Atpakaļ

VIŅA AUGSTĪBA – BRITU ĪSSPALVAINĀ “PIETICĪGAIS” PAŠNOVĒRTĒJUMS

Dino Zoo veikala pārdevējai Santai Skrabei grūti iedomāties dzīvi bez kaķa. Nu jau piecus gadus viņa augstības Kaķa vietu mājās ieņem pelēka britu īsspalvainā kaķene – “mana Harlēna”.

Interesanti fakti:

  • Britu īsspalvainā kaķa senčus Britu salās  ieveda romieši 1. gs., un tie vēlāk sakrustojās ar vietējiem savvaļas kaķiem. 
  • 1865. gadā Anglijā iznāca Luisa Kerola populārā grāmata „Alise brīnumzemē”, kuras ilustrācijās attēlots Češīras kaķis, kas pilnībā atbilst Britu īsspalvainajam kaķim.
  • Šķirnes izveidē 19. gadsimtā tika izmantoti angļu mājas/ ielas kaķi un persieši. Britu īsspalvainais kaķis kā šķirne tika atzīts 1871. gadā.
  • Šķirne kļuva aizvien populārāka pēc Otrā pasaules kara, kad Britu īsspalvainie tika ievesti arī Amerikā.
  • Visizplatītākie ir britu zilie kaķi, lai gan šķirnes pārstāvji var būt dažādās krāsās (melni, balti, sarkanbrūni, violetpelēki, krēmīgi dzelteni, šokolādes, kanēļkrāsā) un rakstos (raibi, svītraini, tonēti, divkrāsu).

DINO ZOO veikala pārdevējai Santai Skrabei grūti iedomāties dzīvi bez kaķa. Agrāk viņai bija persiešu runcis, kurš nodzīvoja garu mūžu, 12 gadus. Nu jau piecus gadus viņa augstības Kaķa vietu mājās ieņem pelēka britu īsspalvainā kaķene – “mana Harlēna”, kā mīl teikt Santa. 

Kā Harlēna nonāca jūsmājās?

Harlēnu man uzdāvināja dzimšanas dienā – pasniedza pītā groziņā mazu, pelēku kamoliņu, viņai tad bija divi mēneši. Harlēnai ir ciltsrakstu pase, kurā ierakstīti dzimtas radinieki. Šo šķirni izvēlējos apzināti – it kā tas ir kaķis kā visi citi, tomēr ar augstu pašnovērtējumu un citām īpatnībām.

Nu, jā – viņus raksturo kā mierīgus kaķus... ar karaliska slinkuma izpausmi.

Mana Harlēna nav no mierīgajiem kaķiem, viņa ir aktīva uz rotaļām un vienmēr pārbauda savu teritoriju, lai viss būtu kārtībā. Viņai ļoti patīk lēkt pakaļ bumbiņām, kas čaukst. Kad noķer bumbiņu, reizēm paņem to mutē un nes klāt kā sunītis, lai varētu turpināt rotaļu.

Taču pēc tādām nodarbībām viņai tiešām ir slinkums aiziet uz savu migu, tāpēc nokrīt zemē un vaļājas, kamēr aizmieg. Tajā brīdī nedrīkst viņu traucēt, aiztikt – vajag apiet apkārt vai kāpt pāri. 

Vēl runā, ka šie kaķi pilnībā apmierināti ar istabas dzīvi un nav ziņkārīgi. 

Mana kaķene ir ļoti ziņkārīga, viņai patīk sēdēt uz balkona, vērot apkārtni un putniņus. Atceros reizi, kad vēlā vakarā biju Harlēnu izlaidusi uz balkona. Kamēr pati biju citā telpā, viņa vai nu izlēca, vai arī nokrita, varbūt vēlējās izlikties par putniņu, kas prot lidot, – tā arī nesapratu. Panikā skrēju ārā meklēt. Viņa bija pārbijusies un pieplakusi zemei, izskatījās kā mīksts, pelēks plankums ar lielām, lielām acīm kā prožektoriem! Pēc tā atgadījuma viņa vairs neliecas pāri balkona malai un vispār cenšas vairāk uzturēties istabā.

Apjoma un muskuļu dēļ Britu īsspalvainais kaķis bieži tiek godāts par kaķu buldogu. 

