Šķirnes apraksts

Grifons ir spēcīgs, miniatūra izmēra suns ar kvadrātveidīgām auguma proporcijām, kupolveidīgu galvu, maziem žokļiem, ļoti īsu degunu un spožām acīm. Galva salīdzinājumā ar visu ķermeni izskatās ļoti liela. Briseles grifona saboztais izskats piešķir sunim ļoti cilvēcīgu sejas izteiksmi, kas dažiem atgādina boksera seju. Šķirnei izšķir 2 tipus: asspalvaino (ciets un raupjš apmatojums) un mīkstspalvaino jeb Brabantas grifona varietāti (īss, taisns, spīdīgs apmatojums), kam vajadzīga mazāka kopšana. Grifoni mēdz būt rudā, rudā ar melnu, melnā ar brūnu vai pilnīgi melnā krāsā. Ausis un aste visbiežāk tiek kupētas (tā nav obligāta prasība), aste tiek turēta augstu pacelta virs muguras. Neparastās sejas izteiksmes dēļ suņa purniņu dažreiz mēdz saukt arī par pērtiķa seju.

Temperaments

Grifons ir inteliģents, dzīvespriecīgs suns, ar terjeriem raksturīgo dedzību un interesanto raksturu, tas ir kļuvis par lielisku ģimenes kompanjonu. Suņi ir mīloši, aizrautīgi un ļoti pieķeras savai ģimenei. Tiem ir mundrs un apburošs raksturs, taču dažreiz tie kļūst nedaudz īgni. Neparasti jūtīgi un diezgan kaprīzi - šai šķirnei patīk kad to lutina. Grifoniem jāaug kopā ar ģimeni mājās, tas labi saprotas ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem. Tiem ir kaprīza un izvēlīga ēstgriba, kā arī kucēnu varētu būt grūtības iemācīt nokārtoties ārā, taču grifoni ir arī lieliski sargsuņi un ātri iemācās izpildīt dažādus trikus. Tie ir samērā trokšņaini suņi, kuriem patīk riet. Lieliski saprotas ar bērniem, kuri vairs nav zīdaiņu vecumā.

Augstums (skaustā): 18-20 cm
Svars: 2,5-5,5 kg

Veselības problēmas: šo šķirni ir grūti pavairot, kucēm parasti dzemdības notiek ar ķeizargriezienu. Daži suņi predisponēti saslimšanai ar acu un elpošanas ceļu slimībām.

Turēšanas apstākļi: grifoni ir lieliski piemēroti dzīvei dzīvoklī, un labi iztiks arī bez mājas ar dārzu.

Treniņi: šī šķirne ir ļoti aktīva iekštelpās un saimniekam nebūs nepieciešams pavadīt daudz laika pastaigājoties ar suni. Suņi visas dienas garumā lieliski izklaidējas savā nodabā netraucējot citus dzīvokļa iemītniekus.

Dzīves ilgums: 12-15 gadi
Kucēnu skaits metienā: 1-3 kucēni (vidējais skaits 2)

Kopšana: asspalvainajiem suņiem apmatojums prasa diezgan sarežģītu kopšanu, taču ja suns nepiedalīsies izstādēs un būs ģimenes mīlulis, tad kažoku vajadzēs trimmēt tikai pāris reizes gadā.

Šķirnes vēsture

Kopumā ir 3 šķirnes varietātes- Briseles grifons, Beļģijas grifons un Brabantas grifons. Beļģijas grifonam ir garš, ass apmatojums ar īsām bārkstīm ap seju, Beļģijas grifonam arī ir asspalvains apmatojums, taču garāks kā Briseles grifonam. Brabantas grifonam ir īss, mīksts kažoks. Briseles grifons suņu izstādēs pirmo reizi parādījās 1880.gadā. Savos agrīnajos gleznojumos suni attēlojis ir arī Van Eiks, flāmu gleznotājs. 17.gs. Briseles grifonus audzēja kariešu vadītāji, jo suņi iznīcināja grauzējus zirgu staļļos, kopš tā laika šķirnes popularitāte auga pateicoties suņa draudzīgajam raksturam. Brabantas grifona iespējamā izcelsme saistīta ar mopšu asiņu piejaukumu vaislas darbā. Moderno grifonu šķirnes attīstībā iejaukti arī Jorkšīras terjeri, īru terjeri un angļu toispanieli. AKC kā šķirne pagaidām oficiāli tiek atdzīts tikai Briseles grifons, un Amerikas standarts pieļauj apmatojumā visas krasu varietātes, kā arī īsu un mīkstu apmatojumu (kā Brabantas grifonam).

FCI dala grifonus patstāvīgās šķirnēs- mīkstspalvainie (Brabantas grifons), asspalvainie rudie (Briseles grifons) un asspalvainie citu krāsu grifoni (Beļģijas grifoni). Eiropā savukārt suņi izstādēs tiek izstādīti pilnīgi atsevišķi kā 3 dažādas šķirnes un suņi netiek savstarpēji krustoti. Šķirnes izcelsmes vēsture vēl pilnībā nav noskaidrota.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com