Atpakaļ

Rotaļlietas kaķiem

Neraugoties uz savu ikdienas vidi, kaķos joprojām mīt tiem raksturīgie mednieka instinkti. Lai tos nezaudētu, kā arī dzīvnieka ikdiena būtu interesantāka, mīlulim vērts piedāvāt dažādas rotaļlietas. Niansēs to izvēlē dalās Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

“Ir svarīgi ļaut kaķim spēlēties ar tam paredzētām rotaļlietām, jo tā instinkti, neraugoties uz mierīgo ikdienu, joprojām ir saglabājušies. Rotaļāšanās ir nodarbe, kas kaķim ikdienā vajadzīga. Lai arī apkārtējie apstākļi nav tam dabīgi, dzīvnieks šādi var, piemēram, imitēt peles noķeršanu, un tas padara viņa dzīvi ne tik garlaicīgu,” stāsta Ivo.

Kaķu rotaļlietas var iedalīt trīs lielās grupās – tādas, ar ko dzīvnieki spēlējas paši; rotaļlietas, kuru izmantošanai nepieciešana arī cilvēka klātbūtne un līdzdalība; automatizētās rotaļlietas. To izvēle ir ļoti individuāla, jo jāņem vērā dzīvnieka raksturs. “Izvēloties kaķim rotaļlietas, ir jāeksperimentē. Citiem patīk parastās bumbiņas, citiem – pelītes. Vēl kādam – nedaudz lielākas mantas, līdzīgas suņu rotaļlietām, ko var paņemt zobos, uz tām pavārtīties un panēsāt apkārt. Populāras ir arī pievilinošās rotaļlietas, kurās ir kaķumētra, kas patiks visiem kaķiem. Tā pievilinās dzīvnieku, un kaķis ar konkrēto mantiņu būs vairāk ieinteresēts spēlēties. Tāpat pieejami ir arī speciāli, aromātiski kociņi, kuru smarža kaķiem ļoti patīk. Dzīvnieku izklaidēs arī pīkstošās pelītes, kas skan, tām pieskaroties, kā arī citas šāda veida mantiņas, kas atskaņo, piemēram, putnu čivināšanu vai papīra čaukstoņu,” uzskaita Ivo. “Ikdienā var izmantot arī rotaļlietas, kuru izmantošanai ir vajadzīga cilvēka dalība, tam rotaļājoties ar savu mīluli. Tās ir visas mantiņas uz kociņa, kura galā piestiprināta bumbiņa, pelīte, striķītis vai papīra pavedieni, kas vizuāli atgādina eglītes lietutiņu. Tie kaķus ļoti piesaista, taču jāatceras, ka šīs rotaļlietas ir paredzētas kopīgai rotaļai ar cilvēku un dzīvnieku nedrīkst ar tām atstāt vienatnē. Pretējā gadījumā kaķis šos pavedienus var sagrauzt un apēst, iedzīvojoties nopietnās veselības problēmās. Uzmanīgiem jābūt arī ar rotaļlietām, kurās izmantotas vistu spalvas – ja kaķis tās apēdīs, nopietnas veselības problēmas neradīsies, taču slikta dūša un vemšanas reflekss gan.”

Tirdzniecībā ir pieejamas arī automatizētas rotaļlietas kaķiem, kas darbojas ar speciāla mehānisma palīdzību, atgādinot, piemēram, tikko nomakšķerētu zivi, kas, tai pieskaroties, sāk kustēties. Daudzās mantiņās ir izmantotas arī baterijas, tāpēc jāvēro, vai dzīvnieks nesāk tās grauzt. “Atsevišķas rotaļlietas darbojas ar sensoru palīdzību. Kaķiem ļoti patīk lāzeri, kas ieslēdzas brīdī, kad dzīvnieks tiem paiet garām. Šī rotaļlieta neprasa it nekādu saimnieka iesaisti un ir ļoti interesanta teju visiem kaķiem. Savukārt kaķēniem ļoti patīk rotaļlietas, kurās pa apli vai astotnieku rotē bumbiņas. Tās ir īpaši aktuālas mazuļiem, savukārt, kad kaķi pēc gada vecuma kļūst pieaugušāki, tie zaudē savu interesi par konkrēto rotaļlietu,” novērojis Ivo. “Sagādājot kaķim rotaļlietas, jāņem arī vērā, ka tiem, tāpat kā maziem bērniem, ir vajadzīgas dažādas rotaļlietas. Iesaku sarūpēt vismaz divus mantiņu komplektus, ko periodiski var mainīt. Kad kaķis būs izspēlējies ar vienu komplektu un tam zudīs interese par izmantotajām rotaļlietām, tās uz pāris dienām var nomainīt ar citām, mantu rotāciju periodiski atkārtojot. Šādi dzīvniekam visu laiku būs interesanti.”

Ļoti būtisks aspekts kaķa rotaļlietu izvēlē ir jau minētā drošība. “Ir jāuzmana, lai mantiņās, kas darbojas ar baterijām, to atrašanās vieta būtu kārtīgi aizskrūvēta. Vairums kaķu rotaļlietas negrauž, taču, ja dzīvniekam tomēr patīk to darīt, mantiņas ar baterijām nevajadzētu mīlulim dot bez cilvēka klātbūtnes. Savukārt, ja kaķis ar kādu rotaļlietu negrib spēlēties, var izmantot speciālu spreju, kas, pateicoties tā īpašajam aromātam, dzīvnieku pievilinās,” norāda Ivo.

Dino Zoo veikalos un e-veikalā pieejama ļoti plaša kaķu rotaļlietu izvēle, ieskaties un iepriecini, savu minci!

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika