Šķirnes apraksts

Amerikāņu buldogs - atlētiski veidots suns, ar lielisku tempermentu, kam piemīt liels spēks, morāla noturība, veiklība un pārliecība ar kādu apveltītas retas mūsdienu suņu šķirnes. Amerikāņu buldogs ir universāls suns, ļoti viegli padodas dresūrai. Citu suņu barā amerikāņu buldogs būs bara vadonis, bet tajā pašā laikā sadzīvos ar viņiem draudzīgi. Šiem suņiem ļoti patīk spēlēties ar bērniem, nav rets tāds skats, ka pēc ilgas spēlēšanās bērns ir aizmidzis un par spilvenu izmanto masīvo suņa ķermeni. Amerikāņu buldogs ir ārkārtīgi jūtīgi pret saimnieka vēlmēm un prasībām, tie ir lieliski miesasargi, kas aizstāv gan saimnieku, gan viņa īpašumu. Amerikāņu buldoga psihe ir ļoti noturīga, viņu nedrīkst jaukt ar pilnīgi atšķirīgām šķirnēm - pibulterjeru, amerikāņu Stafordšīras terjeru u.c.

Šīs suņu šķirnes popularitāte stabili pieaug visā pasaulē. Pieprasījums pēc sargsuņa, kas reizē ir arī lielisks kompanjons, visticamāk, pieaug pamatojoties uz mūsdienu pasaules nedrošību, kad aizejot mājās, cilvēks vēlas redzēt sev blakus spēcīgu un uzticamu draugu, un draugu, kas būtu uzticamāks par amerikāņu buldogu, iedomāties ir ļoti grūti.

Muskuļots, vidējas miesasbūves, galva gandrīz kvadrātveidīga, salīdzinoši ar pārējo ķermeni, izteikti liela, tomēr ne pārāk. Purns pietiekami plats, dziļš un nosacīti īss. Korpuss dziļš un plats. Mugura īsa, spēcīgas miesasbūves, plata un muskuļota. Priekšķepas arī muskuļotas, ar labi attīstītu priekšplecu muskulatūru. Veikls, kustībās enerģisks un apņēmības pilns, radot mērķtiecības, spēka, vitalitātes un pašaizliecības iespaidu. Visumā – spēcīgs, stiprs, uz smagsvara robežas. Suņi augumā no 56 – 71 cm, svars no 31, 5 kg – 54 kg, kuces augumā no 51 – 66 cm, svars no 27 – 45 kg.

Pirmās ziņas par amerikāņu buldogiem, hronikā ir atrodamas jau no Anglijas viduslaikiem, taču Amerikā buldogi parādījās kopā ar pirmajiem angļu emigrantiem, kur tie kļuva slaveni savas nosvērtās psihes un lielā izmēra dēļ. Praktiski vienmēr amerikāņu buldogi bija uzvarētāji cīņā „viens pret vienu”. Suņa – cīkstoņa unikālisms slēpjas tur, ka šī ir vienīgā suņu šķirne, kura savā laikā tika izmantota suņu cīņās „viens suns pret baru”; uzbrūkot suņu bara vadonim, tas cieši turēja to ciet, kamēr pārējie bara suņi metās viņam virsū no visām pusēm. Tieši spēja bezbailīgi mesties cīņā ar vairākiem uzbrucējiem uzreiz un spēja parādīt bezbailīgu izturību, neskatoties uz cīņas rezultātiem, padarīja amerikāņu buldogus par Amerikas jūras kājnieku simbolu.

Uz doto brīdi šī ir viena no labākajām darba suņu šķirnēm – izturīga, bezbailīga, paklausīga. Amerikāņu buldogi ir ļoti veikli, labi peld. Īsā, cieši pieguļošā spalva un labi attīstītais zemspalvas apmatojums, padara šos suņus nejūtīgus pret temperatūras maiņām, kā arī spēju pielāgoties dzīvošanai āra apstākļos, lai gan ne pārāk zemā temperatūrā. Suņu izmēri, kustīgums , spēcīgā un masīvā kaulu uzbūve, līdzsvarotais temperaments padara šos suņus par lieliskiem suņiem – miesassargiem. Bez tam, šie suņi maz rej, dodot priekšroku pretiniekam uzbrukt klusējot.

Bet galvenā rakstura īpašība ir neticamā padevība savam saimniekam. Šie suņi ir gatavi atdot savu dzīvību, jebkurā situācijā aizstāvot kādu no ģimenes locekļiem.

Nosaukums „amerikāņu buldogs” nostiprinājās tikai pēdējos gados, pirms tam šos suņus, dažādos Anglijas un Amerikas nostūros sauca katrā savādāk - amerikāņu pit-buldogs, vecais lauku buldogs, vecais baltais angļu buldogs, bet visbiežāk gan vienkārši buldogs. Šis nosaukums tiem tika dots un nostiprinājās ne ārienes, bet gan to paveiktā darba dēļ, kuru tie veica, palīdzot ganīt lopus un apsargājot saimnieka īpašumus.

80.gadu beigās amerikāņu buldogi guva publisku atzinību kā lielisks sargs un suns – kompanjons un no šī brīža interese par šiem suņiem tikai pieaug.


Avots: Materiālu sagatavoja Agita Krūmiņa