Atpakaļ

Rotaļlietas kaķiem

Neraugoties uz savu ikdienas vidi, kaķos joprojām mīt tiem raksturīgie mednieka instinkti. Lai tos nezaudētu, kā arī dzīvnieka ikdiena būtu interesantāka, mīlulim vērts piedāvāt dažādas rotaļlietas. Niansēs to izvēlē dalās Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

“Ir svarīgi ļaut kaķim spēlēties ar tam paredzētām rotaļlietām, jo tā instinkti, neraugoties uz mierīgo ikdienu, joprojām ir saglabājušies. Rotaļāšanās ir nodarbe, kas kaķim ikdienā vajadzīga. Lai arī apkārtējie apstākļi nav tam dabīgi, dzīvnieks šādi var, piemēram, imitēt peles noķeršanu, un tas padara viņa dzīvi ne tik garlaicīgu,” stāsta Ivo.

Kaķu rotaļlietas var iedalīt trīs lielās grupās – tādas, ar ko dzīvnieki spēlējas paši; rotaļlietas, kuru izmantošanai nepieciešana arī cilvēka klātbūtne un līdzdalība; automatizētās rotaļlietas. To izvēle ir ļoti individuāla, jo jāņem vērā dzīvnieka raksturs. “Izvēloties kaķim rotaļlietas, ir jāeksperimentē. Citiem patīk parastās bumbiņas, citiem – pelītes. Vēl kādam – nedaudz lielākas mantas, līdzīgas suņu rotaļlietām, ko var paņemt zobos, uz tām pavārtīties un panēsāt apkārt. Populāras ir arī pievilinošās rotaļlietas, kurās ir kaķumētra, kas patiks visiem kaķiem. Tā pievilinās dzīvnieku, un kaķis ar konkrēto mantiņu būs vairāk ieinteresēts spēlēties. Tāpat pieejami ir arī speciāli, aromātiski kociņi, kuru smarža kaķiem ļoti patīk. Dzīvnieku izklaidēs arī pīkstošās pelītes, kas skan, tām pieskaroties, kā arī citas šāda veida mantiņas, kas atskaņo, piemēram, putnu čivināšanu vai papīra čaukstoņu,” uzskaita Ivo. “Ikdienā var izmantot arī rotaļlietas, kuru izmantošanai ir vajadzīga cilvēka dalība, tam rotaļājoties ar savu mīluli. Tās ir visas mantiņas uz kociņa, kura galā piestiprināta bumbiņa, pelīte, striķītis vai papīra pavedieni, kas vizuāli atgādina eglītes lietutiņu. Tie kaķus ļoti piesaista, taču jāatceras, ka šīs rotaļlietas ir paredzētas kopīgai rotaļai ar cilvēku un dzīvnieku nedrīkst ar tām atstāt vienatnē. Pretējā gadījumā kaķis šos pavedienus var sagrauzt un apēst, iedzīvojoties nopietnās veselības problēmās. Uzmanīgiem jābūt arī ar rotaļlietām, kurās izmantotas vistu spalvas – ja kaķis tās apēdīs, nopietnas veselības problēmas neradīsies, taču slikta dūša un vemšanas reflekss gan.”

