Atpakaļ

Rotaļlietas suņiem

Suņi ir ļoti gudri, prātīgi, ziņkārīgi un sociāli dzīvnieki. Tie ik dienas cenšas atklāt ko jaunu un, izmantojot, degunu, aposta un tā iepazīst apkārt esošos priekšmetus un virsmas, kā arī labprāt cenšas izpētīt dažādas vietas un pārvarēt šķēršļus. Lai suns būtu laimīgs, to jānodrošina ar nepieciešamajām aktivitātēm gan prāta spēju, gan fiziskās formas attīstīšanai. To var izdarīt, izmantojot dažāda veida rotaļlietas. Vairāk par to izvēli stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

Kas jāņem vērā izvēloties rotaļlietu sunim?


Izvēloties rotaļlietas sunim, pirmkārt, jāizvērtē dzīvnieka intereses. Ko tam labāk patīk darīt – skriet vai gulēt uz dīvāna? Kur rotaļlieta tiks izmantota – aktivitātēm ārā vai iekštelpās? Tāpat arī jāņem vērā dzīvnieka izmērs, lai pārāk liela rotaļlieta nebūtu par apjomīgu un smagu mazam sunim vai pārāk maza – lielam sunim. Pretējā gadījumā rotaļlieta var apdraudēt dzīvnieka drošību. Kā brīdina Tatjana, ja suns to norīs, rotaļāšanās var beigties ar letālām sekām vai  nopietnām veselības problēmām, ko varēs atrisināt tikai operatīvā veidā.

Jāņem vērā arī suņa vecumu – ja tas ir kucēns, jāizvēlas attiecīga vecuma suņiem paredzētas rotaļlietas, ko var grauzt un košļāt, jo zobu maiņa ir diezgan nepatīkams process. Tās laikā niez smaganas, un dzīvnieks cenšas gūt atvieglojumu, tās masējot ar dažādu priekšmetu graušanas palīdzību. Arī jauniem suņiem būs piemērotas rotaļlietas, kas izgatavotas no izturīgiem materiāliem, jo aktīvam un impulsīvam dzīvniekam arī var būt raksturīga tendence košļāt un grauzt savu mantu. Savukārt senioram vai sunim, kuram ir problēmas ar zobiem vai to nav vispār, var piedāvāt mīkstās rotaļlietas. “Ir jāievēro suņa tendences grauzt vai negrauzt rotaļlietas, jo sagrauzta mantiņa var izrādīties ļoti bīstama veselībai, ja suns, piemēram, norīs tās gabaliņu,” uzsver Tatjana.

“Protams, rotaļlietas, kas paredzētas košļāšanai un graušanai, parasti tiek izgatavotas no izturīgiem materiāliem, tāpēc tās var izmantot arī situācijās, kad dzīvniekam ir tendence grauzt saimnieka mantas. Lai modelētu pareizu uzvedību un novērstu suņa uzmanību no priekšmetu graušanas, var piedāvāt arī mantiņu, kas pildīta ar našķiem, pastēti vai ko citu garšīgu. Suns būs aizņemts ar to un nemēģinās iznīcināt saimnieka mantas. Tāpat šīs rotaļlietas var izmantot arī kucēniem, kad mainās to zobi, vai arī dzīvniekiem, kam ir izteikts tā dēvētais atšķirtības sindroms, kad sunim ir ļoti grūti atvadīties no saimnieka, kad tas dodas savās dienas gaitās – uz darbu, mācībām vai vienkārši iziet uz veikalu. Šajos momentos var tikt demolēta māja un suns var gaudot, tāpēc atbilstoša rotaļlieta arī palīdzēs novērst suņa domas no saimnieka prombūtnes. Savukārt, ja sunim vienkārši ir garlaicīgi, šī rotaļlieta ļaus sevi izklaidēt.”

 

Suņu rotaļlietu veidi

 

Kopumā rotaļlietas var dalīt pēc izplatītākā to pielietojuma veida – ir rotaļlietas, kas ir piemērotas izklaidei ārā. Tie ir frīsbija šķīvīši, bumbas, bumbas ar striķiem, kā arī citas rotaļlietas. Tāpat ir rotaļlietas, kas piemērotas spēlēm telpās – visbiežāk tās ir košļājamas un tajās var ievietot ko garšīgu, kā arī tās pašas par sevi var būt ļoti smaržīgas un garšīgas. Tāpat populāras ir arī jau minētās mīkstās mantiņas, kā arī dažādas interaktīvās spēles suņiem.

Mīkstās rotaļlietas tiek ražotas no auduma. Tās var piedāvāt suņiem, kam nav mērķis saplēst savu mantiņu, kā arī suņiem ar zobu un smaganu problēmām. Savukārt, pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti tajās tiek paslēpts visgaršīgākais našķis, un suns, izmantojot savu degunu, ķepas un prātu, mēģina to iegūt. Šīm rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi,” stāsta Tatjana. “Populāras ir arī attīstošās rotaļlietasbumbas, šķīvīši, “agility” šķēršļi. Tās ir paredzētas aktīvai atpūtai ar savu saimnieku. Izmantojot šāda tipa rotaļlietas, ir svarīgi novērtēt segumu, pa kuru skries suns, lai nerastos starpgadījumi un dzīvnieks negūtu kādu traumu.”

Tirdzniecībā ir pieejamas arī speciālās rotaļlietas, ko izmanto apmācību laikā – dažādi striķi, bumbiņas un ādiņas, kas piestiprinātas pie virves, kā arī motivācijas priekšmeti un hanteles. Koka hanteles un motivācijas priekšmetus izmanto suņu apmācīšanai dresūras laikā.

 

Kāpēc sunim rotaļlietas ir svarīgas?

 

“Rotaļlietām ir ļoti būtiska nozīme dzīvnieka ikdienā, jo tās nodrošina to ar fiziskām un mentālām aktivitātēm, kas ietekmē arī suņa noskaņojumu un pašsajūtu. Izvēloties mantiņas, gan jāpatur prātā, ka drošībai ir jābūt pirmajā vietā – ir jāizvērtē suņa un rotaļlietas izmērs, lai nerastos draudi veselībai. Piemēram, ja norīta maza rotaļlieta vai tās gabaliņš, tas var aizsprostot dzīvnieka gremošanas traktu. Suņiem nevajadzētu arī dot bērnu rotaļlietas, jo tās nav tik izturīgas, tāpēc nav paredzētas intensīvai un stiprai graušanai. Arī mirgojošas rotaļlietas ar lampiņām nevajadzētu piedāvāt suņiem, kam ir tendence grauzt savas mantas. Ja suns norīs baterijas, būs steidzami jādodas uz klīniku, taču to ne vienmēr izdodas savlaicīgi pamanīt. Uz visām rotaļlietām ir norādīta arī to anotācija un lietošanas instrukcija – to arī ir jāizlasa, lai pēc tam nebūtu starpgadījumu,” aicina Tatjana. “Protams, rotaļlietu suņiem var uztaisīt arī paša spēkiem no auduma, dažādiem striķiem un citiem materiāliem. Internetā ir daudz instrukciju, kā to izdarīt mājas apstākļos un ko pielietot. To darot, arī ir jāizvērtē, cik rotaļlieta būs droša mīlulim.”

 

Ieskaties Dino Zoo e-veikala www.dinozoo.lv plašajā suņu rotaļlietu klāstā un atrodi piemērotāko savam četrkājainajam draugam.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kad ņemam kucēnu mums neiedeva nekādus dokumentus , kas apliecinātu viņas šķirņu. Tagad sunim ir jau 2 gadi un gribam , lai viņai būtu kucēni , kādus dokumentus būtu jādabū , lai apliecināt šķirņu un pēc tam arī pircējiem būtu tie dokumenti ? Varbūt jāvēršas uz kādu klubu vai pie vetārsta ? (Suņa šķirne ir Džeks rasels , vismaz pēc izskata un uzvedības ; Saimniece ,pie kuras ņemam ,neatbild )

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Suņa šķirni var apliecināt tikai ciltsraksti. Sunim ar ciltsrakstiem ir jāaiziet uz dažām izstādem un jāsaņem vērtējums, ar kuru tālāk suns var tikt izmantots vaislā. Iet uz izstādēm var tikai pēc iestāšanas klubā. Kā arī no kluba ir jāsaņem pārošanas atļauju.

 

Sibīrijas haskijs - standarts

Vai jūs varētu man lūdzu atsūtīt par Sibīrijas haskija auguma garumu un augstumu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Ar Sibīrijas haskija standartu Jūs varat iepazīties šeit.

http://www.dogs.lv/files/siberianhusky.pdf

Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā.

Labdien! Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā. Vēlā vakarā, pus stundu pirms gulētiešanas tik izlaists ārā, kur nokārtojas, bet nakts vidū, kad pallet viens tāpat piečurā istabu. Naktīs, kad suns nav viens un guļ kopā ar saimniekiem vienā istabā, tad problēmas nav un var izsturēt visu nakti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Šajā gadijumā ir jāparbaudā veselību. Asins un urīna analīzes. Ja viss ir kārtībā, tad kinologs.

