Atpakaļ

Vitamīni un barības piedevas suņiem

Daudzi suņu un kaķu saimnieki, rūpējoties par mīluļu veselību, nereti papildina dzīvnieku uzturu arī ar veterinārajās aptiekās iegādājamiem uztura bagātinātājiem. Uz jautājumiem par to, cik nepieciešami tie patiesībā ir mājdzīvniekam un vai to lietošana nevar apdraudēt mīluļa veselību, atbild veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

“Tāpat kā kaķiem, arī suņiem, veterinārajās aptiekās un zoo veikalos ir pieejams plašs klāsts dažādu vitamīnu. Taču vairumā gadījumu tie veselam dzīvniekam nav vajadzīgi un reizēm pat var būt kaitīgi. Ja dzīvnieku baro ar labas kvalitātes rūpnieciski ražotu barību, tad papildus vitamīni tam nemaz nav nepieciešami.  Tomēr arī komerciālās barības mēdz būt dažādas, un to ir jāņem vērā, pirms izvēlēties dzīvniekam piemērotu diētu,” stāsta Kristīne, piebilstot, ka vitamīni un papildbarība ir nozīmīga, ja dzīvnieki tiek baroti ar mājās gatavotu ēdienu.
Labākas kvalitātes dzīvnieku barības ražotāji mājdzīvniekiem piemērotāko diētu veido atbilstoši to vecumam un dzīvesveidam. Piemēram, kucēnu un kaķēnu barības sastāvs būs citādāks nekā pieaugušam dzīvniekam vai senioram paredzētās. Par iespējamām barības piedevām vai vitamīniem var domāt tad, kad dzīvniekam ir izvēlēta atbilstoši piemeklēta barība. Tomēr arī tad ieteicams konsultēties ar veterinārārstu vai dzīvnieku ēdināšanas speciālistu par to, kādas barības piedevas un vitamīni ir nepieciešami konkrētajam dzīvniekam. Parastos gadījumos vajadzīgās vitamīnu piedevas tiek nozīmētas, ja dzīvniekam ir veselības problēmas vai lai koriģētu to trūkumu organismā. Tomēr jāņem vērā, ka daži vitamīni vai minerālvielas, tās nepareizi sabalansējot, var būt kaitīgas, turklāt, iespējams, mājas mīluļa veselības problēmu risināšanai ir nepieciešami ne tikai vitamīni, bet nopietnāka ārstēšana. Piemēram, tievo zarnu slimību rezultātā netiek uzņemta B vitamīnu grupa, bet šajā gadījumā būs nepieciešams uzņemt šos vitamīnus injekciju veidā. Tāpat vitamīni un minerālvielas var tikt nozīmēti grūsniem dzīvniekiem, lai koriģētu to trūkumu organismā – sevišķi svarīgi tas ir dzīvniekiem līdz gada vecumam.”

 


Zoo veikalos un veterinārajās aptiekas ir pieejams plašs klāsts multivitamīnu un barības piedevu. Lai izvēlētos pareizo produktu savam dzīvniekam, jāņem vērā sekojošas lietas:
•    Dzīvnieka svars;
•    Vai dzīvniekam ir kādas alerģijas;
•    Konkrētā dzīvnieka barības sastāvs;
•    Vēlams iegādāties tādas barības piedevas, kam pieejams apraksts un informācija par šo produktu.

Vitamīniem un barības piedevām ir nozīmīga loma labas veselības uzturēšanā dzīvniekiem, taču tāpat jāatceras, ka, tos nepareizi sabalansējot, dzīvniekam var rasties veselības problēmas. Piemēram, kalcija preparāti pārmērīgi lielos daudzumos var veicināt skeleta problēmas lielo šķirņu suņiem. Tādēļ, pirms nozīmēt vitamīnus un papildbarību dzīvniekam, vēlams konsultēties ar veterinārārstu. Jāņem vērā arī tas, ka vitamīni, kas paredzēti cilvēku lietošanai, nav piemēroti suņiem un kaķiem.


Svarīgākās barības piedevas:
•    Multivitamīni;
•    Glikozamīna/hondroitīna piedevas;
•    Antioksidanti;
•    Probiotikas;
•    Omega taukskābes; 
•    Taurīns.

 

MULTIVITAMĪNI
Vitamīni ir organiski savienojumi, kas ir nepieciešami  dzīvības un veselības uzturēšanai. Lielākā daļa vitamīnu tiek uzņemti kopā ar barību.  Multivitamīni suņiem ir līdzīgi multivitamīniem, kas paredzēti cilvēku lietošanai – tie satur dažāda veida vitamīnus un minerālvielas, lai uzturētu labu veselību. Suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir nepieciešami A, B (arī B12; B6), C, D, E, K vitamīni un arī dažādas minerālvielas, taču atšķirībā no cilvēka dzīvniekam šie vitamīni būs nepieciešami citādās devās.


VITAMĪNS A 
Šis vitamīns dabīgā veidā ir atrodams burkānos, un tas ir atbildīgs par labu redzi, imunitāti, veselīgu augšanu, normālu šūnu funkciju. A vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas ar laiku uzkrājas organismā un var būt toksisks.


