Atpakaļ

Rotaļlietas kaķiem

Neraugoties uz savu ikdienas vidi, kaķos joprojām mīt tiem raksturīgie mednieka instinkti. Lai tos nezaudētu, kā arī dzīvnieka ikdiena būtu interesantāka, mīlulim vērts piedāvāt dažādas rotaļlietas. Niansēs to izvēlē dalās Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

“Ir svarīgi ļaut kaķim spēlēties ar tam paredzētām rotaļlietām, jo tā instinkti, neraugoties uz mierīgo ikdienu, joprojām ir saglabājušies. Rotaļāšanās ir nodarbe, kas kaķim ikdienā vajadzīga. Lai arī apkārtējie apstākļi nav tam dabīgi, dzīvnieks šādi var, piemēram, imitēt peles noķeršanu, un tas padara viņa dzīvi ne tik garlaicīgu,” stāsta Ivo.

Kaķu rotaļlietas var iedalīt trīs lielās grupās – tādas, ar ko dzīvnieki spēlējas paši; rotaļlietas, kuru izmantošanai nepieciešana arī cilvēka klātbūtne un līdzdalība; automatizētās rotaļlietas. To izvēle ir ļoti individuāla, jo jāņem vērā dzīvnieka raksturs. “Izvēloties kaķim rotaļlietas, ir jāeksperimentē. Citiem patīk parastās bumbiņas, citiem – pelītes. Vēl kādam – nedaudz lielākas mantas, līdzīgas suņu rotaļlietām, ko var paņemt zobos, uz tām pavārtīties un panēsāt apkārt. Populāras ir arī pievilinošās rotaļlietas, kurās ir kaķumētra, kas patiks visiem kaķiem. Tā pievilinās dzīvnieku, un kaķis ar konkrēto mantiņu būs vairāk ieinteresēts spēlēties. Tāpat pieejami ir arī speciāli, aromātiski kociņi, kuru smarža kaķiem ļoti patīk. Dzīvnieku izklaidēs arī pīkstošās pelītes, kas skan, tām pieskaroties, kā arī citas šāda veida mantiņas, kas atskaņo, piemēram, putnu čivināšanu vai papīra čaukstoņu,” uzskaita Ivo. “Ikdienā var izmantot arī rotaļlietas, kuru izmantošanai ir vajadzīga cilvēka dalība, tam rotaļājoties ar savu mīluli. Tās ir visas mantiņas uz kociņa, kura galā piestiprināta bumbiņa, pelīte, striķītis vai papīra pavedieni, kas vizuāli atgādina eglītes lietutiņu. Tie kaķus ļoti piesaista, taču jāatceras, ka šīs rotaļlietas ir paredzētas kopīgai rotaļai ar cilvēku un dzīvnieku nedrīkst ar tām atstāt vienatnē. Pretējā gadījumā kaķis šos pavedienus var sagrauzt un apēst, iedzīvojoties nopietnās veselības problēmās. Uzmanīgiem jābūt arī ar rotaļlietām, kurās izmantotas vistu spalvas – ja kaķis tās apēdīs, nopietnas veselības problēmas neradīsies, taču slikta dūša un vemšanas reflekss gan.”

Tirdzniecībā ir pieejamas arī automatizētas rotaļlietas kaķiem, kas darbojas ar speciāla mehānisma palīdzību, atgādinot, piemēram, tikko nomakšķerētu zivi, kas, tai pieskaroties, sāk kustēties. Daudzās mantiņās ir izmantotas arī baterijas, tāpēc jāvēro, vai dzīvnieks nesāk tās grauzt. “Atsevišķas rotaļlietas darbojas ar sensoru palīdzību. Kaķiem ļoti patīk lāzeri, kas ieslēdzas brīdī, kad dzīvnieks tiem paiet garām. Šī rotaļlieta neprasa it nekādu saimnieka iesaisti un ir ļoti interesanta teju visiem kaķiem. Savukārt kaķēniem ļoti patīk rotaļlietas, kurās pa apli vai astotnieku rotē bumbiņas. Tās ir īpaši aktuālas mazuļiem, savukārt, kad kaķi pēc gada vecuma kļūst pieaugušāki, tie zaudē savu interesi par konkrēto rotaļlietu,” novērojis Ivo. “Sagādājot kaķim rotaļlietas, jāņem arī vērā, ka tiem, tāpat kā maziem bērniem, ir vajadzīgas dažādas rotaļlietas. Iesaku sarūpēt vismaz divus mantiņu komplektus, ko periodiski var mainīt. Kad kaķis būs izspēlējies ar vienu komplektu un tam zudīs interese par izmantotajām rotaļlietām, tās uz pāris dienām var nomainīt ar citām, mantu rotāciju periodiski atkārtojot. Šādi dzīvniekam visu laiku būs interesanti.”

Ļoti būtisks aspekts kaķa rotaļlietu izvēlē ir jau minētā drošība. “Ir jāuzmana, lai mantiņās, kas darbojas ar baterijām, to atrašanās vieta būtu kārtīgi aizskrūvēta. Vairums kaķu rotaļlietas negrauž, taču, ja dzīvniekam tomēr patīk to darīt, mantiņas ar baterijām nevajadzētu mīlulim dot bez cilvēka klātbūtnes. Savukārt, ja kaķis ar kādu rotaļlietu negrib spēlēties, var izmantot speciālu spreju, kas, pateicoties tā īpašajam aromātam, dzīvnieku pievilinās,” norāda Ivo.

Dino Zoo veikalos un e-veikalā pieejama ļoti plaša kaķu rotaļlietu izvēle, ieskaties un iepriecini, savu minci!

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.