Atpakaļ

Būrīša iekārtošana mājdzīvniekam

Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska. 

Iegādājoties kādu no mazajiem dzīvnieciņiem, pirms pārvešanas uz jauno mitekli ir svarīgi jau laikus sagatavot tam atbilstošu vidi. Par to, kā pareizi iekārtot būrīti grauzējiem un citiem mazajiem dzīvnieciņiem, stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska.

Izvēloties mājas mīluļa būrīti, ir svarīgi atcerēties, ka tā izmērs ir tieši atkarīgs no dzīvnieka lieluma, turklāt būrīti jāiegādājas tikai pēc tam, kad izvēlēts dzīvnieks, nevis otrādi. Būrītim jābūt, minimums, trīsreiz garākam par pašu dzīvnieku. Ja kāmītim pietiks ar mājvietu, kas ir 40 līdz 50 centimetrus gara, piemēram, šinšillai vajadzēs būri, kas ir vismaz metru augsts un metru garš, savukārt trusītim nepieciešams sarūpēt, minimums, 1,20 metrus garu būri. “Jo vairāk vietas var atvēlēt dzīvniekam, jo labāk. Tas, iegādājoties būrīti, vienmēr būs svarīgākais nosacījums tā izvēlē,” stāsta Zane, piebilstot, ka nereti cilvēki izvēlas augstus būrus, tomēr jāatceras, ka krietni svarīgāka ir tieši dzīvniekam atvēlētā zemes platība. “Ir dzīvnieki, kam patīk kāpelēt, tomēr, piemēram, kāmītim tas nebūs tik aktuāli.  Viņam būtiska ir tieši zemes platība, kam jābūt gana lielai, lai dzīvnieks varētu brīvi pārvietoties. Savukārt, ja mājās ir maz vietas un izvēlēties lielu būri nav iespējams, dzīvnieciņu vajadzētu laist pastaigāties ārpus tā. Fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas arī mazajiem dzīvnieciņiem – kaut tāpēc, lai tie iztērētu apēstās kalorijas un neveidotos liekais svars.”

Tāpat jāatceras, ka, izvēloties būrīti, vēl jāņem vērā arī dzīvnieka sugas īpatnības. “Degu, smilšu pelēm, kāmīšiem un šinšillām būs piemēroti būri ar paaugstinātām apmalēm. Šie dzīvnieki mazgājas, ejot smilšu vanniņās, ko saimniekam arī jāievieto būrītī, tāpēc tie izrok un sajauc pakaišus, tos izmētājot sev visapkārt. Būris ar augstākām maliņām neļaus tiem izkrist ārpusē. Tāpat tam būs grūtāk sagraužamas maliņas, kas aizkavēs dzīvnieku no izmukšanas brīvībā. Būrī ar augstākām maliņām arī var ievietot biezāku slāni pakaišu, noklājot tos vismaz trīs līdz piecu centimetru biezā slānī, kas ļauj dzīvniekam nodoties sev raksturīgajam rakšanas instinktam,” skaidro Zane.

Nodrošinot mīluli ar visu tam nepieciešamo, būrītī vairumā gadījumu ieteicams novietot arī dzīvniekam atbilstoša izmēra skrejriteni. Tam jābūt tik lielam, lai pieaudzis dzīvnieks, tajā atrodoties, skrietu ar taisnu, nevis izliektu muguru. Pretējā gadījumā, ja rats būs par mazu un dzīvnieks tajā skries saliecies, mīlulim var rasties muguras traumas.

Tāpat būrītī vajadzētu ievietot vairākas slēptuves. Lai gan mazos dzīvnieciņus vairumā gadījumu ir ieteicams turēt pa vienam, nevis pāros, tiem tik un tā patīk izvēlēties, kur gulēt. Slēptuvi vajadzētu izklāt ar kokvilnas šķiedrām un dabiskiem materiāliem, lai dzīvnieks sev varētu ierīkot migu.

