Atpakaļ

Komandors (Komondor)

Komandors ir nopietns, pašpārliecināts, modrs un iespaidīgs suns. Tas izturas ļoti rezervēti pret svešiniekiem un sunim piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts apsargāt māju, ģimeni, mašīnu vai ganāmpulku. Tas ir nepielūdzams pret vilkiem un lāčiem, kad tie uzbrūk aitu baram, kurš sunim ir uzticētas. Pāris minūtēs komandors var tikt galā ar jebkuru ienaidnieku.

Šķirnes raksturojums

Komandors ir ļoti masīvs suns, ar lepnu, plašu gaitu. Tā ķermenis ir pilnībā pārklāts ar neparasti savijušos, biezu apmatojumu, kas veido aptuveni līdz 20-27 cm garas virves un vienmēr ir baltā krāsā. Šāds neparasts apmatojuma veids palīdz sunim neizcelties uz aitu ganāmpulka fona, un aizsargāt aitas no potenciālajiem plēsīgajiem dzīvniekiem stepē, kad suns pilda gana funkcijas. Ārējā apmatojuma kārta vijās spirālēs ap iekšējo blīvāko pavilnu un formē matu virves, kas nokarājas uz leju. Tās veidojas aptuveni 2 gadus, un tikai 5 gadu laikā sasniedz savu maksimālo garumu. Galva un purns komandoram ir salīdzinoši masīvi un īsi. Acis ir tumši brūnas un ausis U veida formā nokarājas uz leju saplūstot ar apkārtējo apmatojumu. Sunim ir liela galva un ļoti masīva kaulu uzbūve, spēcīgs šķērveida sakodiens un gara aste, kas parasti brīvi nokarājas uz leju.

Temperaments

Komandors ir nopietns, pašpārliecināts, modrs un iespaidīgs suns. Tas izturas ļoti rezervēti pret svešiniekiem un sunim piemīt spēcīgs teritoriāls instinkts apsargāt māju, ģimeni, mašīnu vai ganāmpulku...Tas ir nepielūdzams pret vilkiem un lāčiem, kad tie uzbrūk aitu baram, kurš sunim ir uzticētas. Pāris minūtēs komandors var tikt galā ar jebkuru ienaidnieku. Tas var būt izteikti aizsargājošs, pat agresīvs pret citiem suņiem, kā arī pret svešiem cilvēkiem, tādēļ šo šķirni vēlams socializēt jau no agra kucēnu vecuma. Komandoram vajadzīga stingra un pilnīga paklausības apmācība pieredzējuša cilvēka klātbūtnē, tad suns kļūs par lielisku sabiedroto. Komandors ir gudrs, bet ātri garlaikojams, lojāls un paklausīgs pret saimnieku, bet baidās no rupjas un draudīgas apmācības. Komandors var kļūt par lielisku ģimenes locekli, ja jau kopš kucēnu vecuma tiek socializēts dzīvei kopā ar bērniem un mājdzīvniekiem, un apmācīts paklausībai, taču vairumam ģimeņu to tomēr neiesaka iegādāties kā pirmo suni.

Augstums (skaustā): 65 cm un augstāks
Svars: suņi līdz 59 kg, kuces līdz 49 kg

Veselības problēmas: komandori predisponēti saslimšanai ar gūžas displāziju, kuņģa sagriešanos un ādas problēmām.

Turēšanas apstākļi: šim sunim piemērota būtu dzīvošana tīrā, plašā apkārtnē, kur tas varētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm bez ierobežojumiem, taču komandors var dzīvot arī dzīvoklī, ja tam nodrošina pietiekamas, regulāras pastaigas. Suņi ir izturīgi un var dzīvot ārā gandrīz jebkādos laika apstākļos mēnešiem ilgi.

Treniņi: ir iespējams komandoru turēt arī pilsētas vidē, taču tas labāk jūtās lauku apstākļos. Ja tas tiks turēts ārā, tas pats nodrošinās sev fiziskās aktivitātes. Dažreiz šie suņi mēdz būt arī izteikti slinki un gulšņāt stundām ilgi.

Dzīves ilgums: aptuveni 10-12 gadi

Kopšana: specifiskajam apmatojuma veidam nepieciešama īpaša kopšana, lai tas kļūtu par skaistu suņa rotu. To nekad nedrīkst ķemmēt un sukāt. Pirmo 2 gadu laikā, kamēr matu virves formējas, tām jāpalīdz veidoties, dalot šķipsnas ar rokām un tās jātrimmē. Suns ir ļoti bieži jāmazgā un pēc mazgāšanas obligāti jāizžāvē, kas ir ļoti darbietilpīgs un garš process. Apmatojums praktiski neizkrīt pats.

Šķirnes vēsture: Cēlies no tibetiešu suņiem, komandoru tūkstoš gadus atpakaļ klejotāju Magijāru ciltis ieveda Ungārijā, lai tie apsargātu aitu ganāmpulkus. Efektīvais komandors šādiem mērķiem tiek izmantots vēl šodien. Agrākā rakstītā liecība par šo šķirni parādījās 16.gadsimtā. Šķirne izplatījās visā pasaulē un oficiāli tā pirmo reizi suņu izstādē parādījās 1920.gadā.

Komandora dzīve mēnešiem ilgi var  ritēt zem klajas debess kopā ar aitu ganāmpulku, kuru viņš apsargā. ASV komandori galvenokārt ir mājas mīluļi un sargi,kā arī piemājas ganāmpulka apsargātāji.
Avots: Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com, www.westminsterkennelclub.org 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923