Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk kaķēns

Pirms jauna mājdzīvnieka iegādes vai adopcijas ir svarīgi noskaidrot visus interesējošos jautājumus par tā kopšanu un audzināšanu. Būtiskāko informāciju par sagatavošanos kaķēna ienākšanai ģimenē, skaidro Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

Pirms jauna mājdzīvnieka iegādes vai adopcijas ir svarīgi noskaidrot visus interesējošos jautājumus par tā kopšanu un audzināšanu. Būtiskāko informāciju par sagatavošanos kaķēna ienākšanai ģimenē, ko jāņem vērā vēl pirms mīlulis nokļuvis jaunajās mājās, skaidro Dino Zoo eksperts, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas valdes loceklis Ivo Obrumanis.

 

Kaķēnu kopšanas ABC

Kaķi tika ieviesti šai pasaulē, lai apstrīdētu dogmu, ka visas lietas šeit radītas, lai kalpotu cilvēkam.

/Pols Grejs/

Izvēloties kaķi, pirmkārt, jāsaprot, kāds temperaments piemīt tā topošajam saimniekam. Tāpat talkā var nākt dzīvnieka šķirnes raksturojums, ja izlemts iegādāties mīluli ar ciltsrakstiem. Kā stāsta Ivo Obrumanis, lai gan šķirņu raksturojumi ir noderīgāki tad, ja cilvēks vēlas iegādāties suni, arī kaķu gadījumā tie var palīdzēt: “Kaķi iedalās četrās kategorijās – garspalvainie, pusgarspalvainie, īsspalvainie un bezspalvas kaķi. Jāpiebilst, ka šī klasifikācija ir attiecināma ne tikai uz šķirnes, bet arī bezšķirnes kaķiem, jo tie kaut kādā mērā ir šķirnes kaķu radinieki. Garspalvainie kaķi vienmēr būs mierīgāki, lēnāki, flegmātiskāki un apdomīgāki. Šīs šķirnes pārstāv persieši, Hailendas foldi un Hailendas straiti, kas attiecīgi derēs mierīgākiem cilvēkiem. Vidēji aktīvās šķirnes ir pusgarspalvainie kaķi – meinkūni, Kuriļu bobteili, Norvēģijas meža kaķi, Sibīrijas kaķi, regdoli. Nākamā kategorija ir īsspalvainie kaķi, piemēram, orientāļi un Siāmas kaķi, kas ir ļoti aktīvi. Šī kategorija ir visizplatītākā, un šiem dzīvniekiem vajag daudz uzmanības. Bezspalvas kaķu kategorija savukārt ir vismazāk izplatīta. Tajā ietilpst sfinksi, un šie dzīvnieki ir ļoti kustīgi. Jāpiebilst, ka šim kategoriju sadalījumam ir arī izskaidrojums – jo garāka ir dzīvnieka spalva, jo tam ir siltāk, un otrādi. Tāpēc īsspalvainajiem un bezspalvas kaķiem ir daudz jākustas un jālēkā, lai tie sasildītos, savukārt garspalvainie un pusgarspalvainie kaķi ir lēnīgāki.”

Nepieciešamie piederumi

Pirms kaķa ienākšanas ģimenē jāiegādājas kaķa tualete un nagu asināmie dēlīši vai stabiņi, lai netiktu sabojātas mēbeles. Ja kaķēns nāk no sertificētas audzētavas, tas, visticamāk, nagu asināšanā jau būs apmācīts. “Audzētavā parasti ir izveidoti tādi apstākļi, lai kaķu mamma mazuļiem varētu parādīt, kur un kā nagus asināt. Citādi būs ar kaķēniem, kas paņemti no ielas – viņiem šo prasmi būs jāapgūst saimnieka vadībā, jo tie mēģinās to darīt tur, kur tas vienkārši ir ērti,” skaidro Ivo.

Tāpat, nodrošinoties ar kaķim vajadzīgajām lietām, var iegādāties arī kaķu māju vai speciālus plauktiņus, kas ļaus kaķim mājoklī notiekoši vērot no augšas, kur tas jūtas viskomfortablāk. Protams, jāsarūpē arī trauki ēšanai un dzeršanai, kā arī higiēnas lietas. Ir svarīgi iegādāties nagu šķērītes un piederumus kažoka apkopšanai, lai jau no mazām dienām dzīvnieku radinātu pie nagu griešanas un kažoka ķemmēšanas. “Lai kaķu mājiņa un nagu asināšanas stabiņi kalpotu ilgāku laiku, vēlams kaķim regulāri apgriezt nagus. Tā kā tie ataug ļoti ātri, procedūru jāveic reizi divās nedēļās. Arī kažoku jāķemmē jau no pirmajām dienām, lai dzīvnieks saprastu, ka tas ir ikdienišķs process, no kura nav iespējams izvairīties. Pieaugušus garspalvainos kaķus jāķemmē reizi dienā līdz divās, pusgarspalvainos – reizi nedēļā, savukārt īsspalvainos – reizi mēnesī. Kad kaķēns ir vēl mazs, ķemmēšanu var imitēt katru dienu, vienkārši pieradinot dzīvnieku pie šīs darbības. Turklāt ir svarīgi to nepārtraukt, tiklīdz kaķis sāk pretoties. Citādi tas sapratīs, ka šādi no procedūras var izvairīties, gūstot pār saimnieku virsroku. Ķemmēšanu ir jābeidz tad, kad to vēlas saimnieks, nevis dzīvnieks,” iesaka Ivo.

Kādas rotaļlietas izvēlēties?

Arī kaķēnam un jau pieaugušam kaķim ir vajadzīgas rotaļlietas. To sortiments ir ļoti plašs, jo dzīvnieki tās izvēlas individuāli. Kādam patiks lielas un mīkstas mantas, kas vairāk raksturīgas suņiem, cits spēlēsies ar sīkām mantiņām. Pārsvarā visiem maziem kaķēniem patīk ripojošas bumbiņas, kurās iekšā ir kas skanošs – kāds zvaniņš vai zvārgulītis, kā arī čaukstošas mantiņas. Populāri ir arī matatabi kociņi, kas izdala kaķiem tīkamu aromātu, veicinot labsajūtas rašanos. Tie dzīvniekus uzbudina, mudinot spēlēties. Tāpat tirdzniecībā ir pieejamas arī speciālas mantiņas, kurās ir iestrādāts matatabi kociņš. Savukārt jāizvairās no visām rotaļlietām, kas ražotas no Ziemassvētku egļu vītņu jeb lietutiņu materiāla. Ar tām dzīvnieks var spēlēties tikai saimnieka klātbūtnē, un, ja kāds no lietutiņa pavedieniem noplīst, mantu kaķim jāatņem. “Dzīvnieks kādu no pavedieniem var apēst, tam aptinoties ar zarnām, un, nepagūstot nekavējoties veikt operāciju, rotaļai var būt letāls iznākums. Šīs mantiņas ir bīstamas ne tikai kaķēniem, bet arī pieaugušiem kaķiem,” brīdina Ivo, piebilstot, ka svarīgi ir arī pārbaudīt, kādi istabas augi ir mājoklī, vajadzības gadījumā tos pārvietojot. “Lai gan tie nav kaitīgi cilvēkiem, astoņdesmit procentu no istabas augiem ir dzīvniekiem indīgi. Protams, ir kaķi, kam tie neinteresē vispār, tomēr ir arī tādi, kas augus nograuzīs līdz pat zemei, tāpēc lieka piesardzība, augus novietojot kaķim neaizsniedzamās vietās, par ļaunu nenāks.”

Barības izvēle

Kaķēnus jābaro ar specializētu pārtiku, kas paredzēta dzīvniekam līdz gada vecumam, nodrošinot to ar visiem vitamīniem un minerālvielām, kas nepieciešamas augošam organismam. Sausās barības sastāvs ir sabalansēts, tāpēc ar papildu vitamīnu došanu kaķēnam nevajadzētu aizrauties. Ja šķiet, ka dzīvniekam tomēr tie ir vajadzīgi, vispirms jākonsultējas ar vetārstu, jo vitamīnu un minerālvielu pārbagātība dzīvnieka uzturā ir kaķim tikpat bīstama, cik to deficīts.

Kad jādodas pie vetārsta?

Kaķēns var doties mājās no audzētavas, sākot ar desmit nedēļu vecumu, kad dzīvnieks ir jau saņēmis pirmo poti. Divpadsmit nedēļu vecumā jāveic kaķēna atkārtota vakcinēšana kombinācijā ar poti pret trakumsērgu. Tiesa, vairumā gadījumu dzīvnieki uz jaunajām mājām dodas trīs ar pusi mēnešu vecumā, kad visas potes jau ir veiktas. Savukārt sešu mēnešu vecumā jāveic dzīvnieka attārpošana, ko saimnieks var izdarīt pats vai dodoties pie vetārsta. Ja mājās neizdodas apgriezt kaķim nagus, arī to var darīt pie speciālista, aizvedot dzīvnieku uz frizētavu. Reizi gadā kaķim var veikt asins analīzes, pārbaudot, vai tam pietiek vajadzīgo uzturvielu un nav radušās veselības problēmas.

Mazliet par likumiem

Latvijā kaķu čipēšana nav obligāta. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu to jāveic tikai suņiem, tomēr pārsvarā visās Latvijas audzētavās arī kaķiem tiek ievadīts mikročips. To ieteicams darīt, lai dzīvnieku būtu vieglāk identificēt, ja tas pazudis. Pēc čipēšanas saimniekam mīluli jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, norādot savu kontaktinformāciju. Mikročips ir vienīgais apliecinājums tam, kurš ir dzīvnieka saimnieks, kas var noderēt situācijās, ja to nākas pierādīt, piemēram, kaķa pazušanas gadījumā.

Ne mazāk svarīgi ir arī  pārliecināties par dzīvnieka izcelsmi, ja nolemts iegādāties šķirnes kaķi. Kā skaidro Ivo, pandēmijas laikā ir radies milzīgs pieprasījums pēc dzīvniekiem, attiecīgi palielinot arī piedāvājumu. Tā rezultātā savukārt sāk aktivizēties krāpnieki jeb nelicenzēti dzīvnieku audzētāji, kuri uz to pavairošanas rēķina cenšas nopelnīt naudu. “Ciltsraksti ir vienīgais apliecinājums tam, ka dzīvnieks nāk no licencētas audzētavas, tam ir laba veselība, stabila psihe un vizuālais izskats precīzi atbilst šķirnes aprakstam, ļaujot kaķim piedalīties izstādēs, ja saimnieks to vēlas. Tie arī apliecina, ka audzētavas pārstāvji ir apmeklējuši obligātos dzīvnieku labturības kursus. Ciltsrakstus var iegūt tikai oficiāli reģistrēti dzīvnieku audzēšanas klubi. Tos var atrast speciālā datubāzē, kurā reģistrēti oficiālie kaķu audzēšanas klubi un audzētavas. Ja audzētavas vai kluba nosaukumu šai bāzē atrast neizdodas, tātad tie nav reģistrēti, un dzīvnieku pārdod pavairotāji, nevis audzētāji. Likumdošana paredz, ka kaķus drīkst pārot tikai reizi gadā, savukārt pavairotāji to dara pat četras piecas reizes. Tā rezultātā dzimst novārguši un slimīgi kaķēni, pavairotājiem koncentrējoties uz pārdoto dzīvnieku kvantitāti, nevis kvalitāti. Te arī jāpiebilst, ka dzīvnieka izcelsmi neapliecina veterinārā pase. Tā tikai norāda, ka dzīvnieks ir vakcinēts un reģistrēts uz kāda cilvēka vārda. Šķirnes apliecinājums ir tikai ciltsraksti, turklāt tie audzētājiem neizmaksā ap trīs simtiem eiro, kā stāsta daudzi pavairotāji, attaisnojot to trūkumu, bet vien divdesmit pieci eiro,” skaidro Ivo.

Ja ģimenē esat vienojušiem par kaķēna iegādi, tad Dino Zoo speciālisti, labprāt, jūs konsultēs visos interesējošos jautājumos gan klīnikā un aptiekā, gan suņu skolā, gan arī lielveikalā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Man ir kaķis, kurš ir 5 gadus jauns un visu dzīvi ēdis sauso kaķu barību un kaķiem domātos konservus. Vai viņam drīkst reizēm iedot jēlu gaļu, sirdis, jēlu paipalas olu? Ieviest pāris reizes nedēļā svaigēšanu? Un kāda dzīvnieka vai putna gaļu labāk izvēlēties? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja protams drílst un vajag ja kaķis ēd jēlu gaļu. Labāk ir dod tītara un lielloppa gaļu.

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!