Atpakaļ

Basenži (Basenji)

Basenži ir neparasts, mazs, atlētisks un elegants suns, aptuveni vienāda auguma ar foksterjeru, tam ir spīdīgs, mīksts apmatojums, kas var būt rudā, vara, melnā, smilšu krāsā vai trīskrāsains. 

Šķirnes apraksts

Basenži ir neparasts, mazs, atlētisks un elegants suns, aptuveni vienāda auguma ar foksterjeru, tam ir spīdīgs, mīksts apmatojums, kas var būt rudā, vara, melnā, smilšu krāsā vai trīskrāsains. Balti plankumi parasti ir uz kājām, krūtīm un astes gala. Dažiem suņiem ir baltas kājas, balta „apkakle” vai balts purns. Mugura ir taisna, kājas garas, uz pieres āda ir sakrunkota, piešķirot sunim norūpējušos izskatu. Ausis ir taisnas un stāvas, aste novietota augstu uz muguras un savirpināta gredzenā. Mazajā, šaurajā galvaskausā novietotas mazas, mandeļveida acis, purns ir muskuļots un izteiksmīgs. Šķirnei piemīt īpatnēja, zirga soļiem līdzīga gaita. Basenži nekad nerej, bet izpauž daudzas citas vokālas skaņas, viņš gan rūc, gan ņurd un īd atkarībā no garastāvokļa. Vēl viena būtiska atšķirība no citām šķirnēm ir tāda, ka basenži kuces meklējas tikai vienu reizi gadā.

Temperaments

Basenži ir modrs, mīlošs, enerģisks un zinātkārs. Tas ļoti mīl spēlēties un ir lielisks ģimenes kompanjons, ja tiek rūpīgi apmācīts jau kopš bērnības. Tas ātri apgūst visu, ko viņam māca un sunim piemīt liela vēlme izpatikt savam saimniekam. Basenži izturas rezervēti un ir īpaši aizdomīgs pret svešiniekiem, taču ar savas ģimenes locekļiem mēdz veidot ciešas un draudzīgas attiecības. Tos nedrīkst atstāt vienus kopā ar sīkiem mājdzīvniekiem, un sunim labāk dzīvot ģimenē, kurā ir pieauguši,lieli bērni. Sunim nepatīk mitrs laiks. Nodrošiniet basenži ar pietiekami daudz košļājamo rotaļlietu, jo tie dievina grauzt un košļāt. Suns ir liels „alpīnists” un viegli tiks pāri dažādiem žogiem, tie ir ļoti gudri, un vienmēr cenšas iegūt to, ko vēlas mazāk ar ietiepību un vairāk ar savu šarmu. Tas ir unikāls ar savu spēju izdot dažādas interesantas skaņas un neriet, kā arī ar to, ka basenži mazgā un kopj savu kažoku gluži kā kaķis. Tas ir ātrs, rotaļīgs un nenogurdināms rotaļājoties ar saimnieku. Tieši šī azartiskā daba var radīt uzvedības problēmas, ja suns uz ilgu laiku tiek atstāts viens. Visbiežākā problēma ir saimnieka un suņa nesaprašanās savā starpā, jo saimnieks pārprot suņa šķietami kluso dabu, uztverot suni kā neaktīvu, kaut patiesībā tas vienkārši ir kluss un netrokšņo. Saimnieks pēc laika jūtas saniknots un vīlies, jo klusais suns izrādījies īsts enerģijas iemiesojums.

Augstums (skaustā): Suņi- 41-43 cm, Kuces- 38-41 cm
Svars:  Suņi-10-12 kg, Kuces- 9-11 kg 

Dzīves ilgums: 10-12 gadi
Kucēnu skaits metienā: 4-6 kucēni

Veselības problēmas 

Šķirne ir predisponēta Fanconi sindromam, kas ir nieru saslimšana. Šī slimība jāsāk ārstēt tūlīt pēc pirmo klīnisko pazīmju parādīšanās. Šķirnei novērotas arī acu problēmas, gremošanas trakta saslimšanas un acs tīklenes progresējošā atrofija.

Turēšanas apstākļi

Basenži ir piemērots turēšanai dzīvoklī, ja tam nodrošina pietiekamas fiziskās aktivitātes. Tas ir samērā mazaktīvs iekštelpās un lai kārtīgi izskraidītos, tam pietiks ar nelielu piemājas dārzu. Vislaimīgākais jūsu suns būs, ja dzīvos kopā vēl ar 2-3 basenži, suņi savā starpā nekausies un dzīvos ļoti draudzīgi.    

Treniņi

Basenži katru dienu nepieciešama liela fiziskā slodze, citādi suns kļūs mazaktīvs un aptaukosies.

Kopšana

Basenži kopj savu kažoku laizot to kā kaķis un tam nepiemīt raksturīgās suņa smakas, suņa kopšana prasa minimālas pūles. Apmatojums izkrīt ļoti maz, tādēļ suns ir piemērots cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret suņa spalvu.

Šķirnes vēsture

Pirmās liecības par suņiem, kuri līdzinās basenži tika atrasti uz senajiem ēģiptiešu apbedījumiem un sienu gleznojumiem(5000 g.p.m.ē). Āfrikā basenži kalpoja kā pavadonis džungļos un brīdināja par plēsīgo zvēru tuvošanos, suns ir arī lielisks mednieks uz maziem savvaļas dzīvniekiem. Dēvēts arī par Kongo suni, Eiropā tas tika ievests 1934.gadā, audzētāji Anglijā šķirni pilnveidoja un tālāk izplatīja pa visu pasauli.


Avots: Materiāla tapšanā izmantoti interneta resursi:  www.dogbreedinfo.com

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika