Atpakaļ

Mājdzīvnieku barība: kā izvēlēties piemērotāko savam mīlulim?

Lai neapjuktu plašajā veikalu un veterināro aptieku mājdzīvnieku barības piedāvājumu klāstā un labāk orientētos šajā jautājumā, iepazīsties ar mūsu eksperta ieteikumiem.

Aplūkojot veikalos un veterinārajās aptiekās esošo mājdzīvnieku barības piedāvājumu, iespējams apjukt – tik plašs ir piedāvājums. Lai nākamreiz, meklējot barību savam sunim vai kaķim, tu labāk orientētos šajā jautājumā, iepazīsties ar šajā rakstā sniegtajiem padomiem!

Svarīgākais faktors ir barības sastāvs

Neatkarīgi no tā, vai tavs četrkājainais draugs tiek barots ar sauso barību vai konserviem, svarīgi izvēlēties profesionālo barību (tiek apzīmēta arī kā Premium un Superpremium). Šāda suņu barība iegādājama gan veterinārajās aptiekās un klīnikās, gan zooveikalos, savukārt pārtikas veikalos parasti atrodama ekonomiskās klases barība, kas ir krietni mazvērtīgāka, nespējot dzīvniekam sniegt vajadzīgās barības vielas.  

Izvēloties pārtiku, svarīgi aplūkot tajā esošās izejvielas. Svarīgākā izejviela, kas nepieciešama gan kaķiem, gan suņiem, ir dzīvnieku valsts izcelsmes olbaltumvielas. Jo augstāk sarakstā atrodas konkrēta sastāvdaļa, jo vairāk tā ir barībā. Tāpēc, ja gribi, lai tavs mājdzīvnieks uzņemtu vairāk gaļu, izvēlies barību, kur tā norādīta pirmā (nevis graudaugi, pākšaugi, kartupeļi, un citi blakusprodukti).

Ne mazāk svarīgi ir saprast, kāda tieši gaļa barībā atrodama. Mīluļiem mēdz būt alerģija pret noteikta veida gaļu, bet, ja uz iepakojuma tikai norādīts, ka barībā ir dzīvnieku valsts izcelsmes olbaltumvielas, paliek miglā tīts, vai barībā izmantota truša, vistas vai cita dzīvnieka gaļa.

Nozīme ir arī barības garšai

Varētu šķist, ka mājdzīvnieku barības garša ir tikai mīluļa gaumes lieta, taču tā nav. No atsevišķu dzīvnieku gaļas mīlulim, kā jau minējām, var būt alerģija. Turklāt katram sunim, ēdot konkrētas gaļas barību, kuņģī veidojas atšķirīgs PH līmenis. Piemēram, ja jēra gaļa sāk krāsot baltam sunim ķepas un purnu, iespējams, ka mainās kuņģa PH līmenis un vajadzētu izvēlēties citu gaļas veidu. Šis aspekts gan ir ļoti individuāls – citam sunim šāda reakcija var būt no vistas gaļas. Šī iemesla dēļ baltiem suņiem ieteicams pirkt barību ar balto jūras zivju gaļu.

Ar liellopa gaļu saistās vēl viena būtiska nianse, proti, to nevajadzētu izmantot mazu suņu barošanai, jo tās pārstrādāšanai nepieciešams visai ilgs laiks. Tāpēc liellopa gaļu labāk izvēlēties lieliem suņiem, bet maza izmēra četrkājainajiem draugiem – vistas, jēra, tītara vai zivs bāzes barību. Sausā suņu barība un konservi ar tītara gaļu ir lielisks risinājums tiem mīluļiem, kuri ir alerģiski vai ar noslieci uz aptaukošanos. Tā ir kvalitatīvāka par vistas gaļu, kā arī diētiskāka un liesāka.

Bez precīzas dozēšanas neiztikt

Lai mājdzīvnieks neaptaukotos vai, gluži otrādi, nepaliktu bez nepieciešamās uzturvielu devas, ir svarīgi sniegt precīzu barības daudzumu. Gan suņu, gan kaķu barība ir ļoti dažāda, tādēļ vienotas formulas nav. Tāpēc jāiepazīstas ar indikācijām uz iepakojuma etiķetes, kur atrodama tabula ar barības diennakts devām, ņemot vērā mīluļa svaru, vecumu un ķermeņa uzbūvi.