Labdien! Vēlos uzzināt cik maksā viena nodarbība suñu skolā 6 mēnešu vecam vācu aitu sunim un cik bieži vajadzētu iet? Paldies jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pakalpojumu cenrādis izskatās šādi:

Pakalpojums Individuāli Grupā Abonements, 5 nodarbības grupā
Hendlings, 1h 20.00 12.00 48.00
Suņu paklausības nodarbības, 1h 30.00 15.00 60.00
Paklausības rallijs, 1h   15.00 60.00
Konsultācija, 0.5h 20.00    
Kucēnu skola, 1h   12.00 48.00
Suņu fitness, 1h 25.00    
Skrejceliņš, 0,5h 7.00  

 

Apmeklēt suņu var 1 vai 2 rezies nedēļā. Bet obligāti ir jāstrādā ar suni regulāri un secīgi katru dienu arī mājas apstākļos.

 

Suņa apzīmēšana ar mikročipu & vakcinēšana

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par čipēšanu: No cik mēnešiem var čipēt suni?Kā arī vakcinēt? Paldies jau iepriekš! Ar cieņu:Ilze

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Suns ir obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, kā arī tam ir jābūt izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei līdz četru mēnešu vecumam.

Suņa vakcināciju parasti uzsāk 6- 8 nedēļu vecumā, trakumsērgu ne ātrāk kā 12 nedēļu vecumā.

ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

Acs sunim

Добрый день! У 3х месячного щенка французского бульдога после прогулки наверное лопнул капилляр в глазу, нет сильного кровавого пятна, а не большой развод. Глаз не слезится, не гноится и нормально реагирует если глажу рядом. Из-за чего это может юфть? Что желательно сделать? Не уверена, что даже лопнул капилляр. У щенка вокруг глаз немного розоватые/красненькие веки с внутренней стороны, это нормально?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Acs apsārtums var būt dažādu iemeslu dēļ - iespējams pastaigas laikā acī ir  iekļuvušas smiltis, utt. Ja satraucaties  par dzīvnieka labsajūtu un veselības stāvokli, lūdzam jūs pierakstīties pie speciālista Dino Zoo klīnikā  pa tālruni 67327923 un veterinārārsts sniegs jums atbildes uz jautājumiem, kā arī nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu, ja tāda būs nepieciešama.

Suņa frizēšana

Labvakar.Vēlos pierakstīt suņu meiteni uz kažoka mazgāšanu+ žāvēšanu..Bet viņai īsti nepatīk tā procedūra+ sveši cilvēki..Spalva ir vidēji bieza..Gribētu kaut reizi izmantot šo pakalpojumu savai sunītei.

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Galvenais lai sunim nav agresija pret citiem dzīvniekiem un cilvēkiem.

Pierakstīties var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu frizetava@dinozoo.lv

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ta ir normāla kucēna uzvedība :)

Viens no variantiem ir pieradināt suni dzīvot būrī, kad Jūs esat prom vai kad Jums nav laika un iespējas darboties ar suni, kā arī pieskatīt viņu. 

Nākamais variants ir novākt apavus un paklājus un nedot kucēnam iespēju kļūdīties. Mēbeles var apstrādāt ar zoo veikalā nopērkamo spreju:

https://www.dinozoo.lv/sunu-atbaidoss-lidzeklis-beaphar-stop-it-dog-100-ml/

 

Dodiet kucēnam gan fizisko, gan mentālo slodzi saskaņa ar viņa vecumu. Privātu mantu vietā piedāvājiet suņu rotaļlietas:

https://www.dinozoo.lv/suniem/rotallietas/zobiem/

Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām?

Labdien es gribu uzināt cik ir jāmaksā 2mēnešu veciem sunīšiem ir jāmaksā,pa nodarbībām. Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar mūsu pakalpojumu cenrādi var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skolas/cenradis

 

Nodarbības var apmeklēt tikai vakcinēts kucēns. 

kucēni

Ko darīt...? Manai kucei piedzima 12 kucēni un tikai 9 pupiņi, ir pagājušas tikai nepilnas 2 nedēļas bet piens kļūst ar vien mazāk un mazāk... Kucēni jau vārgi mamma nemierīga... Dodu daudz ēst bet tas neko nemaina

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Noteikti sazinieties ar savu veterinārārstau. Kucēni jāpiebaro ar mākslīgā piena maisījumu kucēniem (no pudelītes)!