Atpakaļ

Kā parūpēties par suni karstās vasaras dienās

Tuvojoties karstam laikam, ir svarīgi atsvaidzināt zināšanas par to, kā vasaras tveicē parūpēties par mājdzīvniekiem. Īpaši svarīgi tas ir suņu saimniekiem, kuri ar mīluli dodas gan ikdienas gaitās, gan atpūtā.  

Tuvojoties karstam laikam, ir svarīgi atsvaidzināt zināšanas par to, kā vasaras tveicē parūpēties par mājdzīvniekiem. Īpaši svarīgi tas ir suņu saimniekiem, kuri ar mīluli dodas gan ikdienas gaitās, gan atpūtā. Vairāk par to, kā karstās vasaras dienās nodrošināt visu suņa veselībai un labsajūtai nepieciešamo, stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

  

Karstās dienās garākās pastaigās ar suni labāk doties agri no rīta vai vēlu vakarā, kas attiecas arī uz suņa dresūrai veltīto nodarbību apmeklēšanu. Ja ir nepieciešamība izvest suni ārā pa dienu, ieteicams pastaigas laikā atrasties ēnā. Nekādā gadījumā nedrīkst suni vest pa uzkarsušu asfaltu, jo, ja cilvēka pēdas no karstuma pasargā apavi, suns var gūt ķepu spilventiņu apdegumus.

Lai nodrošinātu suņa komfortu visas dienas garumā, ieteicams izveidot dzīvniekam īpašu stūrīti, kurā iespējams atvēsināties. Šim nolūkam pagalmā kādā ēnainā vietā var novietot nelielu baseinu vai vannu. Zooveikalos var iegādāties arī speciālus atvēsinošus paklājiņus un matračus, kurus var izmantot gan ārā, gan iekštelpās, ja suns dzīvo, piemēram, dzīvoklī. Vienmēr arī jābūt pieejamam tīram un svaigam ūdenim.  Zooveikalos iegādājamas arī īpašas atvēsinošās rotaļlietas suņiem, kas mīluli ne tikai izklaidēs, bet uzlabos tā pašsajūtu īpaši tveicīgās dienās. Ja mājā vai dzīvoklī ir kondicionieris, arī to var izmantot, lai palīdzētu dzīvniekam atvēsināties.

 

 

“Īpaša uzmanība karstajā laikā jāpievērš to šķirņu suņiem, kuri atrodas tā dēvētajā riska grupā,” uzsver Tatjana. “Tie ir, piemēram, mopši, buldogi, pekinieši un bokseri. Šiem suņiem ir saīsināti purni, tāpēc viņiem ir grūtāk panest karstumu, un pat minimāla fiziskā slodze karstā laikā dzīvniekam var kaitēt.”

Nereti suņu saimnieki uzskata, ka dzīvniekam karstumā paliks vieglāk, ja tā kažoks tiks apcirpts vai pat noskūts. Patiesībā ir tieši otrādi. Šķietami biezais kažoks suni pasargā no karstuma, jo spalva dzīvniekiem ir nepieciešamā termoregulācijai. Tāpat, noskujot suni teju kailu, dzīvnieks var iegūt saules apdegumus. Ir svarīgi atcerēties, ka spalva pasargā dzīvniekus ne tikai no aukstuma, bet arī karstuma.

