Atpakaļ

Basets (Basset-Hound)

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību.

Šķirnes raksturojums

Sunim ir liela galva ar apaļu galvaskausu un izteiktu pakausi. Pakauša līnija ir paralēla purna augšējai līnijai. Āda brīvi nokarājas un veido uz galvas ieloces un krunkas. Mīkstās ausis ir lielas un garas un tām jābūt tik garām, lai  varētu saskarties deguna galā. Tām ir jābūt plānām nevis biezām. Zobiem jāsakļaujas šķērveida vai pakāpeniskajā sakodienā. Lūpu āda brīvi nokarājas uz leju. Skumjās brūnajām acīm piemīt noteikts un stingrs skatiens, tām nav jābūt bēdīgām. Basetiem ir ļoti izteikta apkakle, krūtis ir dziļas un sniedzās līdz pat padusēm. Kājas ir lielas un smagnējas, ķepas apaļas, „liekie pirkstiņi” būtu jānogriež. Sunim jākustas apdomīgi taču ne neveikli vai lempīgi. Apmatojums ir īss, ciets un spīdīgs, krāsojumam nav nozīmes, taču biežāk tas ir balts ar riekstu krāsas vai smilšu krāsas iezīmēm.

Temperaments

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību. Basetiem patīk izpildīt trikus un tiem piemīt neparasta muzikāla balss. Ir iespējamas grūtības pieradināt suni nokārtoties ārā, taču ar pozitīvu attieksmi un uzslavām tas visu apgūs. Atbilstoši apmācot suni var izskolot par lielisku kompanjonu, tikai ja suns uztvers kādu interesantu smaržu varētu būt grūtības novērst suņa uzmanību no tās.

Augstums (skaustā): Suņi- 30-38 cm, Kuces- 28-36 cm.

Svars: Suņi- 23-29 kg, Kuces- 20-27 kg.

Veselības problēmas 

Nepārbarojiet savu suni, jo liekais svars radīs lielu papildus slodzi uz mugurkaulu un kājām. Problēmas varētu radīt klibums un pat paralīze īso kāju un smagā ķermeņa dēļ. Tā kā suņi ir predisponēti uz kuņģa sagriešanos- labāk būtu tos barot 2-3 reizes dienā ar mazākām barības porcijām nekā vienu reizi dot lielu porciju. Pēc pamatīgas pieēšanās suns vienmēr jānovēro pāris stundas.

Turēšanas apstākļi - suns ir piemērots dzīvei dzīvoklī, iekštelpās tas ir neaktīvs, taču izvests pastaigās suns labprāt stundām ilgi nodosies skraidīšanai un rotaļām. Basetiem jānodrošina pietiekoša fiziskā aktivitāte, lai uzturētu to labā formā un veselībā, taču ir jāuzmanās un nedaudz jāierobežo suņa lielā vēlme nepārtraukti kustēties un skraidīt, lai novērstu lielo slodzi uz pakaļkājām.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi.

Kucēnu skaits metienā: vidēji – 8 kucēni metienā, taču bieži sastopami lieli metieni ap 15 un vairāk kucēniem vienā metienā.

Kopšana

Mīksto, īso apmatojumu ir ļoti viegli kopt. Regulāri izķemmējiet suni, un mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams. Ik nedēļu noslaukiet suņa acu plakstiņus un regulāri apgrieziet suņa kāju nagus. Apmatojums mainās konstanti visa gada garumā.

Šķirnes vēsture

Vārds „basethaunds” cēlies no franču vārda „bas”-latv.val.-zems. Dažos literatūras avotos minēts, ka baseti cēlušies no ģenētiskiem pundursuņiem, kas dzimuši dažos franču medību suņu metienos, zināms ir tas, ka šķirne ir ļoti sena un cēlusies tieši no Bladhaundiem. Škespīrs baestu aprakstījis ar poētiskiem vārdiem”Ausis,kas aizpūš rīta miglu”. Balstoties uz pētījumiem par šķirnes vēsturi, tā atpazīstama kļuva kopš 1863.gadā pēc Parīzes suņu izstādes. Tā popularitāte izplatijās līdz pat Anglijai, kur šķirnes cienītāji sadalijās divās daļās-vieni gribēja basetus saglabāt kā medību un darba šķirni, otri- suni padarīt par kompanjonu un ģimenes suni. Ņemot vērā šos divus faktorus amerikāņu audzētāji audzē šķirni apvienojot šīs abas īpašības un neizslēdzot nevienu no tām. Amerikas Kennelklubs apstiprināja šķirni 1885.gadā. Suns piemērots medībām gan uz lauka, gan alās,tie tika izmantoti gan lapsu, gan oposumu un fazānu medībām. Tie var medīt gan barā gan vieni paši. Baestiem ir izcila oža, tač refleksi tiem ir palēlināti, tieši tāpēc tas ir piemērots medniekiem, kas ir kājāmgājēji,jo suņi neaizbaida priekšlaicīgi medījumu.Baseta oža esot vēl izcilāka par Bladhaunda ožu.Pēc Amerikas revolūcijas Lafajete uzdāvināja basestu arī Džordžam Vašingtonam.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.