Atpakaļ

Kā mājās apmācīt suni?

Suni ir iespējams apmācīt arī mājas apstākļos! Viss, kas Tev nepieciešams - gribasspēks un izpratne par to, kā sasniegt vēlamo rezultātu. Šobrīd ir īstais laiks mēģināt apgūt suņu komandas patstāvīgi. Lasi tālāk un uzzini, kādas komandas trenēt un kā efektīvāk to izdarīt?

TOP 5 komandas, kuras sunim var iemācīt mājas apstākļos

Suņi ir ļoti gudri dzīvnieki un apņēmības pilni mācīties - galvenais būt pacietīgiem! Mīluļa apmācību vēlams uzsākt no brīža, kad tas nonāk pie tevis. Komandas ir daudz un dažādas, bieži vien suņu saimnieki izgudro arī savas. Suņu dresūra ir jāveic regulāri, bet pakāpeniski, sākot ar vienkāršākajām un noderīgākajām komandām.

Komanda Nr. 1. – sēdēt

Parasti pirmā komanda, kas tiek iemācīta sunim, ir “sēdi” vai “sēdēt”, atkarībā no tā, kādu locījumu izvēlas mājdzīvnieka saimnieks. Pareizi ir abi varianti, bet labāk ir izvēlēties un izmantot vienu, lai nemulsinātu suni. Šī komanda ir jāiemāca, lai kontrolētu mīluļa uzvedību, kad suns ir nepaklausīgs vai sāk lēkāt, ieraugot savu saimnieku. Iemācīt to ir pavisam viegli:

 1. Turi rokā kārumu tuvu suņa degunam.

 2. Roku pacel virs dzīvnieka galvas, lai tā deguns sniegtos uz augšu līdz suns apsēžas. Paslavē suni, iedod kārumu.

 3. Atkārto vingrinājumu vairākas reizes, tad sāc izmantot arī balss komandu.

 4. Vienmēr pēc komandas izpildīšanas, sunim ir jāpasaka viens vārds, kas nozīmē, ka darbs ir padarīts, tas var būt vārds “brīvs” vai kāds cits īss vārds. Ar laiku mēģini retāk izmantot roku kustību, lai suns reaģētu tikai uz pateikto komandu.

 5. Kad suns sāks labi izpildīt komandu “sēdi”, tad var sākt pagarināt intervālu starp komandas izpildīšanu un kāruma pasniegšanu. Tāda veidā tiks trenēta izturība, sēdēšana uz vietas. Ja suns pieceļas pirms kāruma pasniegšanas, atkārto komandu sēdi un tad pasniedz gardumu. Pēc komandas izpildīšanas atceries pateikt sunim, ka darbs ir izdarīts.

Komanda Nr. 2 – gulēt

Līdzīgi kā iepriekšējā, arī komanda “guli” vai “gulēt” ir domāta uzvedības kontrolēšanai un tās iemācīšana lielu piepūli saimniekam neprasa.

 1. Vieglāk to būs iemācīt, ja vispirms liksi sunim apsēsties.

 2. Virzi roku uz leju līdz dzīvnieka ķepām, ne pārāk tālu no deguna gala, jo citādi suns liks soli uz priekšu, lai aizsniegtu kārumu.

 3. Ja suns neapguļas, ar otru roku viegli uzspied uz tā muguras.

 4.  Atkārto vingrinājumu vairākas reizes, tad sāc izmantot arī balss komandu.

Komanda Nr. 3 – palikt uz vietas

Viena no grūtākajām komandām, ko iemācīt savam sunim ir “paliec” vai “gaidi”. Šie ir populārākie vārdi, ko izvēlas, lai trenētu suni palikt uz vietas, kamēr saimnieks iet prom. Pacietība un izturība šīs komandas trenēšanā var suni vai tā saimnieku nepieciešamības gadījumā pasargāt no kādas nepatīkamas situācijas. Pamata vingrinājumu var iedalīt 3 daļās:

 1. Kad suns ir izpildījis komandu “sēdi”, pirms kāruma došanas pagaidi dažas sekundes, kuru laikā suņa acu augstumā turi plati atvērtu plaukstu un dod komandu – palikt uz vietas. Pēc komandas izpildīšanas, atceries pateikt sunim, ka darbs ir izdarīts.

 2. Ja suns pietiekami ilgi un pārliecinoši komandai klausa, var atkāpties vienu soli, un ar katru reizi pavisam nedaudz distanci palielināt. Jauniem suņiem sākumā tie var būt tikai daži centimetri.

