Interesanti fakti

* Adele Branceviča sāka nodarboties ar kinoloģiju pirms 15 gadiem kā jaunā hendlere – kļūstot par trīskārtēju labāko Latvijas jauno hendleri un divkārtēju Eiropas vicečempioni un uzvarot starptautiskajā jauno hendleru finālā „Crufts” izstādē Lielbritānijā (2007). Beigusi Latvijas Kinoloģiskās federācijas kinoloģiskos kursus un friziera studijas suņu centrā Rīgā, nepārtraukti papildina zināšanas grūmingā.

* DINO ZOO FRIZĒTAVA atvērtie skatlogi dod iespēju vērot procesu no malas, nerādoties suņiem. Tādējādi saimnieks var kontrolēt visu procesu.

* Frizētavā suņa kažoks tiek izmazgāts ar piemērotu šampūnu, izžāvēts ar fēnu, izķemmēts, kā arī nogriezti nagi un iztīrītas ausis ar higiēniskajām salvetēm. Izstāžu suņus safrizēs atbilstoši šķirnes standartam un individuālajām īpatnībām. Mājas mīluli safrizē, ievērojot saimnieka vēlmes un suņa spalvas stāvokli.

* Pats efektīgākais Adeles klients bijis garspalvainais sanbernārs – ļoti netīrs, kā arī drausmīgi metis spalvu. Vajadzēja gandrīz piecas stundas, lai viņu izmazgātu, izžāvētu, izķemmētu. Pēc skaistumkopšanas viņš izskatījās vienkārši super, un visa DINO ZOO PASAULE nāca apskatīt milzeni!

DINO ZOO PASAULE frizētavas suņu frizieres Adeles Brancevičas ģimenē gandrīz 20 gadus turēti tikai amerikāņu Stafordšīras terjeri, pēdējā desmitgadē arī audzētavas statusā. Taču kā nācies, ka šīs īsspalvainās šķirnes mīluļu saimniece pievērsusies suņu frizēšanai?

Vai bija kāds likteņa mājiens, ka jākļūst par suņu frizieri?

Kopš jauno hendleru laikiem man ļoti patika izstādīt afgāņu vēja suņus un ķemmēt tos pirms ringa. Man vispār patika izstādīt visus garspalvainos suņus un palīdzēt saimniekiem tos sagatavot. Laikam suņu spalvas trūkums bērnībā ir ietekmējis manu likteni!

Ar “stafiņiem” frizierim laikam nav, kur izvērsties?

Cilvēki domā, ka īsspalvains suns jāmazgā reizi vai divas gadā, vai vispār var noslaucīt ar dvielīti. Teorētiski var, jo spalvas savēlumi neradīsies. Man tomēr nebūtu patīkami dzīvot ar „smaržīgu”, putekļainu suni. Tāpēc mani suņi tiek mazgāti diezgan bieži.

Savukārt, sagatavojot Stafordšīras terjeru izstādei, sunim jābūt izmazgātam ar piemērotu šampūnu un kondicionieri, izžāvētam, nadziņiem jābūt apstrādātiem ar elektrisko vīlīti, visai spalvai izķemmētai, purniņam gludi noskūtam, kā arī safrizētiem spalvas savienojumiem pie kakla, uz pakaļkājām un astes galiņā. Uz baltās spalvas izmanto talku vai bērnu pūderīti, lai krāsa izskatītos spilgtāka un nepaliktu netīra. Šāda sagatavošana izstādei var aizņemt aptuveni tikpat laika, cik punduršpica vai Jorkšīras terjera frizēšana.

Kādi ir lielākie suņu friziera darba riski?

Protams, nemierīgie klienti; - kuri mēģina iekost ne tikai frizierim, bet arī fēnam, ķemmei, šķērēm, kas ir ļoti bīstami, jo suns pats var savainties. Tāda rakstura suni tiek frizēti ar uzpurni un bieži vien saimnieka klātbūtnē. Godīgi sakot, pēc šādas stresa situācijas ir jūtams liels nogurums.

Sastopami arī “grūti” saimnieki, kuri paši nezina,  kādu grib redzēt sunīti pēc frizēšanas. Var arī atnākt ģimenes pāris, – sievai ar vīru ir pavisam pretējas vēlmes, un abi sāk strīdēties. Beigu beigās var atnākt cilvēks sliktā garastāvoklī, kuru viss besī ārā... Tajos gadījumos frizierim jābūt arī psihologam, lai neizprovocētu “vētru”, saprastu klienta vēlmes un piedāvātu frizūras variantus.

Saimnieka klātbūtne traucē vai palīdz frizēšanā?

Ir gadījies strādāt ar pilnīgi adekvātiem suņiem, bet saimnieka klātbūtne padara tos nemierīgus, kas ir bīstami, lietojot asās šķēres un asmeņus. Šādā gadījumā lūdzam saimnieku aiziet. Ja sunim ir veselības problēmas (vāja sirds, epilepsija vai cita veida lēkmes), tad mēs saimnieku lūdzam palikt.

Kāda ir bijusi efektīgākā frizūra, kas jāveido?

Reiz viens pēc otra atnāca divi klienti: viens ar Vesthailendas balto terjeru, otrs – ar skotu terjeru. Baltā vestika saimnieks palūdza standarta frizūru kā skotu terjeram, bet melnā skotu terjera saimnieks – kā vestikiem. Izskatījās... neparasti.

Vai vasarā suņi pēc peldes vēl jāmazgā?

Mūsu jūras ūdens nav tik sāļš, tāpēc suni ar īsu spalvu nav jāmazgā pēc katras peldes. Ja vedīsiet suni uz Vidusjūru vai Adrijas jūru – tad, arī Stafordšīras terjers noteikti jāmazgā pēc katras peldes ar saudzējošu šampūnu un kondicionieri/masku, kuri satur alveju vai kviešus.

Tomēr smilšu, sausuma un putekļu dēļ pa vasaru spalva kļūst netīra daudz ātrāk, tāpēc ir jāmazgā biežāk. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot dziļi attīrošus šampūnus kā ikdienas/iknedēļas līdzekli, tie sausina spalvu!

Paši suņi novērtē jūsu darbu?

Reiz tika atvests ļoti netīrs suns ar savēlušos spalvu - viņš izskatījās kā veltenis, savēlumi kairināja ādu līdz krevelēm. Vienīgais, ko varēja izdarīt, – noskūt visu no deguna līdz pašam astes galam. Pēc noskūšanas suns bija ļoti pārsteigts, ka beidzot kāds viņu paglaudīja un savēlumi vairs nestiepj ādu.

Suņi, protams, ļoti priecājas redzēt savus saimniekus, kad tie atnāk viņiem pakaļ. Galvenais, lai sunim nav negatīvu emociju procedūru laikā, un beigās viņš noteikti jāatalgo ar kādu kārumiņu.