Zaļspārnītis (Agapornis roseicollis, Agapornis fischeri, Agapornis personata)
Pieaudzis zaļspārnītis ir 16 -20 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 22 - 23 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar pelēku pūku un akli. Pēc 35 - 42 dienām putnēni pamet ligzdu.
Pieaudzis zaļspārnītis ir 16 -20 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 22 - 23 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar pelēku pūku un akli. Pēc 35 - 42 dienām putnēni pamet ligzdu.
Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar ligzdiņu (noslēgta kastīte, izmēri 20 x 20 x 20 cm, atvere diametrā 7 cm), kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).
Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.
Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.
Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.
Viss par zaļspārnīšiem:
Šos papagailīšus nelielo izmēru dēļ (augumā tie nesasniedz 16 - 17 cm) un pievilcīgās spalvu rotas dēļ iecienījuši putnu mīļotāji. Zaļspārnīši ir darbīgi un kustīgi putni ar skaļu balsi. Mazo īsastes papagaiļu dzimtene ir Āfrika un tuvējās salas. Ģintī ir deviņas sugas, taču iecienītākās turēšanai mājās ir trīs: sārtvaigu zaļspārnītis, Fišera zaļspārnītis un maskotais jeb melngalvas zaļspārnītis, kurš apspalvojuma ziņā ir krāšņākais. Visas šīs sugas ir līdzīgas auguma izmēru un ķermeņa uzbūves ziņā.
Putnu dzimuma noteikšana pēc ārējām pazīmēm nav iespējama - gan tēviņu, gan mātīšu apspalvojuma krāsojums ir praktiski vienāds. Precīzi putna dzimumu var noteikt ar endoskopijas palīdzību. Fišera papagaiļa dzimumu vērīgs audzētājs var noteikt, tikai putnam sasniedzot 10 -12 mēnešu vecumu. Mātītes parasti ir nedaudz lielākas augumā un sēžot tām atšķiras kāju stāvoklis. Maskotā zaļspārnīša tēviņam melnā maska uz galvas ir piesātinātā krāsā un dzeltenīgā svītra ap kaklu parasti ir ļoti šaura. Jaunu putnu apspalvojuma krāsa ir mazāk koša nekā pieaugušajiem.
Viena pāra turēšanai pietiek ar 80 x 40 x 60 cm lielu būri. Šos putnus labāk turēt atsevišķi no citiem papagaiļiem, jo tie neatkāpjas pat daudz lielāka pretinieka priekšā. Iegādājoties vai izgatavojot būri, jāatceras, ka šie papagaiļi lieliski tiek galā ar būra koka detaļām, ātri pārvēršot tās skaidās.
Baro papagaiļus ar dažādiem sēklu maisījumiem, daļu no kuriem vēlams izbarots mērcētā veidā. Putnēnu barošanas laikā jādod olas maisījums, pienā mērcēta baltmaize un cita olbaltumvielām bagātā pārtika.
Vairošanās periodā putniem būrī ievieto ligzdošanas mājiņu, līdzīgu pēc uzbūves kā pundurpapagaiļiem. Par ligzdas materiālu putni izmanto mizu, ko noplēš no būrī ievietotajiem svaigiem koku zariņiem. Ligzdā materiālus mātīte nogādā, iespraustus muguras spalvās. Kad ligzda pabeigta, mātīte izdēj 3 - 7 baltas olas un perē 22-23 dienas. Tēviņš šajā laikā baro mātīti un apsargā ligzdu.
Putnēni aug ļoti ātri un 35 - 42 dienu vecumā atstāj ligzdu. Sasniedzot 4-5 mēnešu vecumu, putnēniem sāk mainīties spalvas, un jau 6 - 7 mēnešu vecumā tie iegūst pieaugušu putnu spalvu rotu.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"