Atpakaļ

Rotaļlietas suņiem

Suņi ir ļoti gudri, prātīgi, ziņkārīgi un sociāli dzīvnieki. Tie ik dienas cenšas atklāt ko jaunu un, izmantojot, degunu, aposta un tā iepazīst apkārt esošos priekšmetus un virsmas, kā arī labprāt cenšas izpētīt dažādas vietas un pārvarēt šķēršļus. Lai suns būtu laimīgs, to jānodrošina ar nepieciešamajām aktivitātēm gan prāta spēju, gan fiziskās formas attīstīšanai. To var izdarīt, izmantojot dažāda veida rotaļlietas. Vairāk par to izvēli stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

Kas jāņem vērā izvēloties rotaļlietu sunim?


Izvēloties rotaļlietas sunim, pirmkārt, jāizvērtē dzīvnieka intereses. Ko tam labāk patīk darīt – skriet vai gulēt uz dīvāna? Kur rotaļlieta tiks izmantota – aktivitātēm ārā vai iekštelpās? Tāpat arī jāņem vērā dzīvnieka izmērs, lai pārāk liela rotaļlieta nebūtu par apjomīgu un smagu mazam sunim vai pārāk maza – lielam sunim. Pretējā gadījumā rotaļlieta var apdraudēt dzīvnieka drošību. Kā brīdina Tatjana, ja suns to norīs, rotaļāšanās var beigties ar letālām sekām vai  nopietnām veselības problēmām, ko varēs atrisināt tikai operatīvā veidā.

Jāņem vērā arī suņa vecumu – ja tas ir kucēns, jāizvēlas attiecīga vecuma suņiem paredzētas rotaļlietas, ko var grauzt un košļāt, jo zobu maiņa ir diezgan nepatīkams process. Tās laikā niez smaganas, un dzīvnieks cenšas gūt atvieglojumu, tās masējot ar dažādu priekšmetu graušanas palīdzību. Arī jauniem suņiem būs piemērotas rotaļlietas, kas izgatavotas no izturīgiem materiāliem, jo aktīvam un impulsīvam dzīvniekam arī var būt raksturīga tendence košļāt un grauzt savu mantu. Savukārt senioram vai sunim, kuram ir problēmas ar zobiem vai to nav vispār, var piedāvāt mīkstās rotaļlietas. “Ir jāievēro suņa tendences grauzt vai negrauzt rotaļlietas, jo sagrauzta mantiņa var izrādīties ļoti bīstama veselībai, ja suns, piemēram, norīs tās gabaliņu,” uzsver Tatjana.

“Protams, rotaļlietas, kas paredzētas košļāšanai un graušanai, parasti tiek izgatavotas no izturīgiem materiāliem, tāpēc tās var izmantot arī situācijās, kad dzīvniekam ir tendence grauzt saimnieka mantas. Lai modelētu pareizu uzvedību un novērstu suņa uzmanību no priekšmetu graušanas, var piedāvāt arī mantiņu, kas pildīta ar našķiem, pastēti vai ko citu garšīgu. Suns būs aizņemts ar to un nemēģinās iznīcināt saimnieka mantas. Tāpat šīs rotaļlietas var izmantot arī kucēniem, kad mainās to zobi, vai arī dzīvniekiem, kam ir izteikts tā dēvētais atšķirtības sindroms, kad sunim ir ļoti grūti atvadīties no saimnieka, kad tas dodas savās dienas gaitās – uz darbu, mācībām vai vienkārši iziet uz veikalu. Šajos momentos var tikt demolēta māja un suns var gaudot, tāpēc atbilstoša rotaļlieta arī palīdzēs novērst suņa domas no saimnieka prombūtnes. Savukārt, ja sunim vienkārši ir garlaicīgi, šī rotaļlieta ļaus sevi izklaidēt.”

 

Suņu rotaļlietu veidi

 

Kopumā rotaļlietas var dalīt pēc izplatītākā to pielietojuma veida – ir rotaļlietas, kas ir piemērotas izklaidei ārā. Tie ir frīsbija šķīvīši, bumbas, bumbas ar striķiem, kā arī citas rotaļlietas. Tāpat ir rotaļlietas, kas piemērotas spēlēm telpās – visbiežāk tās ir košļājamas un tajās var ievietot ko garšīgu, kā arī tās pašas par sevi var būt ļoti smaržīgas un garšīgas. Tāpat populāras ir arī jau minētās mīkstās mantiņas, kā arī dažādas interaktīvās spēles suņiem.

Mīkstās rotaļlietas tiek ražotas no auduma. Tās var piedāvāt suņiem, kam nav mērķis saplēst savu mantiņu, kā arī suņiem ar zobu un smaganu problēmām. Savukārt, pateicoties interaktīvajām rotaļlietām, suņiem attīstās uzmanība un attapība. Parasti tajās tiek paslēpts visgaršīgākais našķis, un suns, izmantojot savu degunu, ķepas un prātu, mēģina to iegūt. Šīm rotaļlietām ir dažādi sarežģītības līmeņi,” stāsta Tatjana. “Populāras ir arī attīstošās rotaļlietasbumbas, šķīvīši, “agility” šķēršļi. Tās ir paredzētas aktīvai atpūtai ar savu saimnieku. Izmantojot šāda tipa rotaļlietas, ir svarīgi novērtēt segumu, pa kuru skries suns, lai nerastos starpgadījumi un dzīvnieks negūtu kādu traumu.”

Tirdzniecībā ir pieejamas arī speciālās rotaļlietas, ko izmanto apmācību laikā – dažādi striķi, bumbiņas un ādiņas, kas piestiprinātas pie virves, kā arī motivācijas priekšmeti un hanteles. Koka hanteles un motivācijas priekšmetus izmanto suņu apmācīšanai dresūras laikā.

 

Kāpēc sunim rotaļlietas ir svarīgas?

 

“Rotaļlietām ir ļoti būtiska nozīme dzīvnieka ikdienā, jo tās nodrošina to ar fiziskām un mentālām aktivitātēm, kas ietekmē arī suņa noskaņojumu un pašsajūtu. Izvēloties mantiņas, gan jāpatur prātā, ka drošībai ir jābūt pirmajā vietā – ir jāizvērtē suņa un rotaļlietas izmērs, lai nerastos draudi veselībai. Piemēram, ja norīta maza rotaļlieta vai tās gabaliņš, tas var aizsprostot dzīvnieka gremošanas traktu. Suņiem nevajadzētu arī dot bērnu rotaļlietas, jo tās nav tik izturīgas, tāpēc nav paredzētas intensīvai un stiprai graušanai. Arī mirgojošas rotaļlietas ar lampiņām nevajadzētu piedāvāt suņiem, kam ir tendence grauzt savas mantas. Ja suns norīs baterijas, būs steidzami jādodas uz klīniku, taču to ne vienmēr izdodas savlaicīgi pamanīt. Uz visām rotaļlietām ir norādīta arī to anotācija un lietošanas instrukcija – to arī ir jāizlasa, lai pēc tam nebūtu starpgadījumu,” aicina Tatjana. “Protams, rotaļlietu suņiem var uztaisīt arī paša spēkiem no auduma, dažādiem striķiem un citiem materiāliem. Internetā ir daudz instrukciju, kā to izdarīt mājas apstākļos un ko pielietot. To darot, arī ir jāizvērtē, cik rotaļlieta būs droša mīlulim.”

 

Ieskaties Dino Zoo e-veikala www.dinozoo.lv plašajā suņu rotaļlietu klāstā un atrodi piemērotāko savam četrkājainajam draugam.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.