Taujāta, kā noteikt, kad dzīvniekam kļuvis karsti, Tatjana iesaka uzmanību pievērst suņa elpošanai: “Kad sunim ir karsti, viņš sāk elsot. Savukārt, ja ir jau pārāk karsti, suns kļūst mazkustīgs, apātisks. Ja dzīvniekam sākas krampji, vemšana, paātrinās sirdsdarbība, acis kļūs sarkanas un paaugstinās ķemeņa temperatūra, steidzami jāsniedz neatliekama palīdzība. Ja to nedarīs, suns no pārkaršanas var nomirt. Šādā situācijā ir nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu un, pats galvenais, pēc iespējas ātrāk jāpazemina suņa ķermeņa temperatūru. To var izdarīt sekojoši – aiznest dzīvnieku ēnā, aplaistīt no dušas vai dārza šļūtenes, samitrināt ķepas, vēderu un skaustu. Var izmantot arī aukstus, slapjus dvieļus, pudeles ar aukstu ūdeni. Ja suns ir zaudējis samaņu, noteikti ir jāgriežas pie veterinārārsta. Diemžēl arī es pati esmu saskārusies ar suņa pārkaršanu. Labi, ka zināju ko darīt, un līdzi bija pietiekoši daudz vēsa ūdens, kā arī tuvumā atradās ēnaina vieta, kur mēs ar suni varējām paslēpties no saules un veikt visas nepieciešamās manipulācijas, lai dzīvnieku atvēsinātu.”

 

 

Svarīgi!

  • Visas manipulācijas, kas sunim var būt nepatīkamas, piemēram, nagu griešanu vai ausu tīrīšanu, labāk atlikt uz vēsāku laiku. Stress un karstums var ietekmet suņa veselības stāvokli, turklāt dzīvnieks, atrodoties stresa situācijā, var ātrāk pārkarst.
  • Nekad neatstājiet suni karstumā automašīnā – pat ēnā un ar mazliet atvērtiem logiem. Gaisa temeperatūra mašīnā paaugstinās ļoti strauji, un suns var ļoti ātri pārkarst. Pat divdesmit minūtes automašīnā karstā vasaras dienā dzīvniekam var kļūt letālas, turklāt nāve ir ļoti mokoša.

 

Viss nepieciešamais Tava mīluļa labsajūtai iegādājam mūsu veikalos visā Latvijā un e-veikalā www.dinozoo.lv.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Добрый день. Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Да, можно. Главное правильно составить меню, чтобы питание было сбалансированным.

Kucēns vemj

1.Kāpēc suns (veimārietis 10 mēn.), ja ceļā gadās govs mēsli, tad ēd tos aizgūtnēm? Ko darīt? 2. Paņēmu veimārieti 9 mēn. vecu, viņa nevēlas braukt ar auto. Kā ieceļam viņu auto, momentā sāk tecēt siekalas un tā visu ceļu. Diemžēl, pārvietošānās ar auto ir neizbēgama, kā to novērst? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Govs, zirga un citu mājlopu mēsli suņiem ir kā delikatese. :) Sakarā ar to vienkārši māciet suni neēst tos izmantojot aizliedzošu komandu. 

Par braukšanu auto. Dažiem suņiem ir liels diskomforts pārvietoties ar automašīnu. Turpiniet braukt un pieradināt suni pie braucieniem. Var doties arī pie veteinārārsta, lai sunim izraksta nomierinošus līdzekļus.

Sveiki! Mūsu suńuks 11 mēneši loti bieži nakti piečurà savā gulamvietā… Suńuku iegādājāmies 1 mėnesi atpakal! Tâ pat vins var nokartoties jebkurà vietā måjās! Lielās vajadzības nokārto ārā, jo piefiksēju pec vina režīma un uz to laiku vedu ārā bet ar čurāšanh gan ir problēmas… vins neciešas…

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pārbaudiet vai  sunim viss ir kārtībā ar veselību. Ja jā, tad būs jāmeklē šādas uzvedības celoni.

Kaķis piečurājā gultā un gribēt gulēt tajā

Kaķene 5gadi, piečurāja savu gultiņu. Es izmazgāju veļas mašīnā, bet kaķene atsakās tur gulēt. Tad es uzliku pa virsu citu audumu arī, bet nekā. Vairs ne par ko neguļ savā mīļākajā gultiņā. Kas par vainu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Gūltiņa ir jāapstrādā ar speciālu pret urīna līdzekli, jo dzīvnieku urīnu it īpaši kaķa nevar tik viegli dabūt laukā ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem. Kaķis sajūt urīna smaku un nevēlas tur gulēt.

