Atpakaļ

Vitamīni un barības piedevas suņiem

Daudzi suņu un kaķu saimnieki, rūpējoties par mīluļu veselību, nereti papildina dzīvnieku uzturu arī ar veterinārajās aptiekās iegādājamiem uztura bagātinātājiem. Uz jautājumiem par to, cik nepieciešami tie patiesībā ir mājdzīvniekam un vai to lietošana nevar apdraudēt mīluļa veselību, atbild veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

“Tāpat kā kaķiem, arī suņiem, veterinārajās aptiekās un zoo veikalos ir pieejams plašs klāsts dažādu vitamīnu. Taču vairumā gadījumu tie veselam dzīvniekam nav vajadzīgi un reizēm pat var būt kaitīgi. Ja dzīvnieku baro ar labas kvalitātes rūpnieciski ražotu barību, tad papildus vitamīni tam nemaz nav nepieciešami.  Tomēr arī komerciālās barības mēdz būt dažādas, un to ir jāņem vērā, pirms izvēlēties dzīvniekam piemērotu diētu,” stāsta Kristīne, piebilstot, ka vitamīni un papildbarība ir nozīmīga, ja dzīvnieki tiek baroti ar mājās gatavotu ēdienu.
Labākas kvalitātes dzīvnieku barības ražotāji mājdzīvniekiem piemērotāko diētu veido atbilstoši to vecumam un dzīvesveidam. Piemēram, kucēnu un kaķēnu barības sastāvs būs citādāks nekā pieaugušam dzīvniekam vai senioram paredzētās. Par iespējamām barības piedevām vai vitamīniem var domāt tad, kad dzīvniekam ir izvēlēta atbilstoši piemeklēta barība. Tomēr arī tad ieteicams konsultēties ar veterinārārstu vai dzīvnieku ēdināšanas speciālistu par to, kādas barības piedevas un vitamīni ir nepieciešami konkrētajam dzīvniekam. Parastos gadījumos vajadzīgās vitamīnu piedevas tiek nozīmētas, ja dzīvniekam ir veselības problēmas vai lai koriģētu to trūkumu organismā. Tomēr jāņem vērā, ka daži vitamīni vai minerālvielas, tās nepareizi sabalansējot, var būt kaitīgas, turklāt, iespējams, mājas mīluļa veselības problēmu risināšanai ir nepieciešami ne tikai vitamīni, bet nopietnāka ārstēšana. Piemēram, tievo zarnu slimību rezultātā netiek uzņemta B vitamīnu grupa, bet šajā gadījumā būs nepieciešams uzņemt šos vitamīnus injekciju veidā. Tāpat vitamīni un minerālvielas var tikt nozīmēti grūsniem dzīvniekiem, lai koriģētu to trūkumu organismā – sevišķi svarīgi tas ir dzīvniekiem līdz gada vecumam.”

 


Zoo veikalos un veterinārajās aptiekas ir pieejams plašs klāsts multivitamīnu un barības piedevu. Lai izvēlētos pareizo produktu savam dzīvniekam, jāņem vērā sekojošas lietas:
•    Dzīvnieka svars;
•    Vai dzīvniekam ir kādas alerģijas;
•    Konkrētā dzīvnieka barības sastāvs;
•    Vēlams iegādāties tādas barības piedevas, kam pieejams apraksts un informācija par šo produktu.

Vitamīniem un barības piedevām ir nozīmīga loma labas veselības uzturēšanā dzīvniekiem, taču tāpat jāatceras, ka, tos nepareizi sabalansējot, dzīvniekam var rasties veselības problēmas. Piemēram, kalcija preparāti pārmērīgi lielos daudzumos var veicināt skeleta problēmas lielo šķirņu suņiem. Tādēļ, pirms nozīmēt vitamīnus un papildbarību dzīvniekam, vēlams konsultēties ar veterinārārstu. Jāņem vērā arī tas, ka vitamīni, kas paredzēti cilvēku lietošanai, nav piemēroti suņiem un kaķiem.


