par lielisku ģimenes locekli, ja jau kopš kucēnu vecuma tiek socializēts dzīvei kopā ar bērniem un mājdzīvniekiem, un apmācīts paklausībai, taču vairumam ģimeņu to tomēr neiesaka iegādāties kā pirmo suni.

Augstums (skaustā): 65 cm un augstāks
Svars: suņi līdz 59 kg, kuces līdz 49 kg

Veselības problēmas: komandori predisponēti saslimšanai ar gūžas displāziju, kuņģa sagriešanos un ādas problēmām.

Turēšanas apstākļi: šim sunim piemērota būtu dzīvošana tīrā, plašā apkārtnē, kur tas varētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm bez ierobežojumiem, taču komandors var dzīvot arī dzīvoklī, ja tam nodrošina pietiekamas, regulāras pastaigas. Suņi ir izturīgi un var dzīvot ārā gandrīz jebkādos laika apstākļos mēnešiem ilgi.

Treniņi: ir iespējams komandoru turēt arī pilsētas vidē, taču tas labāk jūtās lauku apstākļos. Ja tas tiks turēts ārā, tas pats nodrošinās sev fiziskās aktivitātes. Dažreiz šie suņi mēdz būt arī izteikti slinki un gulšņāt stundām ilgi.

Dzīves ilgums: aptuveni 10-12 gadi

Kopšana: specifiskajam apmatojuma veidam nepieciešama īpaša kopšana, lai tas kļūtu par skaistu suņa rotu. To nekad nedrīkst ķemmēt un sukāt. Pirmo 2 gadu laikā, kamēr matu virves formējas, tām jāpalīdz veidoties, dalot šķipsnas ar rokām un tās jātrimmē. Suns ir ļoti bieži jāmazgā un pēc mazgāšanas obligāti jāizžāvē, kas ir ļoti darbietilpīgs un garš process. Apmatojums praktiski neizkrīt pats.

Šķirnes vēsture: Cēlies no tibetiešu suņiem, komandoru tūkstoš gadus atpakaļ klejotāju Magijāru ciltis ieveda Ungārijā, lai tie apsargātu aitu ganāmpulkus. Efektīvais komandors šādiem mērķiem tiek izmantots vēl šodien. Agrākā rakstītā liecība par šo šķirni parādījās 16.gadsimtā. Šķirne izplatījās visā pasaulē un oficiāli tā pirmo reizi suņu izstādē parādījās 1920.gadā.

Komandora dzīve mēnešiem ilgi var  ritēt zem klajas debess kopā ar aitu ganāmpulku, kuru viņš apsargā. ASV komandori galvenokārt ir mājas mīluļi un sargi,kā arī piemājas ganāmpulka apsargātāji.
Avots: Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com, www.westminsterkennelclub.org 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.