 3. Pēdējā daļā ir vissarežģītākā. Nepieciešama lieta, kas novērš suņa uzmanību, piemēram, pīkstoša rotaļlieta (reālās situācijās tas var būt jebkas: dzīvnieks, mašīna, cilvēks, u.c.). Ar šīs lietas palīdzību mēģina novērst suņa uzmanību, tādejādi pārbaudot suņa komandas izpildi. Ja paaugstinātas grūtības situācijā suns paliek savā vietā, balvu var arī palielināt, iedodot vairākus gardumus vienā reizē.

Komanda Nr. 4 – stāvēt blakus

Lai pastaigas laikā suns būtu paklausīgāks un neraustītu pavadu, ieraugot citu suni, vai pat varētu iet bez tās, ir jāiemāca speciāla komanda. To visbiežāk sauc vārdā “blakus”. Mājas apstākļos pirmie mācību soļi būs šādi:

 1. Komandu suns var uzsākt no sēdus pozīcijas. Stāvot pretī sunim, kreisajā rokā turi gardumu un pastiep to tuvāk sunim, iegūstot viņa uzmanību.

 2. Sakot komandu, roku virzi uz sānu un tad uz aizmuguri, liekot sunim iet tādu kā pusapli un apstāties pie kreisās kājas. Tad iedod gardumu un paslavē.

 3. Pēc nepieciešamības loku var veidot platāku vai šaurāku.

Komanda Nr. 5 – atnākt pie saimnieka

Ārpus mājas sunim daudz kas var novērst uzmanību, arī mežā, kur dzīvnieki bieži tiek palaisti bez pavadas. Lai pasaucot mīluli pie sevis, tas atgrieztos pie tevis, sunim ir jābūt trenētam arī šādai komandai. “Šurp” vai “nāc” būs vieni no piemērotākajiem vārdiem.

 1. Sākot trenēt šo komandu, ar ģimenes locekli katrs nostājieties savā istabas galā. Pa vienam priecīgi sauciet suni pie sevis, izmantojot komandu “šurp” un iedodot kārumu. Treniņa laikā suni nevajadzētu saukt dusmīgā balsī, jo tas var nobīties un neatbildēt uz saucienu.

 2. Ja dzīvnieks pusceļā novēršas, tad palīdzēs attāluma samazināšana, līdzīgi kā ar iepriekšējo komandu.

 3. Ikdienā komandu var praktizēt, pasaucot suni, kad viņš to negaida un nav koncentrējies uz tavu klātbūtni.

 4. Kad jūties droši palaist suni bez pavadas ārpus mājas, tad vingrinājumu var turpināt pagalmā, vēlāk parkā vai mežā. Jāatceras, ka līdz šim panākumam var paiet arī vairāki mēneši.

Suņi ir ļoti dažādi, tāpēc viens vingrinājumu sapratīs ātrāk, kādam būs nepieciešams ilgāks laiks. Bet visa pamatā ir pacietība un treniņu rezultāts neizpaliks. 

Kā nodrošināt treniņu efektivitāti?

Suņu apmācība mājās izdosies veiksmīgi, ja treniņi būs regulāri un balstīti uz izaugsmi. Lai palielinātu grūtības pakāpi, ieteicams veidot dažādas komandu kombinācijas. Ja izmantosi tikai vienu kombināciju, suns to ātri vien iegaumēs un sāks izpildīt komandu pirms to būsi devis. Ja mīlulis neizpilda komandu pareizi, nebļauj un neiekausti dzīvnieku! Mierīgā balss tonī pasaki, ka tā nav pareizi, piemēram, izmantojot vārdu “nē”.

Apmācību procesa sākumā suns visvairāk priecāsies par saņemto gardumu. Suņi ir dažādi, citi ir izvēlīgāki, citi ēdīs visu, ko viņiem dos, tāpēc jāatrod tāds našķis, kuru turot rokā, iegūsti nedalītu suņa uzmanību, citādāk suni mācīt būs grūti, ja apbalvojums, suņaprāt, nav vērts to pūliņu, lai izpildītu vingrinājumus. Svarīgi ņemt vērā, ka suni nevajadzētu barot 2 līdz 3 stundas pirms treniņa, jo citādāk suns var negribēt strādāt. Visu nepieciešamo suņu apmācībām, atradīsiet Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī Dino Zoo e-veikalā.

Protams, gardumu var aizstāt arī rotaļlietu vai citu lietu, tad, ja suns izrāda interesi. Kā sunim iemācīt klausīt, neiedodot apbalvojumu? Ir ļoti svarīgi jau no pirmās apmācību reizes suni paslavēt vai samīļot, radot pozitīvu gaisotni, kad komanda ir izpildīta. Tā treniņu laikā suns pamazām sapratīs, ka labākā balva ir saimnieka atzinība.