Svarīgākās barības piedevas:
•    Multivitamīni;
•    Glikozamīna/hondroitīna piedevas;
•    Antioksidanti;
•    Probiotikas;
•    Omega taukskābes; 
•    Taurīns.

 

MULTIVITAMĪNI
Vitamīni ir organiski savienojumi, kas ir nepieciešami  dzīvības un veselības uzturēšanai. Lielākā daļa vitamīnu tiek uzņemti kopā ar barību.  Multivitamīni suņiem ir līdzīgi multivitamīniem, kas paredzēti cilvēku lietošanai – tie satur dažāda veida vitamīnus un minerālvielas, lai uzturētu labu veselību. Suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir nepieciešami A, B (arī B12; B6), C, D, E, K vitamīni un arī dažādas minerālvielas, taču atšķirībā no cilvēka dzīvniekam šie vitamīni būs nepieciešami citādās devās.


VITAMĪNS A 
Šis vitamīns dabīgā veidā ir atrodams burkānos, un tas ir atbildīgs par labu redzi, imunitāti, veselīgu augšanu, normālu šūnu funkciju. A vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas ar laiku uzkrājas organismā un var būt toksisks.


VITAMĪNS B
Šī vitamīnu grupa ir  ļoti svarīga  dzīvnieka veselības uzturēšanai. Sabalansēta diēta, kā arī B vitamīna sintēze zarnu traktā nodrošina pietiekamu B vitamīna daudzumu dzīvnieka organismā. Taču, ja dzīvniekam  rodas veselības traucējumi (vemšana, diareja) B vitamīna daudzums organismā var tikt izmainīts, jo šie vitamīni ir ūdenī sķīstoši un tie organismā neuzkrājas. Riboflavīns (B2), niacīns (B3), pantotēnskābe (B5), piridoksīns (B6), inositols (B7) un biotīns (B8) – šie  visi B grupas vitamīni ir ļoti svarīgi veselīgai ādas barjeras nodrošināšanai, un to trūkums var izraisīt ādas saslimšanas – seboreju, alopēciju, niezi, ka arī svara zudumu. B6 vitamīns ir ļoti svarīgs arī asins šūnu un nervu sistēmas funkcijām, hormonu regulācijai, imūnsistēmas darbībai, vitamīna B3 sintēzei un  gēnu aktivizācijai. Arī B12 ir ļoti nozīmīgs vitamīns dzīvniekiem. Tas ir iesaistīts ļoti daudzās organisma bioķīmiskajās reakcijās un tam ir galvenā loma proteīna un eritrocītu sintēzē. Vitamīna B12 līmeņa samazināšanos var novērot dzīvniekiem ar aknu vai aizkuņģa dziedzera problēmām. Ja dzīvniekam ir problēmas ar zarnu traktu un ir traucēta barības vielu uzsūkšanās, tad arī B12 līmenis dzīvnieka organisma būs samazināts.


VITAMĪNS C 
Svarīgs antioksidants – samazina iekaisumu. Suņi spēj sintezēt C vitamīnu arī paši, taču dažos gadījumos tas var būt noderīgs papildbarības veidā.


VITAMĪNS D 
“Saules vitamīns”, kas nodrošina fosfora un kalcija līdzsvaru dzīvnieka organismā, nepieciešams veselīgai kaulu attīstībai. Taukos šķīstošs vitamīns, bet pārdozējot būs toksisks.


VITAMĪNS E
Nodrošina veselīgu šūnu darbību un tauku vielmaiņu. Taukos šķīstošs vitamīns.


VITAMĪNS K
Taukos šķīstošs vitamīns, kas atbalsta aknu funkciju un sintezē proteīnu asins koagulācijai.


Multivitamīnu “ + ” 
•    Nodrošina plašu nepieciešamo uzturvielu klāstu;
•    Viegli iedot dzīvniekam.

