Atpakaļ

Beļģu aitu suns - Malinuā (Malinua / Belgian Malinois)

Beļģu malinua ir viens no četriem beļģu aitu suņiem. Tas ir ļoti gudrs un paklausīgs suns, nopietns un vērīgs, ar izteiktu aizsardzības un teritoriālo instinktu. Daži suņi mēdz būt arī ļoti kautrīgi un jūtīgi. Šīs šķirnes suņiem nepieciešama ekstensīva socializācija jau kopš agras jaunības, stingra, taču ne barga audzināšana, pieredzējuša cilvēka klātbūtnē.

Šķirnes raksturojums

Lai aprakstītu šķirni, standartā bieži iekļauts vārds ”taisnstūrains”, jo suņa ķermenis ir garš un tievs. Tipisks beļģu malinua ir muskuļots, vieglas ķermeņa uzbūves ,kompakts un ļoti kustīgs suns, ar lepnu izturēšanos. Kakla pāreja uz skaustu ir maz izteikta, krūtis ir vairāk platas nekā šauras, taču ļoti dziļas, sniedzas līdz pat elkoņu iekšējām virsmām. Priekškājas ir muskuļotas, taču nav smagnējas, pakaļkājas- ļoti taisnas, paralēlas viena otrai, ķepas apaļas, nedaudz atgādinot kaķa pēdas. Piektais pirksts var tikt atdalīts no priekškājām, taču obligāti tas jāatdala no pakaļkājām. Malinua garā aste var sniegties līdz pat paceles stiegrai. Apmatojuma krāsa var variēt no smilšu brūnas, sarkanas un mahagonijas tonim, līdz pat melnai ar melnu purnu, purna masku, ausu galiem un pavilnu. Balta krāsa pieļaujama uz krūtīm un kājām. Apmatojums ap kaklu ir nedaudz garāks veidojot nelielu apkakli. Mazajām tumšajām mandeļveida acīm ir ieinteresēts un jautājošs skatiens. Taisnajām, stāvošajām ausīm jābūt vienādsānu trīsstūra formas, un proporcionāla lieluma suņa galvai. Purns ir tievs, bet ne pārmērīgi ass. Galvaskauss ir plats un piere atrodas paralēli purna šķautnei, deguns melns, lūpas cieši sakļautas. Sakodienam jābūt šķērveida vai pakāpeniskam.

Temperaments

Beļģu malinua ir viens no četriem beļģu aitu suņiem. Tas ir ļoti gudrs un paklausīgs suns, nopietns un vērīgs, ar izteiktu aizsardzības un teritoriālo instinktu. Daži suņi mēdz būt arī ļoti kautrīgi un jūtīgi. Šīs šķirnes suņiem nepieciešama ekstensīva socializācija jau kopš agras jaunības, stingra, taču ne barga audzināšana, pieredzējuša cilvēka klātbūtnē. Ja suni sāksiet audzināt pārāk stingri, tas vairs negribēs ar jums sadarboties, sāks norobežoties un aizsargāties, tādēļ apmācību un socializāciju vajadzētu sākt pēc iespējas agrākā vecumā. Piemērots darbam un paklausības sacensībām. Šos suņus lieliski izmanto darbam policijā un apsardzē, jo šāda veida darbs ir arī to lielākā aizraušanās. Tai pat laikā beļģu malinua ir arī lieliski ģimenes locekļi, viņi ir ļoti vērīgi, modri un lojāli, un ļoti pieķeras visai ģimenei. Lieliski saprotas ar bērniem, ja jau kopš mazotnes ir atbilstoši pieradināti dzīvei ģimenē. Beļģu malinua ir nepieciešams dzīvot mīlošā ģimenē, nevis tikt iesprostotam voljerā. Ja sunim netiek pievērsta uzmanība tas atradīs izklaides sev pats, parasti uz saimnieka mantu rēķina. Šiem suņiem piemīt ļoti daudz enerģijas, tādēļ tiem vajadzīgs darbs. Darba līnijām piemīt ļoti augstas darba spējas. Beļģu aitu suņi ir tendēti ļoti pieķerties vienam vai diviem cilvēkiem. Jābūt uzmanīgiem suņus iepazīstinot ar maziem, ne suņu dzimtas dzīvniekiem. Galvenokārt šie suņi lieliski saprotas ar bērniem ,taču var būt dominanti noskaņoti pret citiem suņiem. Ja tiek nodrošināta atbilstoša socializācija ar kaķiem un citiem mājdzīvniekiem, problēmām nevajadzētu rasties. Beļģu aitu suņiem reizēm var izpausties instinktīva ganīšanas uzvedība-dzenāšana un rinķošana, stundām ilga skraidīšana un košana cilvēkiem kājās. Tas ir ļoti prasīgs suns, kuram nepieciešams pieredzējis saimnieks, jo suns var kļūt grūti kontrolējams, ja saimnieks nezinās kā to audzināt un savaldīt. Suņi var būt ļoti atšķirīgi gan temperamenta, gan agresivitātes ziņā. Pirms iegādājieties šīs šķirnes suni, būtu vēlams konsultēties ar pieredzējušu suņu audzētāju.

