Atpakaļ

Šinšilla (Chinchilla)

Šinšillas ir piemēroti dzīvnieki mājas mīluļu lomai – simpātiskie zvēriņi ir uzticīgi, mīļi, viegli pieradināmi, tiem praktiski nav smakas. Tomēr nav pieļaujams laist šinšillu dzīvot brīvi dzīvoklī, jo zvērēns grauž visu, kas vien iekārojas, sākot ar tapetēm un vadiem, beidzot ar paklājiem un drēbēm. 

Dzīvnieka apraksts

  • Vidējais dzīves ilgums 15 gadi;
  • Var izaugt 25-40 cm garas, svarā nepārsniedzot 350-500 gramus;
  • Izcelsmes vieta ir Dienvidamerika - Andu kalnu reģions. Dabā tās sastopamas akmeņainās kalnainēs;
  • Vairoties var sākt no 7 mēnešu vecuma;
  • Aktīvas naktīs. Šie ir ļoti aktīvi un sociāli dzīvnieki. Šinšillas var turēt pa vienam, draudzīgā pārī vai barā.

Vēsture un izplatība

Šinšillas savvaļā dzīvo Dienvidamerikā Andu kalnos. Savā dzimtenē šinšillas ir praktiski iznīcinātas to skaisto kažociņu dēļ. Spāņu iekarotāju laikā uzticīgie dzīvnieciņi lielā skaitā apdzīvoja kalnu klinšainās nogāzes. Brīnišķīgā kažoka dēļ tos medīja indiāņi, taču reāli draudi šinšillu pastāvēšanai radās laikā, kad pie darba ķērās mūsdienu modes dizaineri. Šinšillu ādiņu kažoks kļuva par vienu no simboliem cilvēku pārticībai un augstam stāvoklim sabiedrībā. Vienam kažokam nepieciešams ap 160 ādiņām. Indiāņiem pavērās biznesa iespējas – šinšillu medības kļuva par ienesīgu arodu. Tādējādi nepagāja ilgs laiks, līdz šinšillas savā dzimtenē bija praktiski iznīcinātas. 

Radās doma zvēriņus audzēt nebrīvē. Pagājušā gadsimta sākumā ASV ieveda vairākas šinšillas, kuras var uzskatīt par visu nebrīvē dzīvojošo šinšillu priekštečiem. Tomēr ar laiku mākslīgos apstākļos audzētu dzīvnieku apmatojuma kvalitāte pazeminājās. Šinšillu fermu īpašnieki drīz vien vīlās savās cerībās, jo dzīvnieki nevairojās tik ātri kā cerēts un ādiņas nebija tik kvalitatīvas kā savvaļas zvēriņiem. 

Mūsdienās jūrascūciņu radinieces šinšillas atrod arvien vairāk piekritēju dzīvnieku mīļotāju vidū, kas vēlas turēt tās mājās pašu priekam. Lielāko interesi izraisa īsastes šinšilla (Chinchilla liechtenstein) un tās mazākie radinieki mazā īsastes šinšilla (Chinchilla brevicaudata) un garastes šinšilla (Chinchilla lanigera). Pēc izskata pieaudzis zvēriņš atgādina trusēnu, tikai ar īsākām ausīm un garāku asti. Pakaļkājas ir labi attīstītas. Dzīvnieka ķermeņa garums ir 20-37 cm, svars sasniedz 500g. Mātītes ir lielākas par tēviņiem. Šinšillām ir ļoti izteiksmīgs purniņš, pateicoties lielajām acīm un garajām, kuplajām ūsām. Garās ūsas palīdz dzīvniekiem krēslā orientēties un atrast barību, jo šinšillas pārsvarā ir nakts dzīvnieki, kas ir visaktīvākie krēslas stundās. Šinšillas labos apstākļos var nodzīvot divdesmit un vairāk gadus. 

Šinšillas ir nakts dzīvnieki, tiem ir labi pielāgota redze orientācijai tumsā, taču tas nenozīmē, ka dienā tas redz sliktāk. Lai pieradinātu šinšillu pie dienas dzīvesveida, var pakāpeniski mainīt režīmu, naktī būri apgaismojot, bet dienā nedaudz noēnojot. 

Dzimtenē dzīvnieki mitinās klinšainos apvidos bargā klimatā, kur dienā temperatūra bieži vien pārsniedz 30°C, bet naktī krītas zem nulles, turklāt to visu pavada spēcīgs vējš. No bargajiem apstākļiem zvēriņu pasargā biezais, raksturīgi krāsotais kažoks ar ārkārtīgi smalko vilnu. Šinšillu apmatojums ir higroskopisks, tādēļ zvēriņu nav vēlams ņemt rokās un nekādā gadījumā mazgāt. Šinšillām piemīt neparasta spēja “mest spalvu” – ja zvēriņu neuzmanīgi ar pirkstiem satver aiz kažociņa, tad rokās paliek apmatojuma fragments ar ādas gabaliņu, bet dzīvnieks neskarts izraujas no tvēriena. Ādas bojājums ātri sadzīst un kažociņš ataug. Nepieciešamības gadījumā šinšillu var ķert ar marles tīkliņu, vai satverot aiz astes un ar otru roku pieturot pie apakšas. 

