Atpakaļ

Mājdzīvnieku drošība salūta laikā

Svētku uguņošana gadu no gada rada daudz satraukumus gan mīluļiem, gan viņu saimniekiem. Par to, kā parūpēties par mīluļa drošību salūta laikā un, ko iesākt, ja dzīvnieks bailēs no trokšņa tomēr aizmūk, dalās pieredzē mūsu eksperti.

Lai gan šogad Jaungada sagaidīšanas svinības plašākā pulkā izpaliek, svētku uguņošana gadu no gada rada daudz satraukumus gan mīluļiem, gan viņu saimniekiem. Par to, kā parūpēties par mīluļa drošību salūta laikā un, ko iesākt, ja dzīvnieks bailēs no trokšņa tomēr aizmūk, stāsta kinoloģe, Dino Zoo eksperte un Dino Zoo Suņu skolas trenere Lauma Zutere un veterinārārste, Dino Zoo Klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe.

Kā uzsver Lauma Zutere, katru gadu salūtu laikā pazūd ļoti daudz dzīvnieku, tāpēc jāuzmanās ir katram – pat tādā gadījumā, ja mājdzīvnieks, dzirdot šos trokšņus, nekad iepriekš nav izrādījis bailes vai satraukumu. “Jāņem vērā, ka gada nogalē notiek ne tikai oficiāli salūti, bet nesakārtotās likumdošanas dēļ uguņošanu var sarīkot katrs, kuram gribas, turklāt jebkurā brīdī. Visbīstamāk tas ir suņiem, jo arī šajā periodā dzīvniekam ir jāiet ārā nokārtot savas dabiskās vajadzības. Nobīties no tuva sprādziena var katrs, un diemžēl šīs bailes no reizes uz reizi bieži vien kļūst arvien lielākas. Ja zināms, ka suns no salūta baidās, labāk jau laicīgi nodrošināties, mazliet ciešāk uzliekot kakla siksnu, vai pastaigu laikā lietojot gan iemauktus, gan kakla siksnu. Tāpat ieteicams suni no pavadas pilsētā vaļā nelaist un noteikti nesūtīt pastaigā ar dzīvnieku bērnus, bet iet pašam. Pie tam jāatceras, ka arī nožogotā teritorijā esošs suns panikā var pārvarēt daudz augstāku sētu vai izlīst pa daudz šaurāku spraugu nekā ikdienā,” norāda Lauma, piebilstot, ka suni nekādā gadījumā arī nevajadzētu ņemt līdzi, ejot skatīties salūtu – ja tas pēkšņi nobīsies, saimnieka uzmanība būs pievērsta uguņošanai, kā rezultātā reakcija uz suņa paniku var būt novēlota.

“Ja dzīvniekam ir bail no salūta, būtu vēlams laicīgi parūpēties par to, lai dzīvnieks uguņošanas laikā mājās nepaliktu viens un tiktu pieskatīts. Ja tas nav iespējams, suni jāatstāj iekštelpās, vēlams, istabā, kur salūta trokšņi un uguņošana būtu pēc iespējas mazāk redzama un dzirdama. Protams, jānovērtē arī telpu, lai tajā nebūtu bīstami, viegli plīstoši priekšmeti, ko dzīvnieks stresa situācijā lecot var apgāzt, tā satraumējot sevi,” papildina Kristīne Dumpe.

Tāpat, ja ir zināms, ka svētku vakarā būs jādodas prom un suni nāksies atstāt mājās, noteikti jāpadomā par to, lai dzīvnieks tiktu nogurdināts. Turklāt ne tikai fiziski, bet arī mentāli. “Ieteicams kaut kur aizbraukt, izskrieties bez pavadas, izspēlēties. Sunim var piedāvāt kādas ostīšanas spēles ar meklēšanu vai darboties ar paklausības trenēšanu, iemācīt kādu jaunu triku. Noguris suns gribēs gulēt un būs daudz mazāk ieinteresēts tajā, kas notiek aiz loga. Labi, ja ir iespējams piedāvāt sunim arī ko graužamu, jo graušana nomierina un palīdz atslābināties. Ejot projām, mājās ieteicams atstāt ieslēgtu gaismu, kas neitralizēs salūta radītās gaismas, savukārt trokšņus var palīdzēt slāpēt pietiekami skaļi skanošs radio vai televizors. Vienmērīgs fons kaut nedaudz nomāks būkšķus un citas skaņas. Tāpat dzīvnieku labāk atstāt šaurākā teritorijā – vai nu atsevišķā telpā, vai, ja suns pieradināts, būrī. Tas radīs drošāku sajūtu, nekā plašums. Protams, pie tā dzīvnieku jāpieradina krietni agrāk, jo, pēkšņi ieslēdzot suni vai kaķi vannas istabā vai ieliekot būrī, ja tas vienmēr pieradis staigāt pa visu māju, tiks radīts daudz lielāks stress, kas liks arī asāk reaģēt un nezināmiem trokšņiem,” tā Lauma.

