Atpakaļ

Kā mājās apmācīt suni?

Suni ir iespējams apmācīt arī mājas apstākļos! Viss, kas Tev nepieciešams - gribasspēks un izpratne par to, kā sasniegt vēlamo rezultātu. Šobrīd ir īstais laiks mēģināt apgūt suņu komandas patstāvīgi. Lasi tālāk un uzzini, kādas komandas trenēt un kā efektīvāk to izdarīt?

TOP 5 komandas, kuras sunim var iemācīt mājas apstākļos

Suņi ir ļoti gudri dzīvnieki un apņēmības pilni mācīties - galvenais būt pacietīgiem! Mīluļa apmācību vēlams uzsākt no brīža, kad tas nonāk pie tevis. Komandas ir daudz un dažādas, bieži vien suņu saimnieki izgudro arī savas. Suņu dresūra ir jāveic regulāri, bet pakāpeniski, sākot ar vienkāršākajām un noderīgākajām komandām.

Komanda Nr. 1. – sēdēt

Parasti pirmā komanda, kas tiek iemācīta sunim, ir “sēdi” vai “sēdēt”, atkarībā no tā, kādu locījumu izvēlas mājdzīvnieka saimnieks. Pareizi ir abi varianti, bet labāk ir izvēlēties un izmantot vienu, lai nemulsinātu suni. Šī komanda ir jāiemāca, lai kontrolētu mīluļa uzvedību, kad suns ir nepaklausīgs vai sāk lēkāt, ieraugot savu saimnieku. Iemācīt to ir pavisam viegli:

 1. Turi rokā kārumu tuvu suņa degunam.

 2. Roku pacel virs dzīvnieka galvas, lai tā deguns sniegtos uz augšu līdz suns apsēžas. Paslavē suni, iedod kārumu.

 3. Atkārto vingrinājumu vairākas reizes, tad sāc izmantot arī balss komandu.

 4. Vienmēr pēc komandas izpildīšanas, sunim ir jāpasaka viens vārds, kas nozīmē, ka darbs ir padarīts, tas var būt vārds “brīvs” vai kāds cits īss vārds. Ar laiku mēģini retāk izmantot roku kustību, lai suns reaģētu tikai uz pateikto komandu.

 5. Kad suns sāks labi izpildīt komandu “sēdi”, tad var sākt pagarināt intervālu starp komandas izpildīšanu un kāruma pasniegšanu. Tāda veidā tiks trenēta izturība, sēdēšana uz vietas. Ja suns pieceļas pirms kāruma pasniegšanas, atkārto komandu sēdi un tad pasniedz gardumu. Pēc komandas izpildīšanas atceries pateikt sunim, ka darbs ir izdarīts.

Komanda Nr. 2 – gulēt

Līdzīgi kā iepriekšējā, arī komanda “guli” vai “gulēt” ir domāta uzvedības kontrolēšanai un tās iemācīšana lielu piepūli saimniekam neprasa.

 1. Vieglāk to būs iemācīt, ja vispirms liksi sunim apsēsties.

 2. Virzi roku uz leju līdz dzīvnieka ķepām, ne pārāk tālu no deguna gala, jo citādi suns liks soli uz priekšu, lai aizsniegtu kārumu.

 3. Ja suns neapguļas, ar otru roku viegli uzspied uz tā muguras.

 4.  Atkārto vingrinājumu vairākas reizes, tad sāc izmantot arī balss komandu.

Komanda Nr. 3 – palikt uz vietas

Viena no grūtākajām komandām, ko iemācīt savam sunim ir “paliec” vai “gaidi”. Šie ir populārākie vārdi, ko izvēlas, lai trenētu suni palikt uz vietas, kamēr saimnieks iet prom. Pacietība un izturība šīs komandas trenēšanā var suni vai tā saimnieku nepieciešamības gadījumā pasargāt no kādas nepatīkamas situācijas. Pamata vingrinājumu var iedalīt 3 daļās:

 1. Kad suns ir izpildījis komandu “sēdi”, pirms kāruma došanas pagaidi dažas sekundes, kuru laikā suņa acu augstumā turi plati atvērtu plaukstu un dod komandu – palikt uz vietas. Pēc komandas izpildīšanas, atceries pateikt sunim, ka darbs ir izdarīts.

 2. Ja suns pietiekami ilgi un pārliecinoši komandai klausa, var atkāpties vienu soli, un ar katru reizi pavisam nedaudz distanci palielināt. Jauniem suņiem sākumā tie var būt tikai daži centimetri.

