Atpakaļ

Franču buldogs (French Bulldog)

Samērā maza auguma suņuks ar ļoti spēcīgu, pieaugot - muskuļotu, ķermeni. Suns ir kompanjons, labi padodas apmācībai, kas, neskatoties uz izmēriem, šiem suņukiem ir nepieciešama. Kucēna iegādes brīdī ļoti liela uzmanība jāpievērš kucēnu vecāku veselības stāvoklim, kā arī paša kucēna veselības stāvoklim. Šķirnei ir nosliece uz alerģijām, apgrūtinātas elpošanas problēmas, ko izraisa sašaurinātas nāsis, tāpēc mazulis jāizvēlās tikai no atbildīgiem audzētājiem!

Samērā maza auguma suņuks ar ļoti spēcīgu, pieaugot - muskuļotu, ķermeni. Suns ir kompanjons, labi padodas apmācībai, kas, neskatoties uz izmēriem, šiem suņukiem ir nepieciešama. Kucēna iegādes brīdī ļoti liela uzmanība jāpievērš kucēnu vecāku veselības stāvoklim, kā arī paša kucēna veselības stāvoklim. Šķirnei ir nosliece uz alerģijām, apgrūtinātas elpošanas problēmas, ko izraisa sašaurinātas nāsis, tāpēc mazulis jāizvēlās tikai no atbildīgiem audzētājiem!

Šķirnes apraksts

Krievijā līdz 1917.gadam šie suņi bija ļoti populāri. Liels šīs šķirnes entuziasts un pielūdzējs bija Fjodors Šaļapins. Dzīvoja arī šādi suņi pie Rahmaņinova un Majakovska. Un arī šodien šie suņi nav zaudējuši savu popularitāti. Ārzemēs šī šķirne ir ļoti populāra un prestiža. Nereti ir gadījumi, kad no Krievijas suņu audzētājiem pat pusmetiens vai pat lielākā daļa kucēnu aizceļo uz Rietumeiropas vai pat tālākām valstīm. Krievijā dzimušie kucēni dzīvo pat tādā tālā zemē kā Indonēzija.

Šīs šķirnes suņi ir ideāli piemēroti gan turēšanai mazgabarīta dzīvokļi , gan privātmājā. To īsā, gludā, pieguļošā spalva nesagādā absolūti nekādas rūpes un nav nepieciešama ne griešana, ne ķemmēšana, ne trimēšana, tā nav bīstama jūsu paklājiem, dīvāniem un krēsliem. “Franču” izmērs ir ērts visās nozīmēs (skausta augstums 30 – 35 cm). Viņš nemaisās pa kājām, spējīgs pavadīt jūs jebkurā braucienā un ceļojumā. Nav vajadzības sīkāk aprakstīt šīs šķirnes standartu, bet par šo suņu raksturu, tā labajām īpašībām, var runāt stundām.

Franču buldogam piemīt apbrīnojama spēja pielāgoties tiem dzīves apstākļiem, kādus tam piedāvās. Šis suns ir ārkārtīgi sabiedrisks, mīl savu ģimenes locekļu sabiedrību. Viņš vienkārši ir laimīgs kad visi ir mājās, var stundām rotaļāties ar jūsu mazuli vai vienkārši gulēt jums blakus pie televizora, un ne ar vienu kustību netraucēs jums. Ja jūs esat darbā, buldogs visu dienu klusiņām snauduļos, ērti iekārtojies savā mīļākajā vietā, gaidot kad atskanēs atslēgu šķinda slēdzot vaļā durvis. Viņš sagaidīs jūs uz sliekšņa ar tik priecīgu un laimīgu sejas izteiksmi, ka mirklī jūsu nogurums, kas sakrājies pa dienu, pazudīs un nedienas aizmirsīsies. Palūkojoties uz šo mīļo, jauko radījumu, jūs pēkšņi sapratīsiet, ka mājās spīd maza, burvīga un ļoti silta saulīte. Pat savādi, cik ļoti siltas un maigas jūtas cilvēkā, kurš paņēmis mājā franču buldodziņu, spēj izsaukt šie sunīši.

Jau pirmajās francūzīša dzīves nedēļās saimnieki pēkšņi aptver, ka vairs nespēj iztikt bez sava jaunā draudziņa sabiedrības. Ar kucēna ierašanos māja piepildās ar prieku un mājīgumu. Franču buldogi ļoti pierod un pieķeras saimniekiem Kā atbildi uz jūsu rūpēm mazā francūža sirds sniedz pieķeršanos un tik lielu mīlestību, ka izteikt to ar vārdiem nav vienkārši iespējams.