Kucēnu ciltsraksti

Sveiki. Es vēlos sapārot savu suni, sunim ir ciltsraksti, bet nav piereģistrēts nevienā klubā , nav bijis uz izstādēm. tad tas nozimē, ka kucēniem nebūs ciltsraksti, Ja abiem vecākiem ir ciltsraksti, bet nav bijuši izstādēs? Lasīju, ka izstādes ir obligātas, Ja vēlos pārot. Bet dzirdēju arī to, ka var pārod divus suņus ar ciltsrakstiem. Kucēniem var dabūt kucēnu karti, ko var pectam samainīt par ciltsrakstiem. Varat lūdzu sīkāk paskaidrot . Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu pārošana bez dzīvnieku veselības pārbaudēm, nepieciešamām atzīmēm no izstādem un kluba atļaujas ir nelikumīgā dzīvnieku pāvairošana.

 

Vēlos kļūt par suņu hendleru ja tas ir iespējams un kur to var darīt?

Labdien, man ir 11 gadi un mani ļoti aizrauj dzīvnieki vēlējos uzzināt ko man vajadzētu zināt lai kļūt par suņu hendleru ja tas ir iespējams un kur to var darīt? Liels paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar šo jautājumu rekomrndēju griezties uz Latvijas Kinoloģisko Federāciju

http://www.dogs.lv/lv/kontakti/

Par šo jautājumu atbildīgas personas palīdzēs Jums atrast informācija par kursiem un apmācībām.

Kādas ir aptuvenās cenas kucēnu skolai, nodarbībām?

Kādas ir aptuvenās cenas kucēnu skolai, nodarbībām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar pakalpojumu cenām var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skolas/cenradis

vai būtu iespējams tikt pie Jums uz kādu konsultāciju?

Sveiki! Vēlējos painteresēties, vai būtu iespējams tikt pie Jums uz kādu konsultāciju? Man majas ir 8 mēnešus vecs kucēns, ar kuru vienas galvassāpes un vairs nesaprotu ko iesākt

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, protams. Droši zvaniet 29390650 vai rakstiet uz arena@dinozoo.lv

Suns grauž mantas

Labdien! Sunim (kucītei) 4.gadi pirms nedēļas paņemta no patvermes. Manāmas uzvedības problēmas, jeb graušana lietu un priekšmetu, faktiski saimieks atstāj māju. Arī 5-15min bija gana lai mājās rastos haoss un tiktu bojātas mantas. Kaut pirms devos prom, sums bija atnācis no pastaigas un tika pabarots, kā arī pateikts, ka uz brīdi iziešu uz veikalu. Nemaz nerunājot par ilgākiem laika posmiem. Kāda būtu šajā situvācijā pareizākā rīcība un kur griezsties pēc palīdzības, kā pareizi audzināt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Visticamāk sunim ir atšķirtības sindroms. Noteikti ir vajadzīga kinologa palīdzība, lai izvēletos labāku šis problēmas risināšanas veidu. Iespējams ka būs arī nepeiciešamā medikamentoza palīdzība ( piem. homeopātija). Lai sunim būtu vieglāk pārvarēt stresu.

Pieteikties uz konsultāciju var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Suņa uzvedība

Labdien! Vai tas ir normāli, ka 2 gadīgs vācieša un lenonberga krustojuma puika suns lec augšā (virsū), kad saimnieks saka, ka viņu mācot katru dienu, un ataisnojumu par uzlekšanu saka ,ka viņš vēl ir kucēns un būs līdz 3 gadiem? Ar cieņu, Kintija Mūrniece

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja saimnieks uzskata ka tas ir normāli, tād visi jautājumi pie saimnieka. Tātad viņš šad un tad ļauj viņam to darīt :)