 3. Pēdējā daļā ir vissarežģītākā. Nepieciešama lieta, kas novērš suņa uzmanību, piemēram, pīkstoša rotaļlieta (reālās situācijās tas var būt jebkas: dzīvnieks, mašīna, cilvēks, u.c.). Ar šīs lietas palīdzību mēģina novērst suņa uzmanību, tādejādi pārbaudot suņa komandas izpildi. Ja paaugstinātas grūtības situācijā suns paliek savā vietā, balvu var arī palielināt, iedodot vairākus gardumus vienā reizē.

Komanda Nr. 4 – stāvēt blakus

Lai pastaigas laikā suns būtu paklausīgāks un neraustītu pavadu, ieraugot citu suni, vai pat varētu iet bez tās, ir jāiemāca speciāla komanda. To visbiežāk sauc vārdā “blakus”. Mājas apstākļos pirmie mācību soļi būs šādi:

 1. Komandu suns var uzsākt no sēdus pozīcijas. Stāvot pretī sunim, kreisajā rokā turi gardumu un pastiep to tuvāk sunim, iegūstot viņa uzmanību.

 2. Sakot komandu, roku virzi uz sānu un tad uz aizmuguri, liekot sunim iet tādu kā pusapli un apstāties pie kreisās kājas. Tad iedod gardumu un paslavē.

 3. Pēc nepieciešamības loku var veidot platāku vai šaurāku.

Komanda Nr. 5 – atnākt pie saimnieka

Ārpus mājas sunim daudz kas var novērst uzmanību, arī mežā, kur dzīvnieki bieži tiek palaisti bez pavadas. Lai pasaucot mīluli pie sevis, tas atgrieztos pie tevis, sunim ir jābūt trenētam arī šādai komandai. “Šurp” vai “nāc” būs vieni no piemērotākajiem vārdiem.

 1. Sākot trenēt šo komandu, ar ģimenes locekli katrs nostājieties savā istabas galā. Pa vienam priecīgi sauciet suni pie sevis, izmantojot komandu “šurp” un iedodot kārumu. Treniņa laikā suni nevajadzētu saukt dusmīgā balsī, jo tas var nobīties un neatbildēt uz saucienu.

 2. Ja dzīvnieks pusceļā novēršas, tad palīdzēs attāluma samazināšana, līdzīgi kā ar iepriekšējo komandu.

 3. Ikdienā komandu var praktizēt, pasaucot suni, kad viņš to negaida un nav koncentrējies uz tavu klātbūtni.

 4. Kad jūties droši palaist suni bez pavadas ārpus mājas, tad vingrinājumu var turpināt pagalmā, vēlāk parkā vai mežā. Jāatceras, ka līdz šim panākumam var paiet arī vairāki mēneši.

Suņi ir ļoti dažādi, tāpēc viens vingrinājumu sapratīs ātrāk, kādam būs nepieciešams ilgāks laiks. Bet visa pamatā ir pacietība un treniņu rezultāts neizpaliks. 

Kā nodrošināt treniņu efektivitāti?

Suņu apmācība mājās izdosies veiksmīgi, ja treniņi būs regulāri un balstīti uz izaugsmi. Lai palielinātu grūtības pakāpi, ieteicams veidot dažādas komandu kombinācijas. Ja izmantosi tikai vienu kombināciju, suns to ātri vien iegaumēs un sāks izpildīt komandu pirms to būsi devis. Ja mīlulis neizpilda komandu pareizi, nebļauj un neiekausti dzīvnieku! Mierīgā balss tonī pasaki, ka tā nav pareizi, piemēram, izmantojot vārdu “nē”.

Apmācību procesa sākumā suns visvairāk priecāsies par saņemto gardumu. Suņi ir dažādi, citi ir izvēlīgāki, citi ēdīs visu, ko viņiem dos, tāpēc jāatrod tāds našķis, kuru turot rokā, iegūsti nedalītu suņa uzmanību, citādāk suni mācīt būs grūti, ja apbalvojums, suņaprāt, nav vērts to pūliņu, lai izpildītu vingrinājumus. Svarīgi ņemt vērā, ka suni nevajadzētu barot 2 līdz 3 stundas pirms treniņa, jo citādāk suns var negribēt strādāt. Visu nepieciešamo suņu apmācībām, atradīsiet Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī Dino Zoo e-veikalā.

Protams, gardumu var aizstāt arī rotaļlietu vai citu lietu, tad, ja suns izrāda interesi. Kā sunim iemācīt klausīt, neiedodot apbalvojumu? Ir ļoti svarīgi jau no pirmās apmācību reizes suni paslavēt vai samīļot, radot pozitīvu gaisotni, kad komanda ir izpildīta. Tā treniņu laikā suns pamazām sapratīs, ka labākā balva ir saimnieka atzinība.

Suņu apmācība prasa pacietību un regulārus treniņus, tāpēc kinologa padoms lieti noderēs! Dino Zoo Suņu skola aicina pieteikties uz suņu apmācību nodarbībām, zvanot pa tālruni +371 29390650. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.