Multivitamīnu “ – ”
•    Grūti dozēt nepieciešamā vitamīna  devu  katram konkrētam dzīvniekam;
•    Var izraisīt pārdozēšanu, ja tiek  nozīmēti nepareizi.

GLIKOZAMĪNS UN HONDROITĪNS
Glikozamīna un hondroitīna piedevas visbiežāk tiek dotas kopā, jo tās aizsargā locītavas un novērš vai palēnina artrīta veidošanos – tās it kā “ieeļļo” locītavas un atjauno skrimšļus. Šīs barības piedevas neizārstēs artrītu, kā arī neizmainīs pataloģijas skrimšļa struktūrā, taču uzturēs locītavu funkciju normas robežās. Ir pieejami ļoti daudz un dažādi glikozamīna/hondroitīna preparāti, tādēļ, lai izlemtu, kurš konkrētam dzīvniekam ir piemērots,  ir jāņem vērā dzīvnieka vecums, veselības stāvoklis un obligāti  jākonsultējas ar veterinārārstu.


ANTIOKSIDANTI
Enerģijas producēšanas procesā rodas vielmaiņas starpprodukti – tā saucamie brīvie radikāļi. Noteiktos daudzumos brīvie radikāļi organismā ir nepieciešami – tie stimulē dažādas bioķīmiskās norises, tomēr, ja to ir par daudz, tiek traucētas šūnu dabiskās funkcijas un rodas šūnu bojājumi. Brīvie radikāļi organismā pastiprināti veidojas tad, kad dzīvnieks ir novājināts. Šādos gadījumos ir nepieciešami antioksidanti – lielā daudzuma tie ir C, A vitamīnos un selēnā, kā arī cinkā, varā un magnijā. Antioksidanti spēj iznīcināt brīvos radikāļus un novērst to radīto kaitējumu. Taču, tos pārdozējot, tie, līdzīgi citiem vitamīniem, var būt kaitīgi dzīvniekam.


 PROBIOTIKAS
Probiotikas ir labās baktērijas, kas pozitīvi ietekmē gremošanas trakta veselību. Tās satur mikroorganismus Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei vai Enterecoccus faecium. Šie mikroorganismi kontrolē “slikto“ baktēriju vairošanos resnajās zarnās.


OMEGA TAUKSKĀBES
Omega-3, Omega-6 un Omega-9 nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē locītavas un imūnsistēmas darbību. Tās ir svarīgas normālas ādas un apmatojuma stāvokļa uzturēšanai – padara to spīdīgu un palīdz pret tā izkrišanu, regulē vielmaiņu un palīdz novērst iekaisuma procesus. Taču nesabalansēta Omega taukskābju lietošana dzīvniekam var izraisīt veselības traucējumus.


TAURĪNS
Būtiska aminoskābe, kas nepieciešama, lai uzturētu veselīgu acu un sirds darbību. Tas arī ir svarīgs elements augļa attīstībai, augšanai, reprodukcijai, neiromodulācijai, dzirdei. Īpaši svarīga taurīna uzņemšana pietiekamā daudzumā ir kaķiem, jo to organisms taurīnu pats nespēj sintezēt. Rūpnieciski ražotā barība satur precīzu kaķiem un kaķēniem nepieciešamo taurīna devu, taču, ja dzīvnieku baro ar mājās gatavotu barību, jāpievērš uzmanība tā pietiekamai uzņemšanai, vajadzības gadījumā veicot analīzes un nosakot tā līmeni dzīvnieka organismā.

 

Lai pārliecinātos par sava mīluļa veselību un atbilstošu uzturu, aicinām pieteikt vizīti Dino Zoo veterinārā klīnika Rīgā, Krasta ielā 52. Tā ir atvērta katra diena no 9:00 līdz 21:00.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Sveiki. Paņēmu sunīti, mazo vācu špicu. Auga kopā ar vecākiem un vēlvienu sunīti. Trešo dienu barojam ar sauso barību, taču suns turpina paķert zobos vienu sausās barības gabaliņu un skriet prom, atkal atgriežas, paķer un skrien prom. Reizēm arī aizrijas. Kas ir mums jādara, lai suns normāli paēstu? Iedomājos, ka varbūt citi suņi ir ņēmuši nost barību. Suņukam pašlaik 5 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Varbūt sunītim ir ierasts uzņemt barību šādā veidā. Vai granulas izmērs atbilst suņa lielumam? Varat mazliet pieliet ūdeni klāt. Ja suns mēģina ēst ātri, tad var mēģināt piedāvāt sunim ēst no šāda tipa bļodiņas. 

https://www.dinozoo.lv/bloda-suniem-dog-fantasy-slow-feeder-small-black-18-x-5-cm/

 

Vai skotu terjers noteikti jāved pie friziera?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja suņu īpašniekam pietiek zināšanas par skotu terjeru spalvas kopšanu un prasmes, tad var arī nevest.

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu?

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu,var but ari krustojums?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Par šķirnes kucēniem informāciju var saņemt sazinoties ar klubu:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-labradoru-retriveru-skirnes-sunu-audzetaju-klubs/

Bežšķirnes kucēnus var meklēt patversmēs.

Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa"

Sveiki! Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa" Itkā viņa jau ir gājusi tur nokārtoties, bet tomēr dara to arī uz grīdas. Sunim ir 6meneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Medikaments

У вас есть ветеринарный препарат palladia 50mg?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 šādi medimkamenti mūsu aptiekās nav pieejami.

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Suns čurā mājās

Labdien, lūdzu palīdzēt ar padomu. Mans pundurpinčers 1,3 gadi pa nakti čurā mājās konstantā vietā pie ārdurvīm. Izlaižu pagalmā pēdējo x ap pl22; pa nakti ir paradums mani modināt, katru nakti ceļos, lai izlaistu čurāt. Bet tāpat čurā arī mājās. Gribētu, lai nečurā un, lai nemodina. Kādas ir manas kļūdas? Viens dzīvnieks mājās, dzērienu noņemam ap pl20; ēd sausos graudiņus ar konserviem. Staidzinām 2x dienā, pluss pagalms. Pateicos jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Sāciet ar veselības pārbaudi. Ja ar veselību viss ir labi, pamainiet pārtiku. Iespējams ka tieši šī barība izraisa sunim slāpes.

Var pierādināt suni gulēt būrī. Šajā gadijumā suns nenāks Jūs modināt un diezvai čurās zem sevis.

Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Labdien! Mums ir 2g veca vidusāzijas aitu suņa meitene, ļoti nikna. Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc sterilizācijas suns var kļūt mierīgāks. Bet būtiski rakstura īpatnības nemainīsies.

Bernes ganu suņa svars

Sveicināti! Bernes ganu suņa meitene ir 3 mēnešus un trīs nedēļas veca, sver 16kg. vai tas ir pietiekams svars, jo bažas rada sajūta, ka vienmēr ir izsalkusi? barojam 3x dienā jauktā ēdināšana - putra, kefīrs, gaļa, kartupeļi, biezpiens, vakaros sausa barība. labprat ēd augļus un darzeņus. Paldies! Ar cieņu, Digna

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Neredzot suni, grūti atbildēt uz šo jautājumu. Pakonsultējaties pie sava audzētāja vai arī ar veterinārārstu :)

Amerikāņu akitas kucēns. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Labdien! Iegādājāmies amerikāņu akitas kucēnu? Ungārijas audzētavā ( latvijā, bai tuvāk neatradām) , kucēns ir ar ciltsrakstiem. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Šājā jautājumā Jūs var konsultēt Jūsu audzētājs. Dokumentos ir norādīta informācija no kuras organizācijas un kluba ir Jūsu suns. Attiecīgī tieši šajā organizācija Jūs varat turpināt vaislas darbu.