“Vēl dzīvnieciņam vajadzīgs arī ēdamtrauks un dzeramtrauks vai speciāla ūdens pudelīte, ko var pievienot pie būrīša. Tāpat tirdzniecībā ir pieejami arī sāls un minerālakmeņi. Sāls akmens būs vajadzīgs trušiem, jūrascūciņām, žurkām un kāmīšiem, savukārt šinšillām un degu piemērotāki ir lavas akmeņi. Visiem mazajiem dzīvniekiem neatkarīgi no to sugas ir vajadzīgi arī minerālakmeņi, ko tie var grauzt, tā uzņemot vitamīnus un vienlaikus arī deldējot zobus. Tāpat būrītī ieteicams salikt svaigus zariņus, lai dzīvniekam būtu interesanti. Tā kā mazajiem dzīvniekiem zobi aug visu mūžu, šos zariņus ieteicams tiem dot arī tāpēc, lai zobi nodiltu dabiskā veidā un nebūtu jādodas pie vetārsta tos apgriezt mehāniski,” skaidro Zane.

Jāpiebilst, ka tradicionālajiem restīšu būriem ir pieejamas arī alternatīvas. Kāmīšiem un smilšu pelēm, kā arī degu diezgan bieži tiek izvēlēti terāriji vai akvāriji. Tie nereti ir pat piemērotāki mazo dzīvnieciņu turēšanai, jo nodrošina labāku redzamību, kā arī to, ka mīlulis neaizmuks. “No restotajiem būrīšiem mazie dzīvnieciņi nereti var izgrauzties vai kāmīšu gadījumā – saspiesties pavisam plakani un izbēgt, izspraucoties caur režģiem, tāpēc terārijs vai akvārijs ir ļoti laba izvēle. Tiesa, arī šai gadījumā svarīgs ir atbilstošs izmērs. Tāpat gan terārijam, gan akvārijam obligāti jāierīko speciāls metāla režģa vāks, tā nodrošinot vajadzīgo gaisa ventilāciju. Terārijus un akvārijus arī nekādā gadījumā nedrīkst likt vietās, kur krīt saules stari, jo tie var pārkarst daudz ātrāk nekā tradicionālie būrīši, kam ir labāka ventilācija,” uzsver Zane.

Ja, esi nolēmis iegādāties mazo mājdzīvnieku, tad viss jaunā mīluļa ērtībā un paši dzīvnieciņi ir apskatāmi mūsu veikalos visā Latvijā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Žurciņa iet pa apli.

Sveiki! Mana žurciņa pēkšņi sāka staigāt tikai uz apli, un galva visu laiku noliekta uz labo pusi. Ēst cenšas spalva spīdīga, itka veselīga žurciņa.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Žurciņu ieteicams atrādīt veterinārārstam, kurš specializējas mazo grauzēju ārstēšanā.

Ja vēlaties pierakstīties pie speciālista "Dino Zoo" klīnikā, zvaniet pa tālr. 67327923.

Žurciņas kasās

Labdien! Ir divi 4 mēnešus jauni žurkulēni. Jau kops atvešanas kasās. Nedēļu atpakaļ būri izmazgajām, izpūtām ar Bio Kill, kā arī uzpūtām uz žurciņām, bet tās jiprojam kasās. Ko ieteiktu darīt? Vai atkartoti veikt procedūras?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Iemesli pastiprinātai niezei var būt dažādi. Kā viens no iemesliem ir neatbilstoši pakaiši. Var meģināt nomainīt pakaišus un vērot vai nieze mazinās. Ja nemazinās, tad žurciņas būtu ieteicams atrādīt veterinārārstam, kurš specializējas mazo grauzēju ārstēšanā. 

Kāmis slikti jūtas

Labdien! Mūsu kāmītim ir gads un jau nedēļu kā kāmis naktīs vairs neskrien savā ratā, daudz mazāk ēd, bieži guļ savā tualetē nevis mājiņā (agrāk tā nekad nebija) un pamanīju ka būris jau nedēļu ir tīrs (kāmītis nečurā un nekakā). Visu laiku ir pieejams sausais maisījums kāmjiem, ūdens, krīts un svaigs ābols. Kas varēja notikt un kā mēs varam palīdzēt mūsu mīlulim?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāmis noteikti ir jāatrāda veterinārārstam, kurš specializējas mazo grauzēju ārstēšanā, ja tas vēl nav izdarīts. 

Ja vēlaties pierakstīties pie speciālista "Dino Zoo" klīnikā, zvaniet pa tālr. 67327923.