Aktuāls ir arī jautājums par to, cik bieži dzīvnieku barot. Sunim optimāls risinājums ir barošana vienu vai divas reizes dienā; tiesa, ja barībā ir daudz graudaugu, to vajadzētu dot biežāk, jo šāda barība pārstrādājas ātrāk, bet suņu barība ar gaļu – lēnāk. Kaķus ieteicams barot biežāk, aptuveni 5–7 reizes dienā. Tam ir fizioloģisks pamatojums – kaķiem ir krietni īsāka asinsrites sistēma. Piemēram, vidēja izmēra, četrus kilogramus smagam kaķim ir ap 200 ml asiņu. To cirkulācija ir ļoti ātra, tāpēc glikozes līmenis strauji krītas. Tāpēc, lai tas būtu optimālā līmenī, nepieciešams ēst maz, bet bieži.

Būtiska problēma var būt pārbarošana, īpaši kastrētiem vai sterilizētiem kaķiem. Lai tā nenotiktu, nepieciešama specializēta kaķu barība, kā arī, protams, jāievēro ieteicamā diennakts deva. Ne mazāk svarīgas ir arī kustības, tāpēc centies ar savu mīluli pēc iespējas vairāk rotaļāties. Tas nāks par labu gan mājdzīvnieka veselībai un garastāvoklim, gan tev pašam!

Kā barību uzglabāt un pasniegt?

Lielai daļai barības iepakojumu ir rāvējslēdzēja princips, līdz ar to barību iespējams uzglabāt, neizberot to no oriģinālā iepakojuma. Ja kaķu un suņu barība netiek noslēgta, tā zaudēs savu aromātu. Tāpēc, ja iepakojumu nav iespējams hermētiski noslēgt, jāpadomā par citu risinājumu, piemēram, pārtikas konteineru.

Bļodiņu izvēle ir gaumes jautājums. Taču nebūtu ieteicams izvēlēties statīvus, kuros atrodas gan ēdiena, gan ūdens trauks. Ēšanas laikā graudiņi var iekrist ūdens bļodā un uzbriest, līdz ar to ūdens vairs nebūs svaigs. Vairāku dzīvnieku barošanai, ja atšķiras barība vai tās deva, noderēs gudrās barotavas. Katrai barotavai komplektā nāk čips, kas tiek uzlikts uz kakla siksnas, un barotava atveras vien tad, ja pie tās ir dzīvnieks ar konkrēto kakla siksnu. Barotavu iespējams iestatīt tā, lai tā reaģētu arī uz dzīvniekā ievadīto mikročipu. Vēl viens risinājums – barotavas ar taimeri, kas atvērsies noteiktā laikā.

Suni ieteicams barot ne vairāk kā 2x dienā, un barībai katrā maltītē jābūt pieejamai 15 minūtes. Tādējādi suns sapratīs, ka jāēd tad, kad saimnieks to ļauj. Pretējā gadījumā, ļaujot sunim ēst jebkurā brīdī, viņš zaudēs savus dzīvnieka instinktus.

Neatkarīgi no tā, kāda veida mājdzīvnieku barība tevi interesē, meklē to Dino Zoo internetveikalā – šeit ir ļoti plašs piedāvājums, ērts meklēšanas filtrs un draudzīgas cenas!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

jaunākais suns kaut kā izsaka nepatiku reizēm vecākajam

Sveiki! Gribētu pajautāt jūsu domas par vācu aitu suņu attiecībām. Mums ir 2 puikas. Vienam 7 gadi, otram 4 gadi. Viens otru pieņēmuši, vecākais audzinājis mazāko, bet nu skatos, ka jaunākais kaut kā izsaka nepatiku reizēm vecākajam. Itkā neplēšas.. Domāju kāda situācija varētu būt vēl pēc 3 gadiem. Kad vecākais vairs nevarēs spēcīgi ierādīt vietu jaunākajām? Satraucos par to, ka nesāk plēsties.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien! 

