Atpakaļ

Basets (Basset-Hound)

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību.

Šķirnes raksturojums

Sunim ir liela galva ar apaļu galvaskausu un izteiktu pakausi. Pakauša līnija ir paralēla purna augšējai līnijai. Āda brīvi nokarājas un veido uz galvas ieloces un krunkas. Mīkstās ausis ir lielas un garas un tām jābūt tik garām, lai  varētu saskarties deguna galā. Tām ir jābūt plānām nevis biezām. Zobiem jāsakļaujas šķērveida vai pakāpeniskajā sakodienā. Lūpu āda brīvi nokarājas uz leju. Skumjās brūnajām acīm piemīt noteikts un stingrs skatiens, tām nav jābūt bēdīgām. Basetiem ir ļoti izteikta apkakle, krūtis ir dziļas un sniedzās līdz pat padusēm. Kājas ir lielas un smagnējas, ķepas apaļas, „liekie pirkstiņi” būtu jānogriež. Sunim jākustas apdomīgi taču ne neveikli vai lempīgi. Apmatojums ir īss, ciets un spīdīgs, krāsojumam nav nozīmes, taču biežāk tas ir balts ar riekstu krāsas vai smilšu krāsas iezīmēm.

Temperaments

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību. Basetiem patīk izpildīt trikus un tiem piemīt neparasta muzikāla balss. Ir iespējamas grūtības pieradināt suni nokārtoties ārā, taču ar pozitīvu attieksmi un uzslavām tas visu apgūs. Atbilstoši apmācot suni var izskolot par lielisku kompanjonu, tikai ja suns uztvers kādu interesantu smaržu varētu būt grūtības novērst suņa uzmanību no tās.

Augstums (skaustā): Suņi- 30-38 cm, Kuces- 28-36 cm.

Svars: Suņi- 23-29 kg, Kuces- 20-27 kg.

Veselības problēmas 

Nepārbarojiet savu suni, jo liekais svars radīs lielu papildus slodzi uz mugurkaulu un kājām. Problēmas varētu radīt klibums un pat paralīze īso kāju un smagā ķermeņa dēļ. Tā kā suņi ir predisponēti uz kuņģa sagriešanos- labāk būtu tos barot 2-3 reizes dienā ar mazākām barības porcijām nekā vienu reizi dot lielu porciju. Pēc pamatīgas pieēšanās suns vienmēr jānovēro pāris stundas.

Turēšanas apstākļi - suns ir piemērots dzīvei dzīvoklī, iekštelpās tas ir neaktīvs, taču izvests pastaigās suns labprāt stundām ilgi nodosies skraidīšanai un rotaļām. Basetiem jānodrošina pietiekoša fiziskā aktivitāte, lai uzturētu to labā formā un veselībā, taču ir jāuzmanās un nedaudz jāierobežo suņa lielā vēlme nepārtraukti kustēties un skraidīt, lai novērstu lielo slodzi uz pakaļkājām.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi.

Kucēnu skaits metienā: vidēji – 8 kucēni metienā, taču bieži sastopami lieli metieni ap 15 un vairāk kucēniem vienā metienā.

Kopšana

Mīksto, īso apmatojumu ir ļoti viegli kopt. Regulāri izķemmējiet suni, un mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams. Ik nedēļu noslaukiet suņa acu plakstiņus un regulāri apgrieziet suņa kāju nagus. Apmatojums mainās konstanti visa gada garumā.

Šķirnes vēsture

Vārds „basethaunds” cēlies no franču vārda „bas”-latv.val.-zems. Dažos literatūras avotos minēts, ka baseti cēlušies no ģenētiskiem pundursuņiem, kas dzimuši dažos franču medību suņu metienos, zināms ir tas, ka šķirne ir ļoti sena un cēlusies tieši no Bladhaundiem. Škespīrs baestu aprakstījis ar poētiskiem vārdiem”Ausis,kas aizpūš rīta miglu”. Balstoties uz pētījumiem par šķirnes vēsturi, tā atpazīstama kļuva kopš 1863.gadā pēc Parīzes suņu izstādes. Tā popularitāte izplatijās līdz pat Anglijai, kur šķirnes cienītāji sadalijās divās daļās-vieni gribēja basetus saglabāt kā medību un darba šķirni, otri- suni padarīt par kompanjonu un ģimenes suni. Ņemot vērā šos divus faktorus amerikāņu audzētāji audzē šķirni apvienojot šīs abas īpašības un neizslēdzot nevienu no tām. Amerikas Kennelklubs apstiprināja šķirni 1885.gadā. Suns piemērots medībām gan uz lauka, gan alās,tie tika izmantoti gan lapsu, gan oposumu un fazānu medībām. Tie var medīt gan barā gan vieni paši. Baestiem ir izcila oža, tač refleksi tiem ir palēlināti, tieši tāpēc tas ir piemērots medniekiem, kas ir kājāmgājēji,jo suņi neaizbaida priekšlaicīgi medījumu.Baseta oža esot vēl izcilāka par Bladhaunda ožu.Pēc Amerikas revolūcijas Lafajete uzdāvināja basestu arī Džordžam Vašingtonam.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923