Degu uzpampis pirksts

Sveiki, mūsu degu meitiņai aizmugures ķepiņai viens pirkstiņš uzpampis un apsārtis. Ko iesakat darīt?Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Degu jāatrāda veterinārārstam, kurš specializējas mazo grauzēju ārstēšanā. 

Ja vēlaties pierakstīties pie speciālista "Dino Zoo" klīnikā, zvaniet pa tālr. 67327923.

Žurciņai veidojums

Labdien! Manam senioru žurkam (3 ar pus gadi) uz sāna jau kautkādu mēnesi ir liels audzējs. Es zinu, ka taisīt operāciju tik vecam žurkam ir bīstami, un es gribētu zināt, vai viņš cieš sāpes, un viņu būtu labāk iemidzināt, un vai ir kāds vits veids, kā tikt no audzēja vaļā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Žurciņu ieteicams atrādīt veterinārārstam, kurš specializējas mazo grauzēju ārstēšanā. Tikai pēc dzīvnieka apskates, speciālists var pateikt kāda veida veidojums tas ir un attiecīgi piemērot ārstēšanu - ķirurģisku vai terapeitisku, ja tāda nepieciešama. 

Pie speciālista "Dino Zoo" klīnikā var pierakstīties, zvanot pa tālr. 67327923.

kāmis

Pundurkāmim (2.gadus vecs, zēns) ap labo ausi ir nonākusi nost spalva, kura it kā aug kopā un nedaudz kreveļojas, taču tajā pat laikā kāmītis to kasa, palēninot dzīšanas procesu, reizēm sakasot to un īslaicīgi pīkstot, visticamāk no diskomforta (10-30 sekundes). No auss arī izdalās šķidrums ar nepierastu aromātu. Jāpiebilst, ka kreisajai ausij bija identiska situācija, taču tā sadzīja pati no sevis un ir kā ierasts. Nekādu citu pazīmju nav. Kāmītis tikpat aktīvs - ēd, dzer, skraida, dzīvojas un lien, kur vien var, ja ne pat vairāk kā iepriekš. Kā šo varētu risināt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Kāmi noteikti atrādiet veterinārārstam, pēc aprakstītajiem simptomiem ir izveidojies iekaisums un būs nepieciešama ārstēšana. Bez ārsta apskates un palīdzības klātienē šoreiz nevarēsiet iztikt. 

kāmis

Sveiki Vai var turēt divus viena būri kāmi

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Kopā var turēt divus kāmīšus, tikai tiem jābūt noviena metiena (viens vecums) un viena dzimuma. Pretējā gadījumā tie kausies un būs mazuļi. 

Degu actiņa

Labvakar! Vakar pamanījām, ka mūsu degu pelei pūžņo viena acs. Nekad agrāk tā nav bijis. Degu pele pie mums dzīvo jau 4 gadus. Kas tas varētu būt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Vēlams atrādīt veterinārārstam klātienē. Iespējams degucis actiņu satraumējis uz siena stiebra vai nejauši pats sev ieskrāpējis. Līdz vizītei actiņu var tīrīt ar kumelišu tēju, bet ārstam noteikti atrādiet. 

Landien. Man radās jautājums vai kāmjiem mana gadījuma (Sīrijas zeltainais kāmis) ir piena zobi?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Nē, kāmjiem nav piena zobi.

žurka

Nesen iegādājos žurku , puiku, gribēju jautāt viņai visu dienu uz acs ir kautkas saķepis nemāku īsti paskaidrot, nesaprotu tas ir miegs vai kas jo otra acs izskatās vesela, vēl gribēju jautāt par burkāniem draudzene saka ka no burkaniem var būt cukura diabēts, bet citur rakstīts ka var dot.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Vai salipums ir uz paša acs ābola vai plakstiņa? Ar kumelīšu tēju var mēģināt to notīrīt, tīrot no ārājā acs kaktiņa uz iekšējo. Ja bailes to darīt, tad vēlams žurciņu atrādīt veteribnārārstam. Burkānus var dot, bet noteikti ne pārmērīgi. ja dienā iedosiet pa vienai ripiņai burkāna un papildus vēl citu sulīgo barību, tad žurciņai tas nekaitēs. Diabēta attīstībā ir nepieciešami vairāki faktori ne tikai tas ko žurciņa apēd.