Jā, šīs šķirnes runči sasniedz 8-10 kg, kaķenes mēdz būt smalkākas un elegantākas. Mana Harlēna nav pārāk masīva. Ēdiena ziņā ir izvēlīga, neapēd visu uzreiz – cenšas ēst mazās devās, bet visu diennakti. Īpaši naktī, uz rīta pusi, viņa cenšas iztukšot savu trauciņu, lai no rīta sagaidītu nākamo ēšanas reizi. Kaut arī nav smaga, tomēr, kad skrien pa māju, šķiet, ka zirgs skraida!

Viņu rakstura īpatnība – gaida no saimnieka uzmanību, bet nepatīk, ka ņem klēpī.

Tā ir simtprocentīga taisnība! Harlēna ir individuāliste, kura dara, ko vēlas un kad grib! Pieskarties viņai var tikai tad, ja viņa dod ziņu, ka tas nepieciešams. Pēc ikvakara kažociņa ķemmēšanas rituāla (ķemmēties Harlēnai ļoti patīk), bonusa veidā es drīkstu uz pāris sekundēm viņu pacelt klēpī un paklausīties dzirnaviņu malšanā, kas ir viņas pateicība.

Šos kaķus sevišķi iesaka aizņemtiem cilvēkiem, jo viņi labprāt pavada laiku vienatnē. 

Mēs visi esam vairāk vai mazāk aizņemti, bet – jebkuram – gan cilvēkam, gan dzīvniekam ir jābūt sajūtai, ka viņš nav viens. Britu kaķi ir patstāvīgi, lepni, iedomīgi, bet tai pat laikā viņiem blakus vajadzīgs saimnieks (tas nenozīmē, ka saimnieks vienmēr viņu nēsās uz rokām un turēs klēpī – galvenais, lai viņš ir redzes lokā!) Šai šķirnei – tāpat kā citiem kaķiem – nepatīk palikt bez uzmanības, novērtējuma no saimnieka puses. To viņi smagi pārdzīvo, mēdz pat apvainoties un sastrādāt nedarbus. 

Santa Skrabe iesaka!

Carnilove – sausā barība ar jēru un mežacūku vai ar pīli un tītaru lielo šķirņu kaķiem

Mana kaķene ir sterilizēta, un es dodu viņai Carnilove ar jēru un mežacūku sterilizētiem kaķiem. Barība satur viegli sagremojamas diētiskās olbaltumvielas, kas ir ideāli, lai saglabātu perfektu fizisko formu sterilizētiem kaķiem. 

Britu īsspalvainais ir ļoti muskuļots kaķis. Jo lielāka slodze uz muskuļu un skeleta sistēmu, jo vairāk vitamīnu un minerālvielu nepieciešams, lai veicinātu locītavu elastību un cīpslu un saišu izturību. Tāpēc es iesaku arī Carnilove ar pīli un tītaru, kas paredzēta lielo šķirņu kaķiem. Sastāvā ir sagremojamas olbaltumvielas un nepiesātinātie tauki augstā proporcijā, lai uzturētu muskuļus un atjaunotu enerģijas līmeni, kas nodrošina labu garastāvokli un veselību.

Kādēļ tieši Carnilove? Es uztveru savu kaķi kā karalieni, ņemot vērā viņas attieksmi pret sevi un izcilo gaumi ēdiena izvēlē. Tāpēc teikšu, ka mēs kopīgi nonācām pie barības Carnilove. Šim zīmolam ir labs produktu piedāvājums, no kura var izvēlēties atbilstošu barību, lai uzturētu savu dzīvnieku labā formā, ar skaistu kažoku un pagarinātu viņa dzīves ilgumu. 

Catsil – smiltis kaķu tualetei

Kā pārbaudītu produktu iesaku Catsil smiltis 8 l iepakojumā. Catsil ražots no dabīgā māla (bentonīta), ļoti labi absorbē un pasargā telpu no nepatīkama aromāta. Turklāt Catsil smiltis nav jānomaina pilnībā. Tas ekonomiski sacementē, tāpēc kamoli ir mazi, nepielīp kaķu tualetes kastei un tos viegli izņemt. 

Kādēļ tieši Catsil? Šīs smalkās smiltis ir ne vien dabisks produkts, bet - atšķirībā no daudziem līdzīgiem - satur maz putekļu un nesagādā tādas neērtības kā pielipšanu kaķa ķepām.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.