Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk vēl viens mājdzīvnieks – kaķis

Ģimenē ienākot vēl vienam kaķim, vērts izmantot pāris viltību, kā jaunpienācēju iepazīstināt ar jau esošajiem mājdzīvniekiem, ļaujot tam ātrāk iejusties un nodibināt veiksmīgas attiecības. Par to, ko ņemt vērā, lai jaunā mīluļa ieviešana izdotos harmoniska, vairāk stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Ja ģimenē jau dzīvo pieaudzis kaķis, kā otro mīluli ieteicams izvēlēties kaķēnu. Tas jaunajiem apstākļiem adaptēsies ātrāk un vieglāk nekā jau pieaudzis dzīvnieks, citādi reaģējot uz situācijām. Tā kā pieaugušais kaķis, kas jau mīt ģimenē, uz jaunpienācēja parādīšanos var reaģēt negatīvi, iepazīstināšanu vēlams sākt pakāpeniski. “Ja ģimenes mīlulis jauno kaķi nepieņem, pirmās dienas abus vajadzētu turēt atsevišķi, izmitinot dažādās istabās, kur tie viens otru varēs saost un pamazām aprast ar jauno situāciju. Ja esošais kaķis ir ļoti agresīvs, jaunpienācēju pirmās dienas var tam parādīt, ievietotu būrī, kas jauno dzīvnieku pasargās no savainojumiem, ja otrs tam negaidīti uzbruktu. Iepazīstināšanu var veikt divdesmit minūtes dienā vairākas dienas pēc kārtas, pēc tam jauno kaķi no būra izlaižot un ļaujot tam sastapties ar otru dzīvnieku aci pret aci, ja tas kļuvis mierīgāks. Šāda sistēma esošajam ģimenes mīlulim ļaus pamazām aprast ar jauno situāciju un liks saprast, ka jaunpienācējs nekur nepazudīs, tāpēc ar to jārēķinās,” stāsta Ivo, piebilstot, ka dzīvnieka reakcija uz jaunu mājokļa iemītnieku ir atkarīga no tā temperamenta. Dažiem kaķiem tas neradīs itin nekādas emocijas, kamēr citi var censties aizstāvēt savu teritoriju un reaģēt agresīvi. 

 

Ja abi kaķi ir pieauguši, vienam no tiem vajadzēs nedaudz ilgāku laiku, lai adaptētos jaunajiem apstākļiem, nekā tad, ja jaunpienācējs būtu kaķēns: “Jaunam kaķim vai kaķēnam pierašanas moments būs ātrāks. Tāpat nozīme ir tam, no kurienes jaunais dzīvnieks nāk. Ja kaķēns būs izglābts no ielas, tā reakcija uz mājvietas maiņu būs asāka, jo līdz šim jau ir piedzīvotas dažādas situācijas, ko dzīvnieks atceras. Šī iemesla dēļ pierašanai pie jaunajiem apstākļiem dzīvniekam vajadzēs ilgāku laiku. Tāpat jāpatur prātā, ka vieglāk ir strādāt ar šķirnes kaķi, kas iegādāts audzētavā, kur dzīvniekam bijuši labvēlīgi apstākļi. Minēto iemeslu dēļ kā otro kaķi ieteicams izvēlēties vēl nepieaugušu dzīvnieku. Jau nobrieduša kaķa pieradināšanai pie jaunās mājvietas un iekļaušanai ģimenē būs vajadzīga lielāka pacietība un ilgāks laiks.”
Neraugoties uz saimnieku labajiem nodomiem, var rasties situācijas, kad dzīvnieki tomēr nesatiek. “Ja esošais kaķis nekādi nepieņem jauno dzīvnieku, tas var sākt neēst un sliktāk justies. Mēdz gadīties, ka jaunie kaķi vai kaķēni, kas ir jaunāki par otru dzīvnieku, mēģina uzņemties hierarhijas vadību un vecākos kaķis no savām pozīcijām izspiest. Tie var uzbrukt, atņemt barību un ūdeni, tā cenšoties kļūt par barvedi. Ir ļoti jāseko līdzi, lai, mājās ienākot jaunam kaķim, esošais dzīvnieks netiktu apbižots. Ja kaķa raksturs būs dominantāks, jaunpienācējs to tik vienkārši nevarēs izdarīt, savukārt, ja dzīvnieks pēc dabas ir pasīvāks, tas var tikt apspiests. Kaķiem ir sava hierarhija, tāpēc tie mēģina ņemt virsroku pār otru savas šķirnes pārstāvi. Ja jaunais dzīvnieks pie esošā nav pieradināms, vai otrādi, tad katram ir jādzīvo savā istabā vai jāmeklē jaunpienācējam citas mājas,” brīdina Ivo.