Suņu apmācība prasa pacietību un regulārus treniņus, tāpēc kinologa padoms lieti noderēs! Dino Zoo Suņu skola aicina pieteikties uz suņu apmācību nodarbībām, zvanot pa tālruni +371 29390650. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Alerģija

Labdien, franču buldogam ir parādījušies sarkani pleķi , pumpas uz vēdera , vairāk padusēs. Arī tādi kā bumbulīši , vietām kreveles . Asaro acis , saprotu,ka tas ir no barības , kādu barību lietot? Kā barot ? Kucēns 5 mēneši

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kucēns ir jāatrāda veterinārārstam-dermatologam. Tikai pēc dzīvnieka apskates var nozīmēt attiecīgu ārstēšanu un diētu. 

"Dino Zoo" klīnikā pieņem dermatologs, pie kura var pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923.

Urinācijas problēmas

Man ir franču buldoga meitenīte, pēc pāris dienām būs viens gads. Sāka raksties problēma viņa sāka čurāt manā gūltā, bet vecākiem nečurā. Ko mums darīt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!


Iemesli čurāšanai gultā var būt dažādi. Tie var būt gan saistīti ar uzvedību, kā piemēram, tādējādi suns iezīmē teritoriju un parāda, ka ir svarīgs. Tāpat arī čurāšana gultā var parādīties stresa situācijās. Piemēram, suns ļoti pārdzīvo to, ka saimnieks ir prom, un sāk nokārtoties neadekvātās vietās.  Tādos gadījumos kā viens no risinājumiem būtu neatstāt suni tajā istabā, kur ir gulta, kurā viņš nokārtojas. Saimnieku prombūtnes laikā, lai sunim būtu vieglāk pārdzīvot šķiršanos, viņam var atstāt speciālu rotaļlietu, pildītu ar kārumiem. Tādā veidā suns būs aizņemts un viņam būs interesantāk pavadīt laiku, kamēr viņš ir viens pats mājās.

Svarīgi atcerieties, ka suns nekad neko nedara, lai atriebtos.

Iemesli čurāšanai neadekvātās vietās var būt saistīti arī ar dzīvnieka urīnceļu veselību, jo tādā veidā dzīvnieks signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Lai izslēgtu urīnceļu veselības problēmas, ieteicama ultrasonogrāfija urīnceļiem veterinārajā klīnikā. 

Kucēna iegāde

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai šobrīd ir kādas audzētavas, kur var iegādāties franču buldoga kucēnus? Ir tik daudz pieejami sludinājumi ar kucēniem. Kā varētu zināt un pēc kā jāskatās, kam jābūt kucēniem pirms pirkšanas?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai Jūs iegādātos veselīgu, vakcinētu kucēnu un ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, pirms iegādes jāiepazīstas ar mājas (istabas) dzīvnieku pārdošanas, reģistrācijas un labturības noteikumiem. Tos var ērti pārskatīt šeit - https://latvija.lv/DzivesSituacijas/Maja-un-vide/Majdzivnieki_viss_par-viniem.

Informācija par  reģistrētajām šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām atrodama lauksaimniecības datu centra tīmekļa vietnē - https://www.ldc.gov.lv/lv/majdzivnieku-organizacijas-un-audzetavas.

Veidojumi uz sāniem

Labdien, gribēju jums jautāt,man ir kucite viņai ir 12 gadi,jau kādu laiku viņai ir uzmetušies tādi bumbuļi,veidojumi abos sānos un vēl maziņš bumbulis uz purniņa ,nezinu kas tas varētu būt,ēd viņa ļoti labi,jūtas veselīgi,dzemdējusi nav,ko tādā situācijā darīt,jo tomēr viņa jau ir gados

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Sunīte būtu jāatrāda veterinārārstam-ķirurgam, lai apskatītu un novērtētu radušos veidojumus. Bez dzīvnieka apskates nav iespējams pateikt, kāda rakstura ir šie veidojumi. Ja uztraukumam nebūs pamata, tad tik cienījamā vecumā dzīvnieka profilaktiska apskate pie veterinārārsta jebkurā gadījumā būs lietderīga. 

Attārpošana

Cik ilgā laikā iedarbojas prettārpu tablete sunim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Attārpošanas tablete savu iedarbību sāk, nokļūstot dzīvnieka zarnu traktā. 

Sunes grūsnība

Sveiki! Manai kucītei gandrīz 2 gadi un viņa saķērās 2 ar suņu puiku un tētis saka ka noteikti būs bērni tas notika apmēram pirms 3 nedēļām un man par to ir daži jautājumi pupiņi ir bišķīt lielāki bet es nezinu vai tā ir grūtniecība. 1. Cik ilga ir suņa grūtniecība? 2. Kā var zināt ka viņa ir tiešām grūsna? 3. Kā palīdzēt viņai? 4. Kā var atdzīvināt kucēnus ja viņi piedzimst nedzīvi? PS kucīte ir takšu jauktene un puisīts taksis bet pie vetārsta šobrīt nesanāk aizbraukt bet nākammēnes ir doma aizbraukt bet pagaidām es jums lūdzu padomu. Ar cieņu Beāte!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ne visās meklēšanās fāzes dienās sune var palikt grūsna. Ja nav notikusi apaugļošanās, tad 4-12 nedēļu laikā pēc meklēšanās var iestāties viltus grusnība, kad kucītes uzvedībā un ķermenī var novērot grūsnībai līdzīgas pazīmes, tostarp palielinātus piena dziedzerus. Tāpēc sunīte ir jāatrāda veterinārārstam.