Šinšillu skeleta anatomiskās uzbūves īpatnības ļauj tām iespiesties gan šaurās vertikālās, gan horizontālās klinšu spraugās, bez tam šinšillām ir lieliska kustību koordinācija. Vēl viena šinšillām raksturīga īpatnība ir vērojama ausu uzbūvē. Peroties smilšu putekļu vannās, ausu dzirdes kanāli aizveras ar īpašu vārstuļu palīdzību, kādi ir sastopami tikai ūdens dzīvniekiem. 

Šinšillas ir piemēroti dzīvnieki mājas mīluļu lomai – simpātiskie zvēriņi ir uzticīgi, mīļi, viegli pieradināmi, tiem praktiski nav smakas. Tomēr nav pieļaujams laist šinšillu dzīvot brīvi dzīvoklī, jo zvērēns grauž visu, kas vien iekārojas, sākot ar tapetēm un vadiem, beidzot ar paklājiem un drēbēm. 

Būra iekārtošana

Izvēlies plašu būri vairākos stāvos. Minimālais būra izmērs 70x50x70cm. Nepieciešams būrī ierīkot vairākas slēptuves, platformas, iekaramās guļvietas, kāpnes, tiltiņus, zarus. Būrī var izvietot dažādas grauzējiem paredzētas rotaļlietas. Kā pakaišus var izmantot smiltis, skaidas vai citus smalkus materiālus. Obligāti nepieciešama smilšu vanna.

Barošana

Kā pamatbarību iesakām izmantot zooveikalos nopērkamo barību šinšillām. Papildus var dot dažādus zaļumus. Kā kārumu reizi nedēļā var dot riekstus mazās devās. Svarīgi izvairīties no barības, kas satur cukurus vai proteīnu. Jānodrošina ar kvalitatīvu sienu un pieeju svaigiem koka zariņiem, minerālakmeņiem, lai būtu iespēja nodeldēt visu dzīvi augošos zobus. Vienmēr jābūt pieejai svaigam dzeramajam ūdenim. Dzeramo ūdeni būrī var novietot keramiskā trauciņā vai speciāli grauzējiem paredzētās plastmasas vai stikla dzeramajās pudelītēs. Ūdeni jāmaina katru dienu, ikreiz izmazgājot arī dzeramo trauku.

Nedrīkst barot ar avokado, zirņiem, salātiem, brokoļiem, kukurūzu, rabarberiem, banāniem, saulespuķu sēklām, zemesriekstiem, augļus un dārzeņus ar augstu mitruma līmeni, ēdienus, kas satur augstu proteīna un cukura līmeni, konfektes, šokolādi.

Biežākās veselības problēmas

Zobu problēmas, pārkaršana, gremošanas problēmas, elpceļu iekaisums, problēmas ar kažoku.

 

 

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

actiņa

Sveiki, Mums ir skotu stāvvausis kaķítis, pēkšņi pirms 4 dienām sāka paradīties dzelten/zaļgani izdalijumi, nelieli. Tagad actiņa pusatverta un asaro. Kads varetu but celonis?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis ir noteikti jāatrāda veterinārārstam klātienē, neredzot un neveicot acs tuvāku apskati diemžēl eiteikt neko daudz nevaram kā tikai to, ka izdalījumus var tīrit ar fiziloģisko šķidumu, novārōtu ūdeni vai kumelīšu tēju. 

degu

Ja pieaugusi degu paliek viena, kāda vecuma degu labāk pielaist klāt? Viņas bij četras, divas ar pusgadu starpību nomira, tagad izskatās ka jaunākā ar taisās prom,diemzel pie mums nav grauzēju vetārsta pie kā aizvest deguciti. Paliks vecākā deguce un vajadzēs viņai vismaz vienu draudzeni.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Vispirms vajadzētu saprast kāpēc iepriekšējie degu nomira? Kādas ir pazīmes, kad deguči sāk nikuļot, saslimt??? Noteikti jāizvērtē barošana, turēšana vai viss ir izdarīts pareizi.

Ja pieaugusī degu meitene ir mierīga un pieņem jaunpienācējus, tad var tai likt klāt otru degu, bet  ļoti uzmanīgi, jo jauno degu var savainot. Jaunpienācējam vēlams būt jauniņam. 

degu

Sakiet, kas pa iemeslu ja degu sāk atteikt aizmugurējās kājiņas?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cik vecs ir degu? vai būrī ir ritenis skriešanai? Vai degu ir bijušas iepriekš traumas (krietiens no augstuma)?