 

Līdzīga situācija ir, ja mājās jau mitinās suns. Dzīvniekus iepazīstinot, saimniekam jāpārliecinās, vai suns kaķi nevar sakost, objektīvi novērtējot tā reakciju uz jauno mīluli. “Ir suņi, kam patīk kaķus dzenāt, taču, tiklīdz kaķis ikdienā atradīsies mājā, kur dzīvo pats suns, tā reakcija var mainīties un dzīvniekam kaķis vairāk neinteresēs. Ja suns tomēr reaģē asi, vajadzīgs būris, kur ielikt kaķi, abus pamazām iepazīstinot un vērojot situācijas gaitu. Tāpat kaķēnu vai kaķi var nolikt augstāk, kur suns tam netiek klāt. Tā kaķis pamazām apradīs ar jauno mājvietu un suns – ar jaunpienācēju,” skaidro Ivo.
Draudzīgākās pret jaunpienācējiem, kā arī jaunu vidi ir tā dēvētās aborigēnās kaķu šķirnes – meinkūni, Sibīrijas kaķi, Norvēģijas meža kaķi, Kuriļu bobteili: “Šīs ir dabīgi veidojušās šķirnes, kuru pārstāvji dzīvo mežā. Viņi adaptējas jauniem apstākļiem un socializējas ar citiem dzīvniekiem labāk nekā mākslīgi veidotās šķirnes, jo suni vai otru kaķi uztver kā līdzvērtīgu sava bara pārstāvi. Sarežģītāk ir ar bezšķirnes kaķiem, jo nav zināmi to gēni, raksturs un izcelsme, kā rezultātā nav iespējams paredzēt, cik pozitīvi vai negatīvi tie reaģēs pret otru dzīvnieku.”


Vai zināji?
Meinkūnu šķirnes kaķi uzskata, ka ir suņi. Tāpēc, ieraugot svešu kaķi, tie var tam uzšņākt un uzrūkt, savukārt pret suņiem tie izturas draudzīgi un ir daudz vieglāk pie tiem pieradināmi.
 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai tas ir normāli kad kaķis guļ savā tualetē?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Jā, kaķim var patikt gulēt tualetes kastītē.

Kaķa svars

Sveiki! Man ir kaķis, Devonas Reksa jauktenis 5 gadus vecs. Viņš ir ļoti kaulains(svars apmēram 3kg) ēd labi, ir aktīvs. Kā lai palielina viņa svaru? Tagad ēd Royal Canin indoor barību. Iepriekš, lai censtos pieaudzēt svaru, devu Royal Canin persiešu kaķēniem.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

3kg priekš pieauguša Devonas reksa tipa kaķa ir pietiekams svars. 

Vai varbūt kaķis ir strauji notievējis pēdējā laikā? Tādā gadījumā kaķi ieteicams atrādīt veterinārārstam.

Kaķis kasās

Labdien! Mums kasās kaķis. Ir bijušas blusu siksnas, pretparazītu ampulas... Esam mainījuši barību. Tagad ir tā, ka nedēļu ir sakasījumi ar krevelēm. Spalva ārā nekrīt.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Pastiprinātai niezei var būt vairāki iemesli. Kā vieni no izplatītākajiem ir blusas, barības nepanesamība u.tml. Lai Jums ko ieteiktu, ir jāzina kāda veida pretblusu līdzekļus lietojāt? Vai veterinārajā aptiekā vai zoo veikalā nopērkamus līdzekļus? Šo līdzekļu iedarbības veidi krasi atšķiras un veterinārajās aptiekās nopērkamo līdzekļu efektivitāte var būt lielāka. Un pirms cik ilga laika lietojāt? Ja ir liela invāzija/blusas ir apkārtējā vidē, tad ieteicams arī telpas un dzīvnieka guļvietas apstrādāt ar pretblusu līdzekli kā, piemēram, "Neostomosan".

