Guldas amadīns (Poephila gouldiae)
Guldas amadīni cēlušies no Autrālijas, dabā apdzīvojot krūmainus reģionus. Vidējais dzīves ilgums 6-8 gadi.
Fakti:
- Vidējais dzīves ilgums 6-8 gadi;
- Pieaudzis amadīns sasniedz ap 14-15 cm garumu, un sver vidēji 12 gramus;
- Guldas amadīni cēlušies no Autrālijas, dabā apdzīvojot krūmainus reģionus;
- Dzimumu atšķirības – tēviņiem spilgtākas krāsas apspalvojums;
- Aktīvi un sociāli putni, obligāti turēt barā. Piemērota izmēra būrī var turēt kopā ar citu sugu amadīniem ar līdzīgiem raksturiem. Var būt agresīvi pret citiem amadīniem, tamdēļ jaunus putnus esošajā barā iepazīstināt pakāpeniski. Tramīgi, grūti pieradināmi pie rokām.
Būra iekartošana:
turēt plašā būrī ar smalkiem režģiem vai aviārijā. Būra minimālie izmēri 70x40x75 cm un lielāku. Būris jāizvēlas plašs, ar iespēju palidot. Būri nepieciešams aprīkot ar dažāda resnuma koka un virvju laktām. Laktām jābūt izvietotām tā, lai putniem viegli pārlidot no vienas uz nākamo. Ieteicams būrī salikt arī dažādu izmēru lapukoka zarus. Būrī var izvietot dažādas šūpolītes un rotaļlietas, kā arī ievietot amadīniem paredzētas ligzdiņas, nodrošinot putnus arī ar ligzdas materiālu, dažādiem smalkiem zariņiem un zāles stiebriņiem. Kā pakaišus var izmantot koksnes granulas, smiltis, papīra dvieļus. Obligāti nodrošināt putnus ar seklu, plašu ūdens vanniņu. Būri novietot tālāk no caurvējiem un tiešiem saules stariem. Pilnībā tīrīt vismaz reizi nedēļā.
Barošana:
kā pamatbarību izmantot zooveikalos nopērkamo barību amadīniem. Papildus piedāvāt dažādus dārzeņus, salātus un zaļumus, diedzētas sēklas, kā arī vārītas, sagrieztas olas ar čaumalu. Dārzeņus ietecams sarīvēt vai sagriezt mazos gabaliņos.Papildus nodrošināt putnus ar zooveikalos nopērkamu minerālakmeni, sēpiju un granti.
Var barot ar romiešu salātiem, spinātiem (nelielos daudzumos), burkānu lakstiem, redīsu lapām, pienenēm, āboliem, apelsīniem, brokoļiem, burkāniem, gurķiem u.c. Svaigajai barībai jāsastāda 20% no ikdienas barības devas.
Nedrīkst barot ar avokado, alkoholu, sparģeļiem, kofeīnu, šokolādi, konfektēm, baklažāniem, piena produktiem, cilvēku ēdieniem, kuros ir sāls un cukurs, sēnēm, olīvēm, ķiplokiem, rabarberiem.
Biežākās veseības problēmas:
pārauguši nagi un knābis, ektoparazīti, elpceļu iekaisums, ievainojumi, traumas, saindēšanās.