Tāpat franču buldogi ir ļoti smalki psihologi. Viņi perfekti māk saprast cilvēkus un orientēties situācijā. Ja cilvēks ienācis mājā kā viesis vai draugs, kā labs paziņa un saimnieki priecājas par tā ierašanos, “francūzis” priecājas kopā ar visiem. Ja viesis ļaus, tad suņuks ieleks tam klēpī un maigi, draudzīgi nolaizīs vaigu. Bet ja nebūs laika veltīt viņam uzmanību, viņš apgulsies un snauduļos gaidot to mirkli, kad par viņu atcerēsies un pasauks. Bet nedod Dievs, ja viesis izrādīsies negaidīts. Buldogs ne tikai skaļi rejot par to pavēstīs saimniekam par svešinieka tuvošanos, bet arī bezbailīgi metīsies virsī ienaidniekam, aizstāvot savu māju un sev tuvos cilvēkus.

Mazā buldodziņa sirds nepazīst bailes. Šī šķirne saglabājusi sevī visas saviem senčiem, cīņu suņiem piemītošās īpašības. Nosaukums “bull-dog”, tulkojumā nozīmē “buļļu suns”. Protams, mazais franču buldogs nekad nav arēnās cīnījies ar buļļiem, bet sirdī viņš ir cīnītājs. Un ak vai tam, kurš uzdrošināsies pāri nodarīt viņa mīļotajam, saimniekam vai arī apdraudēt viņa teritoriju. Jo neskatoties uz savu nelielo augumu, franču buldogs sver 8 – 14 kilogramiem, viņa žokļi spēj pretinieku pietiekami nopietni traumēt. Turklāt, ja reiz buldogs meties cīņa, tad apstādināt viņu gandrīz nav iespējams. Tāpēc, ja jūs iegādājieties franču buldogu, tad pacentieties pastaigu laikā nekad neprovocēt savu suni kauties ar citiem. Tāpēc, ka bieži vien, reiz pamēģinājis cīņas garšu un uzvaras sajūtu (bet kautiņos gandrīz vienmēr viņš ir uzvarētājs, ņemot vērā ja pretinieks nav cīņām speciāli mācīts cīņu suns, bet gan parasts kaimiņu suns kauslis – nebēdnis), buldogs pēc tam vienmēr meklēs iemeslu strīdam ar sugas brāļiem, pat ja pretinieks būs desmitreiz lielāks par pašu “francūzi”. Un pēc tam tik vaļā no šī ieraduma būs gandrīz neiespējami. Bet ja pretinieks izrādīsies daudz stiprāks, niknāks un aktīvāks un pārspēks nebūs buldoga pusē, tad jūs varat pazaudēt savu uzticamo draugu, jo buldogs atkāpties nemāk, “francūzis” kausies līdz beigām, lai cik plāni viņam neklātos.

Protams, neiztikt arī bez izņēmumiem. Tāpat kā cilvēki, arī suņi (pat vienas šķirnes) stipri atšķiras vien no otra gan pēc rakstura, gan pēc temperamenta. Cik suņu, tik raksturu. Starp buldogiem ir gan labsirdīgi, gan kaušļi. Ir mazi rīmas un sliņķi, bet ir arī enerģiski, kustīgi suņi – sportisti. Ļoti bieži šī suņa raksturs ir atkarīgs no vides, kurā viņš audzināts , no cilvēka rakstura, kurš uzņēmies saimnieka lomu. Jo cik gan ļoti bieži suns mēdz līdzināties savam saimniekam! Vienkārši apbrīnojami! Ja saimnieks daudz kustās daudz staigā, ir sabiedrisks , tad arī viņa buldogs ir kustīgs un jautrs, tāds, kurš nezin kas ir nogurums. Bet ja saimnieks ir mājās sēdētājs un guļava, tad arī viņa suni nav iespējams no rītiem piecelt no siltā un ērtā krēsla. Pat acis neatvērs, kamēr neizgulēsies, lai kā neprasītu. Lūk, tādi ir franču buldogi.

Gribētos atzīmēt vēl vienu šīs šķirnes iezīmi. Ja pēkšņi kāda iemesla dēļ pieaudzis buldogs maina savus saimniekus, šķiras no viņam dārgiem cilvēkiem, tad bieži šis notikums kļūst sunim par triecienu un psiholoģisku stresu. Franču buldogs smagi pārdzīvo īpašnieku maiņu un izjūt lielas morālās mokas. Tāpēc nolemjot iegādāties šādu suni, attiecieties pret to ar lielu atbildību. “Francūzis” nav rotaļlieta, izklaide un maza dzīva lelle, bet gan līdz sirds dziļumiem uzticīgs draugs. Un ja jūs liktenis savedīs kopā ar franču buldogu, tad jūs vairs nekad neatteiksies jo šis šķirnes. Uz visu mūžu jūsu sirds piederēs šim bezbailīgajam un jocīgajam radījumam.


Avots: Materiālu pēc Jeļenas Moisejevas raksta avīzē "Putnu tirgus" sagatavojusi Gita Zaķīte

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/