Mazo grauzēju veselību
Ja mazais grauzējs saslimis, pats svarīgākais ir turēt to siltumā un dot daudz šķidrumu, lai mēģinātu novērst dehidratāciju, kas var iestāties visai strauji.
Pirmā palīdzība
Ja mazais grauzējs saslimis, pats svarīgākais ir turēt to siltumā un dot daudz šķidrumu, lai mēģinātu novērst dehidratāciju, kas var iestāties visai strauji. Grauzēju var dzirdināt ar pipeti vai nelielu šļirci, bet nedari to pārāk vardarbīgi un atceries, ka šķidrums, kas nokļuvis elpošanas ceļos, var nodarīt vairāk ļaunumu nekā labuma.
Pie veterinārārsta vai aptiekā var iegādāties rehidratācijas pulverus, kas jāatšķaida ar ūdeni. Taču mazasi grauzējs vienā reizē spēj iedzert tikai dažus pilienus. Tāpat var izmantot vārītu un atdzesētu krāna ūdeni, kam pievieno ēdamkaroti (ar kaudzi) glikozes pulveri un nolīdzinatu tejkaroti sāls uz puslitru ūdens.
Savainojumi
Nelielas brūces var viegli noskalot ar siltu ūdeni un apstrādāt ar vāju antiseptisku līdzekli, bet lielas brūces jāparāda veterinārārstam. Pārāk ziņķārīgi grauzēji bieži vien mēdz nokrist no liela augstuma. Tādā gadījumā mazais grauzējs saudzīgi jānoliek būrī, lai tur atgūtos no šoka. Ja stundas laikā dzīvniekam nekļūst labāk, tas, iespējams, ir salauzis kādu kaulu vai guvis iekšējus savainojumus. Tādā gadījumā, protams, ir jādodas pie veterinārārsta. Raugies, lai grauzējs pārnēsājot būtu siltumā, jo ķermeņa atdzišana bieži vien ir letāla.
Zobi
Zobi aug nepātraukti, bet parasti tie nodilst paši par sevi, ja vien dzīvniekam ir pietiekami daudz ko grauzt. Koka klucītis vai augļkoka zars (kas nav miglots ar insekticīdiem) palīdzēs uzturēt zobus kārtībā. Reizēm zobi neattīstās pareizi un kļūst pārāk gari. Tādā gadījumā peles uzvedība parādīs, ka kaut kas tās mutē nav kārtībā. Var gadīties, ka zobi regulāri jāgriež.
Nagi
Parasti nagi ir īsi, jo tās rokas un kašņājas pa būri. Tomēr laiku pa laikam nagi jāapskata, lai pārbaudītu, vai tie nav jāapgriež, it sevišķi, kad grauzējs ir vecāks. Vislabāk būs, ka veterinārārsts tev parādīs, kā apgriežami grauzēja nagi un zobi. Pēc tam nagus var apgriezt mājas apstākļos ar nagu šķērītēm. Ja esi iesācējs, palūdz kādam pieredzes bagātākam dzīvniekmīlim, lai tev palīdz. Apgriežot nagus pārāk īsus, tu vari sagādāt dzīvniekam sāpes un izraisīt asiņošanu. Ja tomēr tā noticis, nekrīti panikā - asiņošana drīz vien pāries pati no sevis.
Avots: Materiāls sagatavots no B.Vainera grāmatas "Pele".