Atpakaļ

Zaļspārnītis (Agapornis roseicollis, Agapornis fischeri, Agapornis personata)

Pieaudzis zaļspārnītis ir 16 -20 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 22 - 23 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar pelēku pūku un akli. Pēc 35 - 42 dienām putnēni pamet ligzdu.

Pieaudzis zaļspārnītis ir 16 -20 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 22 - 23 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar pelēku pūku un akli. Pēc 35 - 42 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar ligzdiņu (noslēgta kastīte, izmēri 20 x 20 x 20 cm, atvere diametrā 7 cm), kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Viss par zaļspārnīšiem:

Šos papagailīšus nelielo izmēru dēļ (augumā tie nesasniedz 16 - 17 cm) un pievilcīgās spalvu rotas dēļ iecienījuši putnu mīļotāji. Zaļspārnīši ir darbīgi un kustīgi putni ar skaļu balsi. Mazo īsastes papagaiļu dzimtene ir Āfrika un tuvējās salas. Ģintī ir deviņas sugas, taču iecienītākās turēšanai mājās ir trīs: sārtvaigu zaļspārnītis, Fišera zaļspārnītis un maskotais jeb melngalvas zaļspārnītis, kurš apspalvojuma ziņā ir krāšņākais. Visas šīs sugas ir līdzīgas auguma izmēru un ķermeņa uzbūves ziņā.

Putnu dzimuma noteikšana pēc ārējām pazīmēm nav iespējama - gan tēviņu, gan mātīšu apspalvojuma krāsojums ir praktiski vienāds. Precīzi putna dzimumu var noteikt ar endoskopijas palīdzību. Fišera papagaiļa dzimumu vērīgs audzētājs var noteikt, tikai putnam sasniedzot 10 -12 mēnešu vecumu. Mātītes parasti ir nedaudz lielākas augumā un sēžot tām atšķiras kāju stāvoklis. Maskotā zaļspārnīša tēviņam melnā maska uz galvas ir piesātinātā krāsā un dzeltenīgā svītra ap kaklu parasti ir ļoti šaura. Jaunu putnu apspalvojuma krāsa ir mazāk koša nekā pieaugušajiem.

Viena pāra turēšanai pietiek ar 80 x 40 x 60 cm lielu būri. Šos putnus labāk turēt atsevišķi no citiem papagaiļiem, jo tie neatkāpjas pat daudz lielāka pretinieka priekšā. Iegādājoties vai izgatavojot būri, jāatceras, ka šie papagaiļi lieliski tiek galā ar būra koka detaļām, ātri pārvēršot tās skaidās.

Baro papagaiļus ar dažādiem sēklu maisījumiem, daļu no kuriem vēlams izbarots mērcētā veidā. Putnēnu barošanas laikā jādod olas maisījums, pienā mērcēta baltmaize un cita olbaltumvielām bagātā pārtika.

Vairošanās periodā putniem būrī ievieto ligzdošanas mājiņu, līdzīgu pēc uzbūves kā pundurpapagaiļiem. Par ligzdas materiālu putni izmanto mizu, ko noplēš no būrī ievietotajiem svaigiem koku zariņiem. Ligzdā materiālus mātīte nogādā, iespraustus muguras spalvās. Kad ligzda pabeigta, mātīte izdēj 3 - 7 baltas olas un perē 22-23 dienas. Tēviņš šajā laikā baro mātīti un apsargā ligzdu.

Putnēni aug ļoti ātri un 35 - 42 dienu vecumā atstāj ligzdu. Sasniedzot 4-5 mēnešu vecumu, putnēniem sāk mainīties spalvas, un jau 6 - 7 mēnešu vecumā tie iegūst pieaugušu putnu spalvu rotu.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ūbeles

Vai korellas sadzīvo ar ūbelēm

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja ir ļoti liels voljērs un ūbelēm būs ierīkota pažobele, tad putni var sadzīvot, bet noteikti atšķirīga barība, ūbelēm nepieciešama grants (obligāti).

Savvaļas putni

Pie mājas sēž vārna, nelido, izskatās ka savainots spārns. Vai var aizvest pie jums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ne visas klīnikas var pieņemt savvaļas dzīvniekus un putnus, tam ir nepieciešama speciāla atļauja!

Šādos gadījumos varat sazināties ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns''!

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.