Izklausās ka jaunākais suns ir sācis dominēt. 2-3 gadi tas ir tas vecums kād lieli suņi nobriest un sāk rādīt savu svarīgumu un dominēšanu attiecībā pret citiem suņiem. Jums ir nepieciešams kontrolēt situāciju, lai nakotnē nebūtu konflikti. 

Suns

Sveiki! Mūsu sunītim ir 7 mēneši. Nekad nav bijusi pie veterinārārsta. Kad būtu labākais laiks?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunim šādā vecumā ir jabūt savakcinētam un čipotam. Sunīti vajadzētu arī attārpot. Lai pierakstītos uz konsultāciju "Dino Zoo klīnikā" , lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923. 

Meiteņu lietas + meklēšanas

Sveiki. Man ir suņu meitene 9 mēnešus veca(haskijs) . Viņa nu jau vairākus mēnešus draudzējas ar suņu puiku(haskijs) . Abi ļoti draudzīgi. Manai meitenei vēl nav bijusi meklēšanas un reizes arī nav bijušas. Šodien suni spelejas un mana suņu meitene lec virsū suņu puikam un ņem viņu priekšā. Aizrādīju ka ta nedrīkst. Bet viņa turpināja lekt virsū un ņemties. Vai tas varētu liecināt ka vinai drīz sāksies meiteņu lietas + meklēšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ta ir absolūti normāla un dabiska suņiem uzvedība. Un šādai uzvedībai var būt absolūti dažādi konteksti. Suns mēģina dominēt, sunim ir stress, vai viņš ir pārāk uzbudināts. Spēlēšanas laikā suņi izmanto ļoti dažādus uzvedības elementus. Viņi medī, ganā, uzbruk un t.t. Ta ka šāda uzvedība nevar liecināt par to ka Jūsu dāmai drīz saksies meklēšanas laiks.

Problēmas ar tualeti (ārā)

Labdien! Īsi par situāciju: Kucēns haskijs, meitene, 5 mēneši. Ir problēmas ar tualeti (ārā). Kad visu dienu esmu mājas, viņa saprot, ka mājas savas darīšanas nedrīkst darīt. Tikko es braucu projām, kaut uz stundu, atbraucot mājas atradu gan liekas, gan mazas darīšanas. Tas ir protests, ka viņai nepatīk atrasties vienai mājas vai tas pagaidām vecuma dēļ? Jo naktī notiek tas pats un no rīta grīdā pilna ar pārsteigumiem.. Paldies.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nekādā gadījumā nav protests. Jūsu prombutne sagādā dzīvniekam stresu. Atvieglot sunim atšķirtības sindromu var sekojoši. Vakarā pirms gulētiešanas vai pirms Jūs plānojiet doties prom nodrošiniet suni ar fizisko un mentālo slodzi. Suns būs piekusis un visticamāk gulēs. Varat arī iedot ļoti izturīgu pildītu ar kārumiem rotaļlietu (paredzēto graušanai). Tādā veidā suns mazāk domās par Jums, mazāk stresos.

Un protams no rītiem sākuma izvedām suni ārā un pēc tām ejam tīrīt zobus un t.t..

Напишите пожалуйста расписание занятий для собак по хендленгу средних и малых пород в spice home.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

В Спице Хоум не проходят занятия. Все занятия проходят в Dino Zoo Pasaule, Krasta iela 52.

Индивидуальные занятия проходят по вторникам и пятницам по предворительной записи. Занятия в группе по вторникам в 13:00 и воскресеньям в 11:00. Также по предворительной записи. 

Записаться можно по телефону 29390650.

Sveiki. Ir bezšķirnes-takša krustojuma suns, meitene, 4gadi. Pēdējā laika sākusi neklausīt saimniekus, sēž, skatās citur un izliekas ka nedzird. Komandas kā sēdēt, gulēt, ķepu utt izpilda un klausa, bet kad sauc no āra iekšā nenāk, ja aizrāda ka nevar riet, neklausa un turpina riet. Agrāk klausīja ļoti labi uz vārda, kādus nu jau 2 mēnešus jau neklausa.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Iespējams ka tika pieļautās kļūdas suņu apmācībā, sakarā ar to suns ir saprastis ka var arī ignorēt saimnieku un darīt tikai to kas patīk.