Beļģu aitu suņi ir iespaidīgi suņi, taču necenties no viņiem prasīt tikai augstākos darba rezultātus un sasniegumus, viņiem nepieciešams arī daudz mīlestības. Pārmērīgi nodarbināti suņi kļūst noslēgti, agresīvi vai bailīgi.

Augstums (skaustā) - kucēm 56-61 cm, suņiem 61-66 cm
Svars - 24-29 kg

Dzīves ilgums - 12-14 gadi
Kucēnu skaits metienā - 6-10 kucēni

Veselības problēmas

Šai veselīgajai un izturīgajai šķirnei nav izteiktu veselības problēmu. Dažos gadījumos novērotas ādas alerģiskas reakcijas, acu problēmas, pārmērīga kautrība vai agresivitāte, kā arī sastopama elkoņu un gūžu displāzija.

Dzīvošanas apstākļi

Beļģu malinua var dzīvot dzīvoklī, ja tam tiek nodrošinātas atbilstošas fiziskas aktivitātes ārpus mājas. Tas ir vidēji aktīvs iekštelpās, taču piemērotāks tam būtu vidēja lieluma piemājas dārzs. Šķirnes suņi piemēroti vēsam klimatam, bet lieliski piemērojas arī citiem laika apstākļiem. Tie var dzīvot ārā, taču labāk jutīsies iekštelpās kopā ar cilvēku.

Treniņi

Tas ir darba suns piemērots aktīvai, ārpusmājas dzīvei. Nepieciešamas garas, aktīvas pastaigas bez pavadas, lai suns var izskrieties.

Kopšana

Beļģu malinua īso, blīvo kažoku ir ļoti viegli kopt. Regulāri jāizķemmē suņa apmatojums ar blīvu saru suku, vannot tikai nepieciešamības gadījumā, jo vannošana izjauc kažoka ūdensnecaurlaidīgo funkciju. Apmatojums nomainās 2 reizes gadā.

Šķirnes vēsture

Beļģu malinua savu šķirnes nosaukumu ieguvis no Belģijas pilsētas Malinesas un šī šķirne ir viena no četrām Beļģijas aitu suņu šķirnēm.

Šis kustīgais un ar augstu inteliģenci apveltītais suns lieliski tiek galā ar tādiem uzdevumiem kā izsekošana, paklausības treniņi, adžilitī, aizsardzība un „shutzhund”, narkotiku un sprāgstvielu meklēšana, lopu ganīšana un kamanu vilkšana. Tomēr jāņem vērā, ka beļģu malinua nav suns priekš katra, enerģiskais dzīvnieks var kļūt par lielisku ģimenes kompanjonu, ja tas ir atbilstoši socializēts un trenēts.

Pirmais no Belģijas aitu suņiem pēc kura veidojās pārējās varietātes ir beļģu malinua, kura pirmatnējais nosaukums bija Berger Belge a poil cort autre que Malinois.

Patreiz malinua ir neaizstājams palīgs lopu ganiem. Visi Beļģijas aitu suņi ir attīstījušies kā nopietni darba suņi, kas nodrošina lieliskas darba īpašības uz lauka. Patreiz pasaulē lielākoties Grūnendālu un Tervjūrenu izmanto kā ģimenes kompanjonu, taču Malinua un Lakenois kā sargsuņus.


Avots: Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi:  www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.