Atpakaļ

Mūku papagailis (Myiopsitta monachus)

Dzimtene: Dienvidamerika (DR-Brazīlija, Argentīna, Paragvaja, Urogvaja, Bolīvija)

Izskats: Pieauguši putni sasniedz 27 -31 cm garumu (aste - 12 -15 cm). Aste ir garāka par spārniem, knābis salmu dzeltens, stipri izliekt, masīvs. Piere, krūtis, vēders - pelēki, spārni, aste - zaļi, ar iezilganām spalvām.

Dzīves ilgums: 10 - 20 gadi (viss atkarīgs no turēšanas, kopšanas un ēdināšanas)

Dzimtene: Dienvidamerika (DR-Brazīlija, Argentīna, Paragvaja, Urogvaja, Bolīvija)

Izskats: Pieauguši putni sasniedz 27 -31 cm garumu (aste - 12 -15 cm). Aste ir garāka par spārniem, knābis salmu dzeltens, stipri izliekt, masīvs. Piere, krūtis, vēders - pelēki, spārni, aste - zaļi, ar iezilganām spalvām.

Dzīves ilgums: 10 - 20 gadi (viss atkarīgs no turēšanas, kopšanas un ēdināšanas)

Dēj: 4 - 6 olas, inkubācija - vidēji - 23 dienas. Pēc 40 - 45 dienām izšķīlušies mazuļi ir jau ar spalvām un ēd jau sēklas (mazuļiem ir viscaur zaļas spalvas).

Putni ir diezgan skaļi un komunikabli.

Brīvā dabā šie papagaiļi uzturas baros (līdz pat 500 putnu). Mūki ir bara putni, tāpēc tos pa vienam neiesaka turēt. Mājas apstākļos ieteicamais putnu skaits - 6 -10 putni. Ja putni dzīvo divatā, tie viens par otru ļoti rūpējas ( ja arī viena dzimuma). Mūkus var turēt arī āra voljēros (vasaras periodā), pacieš samērā zemu temperatūru (ne zemāk par +5 oC). Ja putns aizlido, tas spēj atrast mājas 5 km rādiusā.

Turēšana: 2 mūku papagaiļiem vajadzētu būri vai voljēru, kurā tie brīvi var izplēst spārnus un apgriezties (piemērots ir lielo papagaiļu (žako, kakadu) būris). Būri aprīko ar atbilstoša izmēra laktām (piemērota lakta ir tāda, kad putnam sēžot uz laktas tā pirksi, apņemot laktu, nesaskaras un šis attālums starp priekšējiem un aizmugurējiem pirkstiem ir aptuveni 1 cm). Laktām izvēlas koku zarus (kārkls, ābele, bumbiere, kļava, liepa). Vēlams laktas izvietot tuvāk barības un dzeram traukiem, var būrī ielikt lielāku zaru ar atzariem, kas kalpos gan kā dažāda augstuma laktas, gan kā laika kavēklis, kur asināt un deldēt knābi. Būrim parasti līdzi ir arī barības un ūdens trauki, bet ja nav, tad izvēlaties metāla un tādus, kurus var iekabināt restēs. Kā pakaišus varat izmantot skaidu granulas, ēveļskaidas vai speciāli putniem paredzētas smiltis. Uz būra grīdas novieto keramikas trauku ar ūdeni, kas kalpos ūdens peldēm. Mantiņas: ja putniem ir garlaicīgi un viens otram plūkā spalvas, ieteiktu, jo dabīgākas, jo labāk - tās var būt klūgas (kārklu jaunie dzinumi ar visām lapām), šūpoles, spīdīgas un košas mantiņas.

Barošana: izvēlaties barību, kas paredzēta vidējiem papagaiļiem (rozella) vai amazonēm. Kā pamatbarība ir sēklas, graudi (nepārcenšaties ar saulespuķu sēklām, jo tās ir treknas un putni ātri uzbarojas un aptaukojas). Papildus dod: augļus (dažādus, tikai ne avokado), dārzeņus (gurķi, paprika, tomāti, burkāni), nedrīkst - kāpostus,  ziedkāpostus, puravus, dilles, seleriju saknes, lokus, kartupeļus. Ogas - jāņogas, upenes, zemenes, avenes, dzērvenes, ķiršus, plūmes bez kauliņiem. Salātus, seleriju lapas, pieneņu lapas, diedzētu graudu asnus. Vislabāk augļus, dārzeņus un zaļumus neiegādāties lielveikalos, jo putni ir ļoti jūtīgi pret pesticīdiem un nitrātiem. Ideāli būtu, ja tos audzētu paši! Dodot augļus, dārzeņus un zaļumus atcerieties, ka sākumā putni jāpieradina pie tiem - nedaudz - tīri pagaršošanai un ar laiku devu var palielināt pakāpeniski. Papildus būrī ieliek - minerālvielu bloku (Zoo veikalos nopērkami), sēpiju (kalcija avots) un granti. Reizi nedēļā var dot - cieti vārītu olu. Nedot: šokolādi, cepumus, riekstus, baltmaizi, rupmaizi.