VITAMĪNS B
Šī vitamīnu grupa ir  ļoti svarīga  dzīvnieka veselības uzturēšanai. Sabalansēta diēta, kā arī B vitamīna sintēze zarnu traktā nodrošina pietiekamu B vitamīna daudzumu dzīvnieka organismā. Taču, ja dzīvniekam  rodas veselības traucējumi (vemšana, diareja) B vitamīna daudzums organismā var tikt izmainīts, jo šie vitamīni ir ūdenī sķīstoši un tie organismā neuzkrājas. Riboflavīns (B2), niacīns (B3), pantotēnskābe (B5), piridoksīns (B6), inositols (B7) un biotīns (B8) – šie  visi B grupas vitamīni ir ļoti svarīgi veselīgai ādas barjeras nodrošināšanai, un to trūkums var izraisīt ādas saslimšanas – seboreju, alopēciju, niezi, ka arī svara zudumu. B6 vitamīns ir ļoti svarīgs arī asins šūnu un nervu sistēmas funkcijām, hormonu regulācijai, imūnsistēmas darbībai, vitamīna B3 sintēzei un  gēnu aktivizācijai. Arī B12 ir ļoti nozīmīgs vitamīns dzīvniekiem. Tas ir iesaistīts ļoti daudzās organisma bioķīmiskajās reakcijās un tam ir galvenā loma proteīna un eritrocītu sintēzē. Vitamīna B12 līmeņa samazināšanos var novērot dzīvniekiem ar aknu vai aizkuņģa dziedzera problēmām. Ja dzīvniekam ir problēmas ar zarnu traktu un ir traucēta barības vielu uzsūkšanās, tad arī B12 līmenis dzīvnieka organisma būs samazināts.


VITAMĪNS C 
Svarīgs antioksidants – samazina iekaisumu. Suņi spēj sintezēt C vitamīnu arī paši, taču dažos gadījumos tas var būt noderīgs papildbarības veidā.


VITAMĪNS D 
“Saules vitamīns”, kas nodrošina fosfora un kalcija līdzsvaru dzīvnieka organismā, nepieciešams veselīgai kaulu attīstībai. Taukos šķīstošs vitamīns, bet pārdozējot būs toksisks.


VITAMĪNS E
Nodrošina veselīgu šūnu darbību un tauku vielmaiņu. Taukos šķīstošs vitamīns.


VITAMĪNS K
Taukos šķīstošs vitamīns, kas atbalsta aknu funkciju un sintezē proteīnu asins koagulācijai.


Multivitamīnu “ + ” 
•    Nodrošina plašu nepieciešamo uzturvielu klāstu;
•    Viegli iedot dzīvniekam.

Multivitamīnu “ – ”
•    Grūti dozēt nepieciešamā vitamīna  devu  katram konkrētam dzīvniekam;
•    Var izraisīt pārdozēšanu, ja tiek  nozīmēti nepareizi.

GLIKOZAMĪNS UN HONDROITĪNS
Glikozamīna un hondroitīna piedevas visbiežāk tiek dotas kopā, jo tās aizsargā locītavas un novērš vai palēnina artrīta veidošanos – tās it kā “ieeļļo” locītavas un atjauno skrimšļus. Šīs barības piedevas neizārstēs artrītu, kā arī neizmainīs pataloģijas skrimšļa struktūrā, taču uzturēs locītavu funkciju normas robežās. Ir pieejami ļoti daudz un dažādi glikozamīna/hondroitīna preparāti, tādēļ, lai izlemtu, kurš konkrētam dzīvniekam ir piemērots,  ir jāņem vērā dzīvnieka vecums, veselības stāvoklis un obligāti  jākonsultējas ar veterinārārstu.


ANTIOKSIDANTI
Enerģijas producēšanas procesā rodas vielmaiņas starpprodukti – tā saucamie brīvie radikāļi. Noteiktos daudzumos brīvie radikāļi organismā ir nepieciešami – tie stimulē dažādas bioķīmiskās norises, tomēr, ja to ir par daudz, tiek traucētas šūnu dabiskās funkcijas un rodas šūnu bojājumi. Brīvie radikāļi organismā pastiprināti veidojas tad, kad dzīvnieks ir novājināts. Šādos gadījumos ir nepieciešami antioksidanti – lielā daudzuma tie ir C, A vitamīnos un selēnā, kā arī cinkā, varā un magnijā. Antioksidanti spēj iznīcināt brīvos radikāļus un novērst to radīto kaitējumu. Taču, tos pārdozējot, tie, līdzīgi citiem vitamīniem, var būt kaitīgi dzīvniekam.


 PROBIOTIKAS
Probiotikas ir labās baktērijas, kas pozitīvi ietekmē gremošanas trakta veselību. Tās satur mikroorganismus Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei vai Enterecoccus faecium. Šie mikroorganismi kontrolē “slikto“ baktēriju vairošanos resnajās zarnās.


OMEGA TAUKSKĀBES
Omega-3, Omega-6 un Omega-9 nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē locītavas un imūnsistēmas darbību. Tās ir svarīgas normālas ādas un apmatojuma stāvokļa uzturēšanai – padara to spīdīgu un palīdz pret tā izkrišanu, regulē vielmaiņu un palīdz novērst iekaisuma procesus. Taču nesabalansēta Omega taukskābju lietošana dzīvniekam var izraisīt veselības traucējumus.


TAURĪNS
Būtiska aminoskābe, kas nepieciešama, lai uzturētu veselīgu acu un sirds darbību. Tas arī ir svarīgs elements augļa attīstībai, augšanai, reprodukcijai, neiromodulācijai, dzirdei. Īpaši svarīga taurīna uzņemšana pietiekamā daudzumā ir kaķiem, jo to organisms taurīnu pats nespēj sintezēt. Rūpnieciski ražotā barība satur precīzu kaķiem un kaķēniem nepieciešamo taurīna devu, taču, ja dzīvnieku baro ar mājās gatavotu barību, jāpievērš uzmanība tā pietiekamai uzņemšanai, vajadzības gadījumā veicot analīzes un nosakot tā līmeni dzīvnieka organismā.

 

Lai pārliecinātos par sava mīluļa veselību un atbilstošu uzturu, aicinām pieteikt vizīti Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā, Krasta ielā 52. Tā ir atvērta katra diena no 9:00 līdz 21:00.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.