Atpakaļ

Vitamīni un barības piedevas suņiem

Daudzi suņu un kaķu saimnieki, rūpējoties par mīluļu veselību, nereti papildina dzīvnieku uzturu arī ar veterinārajās aptiekās iegādājamiem uztura bagātinātājiem. Uz jautājumiem par to, cik nepieciešami tie patiesībā ir mājdzīvniekam un vai to lietošana nevar apdraudēt mīluļa veselību, atbild veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

“Tāpat kā kaķiem, arī suņiem, veterinārajās aptiekās un zoo veikalos ir pieejams plašs klāsts dažādu vitamīnu. Taču vairumā gadījumu tie veselam dzīvniekam nav vajadzīgi un reizēm pat var būt kaitīgi. Ja dzīvnieku baro ar labas kvalitātes rūpnieciski ražotu barību, tad papildus vitamīni tam nemaz nav nepieciešami.  Tomēr arī komerciālās barības mēdz būt dažādas, un to ir jāņem vērā, pirms izvēlēties dzīvniekam piemērotu diētu,” stāsta Kristīne, piebilstot, ka vitamīni un papildbarība ir nozīmīga, ja dzīvnieki tiek baroti ar mājās gatavotu ēdienu.
Labākas kvalitātes dzīvnieku barības ražotāji mājdzīvniekiem piemērotāko diētu veido atbilstoši to vecumam un dzīvesveidam. Piemēram, kucēnu un kaķēnu barības sastāvs būs citādāks nekā pieaugušam dzīvniekam vai senioram paredzētās. Par iespējamām barības piedevām vai vitamīniem var domāt tad, kad dzīvniekam ir izvēlēta atbilstoši piemeklēta barība. Tomēr arī tad ieteicams konsultēties ar veterinārārstu vai dzīvnieku ēdināšanas speciālistu par to, kādas barības piedevas un vitamīni ir nepieciešami konkrētajam dzīvniekam. Parastos gadījumos vajadzīgās vitamīnu piedevas tiek nozīmētas, ja dzīvniekam ir veselības problēmas vai lai koriģētu to trūkumu organismā. Tomēr jāņem vērā, ka daži vitamīni vai minerālvielas, tās nepareizi sabalansējot, var būt kaitīgas, turklāt, iespējams, mājas mīluļa veselības problēmu risināšanai ir nepieciešami ne tikai vitamīni, bet nopietnāka ārstēšana. Piemēram, tievo zarnu slimību rezultātā netiek uzņemta B vitamīnu grupa, bet šajā gadījumā būs nepieciešams uzņemt šos vitamīnus injekciju veidā. Tāpat vitamīni un minerālvielas var tikt nozīmēti grūsniem dzīvniekiem, lai koriģētu to trūkumu organismā – sevišķi svarīgi tas ir dzīvniekiem līdz gada vecumam.”

 


Zoo veikalos un veterinārajās aptiekas ir pieejams plašs klāsts multivitamīnu un barības piedevu. Lai izvēlētos pareizo produktu savam dzīvniekam, jāņem vērā sekojošas lietas:
•    Dzīvnieka svars;
•    Vai dzīvniekam ir kādas alerģijas;
•    Konkrētā dzīvnieka barības sastāvs;
•    Vēlams iegādāties tādas barības piedevas, kam pieejams apraksts un informācija par šo produktu.

Vitamīniem un barības piedevām ir nozīmīga loma labas veselības uzturēšanā dzīvniekiem, taču tāpat jāatceras, ka, tos nepareizi sabalansējot, dzīvniekam var rasties veselības problēmas. Piemēram, kalcija preparāti pārmērīgi lielos daudzumos var veicināt skeleta problēmas lielo šķirņu suņiem. Tādēļ, pirms nozīmēt vitamīnus un papildbarību dzīvniekam, vēlams konsultēties ar veterinārārstu. Jāņem vērā arī tas, ka vitamīni, kas paredzēti cilvēku lietošanai, nav piemēroti suņiem un kaķiem.


Svarīgākās barības piedevas:
•    Multivitamīni;
•    Glikozamīna/hondroitīna piedevas;
•    Antioksidanti;
•    Probiotikas;
•    Omega taukskābes; 
•    Taurīns.

 

MULTIVITAMĪNI
Vitamīni ir organiski savienojumi, kas ir nepieciešami  dzīvības un veselības uzturēšanai. Lielākā daļa vitamīnu tiek uzņemti kopā ar barību.  Multivitamīni suņiem ir līdzīgi multivitamīniem, kas paredzēti cilvēku lietošanai – tie satur dažāda veida vitamīnus un minerālvielas, lai uzturētu labu veselību. Suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir nepieciešami A, B (arī B12; B6), C, D, E, K vitamīni un arī dažādas minerālvielas, taču atšķirībā no cilvēka dzīvniekam šie vitamīni būs nepieciešami citādās devās.


VITAMĪNS A 
Šis vitamīns dabīgā veidā ir atrodams burkānos, un tas ir atbildīgs par labu redzi, imunitāti, veselīgu augšanu, normālu šūnu funkciju. A vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas ar laiku uzkrājas organismā un var būt toksisks.