Kopšana: Būri novieto tālāk no sildošām un vibrāciju radošām ierīcēm, tā lai būris nebūtu caurvējā un tiešos saules staros. Ja putni mājās ir nesen, ieteiktu tos novietot klusākā vietā un pakāpeniski pieradināt pie visiem mājas iemītniekiem un trokšņiem.

Putni ir jūtīgi pret stresu, bet ātri adaptējas vidē, ja jūtas droši, ka viņus neapdraud.

Pārošanās laikā un perēšanās laikā tēviņš mātīti ļoti sargā, tāpēc apdraudot putnus ar straujām kustībām vai pēkšņiem trokšņiem, varat izraisīt agresiju.

Ligzdošanas vietu puni veido paši no klūgām, sausas zāles, tāpēc būrī jāievieto šie materiāli papildus. Šos materiālus ieteicams novietot pie būra sienām kā slotu, jo no zemes šie putni reti ko paceļ. Ja putni paši ligzdu necenšas veidot, tad var pie būra sienas novietot koka kastīti, kura viscaur ir noslēgta, bet ar atveri uz būra iekšpusi. Ligzdošanas kastītes izmēri 35*35*35 cm, atvere 8 -10 cm, kastītē ieber skaidas.

Ja putni neizmanto ūdens baseinu, tad reizi nedēļā tie jāapsmidzina ar siltu ūdeni.

Optimālā temperatūra ir + 18 - + 20 oC, gaisa mitrums 70 - 80%.

Pirmā palīdzība:

ja ir caureja - tad dod aktivēto ogli - uz vienu putnu sasmalcina un sajauc ar nelielu ūdens daudzumu ¼ daļu no tabletes, ievelk šo šķidrumu šļircē un putnam mutē. Var dot kopā ar barību, tad sasmalcina vienu tableti. Papildus var dot kumelīšu tēju vai maigi rozā zilo graudiņu šķīdumu

ja pārauguši nagi un knābis, tos ar specializētām grieznītēm nogriezt, atstājot līdz dzīvajai daļai 1 - 1,5 mm. Ja sanāk iegriez kapilārā un asiņo, tad ņem zilo graudiņu pulveri un pieliek pie asiņojošās vietas, asiņošana apstāsies.

Ja putns saguris, samazinājusies apetīte, nomākts - griezieties pie veterinārārsta.

Putnus uz pāris stundām varat izlaist no būra palidot pa telpām, bet neatstājiet bez uzraudzības, jo tiks pagaršoti istabas augi, kas bieži vien putniem ir indīgi, tiks pamēģinātas tapetes utt. Ar varu nevajadzētu putnus mēģināt iedabūt būrī, jo tas radīs lieku stresu. Varat uz neilgu laiku punus novietot saulē, bet noteikti tikai no rīta, kad tā nav tik spēcīga, tas dos papildus D vitamīnu.

Pēc savas uzvedības putni ir ziņkārīgi un ātri pierod pie cilvēkiem. Diemžēl runas spējas šiem puniem nepiemīt, bet tie ir ļoti interesanti un fantastiski ģimenes locekļi!
Avots: Materiālu sagatavoja - Baiba Ševcova.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.

korella

Sveiki! Man ir korella un šodien ar meiteni pamanījām ka viņam sāka aktīvi uzpampt acs, kas tas varētu būt? Cik tas bīstami, un ko ar to darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Vai nu putns pats nejauši ir ar nagu satraumējis aci vai iespējams tā ir kāda saslimšana. Putns ir jāredz klātienē. Dino Zoo klīnikā ir dr.Inga - putnu speciālists. t.67327923 (iepriekš jāpierakstās uz vizīti).

putns

Man ir divus gadus vecs kakariki un viņa uzvedība ir mainījusies. Putns baidās no apkārtnes, reizēm trīc spārni. Agrāk tas ir bijis patiešām drosmīgs. Piedāvāju 10-12 stundu miegu, putnu lampu un daudzpusīgu barību: dažādus dārzeņus un putnu granulas. Vide ir tieši tāda pati kā iepriekš, un nekas nav mainījies. Kad putns dzīvoklī ir brīvs, tas vairs nav tik aktīvs kā agrāk. Cilvēkiem ir vienalga, atšķirībā no iepriekš. Tas nemaz nebaidās no cilvēkiem, bet ļoti bieži ir savās domās. Šīs ir lielas pārmaiņas. Es redzu, ka viss ir nepareizi. Nav citu simptomu, izņemot neizskaidrojamas bailes un dažreiz spārnu trīci. Kas to varētu izraisīt? Vai tas varētu būt vientulības un spārnu plīvošanas slimības dēļ? Kā palīgā izmantoju google tulkotāju, jo neprotu runāt latviski. Tāpēc es būtu prasījusi padomu un arī pajautājusi, kur Latvijā ir angliski runājošs veterinārārsts, kas ārstē papagaiļus. Citādi mēs nevarēsim sarunāties, ja viņš nerunās angliski.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Hello

Unfortunately  we don't treat birds.You can call to vet clinic Petcity Akropole.

Best regards

Dino Zoo klinika