Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk vēl viens mājdzīvnieks – kaķis

Ģimenē ienākot vēl vienam kaķim, vērts izmantot pāris viltību, kā jaunpienācēju iepazīstināt ar jau esošajiem mājdzīvniekiem, ļaujot tam ātrāk iejusties un nodibināt veiksmīgas attiecības. Par to, ko ņemt vērā, lai jaunā mīluļa ieviešana izdotos harmoniska, vairāk stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Ja ģimenē jau dzīvo pieaudzis kaķis, kā otro mīluli ieteicams izvēlēties kaķēnu. Tas jaunajiem apstākļiem adaptēsies ātrāk un vieglāk nekā jau pieaudzis dzīvnieks, citādi reaģējot uz situācijām. Tā kā pieaugušais kaķis, kas jau mīt ģimenē, uz jaunpienācēja parādīšanos var reaģēt negatīvi, iepazīstināšanu vēlams sākt pakāpeniski. “Ja ģimenes mīlulis jauno kaķi nepieņem, pirmās dienas abus vajadzētu turēt atsevišķi, izmitinot dažādās istabās, kur tie viens otru varēs saost un pamazām aprast ar jauno situāciju. Ja esošais kaķis ir ļoti agresīvs, jaunpienācēju pirmās dienas var tam parādīt, ievietotu būrī, kas jauno dzīvnieku pasargās no savainojumiem, ja otrs tam negaidīti uzbruktu. Iepazīstināšanu var veikt divdesmit minūtes dienā vairākas dienas pēc kārtas, pēc tam jauno kaķi no būra izlaižot un ļaujot tam sastapties ar otru dzīvnieku aci pret aci, ja tas kļuvis mierīgāks. Šāda sistēma esošajam ģimenes mīlulim ļaus pamazām aprast ar jauno situāciju un liks saprast, ka jaunpienācējs nekur nepazudīs, tāpēc ar to jārēķinās,” stāsta Ivo, piebilstot, ka dzīvnieka reakcija uz jaunu mājokļa iemītnieku ir atkarīga no tā temperamenta. Dažiem kaķiem tas neradīs itin nekādas emocijas, kamēr citi var censties aizstāvēt savu teritoriju un reaģēt agresīvi. 

 

Ja abi kaķi ir pieauguši, vienam no tiem vajadzēs nedaudz ilgāku laiku, lai adaptētos jaunajiem apstākļiem, nekā tad, ja jaunpienācējs būtu kaķēns: “Jaunam kaķim vai kaķēnam pierašanas moments būs ātrāks. Tāpat nozīme ir tam, no kurienes jaunais dzīvnieks nāk. Ja kaķēns būs izglābts no ielas, tā reakcija uz mājvietas maiņu būs asāka, jo līdz šim jau ir piedzīvotas dažādas situācijas, ko dzīvnieks atceras. Šī iemesla dēļ pierašanai pie jaunajiem apstākļiem dzīvniekam vajadzēs ilgāku laiku. Tāpat jāpatur prātā, ka vieglāk ir strādāt ar šķirnes kaķi, kas iegādāts audzētavā, kur dzīvniekam bijuši labvēlīgi apstākļi. Minēto iemeslu dēļ kā otro kaķi ieteicams izvēlēties vēl nepieaugušu dzīvnieku. Jau nobrieduša kaķa pieradināšanai pie jaunās mājvietas un iekļaušanai ģimenē būs vajadzīga lielāka pacietība un ilgāks laiks.”
Neraugoties uz saimnieku labajiem nodomiem, var rasties situācijas, kad dzīvnieki tomēr nesatiek. “Ja esošais kaķis nekādi nepieņem jauno dzīvnieku, tas var sākt neēst un sliktāk justies. Mēdz gadīties, ka jaunie kaķi vai kaķēni, kas ir jaunāki par otru dzīvnieku, mēģina uzņemties hierarhijas vadību un vecākos kaķis no savām pozīcijām izspiest. Tie var uzbrukt, atņemt barību un ūdeni, tā cenšoties kļūt par barvedi. Ir ļoti jāseko līdzi, lai, mājās ienākot jaunam kaķim, esošais dzīvnieks netiktu apbižots. Ja kaķa raksturs būs dominantāks, jaunpienācējs to tik vienkārši nevarēs izdarīt, savukārt, ja dzīvnieks pēc dabas ir pasīvāks, tas var tikt apspiests. Kaķiem ir sava hierarhija, tāpēc tie mēģina ņemt virsroku pār otru savas šķirnes pārstāvi. Ja jaunais dzīvnieks pie esošā nav pieradināms, vai otrādi, tad katram ir jādzīvo savā istabā vai jāmeklē jaunpienācējam citas mājas,” brīdina Ivo.

 

Līdzīga situācija ir, ja mājās jau mitinās suns. Dzīvniekus iepazīstinot, saimniekam jāpārliecinās, vai suns kaķi nevar sakost, objektīvi novērtējot tā reakciju uz jauno mīluli. “Ir suņi, kam patīk kaķus dzenāt, taču, tiklīdz kaķis ikdienā atradīsies mājā, kur dzīvo pats suns, tā reakcija var mainīties un dzīvniekam kaķis vairāk neinteresēs. Ja suns tomēr reaģē asi, vajadzīgs būris, kur ielikt kaķi, abus pamazām iepazīstinot un vērojot situācijas gaitu. Tāpat kaķēnu vai kaķi var nolikt augstāk, kur suns tam netiek klāt. Tā kaķis pamazām apradīs ar jauno mājvietu un suns – ar jaunpienācēju,” skaidro Ivo.
Draudzīgākās pret jaunpienācējiem, kā arī jaunu vidi ir tā dēvētās aborigēnās kaķu šķirnes – meinkūni, Sibīrijas kaķi, Norvēģijas meža kaķi, Kuriļu bobteili: “Šīs ir dabīgi veidojušās šķirnes, kuru pārstāvji dzīvo mežā. Viņi adaptējas jauniem apstākļiem un socializējas ar citiem dzīvniekiem labāk nekā mākslīgi veidotās šķirnes, jo suni vai otru kaķi uztver kā līdzvērtīgu sava bara pārstāvi. Sarežģītāk ir ar bezšķirnes kaķiem, jo nav zināmi to gēni, raksturs un izcelsme, kā rezultātā nav iespējams paredzēt, cik pozitīvi vai negatīvi tie reaģēs pret otru dzīvnieku.”


Vai zināji?
Meinkūnu šķirnes kaķi uzskata, ka ir suņi. Tāpēc, ieraugot svešu kaķi, tie var tam uzšņākt un uzrūkt, savukārt pret suņiem tie izturas draudzīgi un ir daudz vieglāk pie tiem pieradināmi.
 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika