Reti, kuram sunim ir iespēja justies kā kāzu dāvanai – divus gadus vecā Klēra pievienojās Bergu ģimenei tieši saistībā ar šo svinīgo notikumu. Tomēr Liene un Gvido lolo šo lielo meiteni ne tikai kā dārgu dāvanu, bet daudz vairāk kā draugu un ģimenes locekli. Kā tas notiek ikdienā, stāsta saimnieki.

Klēras apmācība bija viens no pirmajiem jūsu lēmumiem? 

Kad Klērai bija četri mēneši, sākām privātu apmācību pie treneres Jūlijas Bogomolovas. Viņas apmācība atšķiras no pārējo treneru piedāvātā: viņa māca sunim apgūt komandas caur rotaļām un komunikāciju, nevis ar militāras disciplīnas paņēmieniem vai suņa sodīšanu. Vēlāk pārgājām uz grupas nodarbībām pie Jūlijas Dino Arena.

Kāpēc suņa apmācība jums šķiet svarīga? 

Apmācība jau nav tikai treniņš sunim izpildīt komandas, bet arī iespēja saimniekam iemācīties komunicēt un saprast savu mīluli. Klēras treniņos mācāmies tikpat daudz, cik viņa. Klēra ir Bernes ganusuns - liela auguma šķirne, tāpēc ir svarīgi, lai viņa iemācītos pareizi komunicēt ar citiem suņiem, viesiem mājās un bērniem. Gribētos, lai mūsu mīlule būtu sociāla būtne, nevis agresīvs mājas sargs!

Kā raksturosiet Klēras spējas mācīties? 

Klēra mācās viegli, tomēr viņai ir spītīgs raksturiņš, kas parādās, kad viņa ir nogurusi vai iedomājusies, ka jādodas uz savu vietiņu, vai grib draudzēties ar kādu suņuku. Pamatkomandas tika apgūtas ātri, bet, ja tās jāatkārto vairākkārt, viņai apnīk. Viņa ir dzīvespriecīgs suns un ļoti uzticīga - ja saimniekam ir labs garastāvoklis, arī Klērai ir prieks pildīt komandas un iesaistīties rotaļās. 

Kādās suņu nodarbībās DINO ARĒNĀ piedalaties? 

Treneres Jūlijas vadītajās SMART DOG grupu nodarbībās. Tajās komandas tiek apvienotas ar dažādiem uzdevumiem un rotaļām, kas suņiem ir daudz interesantāk par vienkārši  „sausu” komandu izpildi. Tā arī ir laba atpūta suņa saimniekam pēc darba dienas, jo gaisotne nodarbībās ir ļoti patīkama. 

Kā Klēra jūtas DINO ARĒNĀ? 

Klērai ļoti patīk turp doties. Kad esam piebraukuši pie Spice Home, viņa jau saprot, kur esam, un ar nepacietību gaida brīdi, kad varēs doties uz arēnu. 

Kādas, jūsuprāt, ir DINO ARĒNA priekšrocības?  

Tā atrodas ļoti labā vietā. Nokļūšana līdz arēnai pa Spice Home ir labs treniņš sunim, kā uzvesties publiskā telpā. Pirmajās reizēs bija neliels stress - kā reaģēs veikala apmeklētāji un apsargi, redzot, ka tiek vests suns pie pavadas gar veikaliem, bet tagad vairs tā nav. Ir cilvēki, kas jūtas pārsteigti, tomēr attieksme ir pozitīva. Tas mazina cilvēku fobiju no suņiem - redzot draudzīgus suņus šādā vidē, cilvēku attieksme mainās.

Kur Klērai sanācis demonstrēt savu „suņa izglītību”? 

Esam piedalījušies paklausības rallijā Ķekavā, kas Klērai bija pirmais šāda veida pasākums. Pagājušogad arī atvērtās nodarbības laikā apmeklētājiem demonstrējām to, ko apgūstam. Turklāt bieži ņemam Klēru līdzi braucot ciemos, jo viņa ir ļoti draudzīga un komunikabla.

Vai Klēra socializējas ar saviem suņu draugiem nodarbībās? 

Pēdējā laikā socializācija ir kļuvusi par galveno treniņu sastāvdaļu,  jo komandas Klēra zina un izpilda, taču mājās socializācija ar citiem suņiem nav iespējama. Mūsu dienas režīms neļauj viņu bieži vest pastaigās, ikdienā Klēra dzīvo mājas pagalmā. Socializācija treniņos arī motivē Klēru apgūt ko jaunu.  

Kā šīs nodarbības ir ietekmējušas jūsu attiecības ar suni? 

Pirms nodarbībām bija sajūta: nav taču grūti audzināt suni! Patiesībā tā ir pilnīgi jauna pasaule. Nevar gaidīt, ka suns, ar kuru ikdienā nekomunicē un „nestrādā”, būs labs, gudrs un paklausīgs. Tās ir sava veida draugu attiecības, kas veidojas starp cilvēku un suni, un šīs attiecības ir jāuztur katru dienu, tad neizpaliks arī rezultāts treniņos.

Jūsu nodomi par apmācības turpināšanu?  

Esam DINO ARĒNA klienti jau pusotru gadu, cenšamies apmeklēt apmācību reizi nedēļā. Turpināsim iet uz Jūlijas vadītajām nodarbībām, jo redzam, ka Klērai ir svarīgi apmeklēt treniņus, socializēties un būt šādā vidē. Tas dara viņu priecīgu, un mu