Gadījumā, ja zināms, ka dzīvnieks uz uguņošanu reaģē īpaši saasināti, veterinārajās aptiekās ir pieejami nomierinoši medikamenti. Tos mīlulim, iepriekš konsultējoties ar speciālistu, var sākt dot jau savlaicīgi, vismaz nedēļu pirms uguņošanas. Savukārt, ja brīdī, kad suns ir nobijies, saimnieks atrodas tam blakus, noteikti nevajadzētu nobijušos suni žēlot un mierināt, jo šādu cilvēka uzvedību suns uztvers kā apstiprinājumu tam, ka viņa reakcija ir pareiza un saimnieks to atbalsta. Tiesa, ja dzīvnieks bailēs no uguņošanas tomēr uzvedas neadekvāti, to nedrīkst bārt. Ja suns meklē patvērumu, vēlas nokļūt tuvāk saimniekam, piemēram, ielekt gultā, nevajadzētu to atgrūst, bet, tieši otrādi, mēģināt nomierināt. Savukārt, ja stress nav panikas līmenī, jāmēģina pārslēgt suņa uzmanību uz ko citu un jācenšas viņu uzmundrināt, demonstrējot, ka notiekošais nav nekas sevišķs. “Ja suns ir spējīgs pārslēgties, labāk piedāvāt kādu strauju spēli vai paskriet, jo kustībā stresa līmenis krītas straujāk. Ja suns ir stresā visu svētku laiku un nav iespējams viņu uz šo periodu izmitināt kaut kur tālāk no pilsētas, vēlams, cik vien bieži iespējams, izbraukt pie dabas un ļaut sunim kārtīgi izskrieties. Stress, kas krājas, padara dzīvnieku arvien nervozāku un arvien krasāk reaģējošu uz dažādiem trokšņiem,” tā Lauma.

Ja dzīvnieks tomēr pazūd

Ja mīlulis salūta laikā ir aizbēdzis, saimniekam jārīkojas nekavējoties. Suns panikā var aizskriet ļoti tālu, tāpēc svarīgi informāciju par tā pazušanu izplatīt pēc iespējas plašāk. Būtiski ir arī sniegt ļoti precīzu informāciju – ielu un ciematu nosaukumi mēdz būt vienādi dažādās vietās, tāpēc jānorāda, ka dzīvnieks pazudis, piemēram, Liepājā, nevis Valmierā. Tāpat ir labi akcentēt kādas īpašas pazīmes, kas dzīvniekam piemīt.

Visiem Latvijas teritorijā dzīvojošajiem suņiem jābūt čipētiem un reģistrētiem Latvijas Lauksaimniecības datu centrā, kura informācija ir pieejama vetārstiem un policijai. Jāatceras, ka bez šīs reģistrācijas čipam nav jēgas un varbūt tieši pirmssvētku laiks ir īstais brīdis pārbaudīt, vai suns tiešām ir reģistrēts un datu centrā norādītie kontakti un informācija ir aktuāla un pareiza. Tāpat arī ieteicams iepriekš uzņemt  sava mīluļa fotoattēlu, lai nepieciešamības gadījumā, tas ir pieejams.

“Liels spēks mūsdienās ir sociālajiem tīkliem, tajos ir dažādas grupas dzīvnieku mīļotājiem, kurās noteikti ir vērts dublēt šo informāciju. Tāpat lieks nebūs arī paziņojums radio vai reģionālajā televīzijā, ja tāda ir. Vajadzētu apzvanīt tuvākās un varbūt arī ne tik tuvas patversmes un nodot informāciju arī tām. Tai pat laikā noteikti ieteicams izlīmēt arī lapiņas, vēlams ar dzīvnieka fotogrāfiju, jo dažkārt dzīvnieki bailēs, īpaši kaķi, mēdz ielīst kādā šķūnītī vai pagrabā un nenākt laukā. Un mīluli noteikti vajag arī pašiem aktīvi meklēt, apbraukāt apkārtni, saukt un klausīties, vai nav dzirdamas kādas skaņas,” iesaka Lauma.

“Saimniekam laicīgi jāparūpējas, lai pie suņa kakla siksnas ir piestiprināts žetoniņš ar saimnieka tālruņa numuru, jo gadījumā, ja suns aizbēg, tas atvieglos dzīvnieka atgriešanos mājās. Saimnieka kontaktinformāciju var uzrakstīt arī tieši uz kakla siksnas Dzīvnieka pazušanas gadījumā sludinājumu var ievietot arī mājaslapā www.dzivniekupolicija.lv,” papildina Kristīne. “Tāpat jāatceras, ka gada tumšajā laikā ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem ir nepieciešami atstarotāji. Tumšā laikā mājdzīvnieki negadījumos uz ceļa cieš biežāk, jo autovadītāji viņus vienkārši neredz. Ja pastaigas laikā suni atsvabina no pavadas, atstarojošais elements ir nepieciešams, lai dzīvnieku varētu ieraudzīt arī pats saimnieks, pat, ja tuvumā nav automašīnu. Zooveikalos ir pieejami gan atstarojoši iemauktiņi, zābaciņi un pavadas, gan diodes, ko piestiprināt kaklasiksnai, lai dzīvnieku tumsā var pamanīt. Tas ir svarīgi, lai suns tumsā nepazūd, un arī dzīvnieka drošībai, lai to varētu pamanīt autovadītāji. Pretējā gadījumā dzīvnieki bez atstarotājiem apdraud arī autovadītāju drošību.”

Lai šie svētki Tev un Tavam mīlulim mierpilni un bez uztraukumiem!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.