Šķirnes apraksts

Lai gan šķirnes nosaukums vedina domāt, ka tās dzimtene ir Austrālija, jāsaka, ka patiesībā tās pirmsākumi meklējami tieši ASV. Ievesti Austrālijā merīnaitu ganāmpulku apsargāšanai, tie ieguva savu nosaukumu. Tie, kas redzējuši dokumentālās filmas ar šī suņa piedalīšanos ganos, zina, ka darba laikā šiem suņiem ir raksturīga nedaudz zemei pieplakusi gaita un koncentrēts skatiens. Vidēji liela auguma suns. Augstums skaustā 51-58 cm, kuces nepārsniedz 53 cm. Svars 16-23 kg. Apmatojuma krāsa var būt visda- žādākajos toņos, visbiežāk sastopamas marmora krāsojuma variācijas. Agrāk Austrālijas aitu suņiem tika kupētas astes, reizēm piedzimst arī kucēni ar pavisam īsu astīti.

Austrālijas aitu suns izceļas ar attīstītu prātu un spēju patstāvīgi strādāt un pieņemt lēmumus. Sarga instinkti ir ļoti attīstīti, tādēļ apmācot šos suņus, atliek vien novirzīt enerģiju pareizajā virzienā. Gudrie, apķērīgie, vērīgie suņi ir viegli apmācāmi, tiem raksturīga nosvērta, modra, piesardzīga izturēšanās. Šie suņi nav piemēroti mierīgas dzīves tīkotājiem. Darbīgie, noteiktie, uzticamie dzīvnieki pastāvīgi meklē aktīvu nodarbošanos. Jānodrošina pietiekam fiziskā slodze un jānodarbina tā rosīgais prāts. Pretējā gadījumā garlaicības māktam sunim var izveidoties kaitīgi ieradumi. Pietiekami nodarbināts, Austrālijas aitu suns ir mierīgs un līdzsvarots mājas suns.

Pret svešiem šie suņi izturas drīzāk rezervēti, taču ļoti pieķeras pazīstamiem cilvēkiem. Austrālijas aitu suņi gūst labus panākumus glābšanas un meklēšanas, kā arī pavadoņu dienestos. Visu jauno apgūst ar lielu aizrautību. No mazotnes iepazīstināts ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem, vēlāk ar tiem saprotas labi.

Apmatojums nav sarežģīti kopjams.


Avots: Materiāla tapšanā izmantota "Suņu avīze"