Tirdzniecībā ir pieejamas arī automatizētas rotaļlietas kaķiem, kas darbojas ar speciāla mehānisma palīdzību, atgādinot, piemēram, tikko nomakšķerētu zivi, kas, tai pieskaroties, sāk kustēties. Daudzās mantiņās ir izmantotas arī baterijas, tāpēc jāvēro, vai dzīvnieks nesāk tās grauzt. “Atsevišķas rotaļlietas darbojas ar sensoru palīdzību. Kaķiem ļoti patīk lāzeri, kas ieslēdzas brīdī, kad dzīvnieks tiem paiet garām. Šī rotaļlieta neprasa it nekādu saimnieka iesaisti un ir ļoti interesanta teju visiem kaķiem. Savukārt kaķēniem ļoti patīk rotaļlietas, kurās pa apli vai astotnieku rotē bumbiņas. Tās ir īpaši aktuālas mazuļiem, savukārt, kad kaķi pēc gada vecuma kļūst pieaugušāki, tie zaudē savu interesi par konkrēto rotaļlietu,” novērojis Ivo. “Sagādājot kaķim rotaļlietas, jāņem arī vērā, ka tiem, tāpat kā maziem bērniem, ir vajadzīgas dažādas rotaļlietas. Iesaku sarūpēt vismaz divus mantiņu komplektus, ko periodiski var mainīt. Kad kaķis būs izspēlējies ar vienu komplektu un tam zudīs interese par izmantotajām rotaļlietām, tās uz pāris dienām var nomainīt ar citām, mantu rotāciju periodiski atkārtojot. Šādi dzīvniekam visu laiku būs interesanti.”

Ļoti būtisks aspekts kaķa rotaļlietu izvēlē ir jau minētā drošība. “Ir jāuzmana, lai mantiņās, kas darbojas ar baterijām, to atrašanās vieta būtu kārtīgi aizskrūvēta. Vairums kaķu rotaļlietas negrauž, taču, ja dzīvniekam tomēr patīk to darīt, mantiņas ar baterijām nevajadzētu mīlulim dot bez cilvēka klātbūtnes. Savukārt, ja kaķis ar kādu rotaļlietu negrib spēlēties, var izmantot speciālu spreju, kas, pateicoties tā īpašajam aromātam, dzīvnieku pievilinās,” norāda Ivo.

Dino Zoo veikalos un e-veikalā pieejama ļoti plaša kaķu rotaļlietu izvēle, ieskaties un iepriecini, savu minci!

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

urinēšanas problēmas kaķim

Manam kaķim bija pirms pusotra mēneša problēmas ar čurāšanu(sāka čurāt rozā).Vetārsts izrakstija antibiotikas un speciālo baribu.Tagad it kā viss ir labi.Ar ko man viņu barot tagad?Agrāk ēda Purinas barību.Vai es drīkstu tagad ar to barot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums ir jākonsultējas ar veterinārārstu, kurš ārstēja Jūsu dzīvnieku, jo nezinot kaķa slimības vēsturi un analīžu rezultātus, nevaram Jums sniegt turpmākos norādījumus par kaķa ēdināšanu.

 

Izaugums uz ādas

Labdien! Pāris dienas atpakaļ kaķim uz pakaļkājas pamanīju nevienmērīgu, plakanīgu izaugumu mana īkšķa naga izmērā. Momentā vedu pie ārsta. Taču negribēja nooperēt, izrakstīja tikai Vetoskin - vitamīnus ādai un lika atbraukt pēc mēneša. Vai tiešām tas nav nopietni?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Bez dzīvnieka apskates nevar pateikt, kāda veida veidojums/ādas problēma tā ir, līdz ar to arī nav iespējams pateikt vai bez vitamīniem ir nepieciešama vēl kāda ārstēšana. Ja vēlaties dzirdēt papildu viedokli, tad kaķi varat atrādīt veterinārārstam, ieteicams dermatologam. 

Ūdens došana kaķim

Labdien. Vēlējos pajautāt, vai kaķim var dot siltu ūdeni, nevis aukstu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Var dot, taču kaķi ir gana izvēlīgi un varētu dot priekšroku vēsam ūdenim. 

Kaķis krāc un trokšņaini elpo

Labdien! Mans kaķis krāc un skaļi, ņurdoši elpo, citu simptomu nav, apetīte laba. Ir liekais svars. Apmēram 8 gadi, pirms 4 gadiem paņēmām no patversmes.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai kaķis vienmēr ir krācis un trokšņaini elpojis? Ja tas ir kaut kas jauns kaķa uzvedībā, atrādiet kaķi veterinārārstam.

