Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk vēl viens mājdzīvnieks – kaķis

Ģimenē ienākot vēl vienam kaķim, vērts izmantot pāris viltību, kā jaunpienācēju iepazīstināt ar jau esošajiem mājdzīvniekiem, ļaujot tam ātrāk iejusties un nodibināt veiksmīgas attiecības. Par to, ko ņemt vērā, lai jaunā mīluļa ieviešana izdotos harmoniska, vairāk stāsta Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Ja ģimenē jau dzīvo pieaudzis kaķis, kā otro mīluli ieteicams izvēlēties kaķēnu. Tas jaunajiem apstākļiem adaptēsies ātrāk un vieglāk nekā jau pieaudzis dzīvnieks, citādi reaģējot uz situācijām. Tā kā pieaugušais kaķis, kas jau mīt ģimenē, uz jaunpienācēja parādīšanos var reaģēt negatīvi, iepazīstināšanu vēlams sākt pakāpeniski. “Ja ģimenes mīlulis jauno kaķi nepieņem, pirmās dienas abus vajadzētu turēt atsevišķi, izmitinot dažādās istabās, kur tie viens otru varēs saost un pamazām aprast ar jauno situāciju. Ja esošais kaķis ir ļoti agresīvs, jaunpienācēju pirmās dienas var tam parādīt, ievietotu būrī, kas jauno dzīvnieku pasargās no savainojumiem, ja otrs tam negaidīti uzbruktu. Iepazīstināšanu var veikt divdesmit minūtes dienā vairākas dienas pēc kārtas, pēc tam jauno kaķi no būra izlaižot un ļaujot tam sastapties ar otru dzīvnieku aci pret aci, ja tas kļuvis mierīgāks. Šāda sistēma esošajam ģimenes mīlulim ļaus pamazām aprast ar jauno situāciju un liks saprast, ka jaunpienācējs nekur nepazudīs, tāpēc ar to jārēķinās,” stāsta Ivo, piebilstot, ka dzīvnieka reakcija uz jaunu mājokļa iemītnieku ir atkarīga no tā temperamenta. Dažiem kaķiem tas neradīs itin nekādas emocijas, kamēr citi var censties aizstāvēt savu teritoriju un reaģēt agresīvi. 

 

Ja abi kaķi ir pieauguši, vienam no tiem vajadzēs nedaudz ilgāku laiku, lai adaptētos jaunajiem apstākļiem, nekā tad, ja jaunpienācējs būtu kaķēns: “Jaunam kaķim vai kaķēnam pierašanas moments būs ātrāks. Tāpat nozīme ir tam, no kurienes jaunais dzīvnieks nāk. Ja kaķēns būs izglābts no ielas, tā reakcija uz mājvietas maiņu būs asāka, jo līdz šim jau ir piedzīvotas dažādas situācijas, ko dzīvnieks atceras. Šī iemesla dēļ pierašanai pie jaunajiem apstākļiem dzīvniekam vajadzēs ilgāku laiku. Tāpat jāpatur prātā, ka vieglāk ir strādāt ar šķirnes kaķi, kas iegādāts audzētavā, kur dzīvniekam bijuši labvēlīgi apstākļi. Minēto iemeslu dēļ kā otro kaķi ieteicams izvēlēties vēl nepieaugušu dzīvnieku. Jau nobrieduša kaķa pieradināšanai pie jaunās mājvietas un iekļaušanai ģimenē būs vajadzīga lielāka pacietība un ilgāks laiks.”
Neraugoties uz saimnieku labajiem nodomiem, var rasties situācijas, kad dzīvnieki tomēr nesatiek. “Ja esošais kaķis nekādi nepieņem jauno dzīvnieku, tas var sākt neēst un sliktāk justies. Mēdz gadīties, ka jaunie kaķi vai kaķēni, kas ir jaunāki par otru dzīvnieku, mēģina uzņemties hierarhijas vadību un vecākos kaķis no savām pozīcijām izspiest. Tie var uzbrukt, atņemt barību un ūdeni, tā cenšoties kļūt par barvedi. Ir ļoti jāseko līdzi, lai, mājās ienākot jaunam kaķim, esošais dzīvnieks netiktu apbižots. Ja kaķa raksturs būs dominantāks, jaunpienācējs to tik vienkārši nevarēs izdarīt, savukārt, ja dzīvnieks pēc dabas ir pasīvāks, tas var tikt apspiests. Kaķiem ir sava hierarhija, tāpēc tie mēģina ņemt virsroku pār otru savas šķirnes pārstāvi. Ja jaunais dzīvnieks pie esošā nav pieradināms, vai otrādi, tad katram ir jādzīvo savā istabā vai jāmeklē jaunpienācējam citas mājas,” brīdina Ivo.

 

Līdzīga situācija ir, ja mājās jau mitinās suns. Dzīvniekus iepazīstinot, saimniekam jāpārliecinās, vai suns kaķi nevar sakost, objektīvi novērtējot tā reakciju uz jauno mīluli. “Ir suņi, kam patīk kaķus dzenāt, taču, tiklīdz kaķis ikdienā atradīsies mājā, kur dzīvo pats suns, tā reakcija var mainīties un dzīvniekam kaķis vairāk neinteresēs. Ja suns tomēr reaģē asi, vajadzīgs būris, kur ielikt kaķi, abus pamazām iepazīstinot un vērojot situācijas gaitu. Tāpat kaķēnu vai kaķi var nolikt augstāk, kur suns tam netiek klāt. Tā kaķis pamazām apradīs ar jauno mājvietu un suns – ar jaunpienācēju,” skaidro Ivo.
Draudzīgākās pret jaunpienācējiem, kā arī jaunu vidi ir tā dēvētās aborigēnās kaķu šķirnes – meinkūni, Sibīrijas kaķi, Norvēģijas meža kaķi, Kuriļu bobteili: “Šīs ir dabīgi veidojušās šķirnes, kuru pārstāvji dzīvo mežā. Viņi adaptējas jauniem apstākļiem un socializējas ar citiem dzīvniekiem labāk nekā mākslīgi veidotās šķirnes, jo suni vai otru kaķi uztver kā līdzvērtīgu sava bara pārstāvi. Sarežģītāk ir ar bezšķirnes kaķiem, jo nav zināmi to gēni, raksturs un izcelsme, kā rezultātā nav iespējams paredzēt, cik pozitīvi vai negatīvi tie reaģēs pret otru dzīvnieku.”


Vai zināji?
Meinkūnu šķirnes kaķi uzskata, ka ir suņi. Tāpēc, ieraugot svešu kaķi, tie var tam uzšņākt un uzrūkt, savukārt pret suņiem tie izturas draudzīgi un ir daudz vieglāk pie tiem pieradināmi.
 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Man ir kaķis, kurš ir 5 gadus jauns un visu dzīvi ēdis sauso kaķu barību un kaķiem domātos konservus. Vai viņam drīkst reizēm iedot jēlu gaļu, sirdis, jēlu paipalas olu? Ieviest pāris reizes nedēļā svaigēšanu? Un kāda dzīvnieka vai putna gaļu labāk izvēlēties? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja protams drílst un vajag ja kaķis ēd jēlu gaļu. Labāk ir dod tītara un lielloppa gaļu.

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!