Rekomendējam atnkākt uz individuālo konsultāciju, lai kinologs varētu Jums parādīt kas un kā jādarā lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

kur iegādāties čivavas kucēnu

Labdien, man ir 11 gadi es nezinu kur man iegādāties garspalvaino čihuahua kucēnu, es gibu meitenīti brūnā vai pelēkā krāsā.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Bērniem kucēnus nepārdod. Rekomendējam Jūsu vecākiem griezties klubā, kur var saņemt vairāk informācijas par kucēna iegādi:

LATVIJAS DEKORATĪVO SUŅU KLUBS

29424990
toyclub@inbox.lv
 http://www.toy-dogs.lv

Plānojam iegādāties sunīti no audzētavas, kura ir LKF biedrs.

Labdien, Plānojam iegādāties sunīti no audzētavas, kura ir LKF biedrs. Diemžēl pati audzētava ir atsūtījusi tikai pāris dienas veca kucēna bildes, sakot, ka tas ir vienīgais kucēns, kurš palicis nerezervēts un apskatīt to varēsim tikai pēc mēneša. Īpaši kontaktā neiesaistās ar mums, jo vēlējāmies apskatīties kucēna vecākus. Kā lai saprot, vai tiešām konkrētais audzētājs nevazā aiz deguna? Kādi jautājumi būtu jāuzdod gadījumā, ja audzētājs, grib rezervācijas maksu par kucēnu, ko varēs apskatīties tikai pēc mēneša? Paldies par palīdzību!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Var palūgt audzētāju atsūtīt Jums bildes vai video ar vecākiem. Pajautāt vecāku pilnus vārdus un ar google palīdzību apskatīt vecākus. Pajautāt par vecāku veselības pārbaudēm. Ja kucēns ir tiešām tikai dažu dienu vecs, tād Jums ir jāuzgaidā kamēr viņš paaugsies :)

Kā variants Jūs varat griezties pie noteiktas šķirnes kluba vadības. Kluba vadība var palīdzēt Jums atrast vai ieteiks kur meklēt kucēnu tuvākajās valstīs.

Resns suns

Sveiki, mums ir 3 gadus vecs bīgls, kurš ir resns. Viņš sver ap 20-21 kg, un noteikti neizskatās labā formā. Barots viņš tiek ar suņu granulām, kurām pievienota klāt gaļa (visbiežāk tītara) 2x dienā. Viņš ne vienmēr apēd savu ēdienu no rīta, tad sanāk, ka ēd 1x dienā. Viņam ir paradums diedelēt, un ja kaut ko nedod no galda, rej, smilkst, lec virsū. Mēs viņam dodam našķus, un kā jau minēju, ēdienu no galda, kas ir nepareizi, zinu, bet tos vairs nedosim, ja nepieciešams. Kā viņš varētu nomest svaru? Tiek vests ārā 3x dienā, dzīvo dzīvoklī. Savādāk nav prieks skatīties uz suņuku, kas pēc maza pelmenīša izskatās...

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sunim ir liekais svars. Bīgla šķirnes sunim svars ir no 12 - 15(17) kg. Barība - light (ar mazāku tauku saturu), ievērojot barības normu diennaktī, papildus vistas (bez ādas) vai liellopa gaļa. Nekādi kārumi (cepumi utt.), var dot dabīgo skrimsli, cīpslas. Aktīvas pastaigas 1.5 - 2h dienā (vēlams no rīta un vakarā). Nekādi našķi, jo īpaši no cilvēka ēdienkartes.

Suns sācis čurāt gultā

Labdien, suns sācis čurāt gultā, ko darīt, kā labāk atradināt viņu no tā. Parasti tas notiek pa nakti, pat ar visu to kad tieši pirms gulēt iešanas tiek izvesta ārā kur sadara visas savas darīšanas. Tāpat mājās ir arī izlikti paladziņi un viņa zina kam tie domāti. Metiss- Džeka rasela terjers ar krievu toijterjeru, vecums 7mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Sākumā pārbaudiet vai sunim viss ir kārtībā ar veselību. Iespējams ka suns nevar izturēt visu nakti un čurā. Iespējams ka necūra uz grīdas, jo par to viņš bija sodīts.

Ja asins un urīnas analīzes viss ir kārtībā, tād jāatgriežās pie audzināšanas.