Saradināt kaķus

Labdien! Pāris nedēļas cenšamies saradināt divas kaķenes (vecākajai 2 gadi, jaunākajai 3 mēneši). Lai gan esam saradinājuši tiktāl, ka abas kopā var dzīvoties un ēst netālu viena no otras, vecākā dažbrīd (kad uznāk), var mazliet agresīvi padauzīties, iedzīt stūrī un uzņurdēt. Apdomāju nopirkt "Feliway" difuzoru, kamēr abas pierod viena pie otras. Bet, ja sāku tādu lietot, vai tāds mājās būs jātur vienmēr, lai noskaņojums būtu labs? Vai arī drīkstu mēģināt difuzoru lietot tikai pierašanas laikā? Mazliet bail - ja nopirkšu vienreiz, tas būs jāizmanto visu laiku :) Kā labāk rīkoties - mēģināt bez tāda iztikt un turpināt ar kārumiem un mīļošanu, vai labāk mīļā miera labad tādu nopirkt? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šis difuzors izplata kaķu feromonus(kaķu hormons) un pie tā kaķis nomierinās bet nepietod, bet viņu vajadzētu lietot pa iepakojumiem, jo iedarbojas ne uzreiz tapēc labāk ir kad viņš ir ieslēgts visu laiku. Bet droši var lietot pieradināšanas laikā un pēc tam var nelietot!

Kaķim asaro acs

Sveiki Musu 7 gadīgajam runcim pēkšņi ļoti asaro/ir arī biezāki izdalījumi vienā actiņā. Neesam mainijuši barību, dzīvo tikai pa māju. Interesanti,ka tā ir tikai vienai actiņai. Vai ir pamats uztraukumam?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Varat patīrīt apvidu ap aci ar kumelīšu tējas novārījumu. Savukārt, ja izdalījumi ir strutaini, tad gan kaķis būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Kaķu mājas siltināšana

Jau kopš vasaras man šķūnī dzīvo pieklīdusi bailīga kaķenīte. Baroju un dodu ūdeni katru dienu. Jautājums - vai kaķis nevar liela aukstumā nosalt? Ir uztaisīta guļvieta, vecā skapī ar putoplastu un siltu segu, bet šķiet, viņa guļ kautkur citur. Sola lielu aukstumu, tāpēc uztraucos. Rokās nedodas un apsildīt to šķūni nav iespējams.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! 

Lai dzīvnieks nenosaltu, viņam ierīkotā mājiņa ir maksimāli jānosiltina.Ja skapis nav liels, apkārt var aplikt siltumu aizturošus materiālus, piemēram, putuplasta plāksnes, dēļus u.tml. Pa virsu var arī segu aptīt un arī iekšā ieklāt, ko Jūs jau izdarījāt. Tāpat arī iekšā var ieklāt sienu. 

Vai plānojat kaķenīti turpināt barot un radināt pie sevis? Kaķenīti var mēģinat radināt, paralēli dodot veterinārajās aptiekās nopērkamus dzīvniekam saudzīgus nomierinošos medikamentus. Ja kaķenīte pie Jums pieradīs, ar laiku iespējams viņa gribēs ieiet mājā sasildīties.

Kaķa ēdināšana

Cik reizes dienā un cik daudz jāēd pieaugušam sterilizētam kaķim

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja izvēlaties kaķi barot ar komerciālo barību, tad ņemiet vērā, ka tai ir jābūt labas kvalitātes (Premium vai SuperPremium klases) un maksimāli sablansētai uzturvērtības ziņā. Zoo veikalos un veterinārajās aptiekās pieejams plašs labas kvalitātes barību klāsts. Uz barības iepakojuma ražotājs ir norādījis dienas devu uz kaķa svaru. Šo devu var sadalīt uz tik ēdienreizēm, cik reizes dienā barojat kaķi. Ja papildus sausajai barībai, dodat konservu, gaļu, kārumus, tad dienas deva attiecīgi samazinās. 