Noteikti ieteiktu atrā'dit degu veterinārārstam klātienē. 

korellas

Vai jums ir pārdošanā korellas papagaiļi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Dino Zoo veikalos pardošanā ir korellas.  https://www.dinozoo.lv/veikali/ - pirms došanās uz veikalu - noeteikti uzzvaniet vai putns vēl pieejams. 

kāmis

Labdien, man ir 12 gadi. Es pirms divām dienām iegādājos pundurkāmīti. Kad kāmītis iznāk ārā no mājiņas paēst viņš sāk tā dīvaini sņaukāties, elpot un glaudīt degunu un uzreiz ieskrien atpakaļ mājiņa. Vai tā ir kāda slimība un vai kaut kas ir jādara? Vai kāmim nepatīk gaiss kāds ir istabā? Vai kāmim ir liels stress?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Drošibas pēc kāmi var atrādīt veterinārārstam. Neredzot un neapskatot kāmi ir grūti pateikt, kas tad īsti ir par vainu. 

Pirmās dienas kāmis var būt baillīgs, pāris reizes šķaudīt, jo tā ir jauna vieta, jauni putekļi un smaržas apkārt. Ja telpā ir vīraks, telpu aromāti, tad vēlams tos no telpas iznest - tas var radīt papildus kairinājumu kāmja deguntiņam. 

kakariki

Labdien! Mūsu kakariki papagaiļu meitenei izkritušas spalvas galvas rajonā ( citur viss kārtībā), puikam viss kārtībā! Kas varētu būt par vainu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kā tiek baroti putni un kas tiek dots papildus? Vai puika neizrausta meitenei spalvas, nepievērš pārāk lielu uzmanību? (nepieciešams zināt kā tiek baroti, kas tiek dots papildus, kā abi putni sadzīvo uzvedās lai kaut ko ieteiktu). Putnus saulainā dienā var novietot uz palodzes uz pārdesmit minutēm, lai pasauļojas, jo arī putniem tāpat kā cilvēkiem D vitamīns organismā pats no sevis nerodas. 

kāmis un būris

Labvakar. Pirmo reizi iegādājāmies kāmīti. Meita pirms iegādes izpētija rūpīgi informāciju par barošanu, aprūpi, bet par piemērotu būra izvēli paļāvāvies uz Zooveikalu. Rezultātā nopirkām pilnībā nepiemērotu būri kāmim 30×23×20 ar 1cm spraugām, jo tagad lasu, ka min izm 50×30×30 un 0.5 cm atstarpēm starp restēm, taču, meklējot dažādās interneta vietnēs, saprotu, ka tādus pat nekur nepiedāvā. Kāpēc izveidojusies šāda situācija, ka kāmjiem tiek piedāvāti mazi, šauri, bet pat trīsstāvīgi būri, kaut viņu dzīvesveidam ir citas prasības?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kādas sugas kāmītis tas ir? Pundurkāmītim iegādātais būris uz laiku būtu piemērots. Sīrijas kāmim ir noteikti par mazu. Restes platums nebūtu tik būtisks. Vai tiešām tik aplamu info varēja sniegt mūsu pārdevēji, kurā no Dino Zoo veikaliem būris tika iegādāts un kāds modelis?

pundurpapagailis

Labdien,Pundur papagalitis kasa aus,ljoti kasa,ta vietas ir taka izdalujumu tāda brun krasa,sakas kādus 2 mēnesim atpakalj. Ka arstet ka palidzrt Kešam???,Varat ludzu palidzet ar padomu.Es Jūtu ka viņam sap un nezinu ko darit...PALDIES!!!!!

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putnu noteikti atrādiet veterinārārstam klātienē, putns ir slims un nepieciešama palīdzība!. Dino Zoo klīnikā jāpierakstās uz vizīti: tel.nr. 67327923

Balodis

Labdien Šodien es arī atradu Balodi nevar palidot, spārns kur bija spalva vairs nebija. Vispirms zvanīju uz dzīvnieku un putnu aizsardzību man pateica ka jāIzsaucu pašvaldības policiju attiecīgā dzīves vietā. Vismaz izglābusi esmu . Bildē balodītis ir paslēpies...

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Jūs visu izdarījāt pareizi! Paldies par iejūtību un, ka nepalikāt vienaldzīgs pret savainotu putnu. 

trusis

Vai var griezt nagus pundurtrušiem

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Trušiem nagi ir jāgriež regulāri, ja tiem nav iespēja dabiskā ceļā tos saīsināt (rakt bedrītes, brīvi uzturēties zālienā).