VITAMĪNS B
Šī vitamīnu grupa ir  ļoti svarīga  dzīvnieka veselības uzturēšanai. Sabalansēta diēta, kā arī B vitamīna sintēze zarnu traktā nodrošina pietiekamu B vitamīna daudzumu dzīvnieka organismā. Taču, ja dzīvniekam  rodas veselības traucējumi (vemšana, diareja) B vitamīna daudzums organismā var tikt izmainīts, jo šie vitamīni ir ūdenī sķīstoši un tie organismā neuzkrājas. Riboflavīns (B2), niacīns (B3), pantotēnskābe (B5), piridoksīns (B6), inositols (B7) un biotīns (B8) – šie  visi B grupas vitamīni ir ļoti svarīgi veselīgai ādas barjeras nodrošināšanai, un to trūkums var izraisīt ādas saslimšanas – seboreju, alopēciju, niezi, ka arī svara zudumu. B6 vitamīns ir ļoti svarīgs arī asins šūnu un nervu sistēmas funkcijām, hormonu regulācijai, imūnsistēmas darbībai, vitamīna B3 sintēzei un  gēnu aktivizācijai. Arī B12 ir ļoti nozīmīgs vitamīns dzīvniekiem. Tas ir iesaistīts ļoti daudzās organisma bioķīmiskajās reakcijās un tam ir galvenā loma proteīna un eritrocītu sintēzē. Vitamīna B12 līmeņa samazināšanos var novērot dzīvniekiem ar aknu vai aizkuņģa dziedzera problēmām. Ja dzīvniekam ir problēmas ar zarnu traktu un ir traucēta barības vielu uzsūkšanās, tad arī B12 līmenis dzīvnieka organisma būs samazināts.


VITAMĪNS C 
Svarīgs antioksidants – samazina iekaisumu. Suņi spēj sintezēt C vitamīnu arī paši, taču dažos gadījumos tas var būt noderīgs papildbarības veidā.


VITAMĪNS D 
“Saules vitamīns”, kas nodrošina fosfora un kalcija līdzsvaru dzīvnieka organismā, nepieciešams veselīgai kaulu attīstībai. Taukos šķīstošs vitamīns, bet pārdozējot būs toksisks.


VITAMĪNS E
Nodrošina veselīgu šūnu darbību un tauku vielmaiņu. Taukos šķīstošs vitamīns.


VITAMĪNS K
Taukos šķīstošs vitamīns, kas atbalsta aknu funkciju un sintezē proteīnu asins koagulācijai.


Multivitamīnu “ + ” 
•    Nodrošina plašu nepieciešamo uzturvielu klāstu;
•    Viegli iedot dzīvniekam.

Multivitamīnu “ – ”
•    Grūti dozēt nepieciešamā vitamīna  devu  katram konkrētam dzīvniekam;
•    Var izraisīt pārdozēšanu, ja tiek  nozīmēti nepareizi.

GLIKOZAMĪNS UN HONDROITĪNS
Glikozamīna un hondroitīna piedevas visbiežāk tiek dotas kopā, jo tās aizsargā locītavas un novērš vai palēnina artrīta veidošanos – tās it kā “ieeļļo” locītavas un atjauno skrimšļus. Šīs barības piedevas neizārstēs artrītu, kā arī neizmainīs pataloģijas skrimšļa struktūrā, taču uzturēs locītavu funkciju normas robežās. Ir pieejami ļoti daudz un dažādi glikozamīna/hondroitīna preparāti, tādēļ, lai izlemtu, kurš konkrētam dzīvniekam ir piemērots,  ir jāņem vērā dzīvnieka vecums, veselības stāvoklis un obligāti  jākonsultējas ar veterinārārstu.


ANTIOKSIDANTI
Enerģijas producēšanas procesā rodas vielmaiņas starpprodukti – tā saucamie brīvie radikāļi. Noteiktos daudzumos brīvie radikāļi organismā ir nepieciešami – tie stimulē dažādas bioķīmiskās norises, tomēr, ja to ir par daudz, tiek traucētas šūnu dabiskās funkcijas un rodas šūnu bojājumi. Brīvie radikāļi organismā pastiprināti veidojas tad, kad dzīvnieks ir novājināts. Šādos gadījumos ir nepieciešami antioksidanti – lielā daudzuma tie ir C, A vitamīnos un selēnā, kā arī cinkā, varā un magnijā. Antioksidanti spēj iznīcināt brīvos radikāļus un novērst to radīto kaitējumu. Taču, tos pārdozējot, tie, līdzīgi citiem vitamīniem, var būt kaitīgi dzīvniekam.


 PROBIOTIKAS
Probiotikas ir labās baktērijas, kas pozitīvi ietekmē gremošanas trakta veselību. Tās satur mikroorganismus Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei vai Enterecoccus faecium. Šie mikroorganismi kontrolē “slikto“ baktēriju vairošanos resnajās zarnās.


OMEGA TAUKSKĀBES
Omega-3, Omega-6 un Omega-9 nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē locītavas un imūnsistēmas darbību. Tās ir svarīgas normālas ādas un apmatojuma stāvokļa uzturēšanai – padara to spīdīgu un palīdz pret tā izkrišanu, regulē vielmaiņu un palīdz novērst iekaisuma procesus. Taču nesabalansēta Omega taukskābju lietošana dzīvniekam var izraisīt veselības traucējumus.


TAURĪNS
Būtiska aminoskābe, kas nepieciešama, lai uzturētu veselīgu acu un sirds darbību. Tas arī ir svarīgs elements augļa attīstībai, augšanai, reprodukcijai, neiromodulācijai, dzirdei. Īpaši svarīga taurīna uzņemšana pietiekamā daudzumā ir kaķiem, jo to organisms taurīnu pats nespēj sintezēt. Rūpnieciski ražotā barība satur precīzu kaķiem un kaķēniem nepieciešamo taurīna devu, taču, ja dzīvnieku baro ar mājās gatavotu barību, jāpievērš uzmanība tā pietiekamai uzņemšanai, vajadzības gadījumā veicot analīzes un nosakot tā līmeni dzīvnieka organismā.

 

Lai pārliecinātos par sava mīluļa veselību un atbilstošu uzturu, aicinām pieteikt vizīti Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā, Krasta ielā 52. Tā ir atvērta katra diena no 9:00 līdz 21:00.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/