Ja izvēlaties kaķi barot ar dabīgo ēdināšanu, Jums ir jāsastāda uzturvērtību ziņā sabalansēta ēdienkarte. Un to, cik daudz viņam drīkst dot - jāņem vērā dzīvnieka svars un ķermeņa kondīcija. Sīkākai informācijai iespējams konsultēties pie veterinārārsta-ēdināšanas speciālista.  

Runča kastrācija

Labdien. Mums ir runcis no bengālijas šķirnes un 10 mēneši. Sāka iezīmēt teritoriju,bet urinam nav smaka tāda stipra kā runčiem izmazgaju paklajinu ,kur tika iezimets un bija viss kārtībā. varbut vinš mazs vēl varbut pēc tam buus smaka nejauka. negribam viņu sterlizēt ,jo dzirdējām ,ka liels risks ir. Tapēc izdomājām paņemt vēl vienu kaķeni bengālijas un jautājums. Vai runcis beigs iezimet teritoju ,ja viņam būs tā brūte ? ))) paldies.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Paņemot kaķenīti, runcis teritoriju iezīmēs vairāk. Pat, ja nepaņemsiet kaķenīti, var gadīties dažādas situācijas, kuru ietekmē kaķis var vēlēties iezīmēt savu teritoriju. Piemēram, aiz loga sāk klaiņot valdonīgs runcis, kas, savukārt, var likt gribēt Jūsu kaķim iezīmēt savu teritoriju vai apavus, kuriem ir saskare ar āru. Kā arī dzīvnieki ir ļoti pakļauti dzimuminstinktiem. Ja apkaimē klaiņo nestreilizētas kaķenes, kuras runcis sajutīs, viņš būs nemierā un vēlēsies aizmukt pie kaķenes. Kaķis var izlekt pa logu un aizskriet prom. Vai, neveiksmīgi mēģinot izlekt pa logu, sevi satraumēt. Saimniekiem bieži vien liekas, ka viņi jau savu mīluli uzmanīs un nokontrolēs, taču realitātē dzimumdziņas dzīti dzīvnieki var pamanīties izmukt un noklīst. Nonākot ārvidē, savukārt, notiek konkurence, cīņa ar citiem kaķiem un citas likstas. Šādu scenāriju ir daudz.

Pēc kastrācijas runcim vairs nevajadzētu iezīmēt teritoriju. Ja runcis iezīmē teritoriju un viņu kastrē vēlā vecumā, tad kastrācija var arī nemazināt teritorijas iezīmēšanas ieradumu, jo tā var izvērsties par uzvedības problēmu. Tamdēļ ieteicams runci kastrēt pēc iespējas jaunākā (atļautā) vecumā, kad teritorijas iezīmēšana nav izveidojusies par regulāru ieradumu, turklāt kad urīnam nav arī tik izteikta smaka. 

Kastrācija var novērst arī nopietnas veselības problēmas nākotnē, tiesa tas ir vairāk attiecināms uz sieviešu kārtas pārstāvēm, taču arī runči tādējādi var izvairīties, piemēram, no prostatas jaunveidojumiem.

Kaķis urinē neierastās vietās

Mans kaķēns kuram ir aptuveni 7 mēn. nesen sāka čurāt manā gultā. Itkā kaste regulāri tiek tīrīta. Vai vajag vest pie vetārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vai runcis ir kastrēts? Nekastrēts runcis var urinēt neierastās vietās, iezīmējot teritoriju.

Dzīvnieks var urinēt sev neierastās vietās stresa situācijās. Kā arī - signalizējot par veselības traucējumiem. Ja dzīvnieks ir kastrēts, apdomājiet, vai kaķa ikdienā nekas nav mainījies, kas varētu radīt stresu. Arī tik vienkāršas lietas dēļ kā pakaišu nomaiņa kaķis var negribēt iet uz savu kastīti. Ja arī ikdienā itin nekas nav mainījies, tad ieteicams nodot urīna analīzi.