Tomēr,ja pārošanās bijusi sekmīga un kucīte ir apaugļota, suņa saimnieki sākumā var nenovērot grūsnības pazīmes, jo daļa suņu tās neizrāda. Savukārt, ir kucītes, kurām var novērot apetītes zudumu, dažām novērojama arī vemšana. Un viņas var kļūt izvēlīgākas ēdienā. Pēc 20-30 grūsnības dienām var ievērot fiziskas izmaiņas kucītes ķermenī - viņai palielināsies vēdera apjoms un pakāpeniski palielināsies arī piena dziedzeri. Arī savā uzvedībā un gaitās viņa var kļūt mierīgāka. Sunes grūsnība parasti ilgst 60 - 65 dienas.

Precīzai grūsnības noteikšanai izmanto ultrasonogrāfiju, ko var veikt sākot ar 26. grūsnības dienu, un rentgenoloģisko izmeklēšanu, ko var veikt sākot ar 45. dienu.

Par sunīti rūpējaties, lai viņai ir ērti. Neatsakaties no ierastajām fiziskajām aktivitātām, pastaigām, taču suni nedrīkst arī pārslogot. Sunīte jābaro ar uzturvielu ziņā pilnvērtīgu barību. Grūsnības otrajā pusē ierasto sauso barību vajadzētu nomainīt pret grūsnām kucēm un kucēniem speciāli izstrādāto barību. Te gan jāvērtē, vai sunei jau nav liekais svars. Grūsni suņi jābaro pareizi un atbilstoši viņu kondīcijai, ko vislabāk ir izrunāt klātienē, kad ārsts var dzīvnieku apskatīt, kā arī klātienē var izrunāt ar dzemdību gaitu saistītos jautājumus.

Izsitumi sunim

Sveiki, man tāds jautājums. Jorkšīras terjers, 9 gadiņi, meitene, vēderu zonā parādījās maziņas tādas dzeltenīgas pumpiņas, četras, uz kājiņas un pie pupiņiem. No kā tas varētu būt? Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Lai varētu pateikt, kas ir šie izsitumi un no kā tie varēja rasties, suni ir jāatrāda veterinārārstam, vēlams, dermatologam. 

 

Suns sācis dzert vairāk ūdeni

Suns(meitene) 4.gadi,pamainīju sauso barību. Barību miksēju,dodu gan sauso līdz 50gr.,gan vārītu gaļu (liellops,tītars).Kā sāku dot Neutered adult (Royal canin) tā sāka dzert 2× vairāk.Parasti dzēra līd 300 ml tagad līdz 700ml. Vēdera izeja normāla,čurā biežāk. Vai man būtu jāuztraucas vai jāpavēro vēl nedēļa? Paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja sākāt suni barot tikai ar sauso barību, suns var sākt dzert vairāk ūdeni. Taču, ja izbarotais sausās barības apjoms nav mainīts, suni būtu ieteicams atrādīt veterinārārstam, lai noskaidrotu pastiprināto slāpju cēloni.

Ko darīt ja suns lec virsū?

Labdien! Ko darīt ja suns lec virsū, kož un neko nevar izdarīt. Vai ir jāved pie kinologa? Kāda ir treniņa cena Dīno pasaules arēnā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja Jūs negribat lai šī darbība atkārtojas, tad regulāri un secīgi būs jāstrādā lai suns to nedara. :) 

Ar šo jautājumu rekomendējam apmeklēt individuālo nodarbību. Cena ir 25 Eur. Ar Dino Zoo klienta karti būs atlaide 10%.

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650.

 

No kura vecuma var griezties frizētavā?

Labdien, no kura vecuma var griezties pie jums, pašlaik mans punduršpics ir 3 mēnešus vecs. Neesmu viņu mazgajusi, jo viņš neļauj izkemmet sevi un ļoti baidās no fena. Paldies.

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Pie mums var nākt kād būs veiktas visas potes sunītim :) Jo ātrāk sāksiet pieradināt suni pie mazgāšanas procedūram, nagu griešanas un tt., jo vieglāk sunītim būs pierast pie visa.

Pieteikties uz viziti var pa telefonu 29390650