Atpakaļ

Īru seters (Irish Setter / Irish Red Setter)

Īru seteri ir enerģiski, inteliģenti, enerģiski un mīloši suņi. Tiem nepiemīt nekādas aizsarga īpašības, tie lieliski saprotas ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem. Šķirne ir ļoti jūtīgas dabas, daži suņi var būt pārlieku vieglprātīgi un uzbudināti, kamēr citi būs vairāk rezervēti. Seteri ir mīlestības pilni un impulsīvi, un to neatkarīgā rakstura dēļ var rasties grūtības apmācības procesā, taču nodrošinot tiem stingru kontroli un dažādas interesantas nodarbes, suni var lieliski izskolot.

Šķirnes raksturojums

Tas ir augumā prāvs suns (65-67 cm augsts). Īru setera bagātīgais zīdainais apmatojums viļņaini krīt pār suņa ķermeni krāsojoties no riekstu krāsas līdz mahagonija tonim, baltas krāsas iezīmes var būt uz krūtīm un kājām, melnā krāsa vispār nav pieļaujama. Dažiem kucēniem var būt pelēkas krāsas mati aiz ausīm un uz kājām, bet sunim pieaugot tie parasti izzūd. Suņa spalva ir zīdaina un gara, izņemot galvas apvidu, kur tā ir īsa un pieguļoša. Arī uz kājām apmatojumam jābūt garam. Setera ausis ir trīsstūrainas, plānas, mīkstas tām pieskaroties, garas un zemu novietotas, kājas ir garas un muskuļotas. Suņa ķermenis ir vairāk garš nekā augsts. Purna garumam ir jābūt vienādam ar pusi no visas galvas garuma. Degunam jābūt taisnam, nāsīm -melnām vai brūnām. Žokļi ir cieši sakļauti. Acis ir brūnā vai riekstu krāsā. Krūtis šauras, krūšu kurvis ir dziļš, ar izteiktām plūdlīnijām. Aste ir bagātīgi apmatota un tiek nesta horizontāli.

Īru seters ir lielisks putnusuns ar izcili labu ožu, ātrumu un izturību. Sava skaistā izskata dēļ šis suns ir daudz zaudējis - gandrīz nemaz vairs netiek izmantotas viņa izcilās medību suņa dotības. Tagad tas ir elegants radījums, kas rāmi soļo blakus savam saimniekam vai saimniecei pa pilsētas ielām... Suņa labā jābrīdina tie, kas grib turēt īru seteru pilsētā: sunim jādod daudz un pamatīgi izskrieties. Izturīgs pavadonis pārgājienos.

Temperaments

Īru seteri ir enerģiski, inteliģenti, enerģiski un mīloši suņi. Tiem nepiemīt nekādas aizsarga īpašības, tie lieliski saprotas ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem. Šķirne ir ļoti jūtīgas dabas, daži suņi var būt pārlieku vieglprātīgi un uzbudināti, kamēr citi būs vairāk rezervēti. Seteri ir mīlestības pilni un impulsīvi, un to neatkarīgā rakstura dēļ var rasties grūtības apmācības procesā, taču nodrošinot tiem stingru kontroli un dažādas interesantas nodarbes, suni var lieliski izskolot. Īru seteri ir ļoti ātri, tie labi medī jebkādos laika apstākļos un vietās, suņiem piemīt lieliska oža, tādēļ tos izmanto dažādos medību veidos, pat medībām ūdenī. Apmāciet savu suni jau no agra kucēnu vecuma, jo šai šķirnei raksturīgi ātri apgūt dažādus sliktus ieradumus. Ļoti svarīgi sunim iemācīt labas uzvedības manieres. Šos suņus ir viegli iemācīt nokārtoties ārā. Gan šova līniju, gan medību līniju suņi var kļūt par lieliskiem ģimenes kompanjoniem, taču medību suņi parasti ir nedaudz mazāki augumā, ar īsāku spalvu un lielākām enerģijas rezervēm.

Augstums (skaustā): Suņi- 66-71 cm, kuces- 61-66 cm
Svars: Suņi- 29-34 kg, kuces- 25-29 kg

Veselības problēmas

Šai šķirnei piemīt predispozīcija uz kuņģa sagriešanos, tādēļ vēlams suni barot 2-3 reizes dienā, dodot tam mazākas porcijas, nekā barot vienu reizi dienā ar lielu porciju. Seteriem ir nosliece uz ādas saslimšanām un epilepsiju, tie cieš arī no acu problēmām un elkoņu/gūžu displāzijas. Sastopamas arī saslimšanas ar progresīvo tīklenes atrofiju, autoimūnām saslimšanām un hipotireodismu. Saimniekam jāseko līdzi ausu veselības stāvoklim, lai nerastos iekaisums. Pēc otīta ausu operācijas suņi parasti paliek nīgri un noslēgti sevī.

Turēšanas apstākļi

Īru seters nav ieteicams dzīvei dzīvoklī, tam vajadzīgs plašs dārzs kur izskraidīties. Suns ir vairāk piemērots lauku apstākļiem nevis pilsētas dzīvei, jo tam nepieciešama liela fiziskā slodze lielās enerģijas dēļ.

Treniņi - visiem seteriem vajadzīga liela fiziskā slodze, vēlams atlaistiem brīvi no saites. Ja tiem nenodrošina pietiekošu slodzi, suņi paliek nemierīgi un ir grūti valdāmi.

Dzīves ilgums: 11-15 gadi

Kopšana

Lai uzturētu mīksto, biezo, vidēja garuma apmatojumu lieliskā formā, vajadzētu to katru dienu izķemmēt un izsukāt. Pievērsiet uzmanību apmatojuma kamoliem, neļaujiet spalvai savelties un ķemmējiet biežāk, kad sunim mainās apmatojums. Mazgājiet suni tikai tad, kad tas ir nepieciešams.

Šķirnes vēsture

ASV īru seteru sauc par īru sarkano seteru. Šķirne cēlusies no spanieliem, pointeriem un seteriem. Agrāk īru seters bijis īsskājains suns baltā ar rudu krāsā, 19.gs. pēc rūpīgas selekcijas audzētāji radīja šo spīdīgo, riekstu krāsas skaistuli, kas pamanījās iekarot uzvaras gan izstāžu ringos, gan cilvēku sirdīs. Gan īru, gan angļu seteri ir spāņu pointera pēcteči, un tiek uzskatīts, ka īru seters ir senāka šķirne par „anglieti”. Īru seters ir lielisks medību suns ar izcilu ožu, izturību jebkādos laika apstākļos un vietās. Suņa medīšanas tehnika ir skraidīt uz priekšu un atpakaļ pie mednieka, izošņājot pēdas un meklējot medījumu. Daudzi audzētāji suni iecienījuši tā patiesā skaistuma nevis medību kvalitātes dēļ. Mūsdienās suns biežāk ir ģimenes mīlulis un izstāžu uzvarētājs, aizvien mazāk to izmanto medībām. Suņa talanti izpaužas pēdu dzīšanā un uzmeklēšanā, adžilitī un sacensībās uz paklausību.

Šis skaistais, ļoti elegantais, temperamentīgais putnusuns, kā jau nosaukums vēsta, cēlies Īrijā. Aizpagājušā gadsimta otrajā pusē īri sāka krustot savus vienkāršos seterus un pointerus ar balti rudiem no Francijas ievestiem medību suņiem, līdz panāca jaunās šķirnes izveidošanu. 1882. gadā tai oficiāli piešķīra nosaukumu - īru seters.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com, www.dog.com, Helmas Lapiņas grāmata "Suns, kuru mīlam".

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika