Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk kaķēns

Pirms jauna mājdzīvnieka iegādes vai adopcijas ir svarīgi noskaidrot visus interesējošos jautājumus par tā kopšanu un audzināšanu. Būtiskāko informāciju par sagatavošanos kaķēna ienākšanai ģimenē, skaidro Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Pirms jauna mājdzīvnieka iegādes vai adopcijas ir svarīgi noskaidrot visus interesējošos jautājumus par tā kopšanu un audzināšanu. Būtiskāko informāciju par sagatavošanos kaķēna ienākšanai ģimenē, ko jāņem vērā vēl pirms mīlulis nokļuvis jaunajās mājās, skaidro Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

 

Kaķēnu kopšanas ABC

Kaķi tika ieviesti šai pasaulē, lai apstrīdētu dogmu, ka visas lietas šeit radītas, lai kalpotu cilvēkam.

/Pols Grejs/

Izvēloties kaķi, pirmkārt, jāsaprot, kāds temperaments piemīt tā topošajam saimniekam. Tāpat talkā var nākt dzīvnieka šķirnes raksturojums, ja izlemts iegādāties mīluli ar ciltsrakstiem. Kā stāsta Ivo Obrumanis, lai gan šķirņu raksturojumi ir noderīgāki tad, ja cilvēks vēlas iegādāties suni, arī kaķu gadījumā tie var palīdzēt: “Kaķi iedalās četrās kategorijās – garspalvainie, pusgarspalvainie, īsspalvainie un bezspalvas kaķi. Jāpiebilst, ka šī klasifikācija ir attiecināma ne tikai uz šķirnes, bet arī bezšķirnes kaķiem, jo tie kaut kādā mērā ir šķirnes kaķu radinieki. Garspalvainie kaķi vienmēr būs mierīgāki, lēnāki, flegmātiskāki un apdomīgāki. Šīs šķirnes pārstāv persieši, Hailendas foldi un Hailendas straiti, kas attiecīgi derēs mierīgākiem cilvēkiem. Vidēji aktīvās šķirnes ir pusgarspalvainie kaķi – meinkūni, Kuriļu bobteili, Norvēģijas meža kaķi, Sibīrijas kaķi, regdoli. Nākamā kategorija ir īsspalvainie kaķi, piemēram, orientāļi un Siāmas kaķi, kas ir ļoti aktīvi. Šī kategorija ir visizplatītākā, un šiem dzīvniekiem vajag daudz uzmanības. Bezspalvas kaķu kategorija savukārt ir vismazāk izplatīta. Tajā ietilpst sfinksi, un šie dzīvnieki ir ļoti kustīgi. Jāpiebilst, ka šim kategoriju sadalījumam ir arī izskaidrojums – jo garāka ir dzīvnieka spalva, jo tam ir siltāk, un otrādi. Tāpēc īsspalvainajiem un bezspalvas kaķiem ir daudz jākustas un jālēkā, lai tie sasildītos, savukārt garspalvainie un pusgarspalvainie kaķi ir lēnīgāki.”

Nepieciešamie piederumi

Pirms kaķa ienākšanas ģimenē jāiegādājas kaķa tualete un nagu asināmie dēlīši vai stabiņi, lai netiktu sabojātas mēbeles. Ja kaķēns nāk no sertificētas audzētavas, tas, visticamāk, nagu asināšanā jau būs apmācīts. “Audzētavā parasti ir izveidoti tādi apstākļi, lai kaķu mamma mazuļiem varētu parādīt, kur un kā nagus asināt. Citādi būs ar kaķēniem, kas paņemti no ielas – viņiem šo prasmi būs jāapgūst saimnieka vadībā, jo tie mēģinās to darīt tur, kur tas vienkārši ir ērti,” skaidro Ivo.

Tāpat, nodrošinoties ar kaķim vajadzīgajām lietām, var iegādāties arī kaķu māju vai speciālus plauktiņus, kas ļaus kaķim mājoklī notiekoši vērot no augšas, kur tas jūtas viskomfortablāk. Protams, jāsarūpē arī trauki ēšanai un dzeršanai, kā arī higiēnas lietas. Ir svarīgi iegādāties nagu šķērītes un piederumus kažoka apkopšanai, lai jau no mazām dienām dzīvnieku radinātu pie nagu griešanas un kažoka ķemmēšanas. “Lai kaķu mājiņa un nagu asināšanas stabiņi kalpotu ilgāku laiku, vēlams kaķim regulāri apgriezt nagus. Tā kā tie ataug ļoti ātri, procedūru jāveic reizi divās nedēļās. Arī kažoku jāķemmē jau no pirmajām dienām, lai dzīvnieks saprastu, ka tas ir ikdienišķs process, no kura nav iespējams izvairīties. Pieaugušus garspalvainos kaķus jāķemmē reizi dienā līdz divās, pusgarspalvainos – reizi nedēļā, savukārt īsspalvainos – reizi mēnesī. Kad kaķēns ir vēl mazs, ķemmēšanu var imitēt katru dienu, vienkārši pieradinot dzīvnieku pie šīs darbības. Turklāt ir svarīgi to nepārtraukt, tiklīdz kaķis sāk pretoties. Citādi tas sapratīs, ka šādi no procedūras var izvairīties, gūstot pār saimnieku virsroku. Ķemmēšanu ir jābeidz tad, kad to vēlas saimnieks, nevis dzīvnieks,” iesaka Ivo.

Kādas rotaļlietas izvēlēties?

Arī kaķēnam un jau pieaugušam kaķim ir vajadzīgas rotaļlietas. To sortiments ir ļoti plašs, jo dzīvnieki tās izvēlas individuāli. Kādam patiks lielas un mīkstas mantas, kas vairāk raksturīgas suņiem, cits spēlēsies ar sīkām mantiņām. Pārsvarā visiem maziem kaķēniem patīk ripojošas bumbiņas, kurās iekšā ir kas skanošs – kāds zvaniņš vai zvārgulītis, kā arī čaukstošas mantiņas. Populāri ir arī matatabi kociņi, kas izdala kaķiem tīkamu aromātu, veicinot labsajūtas rašanos. Tie dzīvniekus uzbudina, mudinot spēlēties. Tāpat tirdzniecībā ir pieejamas arī speciālas mantiņas, kurās ir iestrādāts matatabi kociņš. Savukārt jāizvairās no visām rotaļlietām, kas ražotas no Ziemassvētku egļu vītņu jeb lietutiņu materiāla. Ar tām dzīvnieks var spēlēties tikai saimnieka klātbūtnē, un, ja kāds no lietutiņa pavedieniem noplīst, mantu kaķim jāatņem. “Dzīvnieks kādu no pavedieniem var apēst, tam aptinoties ar zarnām, un, nepagūstot nekavējoties veikt operāciju, rotaļai var būt letāls iznākums. Šīs mantiņas ir bīstamas ne tikai kaķēniem, bet arī pieaugušiem kaķiem,” brīdina Ivo, piebilstot, ka svarīgi ir arī pārbaudīt, kādi istabas augi ir mājoklī, vajadzības gadījumā tos pārvietojot. “Lai gan tie nav kaitīgi cilvēkiem, astoņdesmit procentu no istabas augiem ir dzīvniekiem indīgi. Protams, ir kaķi, kam tie neinteresē vispār, tomēr ir arī tādi, kas augus nograuzīs līdz pat zemei, tāpēc lieka piesardzība, augus novietojot kaķim neaizsniedzamās vietās, par ļaunu nenāks.”

Barības izvēle

Kaķēnus jābaro ar specializētu pārtiku, kas paredzēta dzīvniekam līdz gada vecumam, nodrošinot to ar visiem vitamīniem un minerālvielām, kas nepieciešamas augošam organismam. Sausās barības sastāvs ir sabalansēts, tāpēc ar papildu vitamīnu došanu kaķēnam nevajadzētu aizrauties. Ja šķiet, ka dzīvniekam tomēr tie ir vajadzīgi, vispirms jākonsultējas ar vetārstu, jo vitamīnu un minerālvielu pārbagātība dzīvnieka uzturā ir kaķim tikpat bīstama, cik to deficīts.

Kad jādodas pie vetārsta?

Kaķēns var doties mājās no audzētavas, sākot ar desmit nedēļu vecumu, kad dzīvnieks ir jau saņēmis pirmo poti. Divpadsmit nedēļu vecumā jāveic kaķēna atkārtota vakcinēšana kombinācijā ar poti pret trakumsērgu. Tiesa, vairumā gadījumu dzīvnieki uz jaunajām mājām dodas trīs ar pusi mēnešu vecumā, kad visas potes jau ir veiktas. Savukārt sešu mēnešu vecumā jāveic dzīvnieka attārpošana, ko saimnieks var izdarīt pats vai dodoties pie vetārsta. Ja mājās neizdodas apgriezt kaķim nagus, arī to var darīt pie speciālista, aizvedot dzīvnieku uz frizētavu. Reizi gadā kaķim var veikt asins analīzes, pārbaudot, vai tam pietiek vajadzīgo uzturvielu un nav radušās veselības problēmas.

Mazliet par likumiem

Latvijā kaķu čipēšana nav obligāta. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu to jāveic tikai suņiem, tomēr pārsvarā visās Latvijas audzētavās arī kaķiem tiek ievadīts mikročips. To ieteicams darīt, lai dzīvnieku būtu vieglāk identificēt, ja tas pazudis. Pēc čipēšanas saimniekam mīluli jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, norādot savu kontaktinformāciju. Mikročips ir vienīgais apliecinājums tam, kurš ir dzīvnieka saimnieks, kas var noderēt situācijās, ja to nākas pierādīt, piemēram, kaķa pazušanas gadījumā.

Ne mazāk svarīgi ir arī  pārliecināties par dzīvnieka izcelsmi, ja nolemts iegādāties šķirnes kaķi. Kā skaidro Ivo, pandēmijas laikā ir radies milzīgs pieprasījums pēc dzīvniekiem, attiecīgi palielinot arī piedāvājumu. Tā rezultātā savukārt sāk aktivizēties krāpnieki jeb nelicenzēti dzīvnieku audzētāji, kuri uz to pavairošanas rēķina cenšas nopelnīt naudu. “Ciltsraksti ir vienīgais apliecinājums tam, ka dzīvnieks nāk no licencētas audzētavas, tam ir laba veselība, stabila psihe un vizuālais izskats precīzi atbilst šķirnes aprakstam, ļaujot kaķim piedalīties izstādēs, ja saimnieks to vēlas. Tie arī apliecina, ka audzētavas pārstāvji ir apmeklējuši obligātos dzīvnieku labturības kursus. Ciltsrakstus var iegūt tikai oficiāli reģistrēti dzīvnieku audzēšanas klubi. Tos var atrast speciālā datubāzē, kurā reģistrēti oficiālie kaķu audzēšanas klubi un audzētavas. Ja audzētavas vai kluba nosaukumu šai bāzē atrast neizdodas, tātad tie nav reģistrēti, un dzīvnieku pārdod pavairotāji, nevis audzētāji. Likumdošana paredz, ka kaķus drīkst pārot tikai reizi gadā, savukārt pavairotāji to dara pat četras piecas reizes. Tā rezultātā dzimst novārguši un slimīgi kaķēni, pavairotājiem koncentrējoties uz pārdoto dzīvnieku kvantitāti, nevis kvalitāti. Te arī jāpiebilst, ka dzīvnieka izcelsmi neapliecina veterinārā pase. Tā tikai norāda, ka dzīvnieks ir vakcinēts un reģistrēts uz kāda cilvēka vārda. Šķirnes apliecinājums ir tikai ciltsraksti, turklāt tie audzētājiem neizmaksā ap trīs simtiem eiro, kā stāsta daudzi pavairotāji, attaisnojot to trūkumu, bet vien divdesmit pieci eiro,” skaidro Ivo.

Ja ģimenē esat vienojušiem par kaķēna iegādi, tad Dino Zoo speciālisti, labprāt, jūs konsultēs visos interesējošos jautājumos gan klīnikā un aptiekā, gan suņu skolā, gan arī lielveikalā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailes laist ārā kaķi

Labdien! Manam kaķēnam ir 3 mēneši un mēs viņu paņēmām no laukiem, principā mums viņu uzdāvināja. Viņš ir tīrais lauku āras kaķēns, taču es dzīvoju pilsētā, privātmājā, un man ir bail viņu izlaist ārā bez pavadas. Ar pavadiņu viņš ir pieradis, bet tomēr kaķis nav suns un viņam ir vajadzīga brīvība. Ko lai es iesāku? Viņš pie mums ir 2 nedēļas un man bail viņu izvest laukā bez pavadas, baidos, ka pazudīs vai kaut kas slikts notiks. Būšu pateicīga par jebkuru padomu!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!
Suns ir dzīvnieks kompanjons, bet kaķi ir stingri teritorijas dzīvnieki un viņi komfortabli jūtas savā teritorijā, kur ir viņa smaka. Kaķi pie savas teritorijas privātmājā var pieradināt atstājot vaļā mājas durvis un lai viņš pats iziet ārā un ienāk iekšā, lai var saprast ka tā ir viņa teritorija. Bet kaķi ir grūti noturēt privātmājas teritorijā, jo nav iespējams nožogot teritoriju lai viņš neizkļūtu laukā, jo ārpus Jūsu teritorijas kaķim ir bīstama dzīvībai ( auto, suņi, indes)! Ja kaķis netiek ārā no mājas, tad tas viņam nerada nejādu diskomfortu, jo atkārtošos, ka kaķis komfortabli jūtas savā teritorijā! Un vēl, ja kaķi ir doma tomēr pieradināt ārā, tad pēc Ministru Kabineta Noteikumiem Nr. 266 kaķim ir jābūt kastrētam/sterilizētam pēc 6 mēnešu vecuma, ja kaķis gadijā tiek ārā no Jūsu valdījuma teritorijas, par to var piemērot administratīvo sodu!
 Lai kaķēns aug skaists un vesels, veiksmi!

Britu īsspalvainais daudz met spalvu

Sveiki. Man ir britu īsspalvainā kaķene, kura ir sterilizēta, uzturā lieto speciālo sterilizētiem kaķiem Purina barību ,taču ļoti nenormāli iet spalva, kamoliem. Ķemmēšanu ne pārāk atzīst, gadās ka ieplēš, izmantoju arī furminatoru. Varbūt ir kaut kas jāmaina ēdiena ziņā? Varbūt ir iespējama kāda kaķu frizētava? Paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Vasaras mēneši ir tad kad kaķiem pastiprināti iet nost spalva, protams ka barība arī var ietekmēt spalvas kvalitāti. Ja netiekat galā ar kaķa spalvu tad varam piedāvāt Dino Zoo Frizētavas pakalpojumus, kur Jūsu kaķīti izķemmēs no liekās atmirušās spalvas, izmazgās un izžāvēs, jo mazgājot un žāvējot arī pastiprināti atdalās atmirusī spalva. Mūsu meistari tiek galā arī ar kaķiem kam nepatīk šīs procedūras.  Vairāk info mūsu mājas lapā www.dinozoopasaule.lv

Kaķēna uzvedības problēma

Labdien! Man jautājums par kaķēna uzvedības problēmām. Kaķenei 5mēn, līdz šim vienmēr kārtojās tikai savā kastē, nekā problēmu ar to nebija, taču pēdējā (4 dienas) laikā sākusi kārtoties suņu gultās, pledā, visur, kur guļ suņi. Līdz šim nav čurājusi mūsu gultā (tur suņi nevar nākt, tikai kaķis). Tagad jau visas suņu gultiņas novācu, taču tad ierauga pledu un iet kasīt ar vēlmi tur nokārtoties. Meklēšanās vēl nav bijusi un arī sterelizēta vēl nav (plānots to darīt uz 6-7mēn vecumu). Visādā citā ziņā izcils kaķis, spēlējās, dauzās ar suņiem, pats ar sevi, mantiņām, nav bailīga. Kāds varētu būt iemesls šādai uzedībai?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēna nokārtošanās citās vietās varētu būt sastīta ar vairākiem faktoriem. Tā varētu būt nepatika pret kastīti, pret smiltīm ko izmantojt, vai varbūt otro reizi kaķēns negrib iet uz kastīti ja tur jau ir nokārtojies. Vēl viens faktors ir meklēšanās sākums un mēģina dominēt un iezīmēt teritoriju, īpaši tas atiecas ja mājās ir vēl kāds dzīvnieks. Ja kaķene to dara ar nedaudz pačurājot, tad tā ir teritorijas iezīmēšana. 5 mēnešu vecumā var jau veikt kaķenes sterilizāciju.Un pēdejais faktors ir veselības problēmas. Ja tā čurāšana ir regulāra un urīna dudzums ir liels un kastītes un pakaišu nomaiņa neko nav devusi, tad vajadzētu kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izmēklētu to.

Uzvedības problēmas kaķim

Labdien! mums ir trīs kaķi, no kuriem vecākajam ir 8 gadi. Visi trīs ir kastrēti runči, ģimenē ienākuši ar trīs gadu starpību. Vecākajam jau no jaunības ir bijušas neirotiskas uzvedības iezīmes - grauza sev astes spalvas nost, nolaizīja vēdera spalvu līdz plikai ādai utt. Fiziski kaķim viss ir kārtībā, ir veiktas veselības pārbaudes. Nu atkal klāt uzvedības problēmu saasinājums, kaķis ir ļoti nervozs, tiklīdz sabīstas (no katra sīkuma), sāk trauksmaini mazgāt vienu un to pašu ķermeņa vietu, grauzt savas ķepas utt. Var redzēt, ka kaķītim grūti, kā viņam palīdzēt?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
ja kaķim ir veiktas veselības pārbaudes un viss ir kārtībā, tad tas varētu būt emocionāla rakstura problēmas. Iespējams, ka viņam neapmierina kaķa daudzums mājās, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir kaķi kuri komfortabli jūtas savā teritorijā tikai vieni. Varat pamēģināt pielietot kaķu feromonus, kam ir nomierinoša effekts. Tas ir elektrības rozetē iespraužams difuzors Zenifel Virbac firmai.

Kaķim sākas meklēšanās

Labdien! Man ir meinkūnu kaķenīte 11 mēneši. pirms trijām nedēļām sākās pirmā meklēšanas, kura ilga apmēram 6 dienas. Tad bija apmēram 2 nedēļu pārtraukums. Trešdien sāka ļoti daudz ēst, ko parasti nedarīja, un vakar atkla atsākās meklēšanās. Vai ir iespējams, ka kaķenēm tik īsā laika posmā atkārtojas meklēšanās?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Kaķenēm meklēšanās var notikt ik pēc pāris nedēļām un labāk būtu kaķeni sterilizēt,  lai nebūtu lieki jānoslogo kaķene un arī saimnieki!

Cena šķirnes kaķim

Сколько стоит кошка порооды американская короткошерстная

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Par cik katram kaķu šķirņu audzētājam ir savas cenas, kas ir atkarīgas no kaķēnu kvalitātes un izcelsmes, tad informāciju par cenu, mēs jums nevarēsim sniegt.

 

Labdien! Man ir bezšķirnes kaķēns 6 mēn vecs, kuru paņēmām 2 dienas atpakaļ no patversmes un kurš man pēdējā dienas laikā ir palicis miegains un neaktīvs. Iepriekš skraidīja pa māju ka bulta, tagad guļ visu dienu. Šodien bija arī 2 vemšanas epizodes, bet bez barības (apetītes arī nav). Kā padzeras, tā mirklīti vēlāk vemj. Domāju, vai varētu būt tā, ka tas ir no barības maiņas? Pie mums mājās barojam ar Hills barību. Un ko darīt šajā situācijā? Vai labāk vērsties pie ārsta? Paldies, jauku dienu!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja dzīvnieks neēd un vemšana turpinās noteikti jāvēršas pie veterinārārsta.  Ja barību mainījāt strauji, iespējams  tas var būt dēļ barības maiņas.

Nokārtojas stūrī

Labdien! Man ir 7 mēnešus vec runcis Boxis. Atradām Viņu uz ielas, un paņēmam pie sevis. Ļoti mīļš dzīvnieciņš. Bet, viņš ik palaikām nokārto savas “ lielās” vajadzības kādā stūrī :( kastītes ar tīrām smiltīm ir brīvi pieejama. Ko darīt, un kā ar to cīnīties?? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Kaķēns paņemts no ielas nav iemācīts to darīt kastītē, jo mammai arī nav bijusi kastīte kur to iemācīt bērniem. Kaķēns noteikti ir jākstrē, jo tas arī samazina iespēju iezīmēt savu teritoriju. Jums ir jāmēģina novietot vēl papildus kastītes ar pakaišiem tajos stūros kur kaķēns nokārtojās un tas iespējams pamazām iemācīs to darīt kastītē.

Kaķis visu laiku ņaud

Kāpēc kaķis VISU LAIKU ņaud? Viņa neņaud tikai tad, kad guļ. Tik tiešām nepārslpīlējot. Ēdiens ir, ūdens svaigs, tualete tīra.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ja kaķis ir šķirnes, tad tas varētu būt šķirnes īpatnība. Otrs variants ir tas, ka kaķis pieprasa uzmanību, jo iespējams ka lielāko daļu laika pavada viens pats. Un pēdējais varētu būt kādas veselības problēmas, kuras kaķis mēģina izrādīt ņaudot. Vajadzētu kaķi atrādīt veterinārāstam lai izslēgu variantu par veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Britu īsspalvainais

Labdien, Sākšu savu stāstu no tā, ka 5 gadus atpakaļ esam paņēmuši Britu īsspalvaino – sieviete. Tas ir vairāk man kaķis nekā vīra. Viņa neiet rokās (max 2 min pēc darba dienas), bet ir ļoti mīļa, vienmēr blakus, tiklīdz paskatīsies uz viņu sāk murrr., mums ir kopējas procedūras no rīta (es mazgājos, viņa ausu tīrāmas kociņus zog utt. )Gadu atpakaļ, vasarnīcās, uzradījās ruds kaķis – sieviete. Viņa ir ļoti mīļa, nāk rokās, guļ klēpis. Tā kā ziema nebija bargā, vasarnīcās dzīvoja cilvēki un baroja kaķi. Pa vasaru esam pieraduši pie viņas un izlēmām paņemt mājās, jo kļuva arī žēl kaķīti. Nu kā, pa vasaru viņa dzīvojās pārsvarā pie mums – un ko, tagad viņu izmest ārā? 04.10.2020. atvedām uz Rīgu. Un uzreiz, mans vīrs aizbrauca strādāt, atstāja mani vienu ar 2 kaķiem. Uzreiz pie veterināra – viņa ir sterilizēta, aptuveni 4-6 gadu vecumā. Atbraucot mājās, uzreiz viņu aizslēdzām citā istabā. Visu nepieciešamo nopirkām un organizējām viņai labus apstākļus. Pirmo dienu, nakti Britu auroja, šņāca. Tad, pierada. Es ņēmu dvielīšus, glaudīju viņas, tad mainīju vietām. Rudai, likās, ka ir vienalga, viņa nekā noreaģēja no paša sākuma uz smaržu. Britu otrādi, šņāca, tad nereaģēja. Tagad iet prom no dvieļa. Es pieļāvu kļūdu, jau 3 dienā atvēru durvis un viņas gandrīz sakāvās, tad es atkal atdalīju kaķus. Tad atkal turēju durvis aizvērtus, nesu dvieļus. Tad es barības bļodas noliku durvju abās pusēs, lai viņi dzirdētu viens otru, bet neredzētu. Tad uz durvīm piestiprināju moskītu tīklus uz magnētiem, lai varētu atvērt durvis , lai kaķi redzētu viena otru, bet nevarētu sakauties. Viņas pat gaļu ēda diezgan tuvu viena otrai bez tīkla. Britu visu laiku vēro Rudo. Acis nenoņemt, tāda sajūta ka mēģina caurumu izdurt. Rudai – vienalga, tā guļ, ēd viss kā parasti. No paša sākuma, Ruda auroja, kad redzēja Britu. Tagad, tā nereaģē. Pamēģināju kaķus palaist savvaļā un pamanīju, ka Britu stāv koridora vidū, tādējādi nedod Rudai nekur tikt, izņemot savu istabu. Rudai tas nepatīk, viņa mjau taisa, liekas, ka viņa lūdz, bet Britu stāv un nekustās. Dažreiz Britu tomēr iet prom, tad Rudais skrien uz manu istabu un guļ kopā ar mani. Bet tik un tā, pa nakti es viņus atdalu. Vienu rītu pamanīju, ka Rudais stāv aiz stūra, Britu stāv no otra stūra puses. Saku viņus filmēt, jo bija interesanti kas notiks tālāk, nekas neizskatījās, ka tūlīt būs atkal kautiņš. Rudais sāka pirmā. Es paspēju ar segu viņus noklāt un aiznesu Rudo pie sevis. Šobrīd es nopirku pulverizatoru un tiklīdz redzu ka kaut kas netā – vēršu to gan uz vienu, gan uz otro. Neizvēlos nevienu pusi. Es nesaprotu, vai daru es kaut ko nepareizi? Vai varu kaut kādā uzlabot viņas attiecības? Pagāja jau 2 nedēļas kopš mēs atvedām Rudo. Es gribu beidzot novākt tualetes podu no viesu istabas, bet nevaru to izdarīt kamēr Ruda nepārvietojās pa dzīvokli brīvi. Kā man veicināt, lai kaķi sāktu VISMAZ ignorēt viņa otru? Varbūt var pieaicināt kādu ciemos, lai pavērotu kā tas viss notiek, ko tālāk darīt? ĻOTI gaidīšu Jūsu atbildi.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs visu darat kā īsta profesionāle, bet ir jāsaprot, ka pieradināšanas lietas neiet tik ātri,  ka Jums gribētos, jo divās nedēļas nevar saradināt kaķus! Vajag pacietību un laiku lai, tas viss beigtos labi.