Atpakaļ

Basets (Basset-Hound)

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību.

Šķirnes raksturojums

Sunim ir liela galva ar apaļu galvaskausu un izteiktu pakausi. Pakauša līnija ir paralēla purna augšējai līnijai. Āda brīvi nokarājas un veido uz galvas ieloces un krunkas. Mīkstās ausis ir lielas un garas un tām jābūt tik garām, lai  varētu saskarties deguna galā. Tām ir jābūt plānām nevis biezām. Zobiem jāsakļaujas šķērveida vai pakāpeniskajā sakodienā. Lūpu āda brīvi nokarājas uz leju. Skumjās brūnajām acīm piemīt noteikts un stingrs skatiens, tām nav jābūt bēdīgām. Basetiem ir ļoti izteikta apkakle, krūtis ir dziļas un sniedzās līdz pat padusēm. Kājas ir lielas un smagnējas, ķepas apaļas, „liekie pirkstiņi” būtu jānogriež. Sunim jākustas apdomīgi taču ne neveikli vai lempīgi. Apmatojums ir īss, ciets un spīdīgs, krāsojumam nav nozīmes, taču biežāk tas ir balts ar riekstu krāsas vai smilšu krāsas iezīmēm.

Temperaments

Basets ir mīļš, maigs, uzticīgs, mierīgs un labi audzināts suns jau no dzimšanas brīža. Tie lieliski iekļaujas ģimenes dzīvē, jo to raksturs vienmēr ir draudzīgs un suns nekad neizrāda ne agresiju, ne dusmas. Tie ir maigi taču ne pārāk pakļāvīgi, suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem un ļoti mīl bērnus. Tas nav spējīgs iekost, bet dažreiz var izrādīt stūrgalvību. Basetiem patīk izpildīt trikus un tiem piemīt neparasta muzikāla balss. Ir iespējamas grūtības pieradināt suni nokārtoties ārā, taču ar pozitīvu attieksmi un uzslavām tas visu apgūs. Atbilstoši apmācot suni var izskolot par lielisku kompanjonu, tikai ja suns uztvers kādu interesantu smaržu varētu būt grūtības novērst suņa uzmanību no tās.

Augstums (skaustā): Suņi- 30-38 cm, Kuces- 28-36 cm.

Svars: Suņi- 23-29 kg, Kuces- 20-27 kg.

Veselības problēmas 

Nepārbarojiet savu suni, jo liekais svars radīs lielu papildus slodzi uz mugurkaulu un kājām. Problēmas varētu radīt klibums un pat paralīze īso kāju un smagā ķermeņa dēļ. Tā kā suņi ir predisponēti uz kuņģa sagriešanos- labāk būtu tos barot 2-3 reizes dienā ar mazākām barības porcijām nekā vienu reizi dot lielu porciju. Pēc pamatīgas pieēšanās suns vienmēr jānovēro pāris stundas.

Turēšanas apstākļi - suns ir piemērots dzīvei dzīvoklī, iekštelpās tas ir neaktīvs, taču izvests pastaigās suns labprāt stundām ilgi nodosies skraidīšanai un rotaļām. Basetiem jānodrošina pietiekoša fiziskā aktivitāte, lai uzturētu to labā formā un veselībā, taču ir jāuzmanās un nedaudz jāierobežo suņa lielā vēlme nepārtraukti kustēties un skraidīt, lai novērstu lielo slodzi uz pakaļkājām.

Dzīves ilgums: 10-12 gadi.

Kucēnu skaits metienā: vidēji – 8 kucēni metienā, taču bieži sastopami lieli metieni ap 15 un vairāk kucēniem vienā metienā.

Kopšana

Mīksto, īso apmatojumu ir ļoti viegli kopt. Regulāri izķemmējiet suni, un mazgājiet tikai tad, kad nepieciešams. Ik nedēļu noslaukiet suņa acu plakstiņus un regulāri apgrieziet suņa kāju nagus. Apmatojums mainās konstanti visa gada garumā.

Šķirnes vēsture

Vārds „basethaunds” cēlies no franču vārda „bas”-latv.val.-zems. Dažos literatūras avotos minēts, ka baseti cēlušies no ģenētiskiem pundursuņiem, kas dzimuši dažos franču medību suņu metienos, zināms ir tas, ka šķirne ir ļoti sena un cēlusies tieši no Bladhaundiem. Škespīrs baestu aprakstījis ar poētiskiem vārdiem”Ausis,kas aizpūš rīta miglu”. Balstoties uz pētījumiem par šķirnes vēsturi, tā atpazīstama kļuva kopš 1863.gadā pēc Parīzes suņu izstādes. Tā popularitāte izplatijās līdz pat Anglijai, kur šķirnes cienītāji sadalijās divās daļās-vieni gribēja basetus saglabāt kā medību un darba šķirni, otri- suni padarīt par kompanjonu un ģimenes suni. Ņemot vērā šos divus faktorus amerikāņu audzētāji audzē šķirni apvienojot šīs abas īpašības un neizslēdzot nevienu no tām. Amerikas Kennelklubs apstiprināja šķirni 1885.gadā. Suns piemērots medībām gan uz lauka, gan alās,tie tika izmantoti gan lapsu, gan oposumu un fazānu medībām. Tie var medīt gan barā gan vieni paši. Baestiem ir izcila oža, tač refleksi tiem ir palēlināti, tieši tāpēc tas ir piemērots medniekiem, kas ir kājāmgājēji,jo suņi neaizbaida priekšlaicīgi medījumu.Baseta oža esot vēl izcilāka par Bladhaunda ožu.Pēc Amerikas revolūcijas Lafajete uzdāvināja basestu arī Džordžam Vašingtonam.


Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi: www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/