Ja Jums ir aizdomas, ka kaķim neder barība, jāņem vērā, cik ilgi kaķis ēd konkrēto barību. Un vai ēd tikai savu barību? Vai nieze sākās neilgi pēc barības nomaiņas? Vai arī kaķis jau gadiem ēd šo vienu barību un nieze ir kas jauns? Kā arī - pie barības nepanesamības visbiežāk tas, kas barībā neder, ir proteīna avots. Līdz ar to, nomainot barību, jāpāriet uz cita proteīna barību.

Kā arī pastiprinātu niezi var radīt apkārtējās vides faktori. Padomājiet, vai pirms niezes parādīšanās tika kaut kas mainīts apkārtējā vidē - kaķu smiltis, mazgāšanas līdzekļi u.tml. 

Ja iemesls niezei tomēr ir kāds cits vai arī nieze nemazinās, tad ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam-dermatologam. 

Labdien! Manam kaķim ir uzpampusi priekšējā, labā ķepa un viņš klibo, nevar nolikt kāju uz zemes. Mēģinājām smērēt ar smēri, bet sāp un rūc.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis, nevilcinoties, ir jāatrāda veterinārārstam, ja tas vēl nav darīts!

Добрый день! У котёнка шотландской прямоухой ( 3.5 месяца) высунут почти всё время кончик языка, на кончике есть белая выпуклая точка. Что это ? Аномалия / норма. Кошка полностью здорова . Даже при закрытом ротике виден кончик языка, прикус правильный. Спасибо.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Bez apskates nevarēs konstatēt kas ir par lietu! Vajadzētu pierakstīties pie veterinārārsta uz konsultāciju!

Labdien! Mums darbavietā sētā uzradās kaķene, ar apgrieztu austiņu, tas bija jau vairāk kā gadu atpakaļ. Barojām, žēlojām viņu, bet mājās tā arī neviens neatrada. Bija arī diezgan bailīga,nu jau ir tik pieradusi, ka izdevās noķert. Bet kā rīkoties tālāk? Ir atvesta mājās 2 dienas atpakaļ, sēž zem dīvāna. Rokās dodas kā brīžiem, bet paņemot murrā un mīca ķepiņas un guļ blakus. Atstājot vienu, atkal aizlien aiz dīvāna. Ēst ēdusi tik dažus kriksīšus konservus, kuri pielikti pie mutes, pati neiet. Saprotu, ka īss laiks pagājis, bet vai vispār iespējams pieradināt kaķi, kurš tik ilgi bijis bez mājām? Turklāt mums pašiem ir runcis, kurš izskatās, ka baidās no svešā(kaķene).Šobrīd svešā dzīvo savā istabā, kur mūsējais netiek. Kā rīkoties?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Šādiem kaķiem ir vajadzīgs ilgāks laiks lai pierastu pie jauniem apstākļiem. Ja kaķis negrib ēst dēļ tā ka baidās, tad sākumā vajadzēu ēdienu turēt tuvāk pie kaķa lai varētu dienas laikā ēst, jo neēšana kaķim ar lieliem intervāliem nav ieteicama! Pamazām pieradīs, jo ja viņa jau dodas rokās un nav lielas panikas, tad visam vajadzētu būt labi!

Kaķu sapārošanās

Labdien! Situācija sekojoša, puisim mamma paņēma kaķenīti no ielas (max 6 mēnešus vecu, pēc tam novēroju, ka kaķenītei dikti liels puncis sāk palikt, kā rezultata bija stavoklī, veiksmīgi piedzemdējusi mums pašiem palikuši divi kaķēni - meitenīte un puisītis, abiem aptuveni 4 mēnesīši, tā tad nav vēl kastrēti, sterializēti, bažos par to, ka dāma mazā palikusi ir stāvoklī, tādēļ, ka brālis lien pie māsas kā pie savas draudzenes, laiza, mazgā viņu, lien pie kaķenes dzimumorgāniem, laiza tur, un kaķenītei paliek apaļš vēderiņš, sākusi dikti murrāt, līst mīļoties) . Respektīvi jautājums vai tik agrā vecumā kaķene var palikt stāvoklī? Un vai vispār brālis un māsa savā starpā pārojās?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Katram dzīvniekam meklēšanās sākuma laiks var atšķirties. Ja kaķenīte meklēšanās laika auglīgajās dienās sapārojas, viņa var palikt grūsna. Un radniecība, pārojoties, netiek ievērota. Bet vai vecums ir precīzs? Jo, ja kaķenītei sāk palielināts vēdera apjoms, viņa jau ir grūsna aptuveni mēnesi. 

