Atpakaļ

Angļu buldogs (Bulldog / English Bulldog / British Bulldog)

Cēlies tas no angļu mastifa, kura senči savā laikā Anglijā ievesti no Normandijas, no tā jau pirms vairākiem gadsimtiem izselekcionēts zemāka auguma cīņas suns. Mūsdienās šo šķirni sen vairs nelaiž cīņas arēnā, tas kļuvis par lutinātu un lolotu mājas suni.

Šķirnes apraksts

Pirmoreiz angļu buldogs kā stabila, īpaša šķirne minēta 1631. gadā un kopā tā laika mazpamazām nostiprinājies par atzītu angļu nacionālo suni. Cēlies tas no angļu mastifa, kura senči savā laikā Anglijā ievesti no Normandijas, no tā jau pirms vairākiem gadsimtiem izselekcionēts zemāka auguma cīņas suns. Mūsdienās šo šķirni sen vairs nelaiž cīņas arēnā, tas kļuvis par lutinātu un lolotu mājas suni.

Augumā šis kādreizējais cīņas suns, kaut ļoti spēcīgs un kompakts, nav liels: augstums skaustā 40 cm (svars sunim 30-40 kg, kucei - 22-26 kg). Galva salīdzinājumā ar pārējo ķermeni liela, masīva, purns gandrīz pilnīgi pieplacināts. Pāri galvai no iedegunes līdz pakausim stiepjas plata, vertikāla rieva. Deguns plats, plakans, šķiet iespiests starp ausīm. Sakodiens ar izvirzītu apakšžokli, tā sauktais pārkodiens. Ausis pavērstas atpakaļ (tā sauktās rožu ausis). Augšlūpa bieza, plata, nokaras abpus apakšžoklim. Acis apaļas, dziļi iegrimušas, ļoti tumšas, baltums nedrīkst būt redzams. Kakls īss, resns, muskuļots, ar nokarenām ielocēm abos sānos. Krūtis ļoti platas, dziļas. Kājas īsas, ļoti muskuļotas, pakaļkājas mazliet garākas par priekškājām, kas balstās uz platajām krūtīm, radot iespaidu, ka buldogam palīkas priekškājas, kas neatbilst patiesībai. Gaita smagnēja, it kā saistīta - buldogs iet maziem solīšiem, balstoties uzķepu pirkstgaliem. Aste sākas zemu muguras lejasdaļā, gals nedaudz savirpināts.

Kad 1835. gadā Anglijā aizliedza izmantot dzīvniekus cīņām, šķirne bezmaz iznīka. To paglāba vienīgi daži uzņēmīgi ļaudis, kas buldogus saglabāja, cerēdami, ka cīņas atjaunos un suņi viņiem atkal kalpos par peļņas avotu. Grūti pat ticēt, ka mūsdienu miermīlīgie, labsirdīgie angļu buldogi pieder pie cilts, kas audzēta nežēlīgām, asiņainām cīņām uz dzīvību un nāvi. Tā kā buldoga galvenais uzdevums bija stāties cīņas arēnā, neviens audzētājs neinteresējās par tā krāsu. Tādēļ kažoka īsajai, mīkstajai, zīdainajai spalvai pieļauta jebkura nokrāsa.

Bijušās PSRS teritorijā pēc kara pirmie angļu buldogi tika ievesti ap septiņdesmito gadu vidu (Maskavā viena no Polijas ievesta kuce, Igaunijā - pārītis no Somijas). Rīgā 1977. gada vasarā uzradās trīs no Igaunijas atvesti kucēni - Fredijs, Fleika, un Frogi. Fredijs aizgāja bojā tai pašā gadā, arī Fleika un Frogi palika nesapārotas partneru trūkuma dēļ. 1985. gada nogalē no Maskavas atveda Lēdiju Abigailu of Maccenzi un 1986. gada martā no nākamā to pašu vecāka metiena kucēnu Markizu de Daunu. Tā kā abi suņi bija no vieniem vecākiem, Abigailai partneri atrada Ļvovā (samaksājot par pārošanu tādu summu, ka bail minēt! - aut.). Atnešanās diemžēl bija kļūmīga - ķeizargrieziens, un no lielā metiena - 12 kucēniem - dzīvi palika tikai trīs - viena kucīte un divi sunīši. Kucīte aizceļoja uz Čeļabinsku. Patlaban Latvijā šķirne reti pārstāvēta.


Avots: Materiāla sagatavošanā izmantota Helmas Lapiņas grāmata "Suns, kuru mīlam"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/