Iespējams viņai šobrīd ir meklēšanās, jo tās laikā dzīvnieki intensīvāk apmazgā dzimumorgānus, kļūst mīlīgākas.

Kā ir saprotams, ka runcītis lien pie kaķenes? Ja viņš tikai interesējas un aplaiza viņu, bet nemēģina lekt virsū, tātad viņš vēl nav dzimumnobriedis. Ja tomēr viņš mēģina lekt kaķenei virsū, tad viņš ir jātur atšķirti no kaķenes, ja viņa nav grūsna, un arī no mammas, ja viņa vēl nav sterilizēta. 

Kaķeniem struto actiņas

Man ir divi kakeni kuriem ir 2 menesi,jadodas katram pie savas gimenes,bet mums struto actinas!Tiriju ar kumelisu teju,pilinaju pilienus cilveku aptieka nopirktus,it ka bija labak pilieni beidzas, tikai teja nepalidz!baidos lai nepaliek akli!vetarstam naudas nav! Redzeju, ka ir acu tirisanai lidzeklis "suniem,kakiem",firma:TRiPeX.3,99€ vai sis mums palidzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Konkrētais līdzeklis nebūs zināms, taču, ja kaķēniem ir strutaini izdalījumi, tīrīšanas līdzeklis vien nebūs risinājums. Ja iepriekšējie pilieni palīdzēja, iespējams vajadzēja pagarināt to lietošanas kursu. Vai arī šobrīd jau iespējams nepieciešams nomainīt pilienus, taču medikamentoza ārstēšana, ja ir strutaini izdalījumi, noteikti ir nepieciešama. Acu pilieni ir recepšu medikamenti, turklāt, ne visus acu pilienus var lietot visos acu iekaisumu gadījumos, tāpēc kaķēnus tomēr vajadzētu atrādīt veterinārārstam. Ja Jums nav finansiālas iespējas kaķēnus atrādīt veterinārārstam, varbūt jaunie saimnieki to varētu pārņemt savā pārziņā? Kā arī būtu ieteicams kaķēniem padot uztura bagātinātājus imunitātes stiprināšanai, kas nopērkami veterinārajās aptiekās. 

Veterinārārsta apskate

Vēlos uzzināt cik var izmaksāt maza kaķēna pirmā veselības pārbaude?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Vai ir kāda sūdzība par kaķēna veselību? 

Konsultācijas izmaksas ir 25 eur. Taču, ja kaķēnam ir kāda konkrēta veselības problēma, tad vislabāk izmaksas precizēt telefoniski, jo "Dino Zoo" klīnikās pieņem ne tikai terapeti, bet arī dažādi speciālisti kā, piemēram, dermatologs, ēdināšanas speciālists u.c. Un attiecīgi katrs speciālists kaites diagnostificēšanā var veikt papildu izmeklējumus. 

Vai kaķēns ir jau saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas? Ja nē un ja Jums nav sūdzību par kaķēna veselību, tad, ņemiet vērā, ka, veicot vakcināciju, veterinārārsts dzīvnieku apskata un novērtē viņa veselības stavokli.

Kaķēna socializēšana

Aizvakar mūsu mājas ieradās mazs 2 mēnešus mazs kaķēns. Viņš vēl ir bailīgs. Vai varat ieteikt kādu padomu? Kaķēna šķirne ir britu īsspalvainais

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds padoms ir nepieciešams? Vai bailīguma pārvarēšanā? 

Ja tā, tad kaķēnam ir jādod laiks pierast pie jaunajiem saimniekiem un jaunās dzīvesvietas. Katrs dzīvnieks ir dažāds, un arī pierašanas laiks katram būs dažādāks - kāds pierod ātri, kādam citam nepieciešams ilgāks laiks. Adaptācijas periodā Jums vajag kaķēnu socializēt - centieties viņam veltīt pēc iespējas vairāk laika mierīgā gaisotnē viņu glaudot, rotaļājoties ar viņu. Lai kopā pavadītais laiks kaķim asociētos ar pozitīvām emocijām. Nevajadzētu viņu ar varu ķert, raustīt. Kā arī, ja mājās ir bērni, kaķēnu socializējot, nevajadzētu viņa klātbūtnē skaļi uzvesties, mēgināt pret kaķa patiku nēsāt rokās u.tml. 

Ja tas nelīdz, var izmēģināt veterinārajās aptiekās pieejamus līdzekļus stresa mazināšanai dzīvniekiem, piemēram, "Feliway".